Psycho (1960), nejslavnější film Alfreda Hitchcocka, by možná nikdy nevznikl – nebýt režisérovy umanutosti a neskonalé trpělivosti jeho spoluscenáristky, střihačky a manželky Almy Revilleové... Věhlasný mistr napětí se na konci padesátých let potýká s nečekanou situací. Jako režisér začínající v němé éře zvládl bez větších problémů přechod ke zvukovému filmu a po úspěchu ve Velké Británii opanoval i Hollywood. A teď, přestože jeho nedávné snímky Okno do dvora (1954), Muž, který věděl příliš mnoho (1956) a Na sever severozápadní linkou (1959) byly kasovními trháky, posílají ho filmoví kritici do důchodu a hollywoodská studia vidí ve jméně Hitchcock jen tiskárnu na peníze podle osvědčených námětů. Ambiciózní režisér se proto rozhodne přejít do protiútoku a chystá adaptaci Blochova románu, který přejímá skutečný případ sériového vraha a kanibala Eda Geina. Od rozporuplného projektu ovšem dávají hollywoodští producenti ruce pryč a Hitchcock tak musí zastavit vlastní dům. Už od začátku natáčení ale nejde nic podle plánu: jeho žena a spolupracovnice Alma se věnuje jinému scénáři, režiséra přepadávají staré úzkosti a navíc ho ve snech navštěvuje samotný Ed Gein... Životopisný snímek Hitchcock je režijním debutem scenáristy Sachi Gervasiho, inspirovaný odbornou publikací Stephena Rebella z roku 1990. Na pozadí příběhu o natáčení filmařova nejúspěšnějšího titulu, thrilleru Psycho (1960), se tvůrci soustřeďují na zvláštní a láskyplný vztah Alfreda Hitchcocka (1899–1980) a jeho manželky Almy Revilleové (1899–1982). Alma byla Hitchcockovou nejbližší spolupracovnicí a podílela se jak na jeho scénářích, tak na střihu. V době natáčení Psycha byli svoji už více než 30 let, když se ale Alma rozhodne vystoupit z „Hitchova“ stínu, není vůbec jisté, že to jejich manželství unese – tím spíš, že Hitchcock není schopen zvládat svou chorobnou fixaci na blonďaté protagonistky. Mimo ústřední dvojici s Anthonym Hopkinsem v roli sarkastického a zhýčkaného Mistra a Helen Mirrenové jako jeho sebevědomé a zároveň ohleduplné a obětavé manželky se objevuje i řada tehdejších hollywoodských osobností, například Janet Leighová (Scarlett Johanssonová) nebo Vera Milesová (Jessica Bielová). (Česká televize)

BOURQUE

Z režisérskej stránky priemerný z hereckej stránky veľmi dobrý filmeček o tom, ako vlastne vzniklo jeden z najznámejších filmov nielen A. Hitchocka ale aj svetovej kinematografii. Mimo iného aj tento film potvrdil teóriu, že kľúčom silných a úspešných mužov je to, že vedľa nich (respektíve za nimi) stojí krásna, silná a nekompromisná žena. PS1: A. Hopkins ako A. Hitchock bol parádny! PS2: S. Johansson (ako aj J. Biel) je prekrásna!!! Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

figliar

O tom, ako majster plátna, Anthony Hopkins, hrá postavu majstra hororu, Alfreda Hitchcocka, kde legendárnu sprchovaciu scénu z kultového Psycha, má česť predviesť Scarlett Johansson. A že ona to teda vie. Popri tomto stojí po ruke Alfreda jeho manželka, Helen Mirren, ktorá ho vie perfektne korigovať. A všetko toto do seba pasuje tak ako má. ()

Raziel_cz

Zábavný film, který by se ale spíš hodil do televize. Nicméně, přes skromné produkční hodnoty přináší přesně to, co slibuje: náhled na život, práci a osobní démony Alfreda Hitchcocka v době, kdy vznikal jeho nejznámější snímek. Herci nepředvádí nic světoborného (a většinu s retro účesy a makeupem stejně nejspíš nepoznáte), ale Anthony Hopkins si svou roli očividně hodně užil. Křečovitý režisérský styl perfektně sedne k hlavní postavě (ačkoliv se skutečností pravděpodobně nemá mnoho společného) a vlastně i úsečnému, ale ne nudnému scénáři. Co Hitchcocka sráží, je zbytečně protahovaná manželská krize, která se nakonec vyřeší úplně sama, sledovat protagonistovy mindráky a úchylky je mnohem zábavnější, čímž pádem jsem si ohromně užil prvních třicet čtyřicet a závěrečných deset minut. Mezi tím je akorát lepidlo, co dodává veskrze komickým scénkám ne moc funkční příběhový rámec. Přesto, kvůli Hitchovým vyfantazírovaným rozhovorům s Edem Geinem, dirigentské scéně, skloubení odkazu na Alfred Hitchcock Present a Ptáky a mnoha dalším pasážím, u nichž jsem se nemohl přestat křenit, rozhodně stojí za vidění. Přestože mohl dopadnout i mnohem líp, co si budeme nalhávat. ()

BeranSon

Celý film jsem čekal až přijde omračující rána, moment, který mě doslova vyburcuje k úžasu, jenže jsem se nedočkal. Hitchcock je chladný, na první pohled bez náboje. Koho by to napadlo, když se jedná o životopisný film o části života jednoho z nejskvělejších režisérů? Hitch na to šel na starý kolena fakt chytře. Tím, že si film financoval sám, tak vyhrál. On pouze potvrdil rčení risk je zisk . Je možná škoda, že se snímek zabýval jen problematikou okolo Psycha , což je pro mě jeden z nejzásadnějších filmů. Byl bych raději, kdyby se film vezl ještě ve více emocionálním ražení. No nutně opět dodat, že Scarlett Johansson je překrásná a je radost se na ní koukat. - 5/10 - ()

MickeyStuma

Snímek o Alfredu Hitchcockovi není čistě životopisný snímek, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jeho životní etuda se zde pohybuje od úspěchu snímku 'Na sever severozápadní linkou' (1959) k premiéře dalšího snímku 'Psycho' (1960). A děj obsahuje dvě linky. Soukromou a pracovní. Pracovní se samozřejmě zabývá přípravami na onen další snímek a jeho natáčení ukazující veškeré peripetie kolem toho a soukromá co se týče vztahu Hitchcocka se svou ženou. A tak se jedná o snadno se rozvíjející drama, která údajně nemá žádnou souvislost s realitou. Inu, tak už to u takovýchto snímku bývá. Každopádně reklamní kampaň avizovala na skutečnost, že byl snímek natočen na základě knihy Stephena Rebella 'Alfred Hitchcock a Miking of Psycho'. A tak se diváci mohou jen dohadovat, jak to tedy s tou realičností skutečně je. Děj se drží základů a nesnaží se každou událost složitě rozvíjet. Ční z toho iluze a kritika na aspekty dané doby, ze kterých asi nejvíce vynikne schvalovací komise a její připomínky ke scénáři a scénografie. Nebýt toho, je jisté, že by Hitchcockovi snímky vypadaly úplně jinak. Příběh začíná úvodem samotného Mistra hororu. A snad je to dobrý tah, neb jak známo, Alfred takto skutečně v televizi vystupoval. Nakonec, televizní seriál 'Alfred Hitchcock uvádí' (1955) (1885) znají i čeští diváci. Anthony Hopkins ztvárnil Hitchcocka dobře. I maska si zaslouží ocenění. Jen podle očí lze poznat, že se jedná o Hopkinse. Ze života Alfreda Hitchcocka se tedy moc nedozvíme. Zato se dozvíme, jak asi mohly vypadat přípravy slavného snímku 'Psycho'. Hlavně co se týče nejslavnější scény ze sprchy. Opravdu to bylo tak, jak je zde ukázáno? Ať to bylo jak chtělo, snímek je vhodným doplňkem k filmové sbírce fanoušků Alfreda Hitchcocka. Díru do filmového světa však neudělá. ()

Volpe

Hitchcock bez napětí, spádu, emocí nebo konfliktu. Informace, které se dozvíme o postavách jen podporují zažité pomluvy a neřeknou nic nového. Životopisné drama na úrovni bulvárního článku, i když i ten má leckdy větší spád. ()

Barak

Po shlednutí Hitchcocka mám trochu rozpačité dojmy. Od prvních minut se zdálo, že to bude stát opravdu za to, ale bohužel. Takový mix mezi dokumentem, dramatem, ale přitom ani jedním. Příprava na natáčení Psycha byla zajímavá, ale potém se film spíše soustředil na manželku, na Hitchcocka samotného a také vztah mezi nimi, který je vykreslen dosti povrchně, bez výraznějšího a hlubšího rozsahu. Na plac se film dostane jen sporadicky, což je možná docela škoda, protože jako filmového nadšence by mě to zajímalo více. Takhle se mi dostalo od všeho trochu, jakoby tvůrci ani nevěděli, co vlastně přesně chtějí točit, a tak tam prostě "napráskali" od každého trochu. Jinak herecky samozřejmě skvělé! ale jinak docela zklamání..lepší tři.. ()

katmandzoo

film skvelo pojednáva o živote jedného z najslávnejších režisérov všetkých čias, akým Alfred Hitchcock nepochybne bol..dej sa odohráva v 60. rokoch minulého storočia, kedy Alfred zdieľa slávu a úspech za svoj film "Na sever severozápadnou linkou" a hľadá inšpiráciu pre natočenie nového filmu..po dlhom rozhodovaní a premýšľaní sa nakoniec rozhodne zrežírovať snímok, ktorému nikto neverí a ani samotný Paramount ho nechce zafinancovať..Hitchcock však tomuto svojmu dielu pevne verí a rozhodne sa ho financovať z vlastného vrecka, pričom v prípade neúspechu môže prísť aj o svoju strechu nad hlavou..asi by ani nikoho nenapadlo, že spomínaný snímok nesie názov Psycho, a že vďaka tomuto počinu sa Hitchcock veľkými písmenami zapíše do dejín svetovej kinematografie..cesta za slávou je však veľmi kľukatá a strastiplná a sám Hitchcock si uvedomuje, o čo všetko môže prísť..veľkou oporou mu však je jeho žena Alma, ktorá ho celý život podporuje a dodáva mu potrebnú energiu..ako sama hovorí : "Je veľmi ťažké žiť s umelcom, ale kto to nevyskúša, nevie o čo prichádza"..paradoxom je, že Hitchock nikdy nedostal Oscara, ani za svoj najúspešnejší snímok Psycho, nemalou útechou mu môže byť ocenenie Amerického filmového inštitútu za celoživotné dielo..pri prejave len dodal : "Zdieľam túto cenu rovnako ako svoj život, s Almou" ()

Stíba

Je to přesně tak, jak tady spousta lidí popisuje. Film sice působí precizně, čistě a tak dále a tak dále ale zároveň i poněkud chladně až zbytečně a tak ať se celou dobu celkem kocháte Hopkinsovým podáním Hitchcocka i dějovými okolnostmi vzniku Psycha, ve finále z toho máte poměrně prázdný pocit. ()

karinakari

Jako první věc chci zmínit, že název filmu je v tomto případě značně zavádějící. Měl by se totiž jmenovat např. Jak se točilo Psycho. Ale na druhou stranu pokud jste viděli trajler, tak jste byli s touto situací obeznámeni a nepřekvapí vás to. Já to sice věděla, ale nemohla jsem si tuto poznámku odpustit. Samotnou klasiku jakou Psycho bezesporu je, jsem viděla teprve nedávno v rámci mého rozšiřování filmových znalostí a jak to tak dělávám, přečetla jsem si zajímavosti k filmu a bohužel musím říct, že snímek Hitchcock mi nepřinesl žádnou novou informaci (snad kromě linky manželské krize, kterou bych oželela). To, že bylo Psycho nejkontroverznějším dílem té doby, je všem zřejmé, takže naprosto chápu záměr tvůrců připomenout publiku, jak moc se jedná o zásadní dílo tím, že natočím takové jeho making of. Samotný scénář mi přišel nemastný, neslaný, místy vyloženě nudný. Ale ohromně chválím práci kostymérů a maskérů, protože Anthony Hopkins byl opravdu těžko k rozeznání od velkého Alfreda. Anthony bezesporu zaválel, jak už bývá zvykem. Očekávala jsem od celého příběhu víc a jsem krapet zklamaná, protože se ze všeho toho materiálu dal vyždímat lepší scénář. Hovořím hlavně o emocích, protože těch jsem od Hitchocka dostala minimum a to je u filmu pojednávajícím o mistrovi napětí smutné. ()

JOZZZKO

...a my deti, ktoré poznáme len troch pátračov, môžeme konečne vidieť, že natočiť film je žiaľbohu, a niekedy aj chvalabohu že žiaľbohu, riadna drina. ()

Desdemone

Film dělaný především všem milovníkům díla, tvorby a osobnosti Mistra hrůzy. Jelikož se do této skupiny hrdě řadím, film pro mě byl velice příjemným zážitkem, který mě několikrát rozesmál či mile překvapil trefnými odkazy, např. na pověstné Hitchcockovy trailery či další jeho filmy. Síla snímku ale skutečně stojí na hlavních představitelích, proto ty dvě ze tří mnou udělených hvězdiček získávají H. Mirren a A. Hopkins, každý po jedné. Ta zbývající je za pohlazení na duši, nicméně objektivně je to zkrátka oddechovka, vysílaná na Nova Cinema v sobotu kolem čtvrté odpoledne. ()

BadCough

Zjavovanie sa Eda Geina vôbec nemalo zmysel a bolo celkom vytrhnuté z kontextu. Mala som pocit, že sa to tam vyskytlo, lebo režisér nenašiel inú možnosť, ako do filmu o majstrovi hororu vniesť niečo (čokoľvek ) temné. Rovnako súhlasím s nižšie uvedenými názormi o chaotickej polytématike filme, ktorý sa jednoducho nevie rozhodnúť, čím chce byť. Plusom boli hlášky Hopkinsa čoby Hitcha vyslovené s kamennou tvárou a večne charizmatická Helen Mirren. ()

Killingjoke

Film Hitchcock se nezaobírá celým životem „mistra napětí“ Alfreda Hitchcocka, ale soustřeďuje se dobu jeho sestupu z filmařského výsluní, několik měsíců po které lopotně vznikal snímek Psycho. Děje se tomu docela nezáživnou podobou, kdy sledujeme hrozící rozpad Hitchova manželského života, který chtě nechtě ovlivní jeho zdraví a profesionální kariéru. Samozřejmě se zde dotkneme problémů souvisejícím s Psychem, hledání herečky do hlavní role i vztahů ve filmařském průmyslu. Ale na rovinu, není to nic neobvyklého, takových osudů už jsme viděli mnoho a v jejich kontextu vyznívá tento film jako chudý příbuzný z televizní produkce. Za pár týdnů si vlastně asi nevzpomeneme, o čem tenhle životní výsek byl a jediné co jej drží od horšího průměru je výkon Anthony Hopkinse a Helen Mirren… ()

guri

Hitchcock je maly velky film, ktoremu takmer televizny look vobec neublizuje. Pozadie natacania Psycha je velmi zaujimave, hoci znalcom asi vela noveho neprinesie. Herecky koncert Anthony Hopkinsa skvele doplna podobne nadstandardna Helen Mirren. Hitchcock nenudi ani minutu a pre mna to bol excelentny zazitok. ()

misbos

Dopředu jsem o tom nic nevěděl, nic nečekal - bavilo mě to, slupnul jsem to jak malinu. Není to nic objevnýho ani hlubokýho, ale každej, kdo v tom hraje, je ve svý roli výbornej (Džesika dál usilovně pracuje na svý rehabilitaci, což mě těší), a jako taková malá "momentka" je to opravdu dobrý. ()

dandislav1991

Já Anthonymu věřím, že se snažil okoukat všechny pohyby a držení těla a tak ,ale vlastně ten film je o ničem. Škoda, že ti Anthony nenapíšou zase nějakej pořádnej scénář... ()

Ondr@932

No proč ne ... Nic převratného to nebylo, ale na pohodový večer to byl pohodový film. Z Hitchcockových filmů jsem viděl teprve asi 3 filmy a musím uznat, že zatím nejvíc mě bavil film Ptáci. Ty další filmy nic moc ... Asi proto, že už nejsem na starý filmy moc zvyklý. Tenhle film se celkem povedl a navíc se skvělým hercem Anthony Hopkinsem! I když tady už vypadá hodně staře a ze začátku jsem ho vůbec ani nemohl poznat jak ztloustl. 60% ()

Kadas97

Perfektne natočený životopisný film. Či už boli niektoré detaily pravdivé alebo vymyslené, vcelku fungovali dokonale a ja som sa bavil od začiatku do konca. Zákulisie natáčania legendárneho filmu Psycho tu bolo vykreslenédetailne a človek si nevšimne nijaký nedostatok ani keby sa moc snažil. Pán Hopkins zase raz ukázal, že nepatrí do starého železa. Hudbu myslím, že ani nemusím spomínať lebo bola adekvátna k prvotriednemu filmu. 10 z 10 ()

Oscars 2013 - výsledky

10.01.2013

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

11.07.2012

Alespoň v novince Darrena Aronofskyho Noah. Natáčení biblického eposu, který má vyšší rozpočet než všechny dosavadní Darrenovy filmy dohromady (konkrétně 130 milionů dolarů), začalo před několika dny… (více)

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

11.04.2012

Po Mém týdnu s Marilyn a právě natáčeném Alfred Hitchcock and the Making of Psycho se vynořil další projekt, jehož děj se točí kolem vzniku slavného filmu. Tentokrát se dozvíme, jak vznikala… (více)