Psycho (1960), nejslavnější film Alfreda Hitchcocka, by možná nikdy nevznikl – nebýt režisérovy umanutosti a neskonalé trpělivosti jeho spoluscenáristky, střihačky a manželky Almy Revilleové... Věhlasný mistr napětí se na konci padesátých let potýká s nečekanou situací. Jako režisér začínající v němé éře zvládl bez větších problémů přechod ke zvukovému filmu a po úspěchu ve Velké Británii opanoval i Hollywood. A teď, přestože jeho nedávné snímky Okno do dvora (1954), Muž, který věděl příliš mnoho (1956) a Na sever severozápadní linkou (1959) byly kasovními trháky, posílají ho filmoví kritici do důchodu a hollywoodská studia vidí ve jméně Hitchcock jen tiskárnu na peníze podle osvědčených námětů. Ambiciózní režisér se proto rozhodne přejít do protiútoku a chystá adaptaci Blochova románu, který přejímá skutečný případ sériového vraha a kanibala Eda Geina. Od rozporuplného projektu ovšem dávají hollywoodští producenti ruce pryč a Hitchcock tak musí zastavit vlastní dům. Už od začátku natáčení ale nejde nic podle plánu: jeho žena a spolupracovnice Alma se věnuje jinému scénáři, režiséra přepadávají staré úzkosti a navíc ho ve snech navštěvuje samotný Ed Gein... Životopisný snímek Hitchcock je režijním debutem scenáristy Sachi Gervasiho, inspirovaný odbornou publikací Stephena Rebella z roku 1990. Na pozadí příběhu o natáčení filmařova nejúspěšnějšího titulu, thrilleru Psycho (1960), se tvůrci soustřeďují na zvláštní a láskyplný vztah Alfreda Hitchcocka (1899–1980) a jeho manželky Almy Revilleové (1899–1982). Alma byla Hitchcockovou nejbližší spolupracovnicí a podílela se jak na jeho scénářích, tak na střihu. V době natáčení Psycha byli svoji už více než 30 let, když se ale Alma rozhodne vystoupit z „Hitchova“ stínu, není vůbec jisté, že to jejich manželství unese – tím spíš, že Hitchcock není schopen zvládat svou chorobnou fixaci na blonďaté protagonistky. Mimo ústřední dvojici s Anthonym Hopkinsem v roli sarkastického a zhýčkaného Mistra a Helen Mirrenové jako jeho sebevědomé a zároveň ohleduplné a obětavé manželky se objevuje i řada tehdejších hollywoodských osobností, například Janet Leighová (Scarlett Johanssonová) nebo Vera Milesová (Jessica Bielová). (Česká televize)

Lavinia

Velká očekávání, velká zklamání. Neslané, nemastné, nerozhodnost na druhou. Jako by se tvůrci nemohli rozhodnout, o čem to bude, takže je to nakonec všehochuť, asi jako když pejsek a kočička pekli dort, i zde do filmu nacpali tu tohle, tu onohle, ono se to nějak smíchá a něco vznikne. Což vyšlo, jenže - bohužel - až na pár momentů - takovéto směsky nebývají chutné. Nejzajímavější jsou na tom šaty - neměla jsem skutečně pocit, že jsem v časech minulých, spíš v moderních. ()

Fan

Bohužel malé zklamání. Film který mě svým tématem zaujal a trailerem nadchl na tolik, že jsem čekala něco velkolepého. Hitchcock není špatný film, nenudí, má své momenty, ale nemůžu se ubránit dojmu, že celkově by mohl o mnoho lepší. Možná je to určitou roztříštěností příběhu, který se, až moc, štěpí mezi natáčení Psycha a manželskou linku, místo toho, aby všechno lépe plynulo a "zapadalo". ()

BruceW

Uchvátil mě (jako asi každého diváka) výkon Hopkinse, který velmi věrohodně napodobuje osobité vyjadřování Alfreda Hitchcocka. Především jsem ani v jednom záběru nerozpoznal samotnou osobu Hopkinse, což je samozřejmě o díky skvělé masce a kostýmu. Jamese D'Arcyho pak snad autoři vytáhli časovou dírou přímo z Psycha...klobouk dolů. Hvězdu však musím srazit za příběh, který je sice dobrým propojením Psycha filmového i psycha manželského. Celkově však působí až příliš utahaně, což je částečně paralelou k Hitchcockově osobnosti, ale ne už tak k jeho tvorbě... ()

Faither

No tak masky samozřejmě perfektní, ale to je asi to jediné, čím mě film zaujal. Film mi přijde dost roztěkaný a místo některých dle mého zbytečných a nezajímavých odboček jsem od životopisného filmu čekal mnohem víc soustředěnosti na Hitchcockovo osobnost. To, že je film zaměřený na jednu životní etapu tohoto průkopníka mi nevadí, prázdnost filmu ale ano, proto nemohu hodnotit výš než za 3*. ()

Lilien

Absolútne priemerný film s nadpriemerným hereckým obsadením, ktorí sa zaoberá zrodenim hororovej legendy filmu PSYCHO. ()

sWONDER

Hitch, by si podľa môjho názoru určite zaslúžil "väčší" film, nie iba 90 minútový náhľad. Hopkins "sadol" skvele. ()

Zombiepod

Jeden z najlepších životopisných filmov, ktoré poslednú dobu vstúpili do kín. Výborne obsadené, skvelo atmosféricky natočené, kde mi film svojím humorným ladením a neustále hláškujúcim Hitchcockom pripomínal Burtonovho Wooda. Jediné čo ma mrzí je, že film sa krútil "len" okolo jediného významného obdobia režiséra, a to okolo natáčania Psycha, z ktorého zákulisia sme zas toho veľa nevideli (čo je obrovská škoda), a viac sa zameriava na vtedajšiu manželskú krízu. Hopkins však absolútne dokonalý, najmä záverečná scéna s premiérou v kine a precítením scény so sprchou. Možno prekvapím, ale rozmýšľal som o päťke. ()

TommyDiamond

Upřímně nevím co si o tomto snímku mám myslet. I když se mi film docela líbil, přišel mi celkem zbytečný. Přiznám se, že koukat na Hitchcockův osobní život a manželskou krizi může být poněkud zavádějící a navíc je to celé jen spekulace. A pár natáčecích scén na place trháku Psycho to nezachrání......Třeba jednou za dobrých padesát let se dočkáme podobného zmapování u jiného současného režijního velikána... Co je navíc potřeba pochválit, tak to jsou kostýmy, masky (převlek Hopkinse), život v 50.letech, atd... Dávám snímku tři hvězdy. ()

dwbmb

Film o filmu s velmi letmým náhledem do Alfredova života. O tom sice měl být film především, ale buď nebylo co do něj dát, nebo byl příběh prostě poskládán špatně, takže se v tomto životopisném filmu vlastně neděje vůbec nic zajímavého. Nechávám nadprůměrné hodnocení za autentický výkon Hopkinse a docela povedené masky. Sice stále vypadá víc jako Hopkins než jako Hitchcock, ale ta mluva, ty gesta... to nemá chybu. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano ()

Nešpi

Skvělá spolupráce dvou hereckých es (Hopkins / Mirren), dobrá práce maskérů bez titulků bych nevěděl že jde o Antonyho v roli "Mistra Hrůzy a napětí". Skvělý začátek, slabší prostředek a konec při premiéře Psycha, kde vidíme Hitchcocka vychutnávat si každá zabroušení smyčce, každý sek nožem a každý zvuk stržení závěsu. ()

Knor

Film o mistru napětí a hrůzy mohl být přeci jen o trochu temnější a záhadnější, ale stalo se....každopádně zklamanej nejsem. Jde tu spíš o zachycení života mistra během tvoření jeho nejlepšího a nejkultovnějšího filmu, do zákulisí natáčení se podíváme zřídka a to proto, že tu nejde jak bylo PSYCHO natáčeno, ale co stálo za jeho vznikem a tyto dvě linie se navzájem proplétají stejně jako osobní život mistra s dopadem jeho geniálního umění. Hopkins byl v roli jako vždy výbornej a myslím, že pro fandy je to určitě minimálně zajímavá záležitost. ()

xylofonka

Pěkné, solidně zahrané, ale nějak se nemohu zbavit dojmu, že by to chtělo víc. Víc vypětí, emocí. Jediné okamžiky odpovídající tématu jsme zažili když Hitch mlátil síťkou na čištění bazénu a jeho žena mu popsala svou kariéru po jeho boku. Jinak takové zamlžené poklidné pobřeží jihočeského rybníčku tam, kde bychom si zasloužili pořádný mořský příboj. ()

liberita

Zaujímavý príbeh o pozadí vzniku jedného z najvýznamnejších hororov, ktorý umožňuje pohliadnuť na Psycho z úplne novej perspektívy. Anthony Hopkins pôsobí vo svojej úlohe veľmi autenticky, hoci ešte viac som si vychytnula sarkazmus a výkon vynikajúcej Helen Mirren. Oceňujem aj snahu aby sa hereckí predstavitelia podobali svojim predchodcom a rada som po dlhšom čase videla vo filme aj keď len v malej úlohe Jamesa D´Arcyho. ()

Brooks

Pre každého skutočného fanúšika filmu veľmi pútavý námet poodhaľujúci zákulisie nakrúcania Hitchovho najslávnejšieho filmu a zároveň aj náhľad do jeho súkromia, konkrétne spolunažívania s manželkou Almou. Spracovaný je ale televízne, bez nejakého výraznejšieho režijného vkladu. Z natáčania Psycha, o ktorom kolujú desiatky historiek, je tu len pár najzásadnejších momentiek, čo je škoda. Tiež by som sa prihováral za 6.dielnu minisériu, ktorá by opisovala vznik jeho najzásadnejších filmov. A nevadilo by mi keby neostalo len u Hitcha. ()

Scraffy

Anthony Hopkins v roli Hitchcocka je naozaj parádny. Kto nevidel film Psycho, tak pravdepodobne nebude vedieť o čo ide. Pre mňa je to naozaj parádny film, ktorý s Hopkinsovou mimikou je naozaj neskutočný. ()

Duke90

Přeci jen by to chtělo ještě několik "minut" navíc, aby Hitchcock nepůsobil vlastně jako takový malý úryvek z režisérova života. Nicméně je zachyceno pro mě tzv. přelomové období, kdy Alfred Hitchcock opravdu světu dokázal, že není jen mistrem napětí (jak na konci Anthony Hopkins brilatně odehrál), ale také mistrem hororu, i když za svůj život natočil jen dva takové.... Herecké výkony potěšily asi ze všeho nejvíc a Anthonyho proměna v Hitchcocka je až skoro šokující! ()

Clark_Kent

Tady musím říct, že tohle nebyla úplně ta nejlepší pocta panu mistrovi. Je fakt, že Scarlett byla plně evokující. Za mě neuspokojující. ()

ratpile

Vypravěčsky v podstatě tuctový životopis, jenže ta omáčka kolem byla prostě parádní a zábavná. Prosluněný Hollywood 60.let je oku lahodící, chemie mezi Hopkinsem a Mirren okouzlující, stejně tak jako kreace Scarlett Johansson. Jednoduché, ale příjemně svěží. ()

Bendiys

Film Hitchcock ma jednu velkou vadu. Naprosto se netrefil do zanru. Po celou dobu (vyjimku tvori napriklad nataceni sceny ve sprse) sledujeme obtloustleho pana, ktery je neskonale vtipny. I tempo snimku evokuje spise letni komedii nez napinave zivotopisne drama. Me hodnoceni bych podporil tim, ze prave tak, jak je film natocen take funguje. Ale pouze jako oddychova podivana. Od takove latky by se dalo cekat vice, neco na vaznejsi rovine, neco co neprosvisti 90 minut a nic zapamtovatelneho se neuskutecni... ()

Oscars 2013 - výsledky

10.01.2013

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

11.07.2012

Alespoň v novince Darrena Aronofskyho Noah. Natáčení biblického eposu, který má vyšší rozpočet než všechny dosavadní Darrenovy filmy dohromady (konkrétně 130 milionů dolarů), začalo před několika dny… (více)

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

11.04.2012

Po Mém týdnu s Marilyn a právě natáčeném Alfred Hitchcock and the Making of Psycho se vynořil další projekt, jehož děj se točí kolem vzniku slavného filmu. Tentokrát se dozvíme, jak vznikala… (více)