Psycho (1960), nejslavnější film Alfreda Hitchcocka, by možná nikdy nevznikl – nebýt režisérovy umanutosti a neskonalé trpělivosti jeho spoluscenáristky, střihačky a manželky Almy Revilleové... Věhlasný mistr napětí se na konci padesátých let potýká s nečekanou situací. Jako režisér začínající v němé éře zvládl bez větších problémů přechod ke zvukovému filmu a po úspěchu ve Velké Británii opanoval i Hollywood. A teď, přestože jeho nedávné snímky Okno do dvora (1954), Muž, který věděl příliš mnoho (1956) a Na sever severozápadní linkou (1959) byly kasovními trháky, posílají ho filmoví kritici do důchodu a hollywoodská studia vidí ve jméně Hitchcock jen tiskárnu na peníze podle osvědčených námětů. Ambiciózní režisér se proto rozhodne přejít do protiútoku a chystá adaptaci Blochova románu, který přejímá skutečný případ sériového vraha a kanibala Eda Geina. Od rozporuplného projektu ovšem dávají hollywoodští producenti ruce pryč a Hitchcock tak musí zastavit vlastní dům. Už od začátku natáčení ale nejde nic podle plánu: jeho žena a spolupracovnice Alma se věnuje jinému scénáři, režiséra přepadávají staré úzkosti a navíc ho ve snech navštěvuje samotný Ed Gein... Životopisný snímek Hitchcock je režijním debutem scenáristy Sachi Gervasiho, inspirovaný odbornou publikací Stephena Rebella z roku 1990. Na pozadí příběhu o natáčení filmařova nejúspěšnějšího titulu, thrilleru Psycho (1960), se tvůrci soustřeďují na zvláštní a láskyplný vztah Alfreda Hitchcocka (1899–1980) a jeho manželky Almy Revilleové (1899–1982). Alma byla Hitchcockovou nejbližší spolupracovnicí a podílela se jak na jeho scénářích, tak na střihu. V době natáčení Psycha byli svoji už více než 30 let, když se ale Alma rozhodne vystoupit z „Hitchova“ stínu, není vůbec jisté, že to jejich manželství unese – tím spíš, že Hitchcock není schopen zvládat svou chorobnou fixaci na blonďaté protagonistky. Mimo ústřední dvojici s Anthonym Hopkinsem v roli sarkastického a zhýčkaného Mistra a Helen Mirrenové jako jeho sebevědomé a zároveň ohleduplné a obětavé manželky se objevuje i řada tehdejších hollywoodských osobností, například Janet Leighová (Scarlett Johanssonová) nebo Vera Milesová (Jessica Bielová). (Česká televize)

redwik

Slabé, čakal som od toho čosi viac, niečo, čo by ma zaujalo pri filme. V polke filmu som zaspal a dopozeral som ho až po prebudení. Nepáčilo sa mi, že Antony Hopkins a.k.a. Alfred Hitchcock mal celý film akosi otočenú hlavu do hora. A ani jeho rozprávačské schopnosti nie sú ničím výnimočným. Nuž ale, občas sa našli aj scény, ktoré boli vcelku pozerateľné a najmä dĺžka len niečo cez hodinu a pol filmu pridáva. ()

Hpatrik

Velmi dobře natočené, výtečně obsazené a zahrané, ale příběhově prázdné bez většího nápadu. Hopkinsův Hitchcock je strhující, o tom není pochyb, a ostatní mu zdatně sekundují (Mirren, Johansson). Film sice ničím neohromí, ale nabídne několik silných scén a dobrých nápadů a taky špatných (imaginární Hitchcockův vrah). Edit: Druhé shlédnutí byl pro mně překvapivě působivější a silnější zážitek, dokonce i scény s jeho imaginárním filmovým vrahem dávali smysl. Scéna z premiéry filmu Psycho patří do zlatého fondu! ()

chrispe

Mně se to líbilo. Kus života pana Hichcocka jeho ženy Almy, v době se natáčel jeho nejslavnější film. Příjemná kamera, dva skvělí herci a zajímavý děj. Co víc si může jedno děvče přát? ()

Louie

Snímek, který neuvěřitelným způsobem dojíždí na špatný scénář. Tvůrci si nejsou jistí, co že to chtějí vyprávět - chvilku je to boj umělce proti cenzuře, jindy proti velkým studiím, pak je to chvilku téměř dojemné drama dvou stárnoucích lidí a v neposlední řadě je tu jedna obsese, která není nijak rozehraná, natož aby byla funkční či uzavřená. Bohužel v celém snímku se o natáčení Psycha spíše mluví, než abychom viděli mistra při práci, na což jsem se já osobně těšil. Takže nakonec zůstává několik lehce humorných okamžiků a roli si užívající mistr Hopkins... Což je na takovýhle film zatraceně málo. Tak doufám, že si alespoň scénárista ulevil při projekci svých problémů do scénáře... ()

Doski

Příjemný film o geniálním režisérovi, který chce vystoupit ze stereotypu filmaření. Takový nenáročný a klidný snímek. Dobrý výkon Hopkinse, i když to možná uplně Hitchcock nebyl a paní Helen Mirren. Scarlett samozřejmě kočka jak sviň. ;D Hudba dobrá, scénář ušel, atmosféra nestálá. Jednu chvíli se smějete naplno a potom nuda. Za pár dní na film ovšem zapomenete. (zhlédnuto v CinemaCity) 68% ()

Dovlatovka

Je to sice průměrný životopisný film, ale pro každého opravdového filmového fanouška bude potěšením. Hopkins je skvělý a Mirren ještě lepší. Brzy si znovu pustím Psycho. ()

Brinkley

Tak jsem zase jednou dala na hodnocení CSFD a na Hitchcocka jsem vyrazila ozbrojena značnou skepsí. Výsledek však předčil má očekávaní, a to se jistě odráží i na mých vzdorovitých pěti hvězdách. Ano, pojednává o legendě hororu, ale proč to musí být za každou cenu supervážné nebo snad přímo drásající? O mnohých reáliích týkajících se Psycha, nemluvě o netradičním přístupu slovutného režiséra k herečkám (a ženám vůbec) jsem už určité povědomí měla, některé informace jsem i přesto s radostí nasávala jak houba. Celé, lehkým tónem nastíněné, filmové podhoubí Psycha, boj Hitche s Paramountem i cenzurou, to vše mě neskutečně bavilo. Jen jsem bohužel marně čekala, kdy už uvidím originál Hopperova obrazu "House by the Railroad" ;-). Oproti ostatním mi padla do noty i dějová linie Alfred vs. Alma. Rozhodně jsem ji nevnímala jako zobrazení manželské krize, kterou je nutno obšírněji rozvádět nebo která narušuje linii "Psycha" (naopak jen dokresluje, jak na tom manželství Hitchcockových bylo v předmětném období). Co jsem o Almě načetla, musela to být vskutku moudrá a inteligentní žena... a Helen Mirren jí vtiskla tak skutečnou tvář, že jsem díky ní držela Alfredovi palce, smála se mu i dojímala. Je tu spousta jiných milých, pitomoučkých snímečků, nad kterými tu jiní z nostalgie k zámořským filmovým 50. létům roztávají (např. Majestic), pro mě to tedy bude zrovna Gervasiův Hitchcock. (Pouze ty snové záběry s Edem Geinem jsem vnímala jako opravdu zbytečné.) ()

Chip89

Kouká se na to hezky, rychle film uběhl, párkrát jsem se zasmála. Není to horor, jak by člověk čekal, ale spíše příběh o manželství dvou lidí , které si projde menší krizí. Prostě thriller ukazoval, že by mohlo jít o více než o to, co z toho nakonec bylo. Takže spokojená jsem, byl to příjemně strávený čas, ale více dát nemůžu, byl to obyčejný příběh schovaný za klasickými jmény, které na tenhle snímek nalákají. Jedině z čeho jsem neuvěřitelně paf je Anthony Hopkins, kdybych nevěděla,že tam hraje vůbec bych ho nepoznala:) ()

Oonika

Super! Většinou jsou životopisné filmy docela nudné, ale tohle mělo náboj. Líbilo se mi, jak to celé bylo laděné v takovému humorném duchu s mírně hororovou hudbou. Film měl svoji skvělou atmosféru, určitě se brzy podívám na Psycho. Jen bych chtěla trochu víc, dalo se z toho ještě něco vytřískat... ()

Henry Morgan

Bylo to příjemné a milé. Skvěle to odsejpalo, alespoň mně. Sice o moc nic nešlo, ale v těch 98 minutách jsem se nestihl nudit. Hopkins byl prostě svůj, i když měl z části iminovat Hitche. Překvapilo mě a potěšilo, kolik slavných jmen se pod to podepsalo a ještě víc mě potěšila podivná prolínavost s příběhem Eda Gaina. Chválím. Je to dobré zákulisní představení, i když jsem teda čekal trochu větší psycho. ()

Pathrose

Film, který sleduje pouze jednu z mnoha (ale také tu nejslavnější) kapitol života Alfreda Hitchcocka. Ikdyž je Anthony Hopkins ve své roli výborný, tak film jako takový moc nenabízí, pouze převypráví jak se točil Hitchcockův nejslavnější film, Psycho. Šlo z toho vytřískat mnohem víc, je to takové studené a nenabízí hlubší pohled do života Mistra napětí. ()

lakart

O čem to vlastně bylo? Jednalo se snad o biografii samotného mistra napětí, nebo rekonstrukce pozadí natáčení jeho nejslavnějšího filmu a nebo zobrazení veledůležité role jeho manželky? A to je problém celého filmu. Jakoby se tvůrci nemohli rozhodnout, co vlastně chtějí vyprávět. Hopkins je mistrovský a Mirren také, scénář je snesitelný, pár zajímavých momentů se pro fanoušky najde, ale to je tak všechno. Celkově slabé a s odstupem času si myslím, že i zbytečné. 60% ()

Psycho.R

Příjemné nakouknutí k natáčení slavného filmu. Pokud se věci skutečně odehrávali takto, pak tleskám, že se vše podařilo. Jinak to mnoho nového nepřinese. ()

mira.l

Nevím, jak moc je nebo není pravdivý tenhle film o tom, kterak se natáčel film Psycho, který ... jsem nikdy neviděl. Stejně jako Alfred není zrovna mojí srdeční záležitostí. To bude možná důvod, proč mě to někde za polovinou dost přestalo bavit a pořešil jsem si přitom pár věcí na Netu... Proč já to stáh?? Že by Scarlett?? Asi. ()

RAFT

začátek filmu dobrý jinak postupem filmu nuda. Co se týče herců :Anthony Hopkins a Helen Mirren role zahrály skvěle. ()

Monty2729

Tento film se mi velice líbil. Děj plyne velice svižně, ani na chvíli se nenudíte, vtipné okamžiky se mísí s těmi vážnějšími, kdy najednou nejde ani tak o slavného režiséra jako o stárnoucího muže, který má strach, že vše důležité se v jeho životě už stalo. Tento snímek si vás prostě získá a budete mít velkou chuť dozvědět se o této filmové legendě a jeho životě spoustu dalších informací. ()

Oscars 2013 - výsledky

10.01.2013

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

11.07.2012

Alespoň v novince Darrena Aronofskyho Noah. Natáčení biblického eposu, který má vyšší rozpočet než všechny dosavadní Darrenovy filmy dohromady (konkrétně 130 milionů dolarů), začalo před několika dny… (více)

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

11.04.2012

Po Mém týdnu s Marilyn a právě natáčeném Alfred Hitchcock and the Making of Psycho se vynořil další projekt, jehož děj se točí kolem vzniku slavného filmu. Tentokrát se dozvíme, jak vznikala… (více)