Psycho (1960), nejslavnější film Alfreda Hitchcocka, by možná nikdy nevznikl – nebýt režisérovy umanutosti a neskonalé trpělivosti jeho spoluscenáristky, střihačky a manželky Almy Revilleové... Věhlasný mistr napětí se na konci padesátých let potýká s nečekanou situací. Jako režisér začínající v němé éře zvládl bez větších problémů přechod ke zvukovému filmu a po úspěchu ve Velké Británii opanoval i Hollywood. A teď, přestože jeho nedávné snímky Okno do dvora (1954), Muž, který věděl příliš mnoho (1956) a Na sever severozápadní linkou (1959) byly kasovními trháky, posílají ho filmoví kritici do důchodu a hollywoodská studia vidí ve jméně Hitchcock jen tiskárnu na peníze podle osvědčených námětů. Ambiciózní režisér se proto rozhodne přejít do protiútoku a chystá adaptaci Blochova románu, který přejímá skutečný případ sériového vraha a kanibala Eda Geina. Od rozporuplného projektu ovšem dávají hollywoodští producenti ruce pryč a Hitchcock tak musí zastavit vlastní dům. Už od začátku natáčení ale nejde nic podle plánu: jeho žena a spolupracovnice Alma se věnuje jinému scénáři, režiséra přepadávají staré úzkosti a navíc ho ve snech navštěvuje samotný Ed Gein... Životopisný snímek Hitchcock je režijním debutem scenáristy Sachi Gervasiho, inspirovaný odbornou publikací Stephena Rebella z roku 1990. Na pozadí příběhu o natáčení filmařova nejúspěšnějšího titulu, thrilleru Psycho (1960), se tvůrci soustřeďují na zvláštní a láskyplný vztah Alfreda Hitchcocka (1899–1980) a jeho manželky Almy Revilleové (1899–1982). Alma byla Hitchcockovou nejbližší spolupracovnicí a podílela se jak na jeho scénářích, tak na střihu. V době natáčení Psycha byli svoji už více než 30 let, když se ale Alma rozhodne vystoupit z „Hitchova“ stínu, není vůbec jisté, že to jejich manželství unese – tím spíš, že Hitchcock není schopen zvládat svou chorobnou fixaci na blonďaté protagonistky. Mimo ústřední dvojici s Anthonym Hopkinsem v roli sarkastického a zhýčkaného Mistra a Helen Mirrenové jako jeho sebevědomé a zároveň ohleduplné a obětavé manželky se objevuje i řada tehdejších hollywoodských osobností, například Janet Leighová (Scarlett Johanssonová) nebo Vera Milesová (Jessica Bielová). (Česká televize)

strelenaL

Roztomilé nahlédnutí do života A. Hitchcocka. Spoiler: Nejlepší část / scéna filmu při točení scény z Psycha. Protože mám Hitchcockovi filmy moc ráda byla jsme zvědavá na tento film. ()

R1CH1E

Vtipně a zábavně pojaté, ale jako pocta Mistru napětí hrubě nedostačující. K čemu je, že to bylo svižné, poutavé a úsměvné, když si celou dobu přejete, aby to bylo bráno seriózně a do hloubky? Hitchcock je tu vyobrazen místy až karikaturicky, což filmu sice neublížilo, ale já bych si i přesto přál asi trochu jiné zpracování života této legendy.. ()

Bagr_007

Neurazí. Příběh moc nedorazil a celý je to takovej docela zbytečnej pohled pod pokličku. Prosil bych, aby se kokem oscarový sezóny rodilo míň takových. ()

Pedross800

Výborné a poutavé nahlédnutí pod pokličku vzniku legendárního hororu a to tak moc, že mám nesmírnou chuť si to hned pustit. Hlavní herecké trio to zahrálo bravurně, škoda jen, že vznik nejznámější scény ve sprše nebyl ukázán podrobněj, však doba prudérní dávno skončila a Scarlett by si připsala na své konto nezapomenutelnou scénu u které by po následující leta letoucí nejedno mužské oko plesalo blahem :-) ()

Skeksis

Svojrázna a možno cholerická postavička v podaní Hopkinsa, ktorého som už dávno nevidela v ničom dobrom (aj keď hodnotím osem rokov starý film...). Aj keď malo ísť vo svete filmu predovšetkým o umenie, stále tam ide z veľkej miery o obchod, pretože do filmu treba vraziť veľa peňazí, pri ktorých tvorca nemá istotu, že sa mu vrátia. To, ako to bolo s filmovým "biznisom", sa môže zdať ako pominuté, ale vo väčšine je to tak doteraz. Filmové spoločnosti sa naťahujú o spracovanie predlôh z knižných bestsellerov, alebo o originálne scenáre podľa skutočných udalostí. Málokedy režisér napíše vlastný scenár, originálny už takmer vôbec, a málokedy produkuje vlastný film. Hitchcock sa musel štúdiu zaručiť vlastným majetkom, lebo bol presvedčený o tom, čo robí. Tak to má byť vždy, ale žiaľ, nie je to tak. ()

JančiBači

Už prvé informácie prezrádzali, že film sa bude zameriavať hlavne na vzťah Alfreda a Almy, takže tí, čo čakajú film o filme Psycho môžu byť sklamaní. Alma a Hitch prechádzajú v ich inak pevnom vzťahu menšiou krízou. Alfred sa rozhodol, že sfilmuje knihu Roberta Blocha - Psycho, inšpirovanú vrahom Edom Geinom. Práve Ed Gein sa stáva počas nakrúcania jeho "múzou".Hitchcock bol legenda ale Alma, jeho šedá eminencia nebola pre širokú verejnosť známa. Tento film poukazuje na to, čím Alma pre Hitcha bola. Anthony Hopkins je od prvej chvíle výborný a Helen Mirren mu výborne sekunduje. ()

milancecil

Tak na tento film jsem byl od počátku opravdu velmi zvědavý a mohu říci, že mne v žádném směru rozhodně nezklamal, to ne, i přes převahu kritických hodnocení zde, mohu shlédnutí určitě dalším vážným zájemcům doporučit, myslím, že minimálně už pro to výborné herecké pojetí hlavní postavy Anthony Hopkinsem, vždyť co může být za větší poctu, než se pokusit přesvědčivě ztvárnit právě takovou velkou osobnost, jako bez pochyb je třeba jen v historii Hollywoodu režisér Alfred Hitchcock, jistě velmi rozporuplně vnímanou, ale nepopiratelně velmi významnou a provokující osobu americké kinematografie, alespoň tak nějak jsem o něm krátce pochopil z právě jemu věnovaného filmu, jinak samozřejmě více posoudit nemohu, ale patrně se od tohoto momentu pokusím dozvědět více, třeba právě tak se lze na smysl tohoto biografického filmu podívat, že měl na jeho život upozornit, tak jako mě a pak přimět opravdu vážnějšího zájemce k hlubšímu poznání a širšímu pochopení jeho určitě velmi bohatého tvůrčího života a třeba i temnějšího pozadí vzniku jeho jistě nevšední tvorby, prostě mohu jen opakovat, že pozornost náročnějšího diváka si film zaslouží, i když se soustřeďuje výhradně na okolnosti kolem vzniku jen jednoho jeho filmu, ale o to pro něj důležitějšího, vždyť kterým se zapsal tak mocně do divácké paměti, než právě hororem Psycho, průlomovým filmovým dílem, i když oficiálně nikdy neoceněným, tak pro zájem a popularitu mezi diváky jednoznačně nezapomenutelným a stále, i po desítkách let pozornost poutajícím. Více o filmu na mém blogu. ()

Almásy

Poctivá herecká životopisná snímka, ktorá však keby nemala také obsadenie aké má bola by utopená v kalných vodách hallmarkovskej priemernosti. Ale možno je ten príbeh jednoducho tak sakramentsky atraktívny že len skutočný idiot by ho pokazil. Pre mňa príjemný oddych. ()

standsiller

Zákulisné okolnosti okolo slávneho filmu niekedy pripomínali telenovelu , no na druhej strane všetko so všetkým súvisí a ako pocta, ba dokonca drobné odhalenie charakteru Alfreda Hitchcocka to nikoho neurazí. Páči sa mi aj fakt, že je to film prakticky sledovateľný aj pre bežného diváka zvyknutého na komerčnú distribúciu , a teda môže slúžiť ako nenútený, mierne didaktický návod ku vkusu. Hitchcocka treba skutočne sledovať. ()

jefff

Mě se film líbil, i když je pravda, že by se dal zpracovat lépe a některé scény a dějové linky vynechat a naopak se zaobírat tím co uměl Hitch nejlépe. Režírovat. A dějová linka s Ed Geinem mi také úplně moc neseděla. Hopkins podal beilantní výkon, tejně jako Alma, tedy Helen Mirrenová :-) ()

navorski

Na filmu je nejlepší Alfred a Hopkins. Z filmařského hlediska je to docela nuda. Škoda, že to nerežíroval Hitchcock. ()

Babous

Anthony Hopkins a Scarlett Johansson (pro kterou mám obzvlášť slabost) v jednom filmu a to ještě ve filmu o tom, jak mistr hororou dělal Psycho? Popravdě jsem sice čekal víc dobových souvislostí a atmosféry, ale závěrečné ječení lidí v kině mě ohromně pobavilo. Akorát teda ta zápletka s Almou a jejím románkem a s tím psychiatrem, kterého Hitch viděl a ostatní ne, si tvůrci mohli odpustit, kazí to dojem. ()

netahlo

Jako oddany fanousek Mistra napeti jsem se na tento snimek tesil uz dlouho dopredu. Moje ocekavani jeste zesilila pote, co jsem se dozvedel, ze v hlavni roli bude hrat Anthony Hopkins. A po shlednuti musim zatleskat! Bravo, Anthony!!! Zahral to s neuveritelnou noblesou a gracii, bylo videt, ze si uzival kazdou vterinu na place. Scena jak pri premiere napjate ceka za dvermi salu na reakce divaku pri kultovni scene ve sprse, je jednoduse genilani. Helen Mirren byla nemene vyborna, Scarlett tradicne taktez. Jen skoda, ze jsem nezil v dobe, kdy sel Psycho do kin :-) Musel to byt v te dobe neskutecny zazitek. ()

Šakalík

Jen málo filmů v historii zaznamenalo tak bouřlivou reakcí diváků i filmových kritiků jako Psycho. A přitom nechybělo mnoho a tento skvost nemusel vůbec vzniknout. Je proto zajímavé si zavzpomínat na počátek šedesátých let a na to, jak mnoho filmových bafuňářů, mravokárců a ctnostných moralistů odvážnému Hitchcockovu filmu nepřálo a házelo mu klacky pod nohy. Z dnešního pohledu je úsměvné, že filmovým cenzorům vadila třeba i taková prkotina, jako byl záběr dovnitř záchodové mísy. :-) Tento hraný dokument je tedy bezesporu zajímavý, i když já bych asi více ocenil, kdyby se film věnoval spíše samotnému natáčení Psycha namísto Hitchcockovu osobnímu životu. Na filmu je nejlepší samotný závěr - jednak způsob, jakým Hitchcock zaranžoval premiéru, a taky reakce diváků na dnes již klasickou koupelnovou scénu, která jen tak btw má neskutečnou sílu dodnes. Za zmínku stojí i přesvědčivý herecký výkon Helen Mirren. ()

sedm.1

Mě tenhle typ filmů strašně baví. Díky těmto „filmům o filmu“ se totiž dovídám věci, které pak staví daný snímek, v tomto případě tedy Psycho, do úplně jiného světla, divák se dozvídá úžasné detaily o jeho vzniku, o potížích, které ho provázeli, samozřejmě většinou i o velkých osobnostech ze světa filmu, které se okolo toho motali, o hercích, režisérech, ale i fungování studií a v podstatě i celého Hollywoodu. Snímek Hitchcock je ale tedy spíš zaměřen právě na tvůrce a na detaily kolem vzniku Psycha, než na samotné natáčení a film, na původní aktéry, či jednotlivé slavné scény, zde je v popředí skutečně držena především postava Alfréda Hitchcocka a vztah s jeho manželkou, je zde poměrně široce rozpitvána vlastně i jejich partnerská krize, která propukla právě v době vzniku Psycha, tím vším ale nechci tvrdit, že jsem nenabyl mnoha nových faktů a skutečností, které nemalou měrou obohatili mé znalosti jak o panu Hitchcockovi, tak o filmu Psycho. Další, naprosto nezanedbatelnou součástí těchto filmu je pak i z pravidla velice hvězdné a výrazné obsazení, a ani zde tomu není jinak, a nutno konstatovat, že Anthony Hopkins, který tu tedy jen tak mimochodem není ve své roli prakticky k poznání, tak zde podal opravdu strhující herecký výkon, a pro mě byl absolutně největším tahounem této podívané, vážně před ním smekám. Tím ale nechci opomenout ani též skvěle hrající Helen Mirren, prostě tihle dva tu jako manželský pár Hitchcockových doslova zazářili. Bavila mě jinak i atmosféra snímku, která poměrně slušně vystihovala jak dobu, tak dění, já si to zkrátka celé velmi užil a jsem moc rád, že vznikají i právě takovéto malé, ovšem velice poučné a zajímavé snímky. ()

bari68

V prvom rade klobúk dolu a ešte raz dolu vzdávam hold maskérom. Tí učinili výbornú prácu s takým výsledkom, že Anthony Hopkins je priam k nerozenaniu. Ďalším faktom, ktorý je treba zmieniť, je že ,,Hitchcock,, nie je žiadnym chronologicky- životopisným eposom,ale len akýmsi nakúknutím do jeho určitej životnej a filmovej etapy. Scenár a dej je síce plytký a povrchný, avšak tiež aj zábavný, plynulý a pre milovníkov Psycha a osobnosti tohto obtlstlého génia príjemným spestrením. ()

DavidS.

Hopkins poznatelný jen podle hlasu, který tu tvoří většinu jeho hereckých prostředků, protože maska jiné výrazivo než intonaci příliš nedovoluje...Hitch jako poutavý vypravěč, zábavný společník a ironický glosátor...Hitch žárlivý, posedlý i vlastní hororovou postavou...Scarlett padesátkové retro zase neskutečně sluší...Podobně vřelé pocity jako u loňského týdne s Marilyn... ()

Chegi

Úžasný film o úžasném režisérovi, kterého hraje neméně úžasný Anthony Hopkins. Naprosto skvělé. ()

Mistickzz

Burtonovy, ši Scorsesemu by to slušalo ďaleko víc!! Anthony Hopkins kráľovský! Ako fanúšik Hitchcoka nemôžem ísť pod 4. ()

cachina

Bohužel pro fanoušky mistra napětí bude snímek Hitchcock nejspíše zklamáním. Film není životopisným dílem slavného režiséra, jen zobrazuje určitý úsek jeho života - natáčení jeho hitu Psycho. Nevím, do jaké míry se film drží skutečných událostí, ale doufám, že mnoho ne. Tvůrci zobrazují Hitchcocka jako psychicky narušeného voyaera s vražednými sklony, ulítavajícím na fotkách blondýnek, který řeší své problémy přejídáním a pitím alokoholu. S překážkami vzniklými během natáčení si sám nedokáže poradit a musí nastoupit jeho manželka, aby ho zachránila. Kamenem úrazu je scénář. Film rozvíjí mnoho motivů (manželství v krizi, peripetie s připravovaným filmem, psychické problémy hrdiny), ale ani nejeden není nikterak vygradovaný a poměrně snadno se vše vyřeší či vyšumí do prázdna (hitchcockovy vize a choutky). A aby to nebylo málo, tvůrci totálně zpackali jednu z nejslavnějších scén v dějinách kinematografie - vražda ve sprše, kterou nezobrazují jako mistrovský výtvor génia, ale jako výtvor naštvaného, zhrzelého a žárlícího manžela, jenž se nechává unášet svou zlobou. Nakonec film vyznívá pouze jako romantické drama o staším páru, který najde opět cestu k sobě. ()

Oscars 2013 - výsledky

10.01.2013

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

11.07.2012

Alespoň v novince Darrena Aronofskyho Noah. Natáčení biblického eposu, který má vyšší rozpočet než všechny dosavadní Darrenovy filmy dohromady (konkrétně 130 milionů dolarů), začalo před několika dny… (více)

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

11.04.2012

Po Mém týdnu s Marilyn a právě natáčeném Alfred Hitchcock and the Making of Psycho se vynořil další projekt, jehož děj se točí kolem vzniku slavného filmu. Tentokrát se dozvíme, jak vznikala… (více)