Psycho (1960), nejslavnější film Alfreda Hitchcocka, by možná nikdy nevznikl – nebýt režisérovy umanutosti a neskonalé trpělivosti jeho spoluscenáristky, střihačky a manželky Almy Revilleové... Věhlasný mistr napětí se na konci padesátých let potýká s nečekanou situací. Jako režisér začínající v němé éře zvládl bez větších problémů přechod ke zvukovému filmu a po úspěchu ve Velké Británii opanoval i Hollywood. A teď, přestože jeho nedávné snímky Okno do dvora (1954), Muž, který věděl příliš mnoho (1956) a Na sever severozápadní linkou (1959) byly kasovními trháky, posílají ho filmoví kritici do důchodu a hollywoodská studia vidí ve jméně Hitchcock jen tiskárnu na peníze podle osvědčených námětů. Ambiciózní režisér se proto rozhodne přejít do protiútoku a chystá adaptaci Blochova románu, který přejímá skutečný případ sériového vraha a kanibala Eda Geina. Od rozporuplného projektu ovšem dávají hollywoodští producenti ruce pryč a Hitchcock tak musí zastavit vlastní dům. Už od začátku natáčení ale nejde nic podle plánu: jeho žena a spolupracovnice Alma se věnuje jinému scénáři, režiséra přepadávají staré úzkosti a navíc ho ve snech navštěvuje samotný Ed Gein... Životopisný snímek Hitchcock je režijním debutem scenáristy Sachi Gervasiho, inspirovaný odbornou publikací Stephena Rebella z roku 1990. Na pozadí příběhu o natáčení filmařova nejúspěšnějšího titulu, thrilleru Psycho (1960), se tvůrci soustřeďují na zvláštní a láskyplný vztah Alfreda Hitchcocka (1899–1980) a jeho manželky Almy Revilleové (1899–1982). Alma byla Hitchcockovou nejbližší spolupracovnicí a podílela se jak na jeho scénářích, tak na střihu. V době natáčení Psycha byli svoji už více než 30 let, když se ale Alma rozhodne vystoupit z „Hitchova“ stínu, není vůbec jisté, že to jejich manželství unese – tím spíš, že Hitchcock není schopen zvládat svou chorobnou fixaci na blonďaté protagonistky. Mimo ústřední dvojici s Anthonym Hopkinsem v roli sarkastického a zhýčkaného Mistra a Helen Mirrenové jako jeho sebevědomé a zároveň ohleduplné a obětavé manželky se objevuje i řada tehdejších hollywoodských osobností, například Janet Leighová (Scarlett Johanssonová) nebo Vera Milesová (Jessica Bielová). (Česká televize)

Nolanofil

Veľmi jednoduché, plytké a prázdne zároveň. No z efektným kabátom, ktorý dáva divákovi pocit, že sa díva na niečo extra a pri tom je len fascinovaný maskami, kulisami a hercami, ktorý naivne veria že natáčajú o majstrovi, majstrovské dielo. Keby je tomu tak, no nieje. ()

ellegrey

Film, který je celý postavený na hereckých výkonech hlavních představitelů, Anthonyho Hopkinse a Helen Mirren. Těžko říct, jak by to celé vypadalo bez nich, ale nutno podotknout, že ti dva odvádějí vskutku výbornou práci. Vedlejší herecké výkony jsou také velmi přesvědčivé, celkově po herecké stránce je film velmi zdařilý. Tím to ale končí. Nevím, co autor scénáře původně zamýšlel, ale jakmile se snímek přehoupne přes svoji polovinu, děj ztrácí spád, divák se začíná nudit a ani ono již notoricky známé klišé, které přichází na samotný závěr, nijak nepomáhá. Lepší 3* ()

barteca

Nahlédnutí do Mistrova života s mistrovským A. Hopkinsem a bezvadnou H.Mirren. Zákulisí sporů se syčáky Paramountu bylo zajímavé. ()

Kaatarina

Neuvěřitelná práce maskérů, která dokázala oživit Alfréda Hitchcocka. Anthony Hopkins a Helen Mirren nám ukazují, že životní příběh manželů Hitchcockových asi nepatří mezi bonusy na BD. :) Doufám, že film bude tak úspěšný, že se dočkáme pokračování Htichcock 2 např. o tom "Kterak se točili Ptáci." ()

Chundys

Nepochybuji o tom, že Anthony Hopkins by zahrál Alfréda nějak špatně to vůbec ne, Helen Mirren zahrála Almu taky výtečně, ale pro mě to byl film, který na plné hodnocení opravdu nemá, ikdyž tam hrajou tak vynikající herci... ()

jasanka

Musím říct, že i když byl film povedený, tak jsem čekala ještě trochu víc. Nicméně hodně zajímavá podívadá do "zákulisí" režisérova soukromého i pracovaního života. A nejde nezmínit "za vším hledej ženu". ()

warrenur

Priemerna chutovka vo vynikajucom Anthonyho stvarneni slavneho Hitchcocka. Remeselne super zvladnute, avsak dejovo ma to nejak hlbsie nedostalo. Hopkins je moj oblubeny herec a to, ako sa na nom maskeri vyblaznili mi moc nesadlo. To ale neubera na jeho absolutne dokonalom vystupovani a herectve. Kazdopadne zaujimavy zivotopis a Hitchcock je divakovi nenasilne priblizeny az na osobnu uroven. ()

zahadum

Takto som si životopis majstra hrôzy nepredstavoval :( celé je to studené...odtiahnuté....bez výraznejšej scény alebo momentu kedy by sa dalo povedať,že Hopk..teda Hitchcock nebol taký " suchár " .... čítal som knihu životopis veľkého Alfréda a udivuje ma ,že film si ide svojou a nie moc dobrou cestou opisu života tohoto velikána ..... škoda....pán Hopk...sakra...no nemôžem za to ale ako písala nunka...furt aj mne tie oči pripomínali Hopkinsa....tri hviezdičky za slušné kulisy a dobovú výpravu ktorá je špičková a určite za scénku kedy Hitch počúva za dvermi kinosály svoje dielo :) ()

heihatchi

Průměrně natočený snímek o slavném filmu jednoho z největších režisérů světové kinematografie. Přesto bych film fanouškům Hitche doporučil. Ikdyž se zde nedozví téměř nic nového, neboť je vše už v sekci Zajímavosti. ()

edie sedgwic

Hopkins and Mirren still rock! Tak toto bola herecka podivana. Kazdy jeden herec zahral svoje rolu bravurne a pohlad do sukromneho zivota jedneho z najvacsich reziserov vsetkych cias bol naozaj neocenitelny. Obcas mierne stracal na dychu, vyborne spracovanie sa mu vsak nemoze upriet. Osobitnu hviezdicku davam za scenu v kine. ()

Matli

Nic převratného, každopádně je zajímavé sledovat co se odehrávalo v pozadí natáčení největší filmové (hororové) klasiky všech dob a na hlavní roli perfektně připravený Anthony taky nemá chybu. 57% ()

Brousitch

"Vzpomínám si na ten vlahý večer, během kterého jsem navštívil narvané kino v Manchesteru. Tehdy nás nejvíce šokoval fakt, že po půl hodině zabil svoji hlavní herečku. Myslím, že jsem nebyl sám, kdo očekával, jak Janet Leigh z toho kufru nakonec vyleze. Vzpomínám na to však i z toho důvodu, že když jsem se vracel zpět do svého bytu, na schodišti zničehonic zhasla světla a já si v tu chvíli uvědomil, že mě tam asi zabije matka Normana Batese." - Anthony Hopkins ()

Wolvie

Hitchcock je v mnoha ohledech špatně fungující a poměrně plytký film. Přesto mu nelze odolat, má totiž úžasné herce, je zábavný, krásně ubíhá a zanechá člověka ve skvělém rozmaru. Velmi příjemných 7/10. ()

Luk Skywalker

Film se mi líbil, i když já bych radši životopisný snímek celého Hitchcockova života, neboť Hopkins ho zahrál skvěle. Vzhledem k tomu, že to ukazuje natáčení jen jednoho filmu a soukromý život Hitchcocka v té době, tak to působí dost vytrženě, že neznalci Hitchcockovy tvorby můžou tápat (já osobně nejsem znalec jeho tvorby, znám jen některé filmy, tak jsem problém měl). Jinak si přečtete komentář POMA má pravdu. ()

Hopkins

Dávám 4 hvězdičky, Hopkins alias Hitchcock dobře namaskovaný a perfektně zahráno Helen to stejné . Největším kamenem úrazu je nuda a šeď , nijak nevybočuje nijak nenadchne nijak neosloví . Jen další film, na který kouknete protože vás zajímá o čem bude ale po druhé už není důvod na to koukat. Čekal jsem od toho mnohem mnohem více. bez Hopkinse a Mirren bych přemýšlel nad 2-3 hvězdami. ()

Huguette

Příjemné vyprávění (pravda - bez větší zápletky), rychle utíká, nenudí a přiblíží život a způsob tvorby umělce, což je pro mě dostatečně fascinující. Příjemná mi byla i hudba. A Helen Mirren je prostě ozdoba každého filmu. Jen bych zmínila malou bezvýznamnou věc - po tom, co se o Helen v "Královně" žertem říkalo, že musela být aspoň v noční košili, když už se nemohla odhalit, bych si dávala pozor na provokativně odhalené rameno, když vyleze z bazénu, Helen v podprsence apod. (i když osobně se ráda podívám). Jen mi přijde, že to malinko snižuje ...řekněme důstojnost okamžiku. A ke slavné scéně ve sprše - byla jsem MOC ráda, že nám nikdo nenutil novou verzi, je to jen O té scéně , kdy vlastně nic není vidět, a myslím, že je to tak dobře. Každý tu scénu zná a ví, jak to vypadá a dovede si to představit. Cokoliv jiného by pak byla jen náhražka bez té pravé atmosféry a vyšlo by to jaksi lacině. Milé, příjemné, ale uznávám že pojem, jakým Hitchcock byl, by si zasloužil asi "hustší" a výraznější zpracování. ()

Rokle

Pokud aspoň trochu tušíte zákulisí z natáčení Psycha, je vlastně zbytečné, abyste Hitchcocka nakoukávali. Retro, které nezklame, ale zároveň nečekejte, že vám toho moc prozradí. ()

lemonova

Alfred Hitchcock si možno zaslúžil niečo temnejšie. Možno to čakala väčšina z nás. A možno je ten príbeh príliš pekný a obyčajný. Napriek tomu sklamaná nie som. Vnímam ho ako epizódu zo života velikána avšak z takého uhla, v ktorom sa nám javí ako normálny manžel. ;) Rozhodne sa mi to celé páčilo. ()

Oscars 2013 - výsledky

10.01.2013

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

11.07.2012

Alespoň v novince Darrena Aronofskyho Noah. Natáčení biblického eposu, který má vyšší rozpočet než všechny dosavadní Darrenovy filmy dohromady (konkrétně 130 milionů dolarů), začalo před několika dny… (více)

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

11.04.2012

Po Mém týdnu s Marilyn a právě natáčeném Alfred Hitchcock and the Making of Psycho se vynořil další projekt, jehož děj se točí kolem vzniku slavného filmu. Tentokrát se dozvíme, jak vznikala… (více)