Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

Godhaj

,,Vypadáš docela v cajku, Alois.“ Alois Nebel mě hrozně zklamal. Ze začátku jsem byl totiž uchvácen krásnou a neobvyklou animací, decentním soundtrackem a pod kůži lezoucí depresivní atmosféru zapadlých Jeseníků. Zpočátku mi také sedlo velmi pomalé tempo vyprávění a minimum informací, které divák dostává. Jenže v půlce filmu už jsem toho měl až po krk. Příběh se nikam neposouval a já byl nucen sledovat bezvýznamné epizody ze života jednoho nádražáka. Čekal jsem tedy aspoň závěr, který to napraví, ale nestalo se. Zajímavě načrtnuté vyprávění se tak rozpustilo a vyšumělo do ztracena. ()

Mijagi

Z minulosti vystoupí pod rouškou tajemství příběh, jehož tesknotu si nesou postavy filmu hluboko ve svých srdcích, ať už izolovanou pod slupkou mlčenlivosti nebo „chlapácké“ bezcitnosti. Temnotu zásadnou měrou vyzdvihují kulisy, v nichž se děj odehrává. Svou fascinaci odlehlou horskou krajinou Jesenicka autor knižní předlohy Jaroslav Rudiš nezapře, ba co víc, daří se mu ji celkem solidně převést i na ostatní, ať už pomocí Jaromíra 99 v komiksové podobě nebo skrze Tomáše Luňáka prostřednictvím filmu. Perfektní herecké výkony, originální grafické ztvárnění a líbivý soundtrack. Možná by stálo za to pouze lehce víc poodhrnout onu roušku, o které píši v první větě tohoto komentáře, občas jsem se ztrácel v ději a některé klíčové scény si musel pustit víckrát. A mimochodem, na Jesenicku jsem strávil celý minulý týden, atmosférou opravdu jedinečné místo. ()

karlee

Scénář je sice poměrně slabý a řídký, na druhou stranu pěkná animace, povedená atmosféra a zajímavé postavy, které se podařilo vykreslit i bez pořádného děje. ()

Haller

Když po zhlédnutí filmu zůstane ve vzduchu jeden dva otazníky, nemusí to být na škodu, spíše naopak. Když je ale těch otazníků moc, nutí to člověka ještě během sledování hledat odpovědi, a to ruší. A když se to stane u filmu, který je jinak zážitkem z neobvyklého ztvárnění a s neobyčejnou atmosférou, následuje zklamání. Animace v temných tónech, hudba a Miroslav Krobot však zanechali dojem. ()

smajly

Forma předčila obsah, bohužel velmi zřetelně. Jedinečnost výtvarného zpracování je asi jediná věc, pro kterou bych si film pustil znovu. Převedení komiksu do filmové podoby se v tomto případě nepovedlo a celé to bylo vlastně tak trochu o ničem. S úctou k novátorství dávám 55 %. ()

Kellerman

Nelze než souhlasit s většinovými reakcemi.Alois Nebel je v rámci české kinematografie unikátním počinem,o tom nemůže být sporu.Podobný film u nás prostě nevzniká každý rok.Otázkou je,do jaké míry to je pochvala.Něco podobného se o filmu prohlašovalo už v době,kdy ještě ani nezačalo natáčení,takže velebit tvůrce za povedenou výtvarnou stránku,zajímavé využití rozpočtu a další technické věci (které stejně pořád nejsou zdaleka dokonalé) nemá moc smysl.Forma má vždy sloužit obsahu a v tomto případě Luňák dokonale selhává.Nebela se totiž nepodařilo obdařit smysluplným dějem ani ukotvením v realitě,komiks jsem nečetl,takže nemohu soudit,do jaké míry jde o dědictví předlohy,ale film se stejně musí soudit jako samostatně fungující dílo a tím bohužel tento ambiciózní počin není.Účast na Benátském festivalu je úspěch,přičítám ho ovšem spíš právě způsobu natáčení než jako skutečné ocenění kvalit filmu samotného.A tím se dostáváme zpět na začátek.Pokud vezmeme jako normu pro kvalitu českého filmu konkurenci,je Alois Nebel mistrovské dílo.V zemi,kde řadového občana nejvíce uspokojí filmy typu Muži v naději,kde se houfně chodí na Lidice jen kvůli tématu a obsazení,kde může vzniknout pokračování Saxány kanálových kvalit,působí jako zjevení.Ale podobné srovnávání mi prostě není po chuti,když si uvědomím,že podobné počiny vznikají v jiných (i evropských) zemích dávno,jsou silnější po příběhové i výpovědní stránce,kvalitnější po té technické a hodnotnější pro budoucnost.Alois Nebel je jen relativně poetický slabikář,který neurazí,ale jeho přínos se za současného stavu rovná nule.Za těch myslím 14 let od Kolji jsme měli mnohem silnější kandidáty na Oscara a pochybuji,že zrovna tento film má šanci udělat výraznější díru do světa.Abych shrnul své myšlenkové pochody těsně po východu z kina a zároveň nějak rozumně ukončil tento komentář: Pokus o české Persepolis (Valčík s Bašírem,chcete-li) zůstal ve finále pouze oním pokusem. ()

Yuri69

Hlavní devizou Nebela je jeho skvělá atmosféra. Opravdu stačí ono ponuře působící sychravé horské počasí v kombinaci s pár zádumčivými tóny. Sametový přelom je zde precizně zachycen avšak nenásilně znázorněn - např. na chodbě zneuctěně ležící nastěnka ROH. Technické zpracování je výjimečné a hezky zachycuje předlohu. Obzvlášť pěkné je vlastní nádraží Bílý Potok, Hl. n. Praha a Wachkův Wartburg. Podání zvuků a ruchů si mě dostalo. Postavy jsou sice oproti pozadí jakoby hrubé, ale chápu to jako prostředek k dosažení vyššího kontrastu. Do se děje týče, ten jen tak volně plyne. Žádné zvraty ani úprk netřeba. ()

vaclaw

Poměrně zajímavý počin a to nejen svým vizuálním zpracováním. Příběh je vyprávěn ve stylu původního komixu, tedy úsporně a decentně, s minimem slov. Myšlenky hlavního představitele aby člověk vydoloval z takřka apatického pohledu M. Krobota, jehož výkon je sice velmi minimalistický, ale k danému formátu vyprávění se dokonale hodí. Za zmínku minimálně stojí taky kamera, která dle mě skvěle vystihuje atmosféru a jednotlivý záběry jsou vesměs povedený. Co bych ale vytknul je závěr, který je poměrně nevýrazný a člověk čeká, co bude dál, a ono nic nebude a taky asi filmu škodí, že je nasazován jako mainstream, kterým ale rozhodně není (na druhou stranu je asi pochopitelně snaha vydělat zpátky vynaložené finance). ()

Arcipes

Silný snímek se silnou předlohou, v silných kulisách a mimořádně precizně zvládnutý. Pravda, chladný, ale ten chlad na mě mimořádně silně dopadl. 4/5 ()

nooly

Mně byla poetika filmu blízká. Po audiovizuální stránce nezapomenutelný zážitek (s drobnými výtkami k animaci postav). Mimochodem, Gimp film vystihl nejlépe jednou větou. ()

Nalimator

Na podruhé a v televizi se mi to líbilo kupodivu víc, neměl jsem takové očekávání a i příběh mne nakonec docela zapůsobil. Zvedám na 4*. Možná to vizuální zpracování mne předtím nastavilo na představu akčnosti, která se nedostavila (březen 2015). Mám z tohoto filmu smíšené pocity. Výborná animace (někdy se mi zdálo, že jsou scény poskládané i s fotografiemi předmětů), prokládaná poutavými záběry, skvělá hudba a především vymakané zvuky, které asi vynikly při tomto způsobu ztvárnění filmu...ale příběh se strašně vleče a dlouho se tam nic neděje. Až ke konci se to rozjede, ale na 4 hvězdy to nestačilo. Nejradši bych dal 3,5. ()

BernyLM

Upřímně tento film je naprosto o ničem. Přijde mi to jako kdyby to bylo více filmů spletených dohromady(Pelíšky, Ostře sledované vlaky,...) ale příběh sám o sobě je bídný, až mizerný. Do hlavních rolí byli použiti seriáloví herci, kteří na pořádný celovečerák nemají, anebo už to mají za sebou. Slyšel sem že to má mít i nominaci na Oscara, ale kdybych tohle měl porovnat například s Koljou - nebe a dudy. Jediný co se jim skutečně povedlo bylo získat pro film Rodena, hvězdu stříbrného plátna, který už v tom umí chodit a ví co a jak. Ale samozřejmě zvorali i tohle a dali mu malou(i když pro děj důležitou) roli a navíc bez textu. Smůla no, češi asi nepochopí, že na tohle ještě nemáme cit ani herce a měli by se držet svého kopyta, klasického českého humoru. ()

macetoma

Takový černobílý film....Provedení určitě super, tím spíš, že nic takového u nás ještě nebylo. Příběh mi přišel mírně odfláknutý, jakoby si autoři řekli, že forma je důležitější než obsah. Kdyby to samé byl normální hraný film tak tomu prdnete jednu nebo dvě hvězdy a nebudete se vůbec o ničem bavit. Kladně hodnotím výkon pana Krobota, mám jeho styl rád. Dále pak písničku pana Neckáře, povedla se mu a sekne tam. Dávám 3 hvězdy, možná by to zasloužilo i čtyři, ale na to je tam moc nevysvětlené mlhy... ()

transbeskyd

Bylo nebylo někde v Jeseníkách..Příběh letité pomsty výtvarně skvělý a dotažený, příběhově už o něco slabší. Každopádně vtahující temná atmosféra stimulovaná skvělou zvukou kulisou. Děj se sice tak nějak vleče a přelívá od nikud nikam jak mlha nad Bílým potokem až příliš dlouho k očekávánému závěru. Nic velkého jsem ale raději vzhledem k přirozené nedůvěře k mediálnímu humbuku nečekal, takže příjemné překvapení a vizuální zážitek. ()

Forsetino

Očekávání veliké, zklamání veliké. Jednoduše rečeno to pro mě bylo 81 minut nudy. Roztrhaný a nečitelný příběh. Jednou jsem se pobavil, když v blázinci fasoval tabletky za Nebelem borec v tričku AC/DC a pak se mi líbila vyřčená věta: "Ten Havel to je taky pěkný kokot, o co mu jde?". Jinak to bylo příšerně utahané, stejně jako ústřední song od Neckáře, který ve filmu zazní jen jako velmi nevýrazný úryvek... ()

kiros179

Stašná škoda, že si někdo nedal tu práci a nenapsal nějaký kloudný scénář. Amostféra je jedinečná, ale to je asi tak všechno. 55% ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014