Převážně pro nejmenší, ve filmu je mnoho scén, u kterých mi bylo jasné, že se mladší publikum musí tetelit blahem a být mi o dvacet míň tetelím se nejspíš taky. Naštěstí se mi ale vyloženě neprotáčely panenky nad trapnem a i těch 100 minut se dalo vydržet, kór když se člověku nechce moc přemýšlet a chce se třeba jen bavit nad 3D: **** které se zase jednou nadprůměrně vyvedlo. Především v počátečním průletu lesem a, podobně jako u Avengers, v akčním závěru lahodí oku a baví, skoro se mi po taťkovi šmoulovi chtělo natáhnout ruku, aby mi to neschytal v obýváku o zeď. Hraní šmoulové se celkem dají a to mě ti animovaní v dětství výrazněji nezaujali. 50%(9.10.2013)

Čudujem sa veľmi nízkemu ohodnoteniu tejto filmovej verzie Šmolkov. Podľa mňa je to nezaslúžene. U tohto žánru ide predovšetkým o zábavu a tej je tu vrchovate. Ja s deťmi sme sa neskutočne bavili pri množstve komických scénok, hlavne s Gargamelom. Navyše dej je podfarbený peknou hudbou. Je tu aj nejaké to poučenie pre deti, takže ja som maximálne spokojný. Už teraz sa tešíme na pokračovanie. Vrelo odporúčam všetkým rodičom.(22.2.2013)

Šmoulové jsou mnohem menší klišé než byste čekali. Z počátku to vypadalo na variaci 101 dalmatinů, ale ta se rozhodně nekonala. Jsou tradičně malí, roztomilí, nezvladatelní a modří. Stokrát líp než modrý bratr Avatar. Nenudila jsem se, Gargamel nevadil a Neil Patrick Harris se sice trochu zpronevěřil své nejslavnější roli... ale stejně.(17.8.2011)

• MartinezZ

Na tohle v mých žilách koluje příliš málo infantility. Na děti mi to přijde příliš moc a rychle ukecané, ale pro nikoho jiného to zase dělané není a tak pohádka pro děti je to dobrá, jen neskutečně šablonovitá, Pokud něco nemám rád, tak násilné skloubení reálného světa a imaginárních postaviček, navíc tohle byla poměrně nuda. Jediná postava, co ve filmu za něco stála, byl Gargamel. Proč do tohohle lezl Neil Patrick ví Bůh.(19.8.2011)

Převod Šmoulů do reálného světa se vcelku vyvedl. Samozřejmě, hlavní malé modré hrdiny bylo bohužel nutné poněkud amerikanizovat, takže tu a tam mluví "cool" a při jedné (dost možná nejhorší) scéně si dokonce zazpívají tak, až to skoro vypadá, že rapují, ale šmoulí duch filmu naštěstí zůstal. Vznikl neškodný mix zábavy pro děti i dospělé, který se může chlubit zejména skvělým Hankem Azariou v roli Gargamela (jeho vynořování z mlhy je k popukání vtipné, gandalfovský útěk z vězení rovněž), kocouřím parťákem Azraelem, u něhož takřka není poznat, kdy je skutečný a kdy animovaný, příjemnou pohádkově-komediální atmosférou, zručnou režií s citem pro vtipy, jejich timing i pro akční scény, a povedenou svěží hudbou pro mě neznámého Heitora Pereiry. Celý film je plný podařených scén a když v závěru dojde na listování "magickou šmoulí knihou", což je vázané vydání původních šmoulích stripů, zavane až nečekaně silný poryv nostalgie a člověk se zkrátka musí usmívat a být spokojený. Dávám tři a půl modré hvězdy.(4.1.2012)

• - Šmolkov v roku 1958 vytvoril belgický karikaturista Pierre Culliford známy ako "Peyo". Ten ich po prvý raz svetu predstavil na stránkach komiksového časopisu "Le Journal de Spirou". Príbehy malých modrých škriatkov, na ktorých striehne zlý černokňažník Gargamel so svojím kocúrom Azraelom, sa v 80. rokoch stali populárnym animovaným seriálom v produkcii spoločnosti Hanna-Barbera Productions. (Markus)

• - Ve filmu je možné všimnout si několika frází, známých ze seriálu Jak jsem poznal vaši matku (od r. 2005), kde jeden z dabérů filmu Neil Patrick Harris také působí. Jsou jimi například "Taťka je doma" nebo "Pojď si plácnout pětku, teda čtyřku", (petangola)

• - Scéna, kdy Gargamel (Hank Azaria) ve vězení pošle můru pro orly, aby jej vysvobodili, je nenápadným odkazem na scénu z filmu Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, ve které Gandalf (Ian McKellen) šeptá můře jméno orla, který pro něj přiletí. (milaneg)