Psycho (1960), nejslavnější film Alfreda Hitchcocka, by možná nikdy nevznikl – nebýt režisérovy umanutosti a neskonalé trpělivosti jeho spoluscenáristky, střihačky a manželky Almy Revilleové... Věhlasný mistr napětí se na konci padesátých let potýká s nečekanou situací. Jako režisér začínající v němé éře zvládl bez větších problémů přechod ke zvukovému filmu a po úspěchu ve Velké Británii opanoval i Hollywood. A teď, přestože jeho nedávné snímky Okno do dvora (1954), Muž, který věděl příliš mnoho (1956) a Na sever severozápadní linkou (1959) byly kasovními trháky, posílají ho filmoví kritici do důchodu a hollywoodská studia vidí ve jméně Hitchcock jen tiskárnu na peníze podle osvědčených námětů. Ambiciózní režisér se proto rozhodne přejít do protiútoku a chystá adaptaci Blochova románu, který přejímá skutečný případ sériového vraha a kanibala Eda Geina. Od rozporuplného projektu ovšem dávají hollywoodští producenti ruce pryč a Hitchcock tak musí zastavit vlastní dům. Už od začátku natáčení ale nejde nic podle plánu: jeho žena a spolupracovnice Alma se věnuje jinému scénáři, režiséra přepadávají staré úzkosti a navíc ho ve snech navštěvuje samotný Ed Gein... Životopisný snímek Hitchcock je režijním debutem scenáristy Sachi Gervasiho, inspirovaný odbornou publikací Stephena Rebella z roku 1990. Na pozadí příběhu o natáčení filmařova nejúspěšnějšího titulu, thrilleru Psycho (1960), se tvůrci soustřeďují na zvláštní a láskyplný vztah Alfreda Hitchcocka (1899–1980) a jeho manželky Almy Revilleové (1899–1982). Alma byla Hitchcockovou nejbližší spolupracovnicí a podílela se jak na jeho scénářích, tak na střihu. V době natáčení Psycha byli svoji už více než 30 let, když se ale Alma rozhodne vystoupit z „Hitchova“ stínu, není vůbec jisté, že to jejich manželství unese – tím spíš, že Hitchcock není schopen zvládat svou chorobnou fixaci na blonďaté protagonistky. Mimo ústřední dvojici s Anthonym Hopkinsem v roli sarkastického a zhýčkaného Mistra a Helen Mirrenové jako jeho sebevědomé a zároveň ohleduplné a obětavé manželky se objevuje i řada tehdejších hollywoodských osobností, například Janet Leighová (Scarlett Johanssonová) nebo Vera Milesová (Jessica Bielová). (Česká televize)

LittleJohnny

Film o legendě v trochu jiných rozměrech... Ani na chvíli jsem se nenudil bylo to zajímavé (scénky ze zákulisí) a bavilo mě to... ()

noriaki

Holt každý životopis není A Beautiful Mind, i když tento po tom mocně toužil. Všechny potřebné ingredience posbíral, ale režisérovi se je jaksi nepodařilo dochutit, a tak uvařil sice lahodně vonící, ale sterilně chutnající chod. Příběhu chybí emoce. Těch pár konfliktů co předestřel v poklidu prošumělo a slibné náznaky krizí nebyly rozvinuty. Je až z podivem jak nevýrazní jsou herci. Divně působící Antony Hopkins nenavodil pocit reálnosti ani omylem, a nic nezachránila ani výborná Helen Mirren. ()

Luk80

Krom legendární scény ve sprše, kde Hitch stratil nervy a ukázal herečce svou představu strachu, je tento životopisný pohled nezáživný. Pro fandy kolem natáčení filmů je to jen malé spestření. ()

Bobik9

Skvěle obsazené, Hopkins k nepoznání. Nicméně další plusy budu hledat jen těžko. Přesto, že se nejedná o žádný velký propadák a bylo jasné, že nemohl jsem čekat žádnou akční podívanou, přeci jen jsem doufal, že to bude více o Psychu než o vztahu Hitchcocka s jeho manželkou. Doufal jsem ve větší vytíženost Scarlett a Jessicy, ale bohužel. Nemastné, neslané, ale celkem zajímavé. Ovšem tak jednou vidět a dost. ()

neoBlast

Obrovské překvapení, protože Gervasiho Hitchcock není vůbec nudným biopicem, jak se ostatně předpokládalo po oznámení hvězdného obsazení. Místo toho je to film hravý, inspirativní a hlavně zábavný. K tomu přidejte zajímavé herce (výborná Helen Mirren) a fakt, že se snímek nesnaží oslnit akademiky, ale raději míří na běžné diváctvo. Celkem jsem teď zvědavý jak v přímém srovnání od HBO dopadl Toby Jones. 75 % ()

YumiOkami

❝𝐈 𝐰𝐢𝐥𝐥 𝐧𝐞𝐯𝐞𝐫 𝐟𝐢𝐧𝐝 𝐚 𝐇𝐢𝐭𝐜𝐡𝐜𝐨𝐜𝐤 𝐛𝐥𝐨𝐧𝐝𝐞 𝐚𝐬 𝐛𝐞𝐚𝐮𝐭𝐢𝐟𝐮𝐥 𝐚𝐬 𝐲𝐨𝐮.❞ ♡ ()

JohnSmith

Spíš bych to nazval "Jak se točilo Psycho" Nutno uznat,že Hopkins je k nepoznání, ale nemohu soudit jak dobře se mu podařilo napodobit Hitchcocka samotného. Zákulisí natáčení filmu na konci padesátých let je zajímavé,ale nebyl jsem z toho zrovna paf. Prostě klasický životopisný snímek, který neurazí,ale ani moc nezaujme. ()

yeniczek

Prakticky mě celý film bavil a bude asi bavit každého, komu se líbilo Psycho. Obě dvě hvězdy (jak Hopkins, tak Mirren) jsou stoprocentní, ale čekal jsem, že film půjde více do hloubky a hlavně že obsáhne z Hitchcockova života podstatně větší díl. Takhle je to jen poměrně nezaujatý náhled na epizodky okolo vzniku jednoho z nejznámějších filmů tohoto režiséra. Škoda. Ale ta gradace, kdy Hitchcock čeká na odezvu ze sálu, je naprostá lahůdka a jediná věc, kvůli které si ten film nesmí nikdo nechat ujít. 6/10 a ano.. U životopisného filmu o takovéto osobě jsem čekal stopáž blížící se třem hodinám. ()

Natabar

Povinnost vidět pro všechny fanoušky filmu a zejména toho JEDNOHO nejslavnějšího. Možná * či ** nadhodnocuji, ale kdo miluje Psycho, nemůže zde nechrochtat blahem. O hvězdném obsazení ústřední dvojice ani nemluvě. Ale pozor pozor!! Pokud čirou náhodou divák Psycho neviděl, v žádném případě nekoukat ani na tento film! Jednak by jej naprosto nechápal a nudil se k smrti, ale hlavně by přišel o požitek napětí při prvním sledování patrně nejslavnějšího filmu vůbec. ()

hroubek

Ten den, kdy jsem viděl tento film, tak jsem měl zajímavý rozhovor s jedním mým kamarádem, který mě říkal něco o Hitchcockově tvorbě.O tom, že Hitch vymyslel všechny moderní postupy jak číst film, jak vytvořit správné napětí a jeho specifických záběrech, o kterých jsem neměl vůbec ponětí.A když, jsem jsem si večer pustil film s očekáváním, že tam tyhle metody uvidím, tak jsem byl lehce zklamán.Přesto absence těchto scén nebyl největší problém filmu.Opravdový problém je, že film neví, co chce vyprávět.Nebudu to tady nijak dlouze rozepisovat, jelikož jsi toho všimli i ostatní uživatelé.Jde o to, že sledujeme Hitche jak vytváří svůj film, jak překonává své vnitřní problémy a jak se vyrovnává s manželskou krizí.Takhle to zní hodně nabitě bohužel ve výsledku je to mnohem prázdnější, než se na první pohled může zdát.Naštěstí tam, kde selhává příběh je nádherná retro atmosféra a nebo hodně dobří herci.Anthony Hopkins zas hraje perfektně a skoro ho není poznat pod nánosy make-up.Helen Mirren není vůbec pozadu a je Hopkinsovi důstojným protihráčem.Scarlett Johansson a Jessica Biel jsou nádherné a v retro šatech a s vyzývavou rtěnkou jim to opravdu moc sluší.Naproti tomu James D'Arcy nemá ve filmu skoro žádný prostor, i když jeho pohled na natáčení by byl opravdu zajímavý.Ve filmu je spoustu pěkných momentů, ale chybí nějaký opravdu silný, i když scéna o natáčení sprchové scény je hodně dobrá.Obrovská škoda, že filmu podráží nohy jeho příběh(y). ()

Mishqo

Pohľad do zákulisia natáčania jeho najznámejšie filmu Psycho. Ja sa som sa zabavil. Mirren a Hopkins ako inak než vynikajúci. V tomto prípade by som sa nebránil dlhšej stopáži a podrobnejšiemu vykresleniu nielen postáv ale aj samotného spracovávania filmu ale ako taký náhľad to poskytlo a hlavné je že som sa nenudil. ()

VanTom

Opravdu velká škoda, že se snímek více nesoustředí na přípravu a natáčení legendárního Psycha, protože těch pár scén z placu a hádky s producentem, cenzorem či s hudebním skladatelem působí velmi svěže a zajímavě. Místo toho povětšinou sledujeme Hitchcockovo dětinské vztekání, povrchní vztahová nedorozumění, neopodstatněné žárlení a také jeho snové vize reálného vraha, což jsou všechno peripetie, které mne i přes výborné herce příliš nezaujaly. ()

Brain-D

Obsazení Alfreda Hitchocka do jeho životopisného filmu opravdu nemohlo dopadnout lépe.Bohužel tomu chybí určitá dynamika a lepší scénář. Celé je to velké soustředění na největší Hitchcockův film "PSYCHO". Rodinný život a dopad H. rozmařilosti je tu, ale i tak je to slabé. Film působí jako nějaký předkrm. Jenž vám způsobí hlad a dostanete chuť na pořádnou baštu ve formě zmiňovaného Psycha. ()

Nyck

Upřímně doporučuji raději zhlédnout Psycho, protože tento film nepřináší nic zajímavého, nic co bych si zítra pamatoval. V Psychu akorát přijdete o Scarlett. ()

zdenny

Já moc nemám rád životopisné filmy jen o určité životní kapitole dané osobnosti. V tomto případě se tento film měl jmenovat např. „Hitchcockovo Psycho“. Jenže Anthony Hopkins v kůži páně Hitchcocka odvedl tak vynikající a mimořádný výkon, že mi ten malý nedostatek vůbec nevadil. To byl naprostý herecký triumf, který musím nabídnout i své manželce. Navíc, i přesto, že se jednalo pouze o fragment ze života slavného režiséra, byl to fragment zásadní a hodně nám pověděl o povaze, životě a manželství Mistra horroru. Já jsem s tímto filmem naprosto spokojen a Mistru Hopkinsovi tleskám vestoje. ()

fefee

Veľmi príjemne natočené životopisné drama o jednom z najznámejších predstaviteľov filmového plátna ktorý by sa za tento počin a poctu rozhodne nemusel hanbiť. (3,5*) ()

svobik

Čistá sedmička. Velká škoda, že prostřední půlhodina tolik skřípe. Jinak je totiž Hitchcock krásně hravý, nevtíravý, technicky brilantní... no a Hopkins samozřejmě ruluje. Charming. ()

blackJag

Ne, ne, Gervasi to nedal. Hopkinse nikdo nekrotí, takže někdy je jeho výkon celkem parodie, scénář cosi mechanicky kupí na sebe a potenciálně zajímavé situace vítá jako bohatá babka nad hrobem své hladové příbuzné. A ten filmový odér... Říkal tu někdo Hallmark? Body nahoru za mé oblíbené kikiny (Bielová, Johanssonová) a v poslední době krutě nedoceněného Michaela Wincotta... Ehm, také jste si všimli v roli scénáristy PSYCHA Ralpha "KARATE KID" Macchio? 50% ()

evuline

Tak film utekl příjemně, ale na konci jsem si uvědomila, že vlastně neurazil - nenadchnul, např. jako televizní film by nebyl špatný, i když o Hitchovi jsem se toho moc nového nedozvěděla, nic co by nevěděl hned první odkaz na internetu, suma sumarum 70%. ()

Autogram

Životopisný film je u mňa už vopred odsúdený, keď poznám jeho záver. Jemne žiarlivostné krimi scény to nezachránia, a pár soft-ľakačiek tiež nie. Naviac vystupovanie a výzor hlavnej postavy je neprirodzený až nepríjemný, Hitchcock určite pošle na svojho maskéra zo záhrobia pár bubákov alebo aspoň vtáky. – Tak co si myslíš? – Já myslím, že už se nikdy nebudu sprchovat. ()

Oscars 2013 - výsledky

10.01.2013

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

11.07.2012

Alespoň v novince Darrena Aronofskyho Noah. Natáčení biblického eposu, který má vyšší rozpočet než všechny dosavadní Darrenovy filmy dohromady (konkrétně 130 milionů dolarů), začalo před několika dny… (více)

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

11.04.2012

Po Mém týdnu s Marilyn a právě natáčeném Alfred Hitchcock and the Making of Psycho se vynořil další projekt, jehož děj se točí kolem vzniku slavného filmu. Tentokrát se dozvíme, jak vznikala… (více)