Legenda o sovích strážcích

• USA Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole (více)

Hlavní postavou je mladý soví kluk Soren, který je okouzlen historkami svého otce o strážcích Ga’Hoolu - mýtické skupině okřídlených bojovníků. Ti bojovali proti zlým Čistým, jak si sami říkají, ve velké bitvě za záchranu všech druhů sov. Zatímco Soren sní o tom, že jednoho dne se přidá ke svým hrdinům, jeho starší bratr Kludd se té představě jen vysmívá a touží jen po lovu, létání a být otcovým oblíbencem místo Sorena. Kluddova žárlivost má ale hrůzné následky - oba soví sourozenci vypadnou z hnízda na vrcholu stromu přímo do spárů Čistých. Teď je na Sorenovi, aby se pokusil o odvážný únik s pomocí dalších mladých soviček. Společně letí přes moře i skrze mlhy, aby našli Velký strom - domov legendárních sovích Strážců Ga’Hoolu, jenž jsou jedinou nadějí na vítězství v bitvě proti Čistým a na záchranu sovích království. (oficiální text distributora)

akisha

Vyrazilo mi to dech, jak to bylo špatný. Klady se daj shrnout dost rychle - zpracování. Je to přesně ten typ filmu, kterej se opájí trikama a příběh hraje tu nejbezvýznamnější roli. Slepenec okoukanejch zápletek a klišoidní vývoj příběhu bych snad ještě překousla, ale totálně plochý postavy už ne. Hlavní sovák je vyjukanej trouba na začátku a na konci to je vyjukanej trouba v brnění. Konverze jeho bratra ke zlu nemá prakticky žádnej motiv a chladnost vztahů mezi nimi brání jakýmkoliv emočním scénám. Většina vedlejších postav splývá dohromady a mě se líbil jen ten pohodovej muzikant, co furt brnkal na lyru a zpíval. Příběh není dost temnej a propracovanej, aby fungoval jako epickej fantasy příběh a prakticky v něm nejsou vtipy nebo komediální linka, aby zabavil (a neděsil) děti. Hudba taky nic převratnýho, celou dobu mi přišla jaksi povědomá, jediný plus že zpívá Lisa Gerrard, pro kterou mám slabost. Třetí * bych možná přidala, kdybych na to šla do kina a všechny ty fantastický triky si mohla vychutnat na plátně, ale v televizi aspoň víc vynikne, že bez triků to je jen plytká, nudná podívaná o sovách. ()

Jezinka.Jezinka

Než se hrdinská legenda stane hrdinskou legendou, je jádrem boj, který není ani vznešený ani krásný. Legendární hrdina na konci svých dní je opelichaný trochu směšný stařík, který buď pateticky vykládá o tom, jak za onoho času, nebo má nevděčný úkol výše řečenou pravdu o minimální eleganci skutečného boje sdělovat mladým nové generace. Toto je sice poněkud sdělení z vedlejší koleje, ale je mnohem méně okoukané, než to, že hrdinní strážci nad padouchy zvítězí. Ale tak jo, zvítězí. Legendární hrdina přeci v bitvě vítězí vždycky, ne? ()

viperblade

Chtělo by se říct "Sovy nejsou tím, čím se zdají být." a docela zaslouženě, protože tyhle sovičky umí překvapit. Ne, pravděpodobně se z toho nestane můj nejoblíbenější animák, ale myslím, že za nějaký čas si tuhle podívanou musím vychutnat ve Full HD, abych ji pořádně ocenil. Zatím z DVD projekce mám pocit, že Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole je fajn animák, který občas neví, jak správně vybalancovat napínavé momenty s těmi komediálními. Ale většina příběhu šlape jak má a prckové by se u tohohle neměli nudit. Jak říkám, druhá projekce mi pomůže více, do té doby - 80 %. ()

D.Moore

Nádherná, do posledního peříčka propracovaná animace, Snyderův smysl pro vizuální stránku filmu a pro akční scény v rozumné míře prokládané setsakra efektními zpomalovačkami versus snad stokrát viděný příběh, který nepřinesl nic nového, a nepříliš sympatická hlavní postava. Na Legendu o sovích strážcích se dobře dívá, je to opravdová pastva pro oči, která vcelku rychle uteče a nijak zvlášť, myslím, neurazí. Coby rodinná zábava - dobré. Jenže je z ní také vidět, že chtěla být něčím víc - snad základním kamenem velké opeřené ságy. A takový pocit u mě bohužel nevyvolala. Víckrát bych se na tenhle animák zkrátka z vlastní vůle nepodíval. Tři hvězdy a kousek patří pouze výše zmíněným kladům, hudbě (motiv jako od Williamse!) a originálním dabérům.__P.S. Když špičkovou animaci a špičkový příběh, tak Rango. ()

Hild

Snyder se snažil z tohoto filmu udělat plnohodnotný fantasy film, v akčních pasážích to funguje výborně. Výprava je úchvatná a animace na špičkové úrovni, pár momentů skutečně bere dech. Hraje na tu vážnější notu a nechce z filmu udělat další animovanou dětskou pohádku, jenže tohle právě v těch odlehčenějších pasážích neklape. Tady totiž zoufale chybí originalita, vyskytuje se zde tolik hlášek a momentů, které už jsme slyšeli a viděli nejméně tisíckrát a v těch pasážích film skutečně působí dětsky, což by nevadilo, kdyby mělo jít o klasický rodinný oddechový animák, jenže tady je problém, to Snyder nechtěl a tak celý film působí jakoby skloubení dvou žánru, které se ale vzájemně hádají. Mělo to být epické fantasy? Nebo zábavná animovaná pohádka pro rodinu? Rozhodně ale film není ztráta času, po technické stránce je film vážně úžasný a v některých místech jsem nemohla ani uvěřit, že se jedná o animovaný film. ()

Spooner

Špičkový vizuál a Snyderovy standartní zpomalovačky zabalené do průměrného příběhu o bojujících sovách. Zack Snyder jako by se nemohl rozhodnout, zda chce se natočit dobrodružnou podívanou pro teenagery, nebo pohádku pro nejmenší, takže je tam od každého kousek. Jenže dohromady to moc nefunguje a nakonec se tedy nebude moc bavit ani jedna skupina. Tempo je navíc docela pomalé a akční scény mě taky nestrhly tolik, jak jsem očekával. Snyderovo první vážné zaváhání a hodně průměrný animák, který si ale díky excelentní animaci zasloužil dopadnout daleko lépe. ()

MMR

Co jen k tomu říct. 3D působilo pěkně, ale to bylo asi tak všechno. Děj nebyl nijak oslnivý, řekl bych slabší průměr. Čekal jsem od toho víc. Bohužel jsem se nedočkal. ()

Davies182

Bojím se bojím, že kdybych si hodnocení nechal trochu proležet v hlavě, vytratila by se (maximálně) jedna hvězdička. Zážitek z kina to rozhodně byl, to Snyderovi nikdo nevezme, protože na ty zpomalené záběry, na ty on je prostě machr. Dalším velikým plusem je povedená stylizace a celkový vizuál animovaného snímku jako takového. Jednou mi blesknul hlavou podobný výlet na Pandoru, tak výtečně barvičky působí. Ale s mínusy je to už horší: od často nepřehledných soubojových scén (na velkém plátně), přes občasnou nudu (zíval jsem dost), až po několik postav, které by šli z finální verze klidně odstranit. Vzhledem k tomu, že jsem něco podobného čekal, dále protože akce naplnila má očekávání, a že několik bombastických scén ve spojení s hudbou funguje výborně, jsem dnes "hodný" a s verdiktem jdu vysoko. Výš, než správně velí rozhodné oko kritika. ()

gogo76

Nádherná vizuálna bomba, kde je premakaný každučký detail. Tvorcovi sa naozaj vyhrali a výsledok je pastvou pre oči. Problém nastáva, keď úvodné nadšenie trochu opadne a začne vás zaujímať príbeh. Ten je pre mladších divákov a hlavne deti, dosť ťažko stráviteľný. Tých sov a vtákov je v príbehu veľa a sú si podobné, to je výčitka od tých mladších a ja som postrehol totálnu absenciu humoru, čo je pre animák dosť neobvyklé. Ťažko povedať pre akú vekovú kategóriu film doporučiť, ale som si istý , že deti až tak neohúri. Výsledok je pre mňa taký kostrbatý a musím , hoci nerád, priznať sklamanie. Jeden z mnohých filmov, ktoré sa utopili vo vlastnej vizuálnej dokonalosti. Ale pekné to je, to sa musí nechať...60%. ()

Xmilden

Poraďte mi někdo kde mám najít 3 hvězdičku pro Soví strážce? Věnoval jsem filmu myslím solidní porci pozornosti. Zack Snyder ovšem šlápl totálně vedle a nenatočil nic co by jen trošku připomnělo jeho minulé počiny. Ve filmu notně kolísá tempo a místy dost povážlivě drhne. Sovy vypadají jinak moc hezky a vizuál je přímo skvostný. Dějově nic převratného. Akční stránka zvláštní, nikoliv však špatná. Nevím co si mám o celém počinu myslet. Prostě propadák. ()

FlyBoy

Odhadovať každú nanovo narafičenú kulehu od Snydera je už od zhliadnutia jeho "Úsvitu" k_r_v_k_ obtiažne, ale nech - povedal by kamoš - mne tieto chameleónske návyky až tak neprekážajú pretože v prípadoch kedy sa príbehové línie začnú nadbytočne pretínať, resp. uberať do slepých koridorov ("300") sa skoro vždy čiastočne ukojím pompézne vycizelovanou formou. História pokračuje. Po príchode "Strážcov" z mäsa a kostí, u ktorých môžme zcela bez pochýb konštatovať, že sa jedná o jednu z najradikálnejších a zároveň najopojnejších komiksových adaptácií za posledné roky, prilietavajú strážcovia soví, ktorí sa nás síce snažia uchlácholiť vizuálne vypiplanou animáciou, ale kvôli fabulačnej roztrieštenosti sa pre svoju predlohu stávajú skôr zahanbujúci. Skáče sa "od buka do buka", najskôr biblické báchorky, potom rasová neznášanlivosť, až po namáhavé vzkriesenie niktoša; do toho mišung detinskosti, dospeláckosti a rodinkárstva. Takmer nič z toho nie je dotiahnuté do prijateľnej polohy, pozornosť udržuje iba akosi zvláštne do deja vťahujúca atmosféra epického rozprávania a právom - už vyššie spomínaný - vychvalovaný vizuál. V hokejovej terminológii by som to označil za potupnú prehru po predĺžení, bod je doma, ale v kabíne koluje sklamanie, keďže väčšina počítala s trojbodovým viťazstvom. ()

Arbiter

Zack je zpomalenej fetišista. V jeho filmech mi pomalu příjde divný, když jede nějakej záběr normální rychlostí. Zack je i vizuální fetišista. Sovičky jsou tááák hebounké. Scenérie jsou epické. Hra světet červánky tvořícího slunce je epická. Měsíc je epický. __ Kdyby se Snyder rozhodl i ten sebemenší červík dostane epické brnění a jde do krutopřísné války. Nejspíš v epickém dešti. Všude budou šlehat neskutečně krásné blesky odrážející se od jeho mithrilového helmy, skrývající ten nejsveřepější výraz, kterého je jen červ schopen. A až vytáhne svůj legendární obouruční meč velikosti megalomanského párátka - bez pochyby zpomaleně - pak teprve na vás dopadne tíživá velikost toho okamžiku a šlechetnost jeho bitvy s mloky. A ani se tomu nebudete smát. __ Všechno je to jednoduše krása. Ale ve své podstatě jde o průměrný animák s lepším lakem. Já miluju gyros. Zvlášť ten na Strossmayerově náměstí. Ale cpát se tim od rána do večera .. Sovičky měly trošku ubrat a vybrat si čím chtějí valstně být. Do 3D Marku dobrý. Zatím ale to nejslabší, co pan režisér natočil. 2,7* ()

Ampi

Hezká bajka odehrávající se v Tasmánii a okolí. Skrývá mnoho jinotajů. Pohádka jak má být. Sovy byly jako mystické ptactvo vybrány dobře. ()

kinej

Svým námětem je Legenda o sovích strážcích přesně tím typem pohádky, které mám rád. Ačkoliv se dočkáme tradičního pohádkového vítězství dobra nad zlem, přeci jen se tento film nachází v mírně ponurejších vodách. Za roztomilými postavami a malebným světem lze tušit temnotu a přítomnost zla. Někdo může tímto příběhem problém, já ale rohodně ne. K filmu ale výhrady mám. Vizuálně je sice dokonalý, Zack Snyder opět předvádí jaké nadhérné obrazy umí vytvářet. Některé záběry jsou naprosto úžasné. Ale řekl bych, že například scénář by potřeboval více péče. A možná ani ne tak péče, jako spíše pár minut stopáže navíc, aby bylo víc času na všechny ty reálie sovího světa a zároveň na osudy hlavních postav. Vše je vychrleno v takové rychlosti, že jsem měl občas pocit, jako by film některé scény přeskakoval. A největší slabinou filmu je hudební kulisa. Orginální hudba je průměrná, což by ani nevadilo, ale bohužel je do filmu také dosti nešťastně vložena mizerná popová píseň od Owl City, která působí jako pěst na oko, protože se do filmu vůbec, ale vůbec nehodí. Ve filmu také zazní skladba Host of Seraphim od Dead Can Dance, což je pro změnu nádherná skladba, ale není ji vyhrazen důstojný prostor a ne přerušována nezáživnou původní hudbu. Hodnotím-li jako celek, je to dobré, ale mohlo být mnohem lepší. ()

juta

Vizuálně vypadá film velmi dobře. Po dějové stránce je to slabší a bohužel mě to do děje moc nevtáhlo. Připomínalo mi to doby druhé světové války. "Čistí nade vše" Tohle podle mě pro malé děti moc není. ()

Shakers

Po Dawn of the Dead, 300 a Watchmen, Zack Snyder opäť ukazuje, že svoje remeslo ovláda dokonale. Najlepšia stánka tohoto filmu je asi ta vizuálna, ktorá je fakt nádherná. Animák, ktorý je s časti aj pre dospelých je slušne vygradovaný jednoduchým ale dobrým príbehom, skvelými akciami, sympatickými postavami, spomalovačkami, nádhernými farbami a hudbou. To všetko sa zlieva do jedného hrdinského príbehu o sovích strážcoch. 3D verzia tiež ma čo ponúknuť a pri spomalovacích náletoch funguje dokonalo. 90% - 5* ()

lamps

Nemohu si pomoci, ale udělat ze sov vojáčky a nechat tahle něžná a důstojná zvířata mlátit se hlava nehlava, to mi přišlo hodně přitažené za vlasy. A přitom animace je skutečně nádherná, výprava a hlavně hudba mě úplně pohltila a i přes mírnou absenci humoru jsem se cítil v sovím světě od začátku jako doma. Ale posledních dvacet minut mě dost zklamalo, a byť byly natočeny stejně působivě a efektně jako zbytek filmu, celkový obraz příběhu založeného především na skvěle vymyšlených sovích tradicích a bájích se mi nenávratně narušil. I tak ale palec nahoru, protože od Snydera bych takhle příjemnou a přístupnou podívanou asi nikdy nečekal.. 70% ()

DaliX

Neuveriteľne úžasný a oslnivý fantasy anime movie. To čo začína ako klasická, vizuálne úchvatná rozprávka od Pixaru sa postupne mení na klasický, vizuálne úchvatný fantasy príbeh o boji dobra proti zlu, o hrdinstve a zrade. Priznám sa, nečakal som takýto dejový posun vzhľadom na animovaný film, ktorý sa z pomalšieho rozprávkového tempa rozbieha (a vskutku rýchlo) na akčné a temné, vizuálne prekrásne ale zato strhujúce fantasy dobrodružstvo v ktorom figurujú namiesto ľudí sovy (hoci dokázal by som si tam dosadiť ľudské charaktery a výsledok by bol rovnako dobrý). Práve v tom je tento film taký úžasný. Zack Snyder si do klasického príbehu dosadí namiesto ľudí sovie charaktery s nádhernou animáciou (zrovnávanie s Pixarom nie je potrebné, ten film je minimálne na takej istej úrovni), úžasnou hudbou, efektnou akciou a spomaľovačkami (najmä kamera má niekoľko spičkových vychytávok) a parádnou výpravou. Až vtedy si človek uvedomí aký Zack Snyder výnimočný režisér vlastne je. Chápem, že mnohým ľuďom takýto odklon od klasických animovaných filmov, ktoré boli prevažne detskejšie a pridaním dospelejších prvkov nesadol ale ja som práve naopak takýto postup uvítal. Je škoda, že komerčné publikum to prijalo vlažne, lebo takýto film by si zaslúžil pokračovanie. A možno sa ho aj dočkáme. ()

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Kdo se ujme Supermana?

Kdo se ujme Supermana?

06.10.2010

Kandidátů na režii nového Supermana byla spousta (Tony Scott, Darren Aronofsky...), nakonec ale studio Warner podepsalo smlouvu se Zackem Snyderem. Je to překvapivý tah, zejména když přihlédneme k… (více)

Kdo zastaví 3D šílenství?

Kdo zastaví 3D šílenství?

04.02.2010

Asi až diváci, kteří se někdy v blízké či vzdálenější budoucnosti tímhle fenoménem nasytí a přinutí Hollywood, aby se nesnažil servírovat jim všechno trojrozměrně. Nebudeme se vracet k tomu, kdo to… (více)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (více)