Převod Šmoulů do reálného světa se vcelku vyvedl. Samozřejmě, hlavní malé modré hrdiny bylo bohužel nutné poněkud amerikanizovat, takže tu a tam mluví "cool" a při jedné (dost možná nejhorší) scéně si dokonce zazpívají tak, až to skoro vypadá, že rapují, ale šmoulí duch filmu naštěstí zůstal. Vznikl neškodný mix zábavy pro děti i dospělé, který se může chlubit zejména skvělým Hankem Azariou v roli Gargamela (jeho vynořování z mlhy je k popukání vtipné, gandalfovský útěk z vězení rovněž), kocouřím parťákem Azraelem, u něhož takřka není poznat, kdy je skutečný a kdy animovaný, příjemnou pohádkově-komediální atmosférou, zručnou režií s citem pro vtipy, jejich timing i pro akční scény, a povedenou svěží hudbou pro mě neznámého Heitora Pereiry. Celý film je plný podařených scén a když v závěru dojde na listování "magickou šmoulí knihou", což je vázané vydání původních šmoulích stripů, zavane až nečekaně silný poryv nostalgie a člověk se zkrátka musí usmívat a být spokojený. Dávám tři a půl modré hvězdy.(4.1.2012)

Čudujem sa veľmi nízkemu ohodnoteniu tejto filmovej verzie Šmolkov. Podľa mňa je to nezaslúžene. U tohto žánru ide predovšetkým o zábavu a tej je tu vrchovate. Ja s deťmi sme sa neskutočne bavili pri množstve komických scénok, hlavne s Gargamelom. Navyše dej je podfarbený peknou hudbou. Je tu aj nejaké to poučenie pre deti, takže ja som maximálne spokojný. Už teraz sa tešíme na pokračovanie. Vrelo odporúčam všetkým rodičom.(22.2.2013)

• Skejpr

Ano, skutečně výrazně snesitelnější, než se čekalo. Na druhou stranu ale výrazně méně zábavně, než třeba Méďa Béďa, z něhož se po příšerných ohlasech vyklubala velmi roztomilá a zábavná záležitost. Šmoulové jsou relativně vkusní a sebe ironické fórky fungují, je jich ale pohříchu málo (nejzábavnější je paradoxně Gargamel). Ve výsledku tak film, který si na půl dělá srandu ze sebe a jemu podobných, ale přitom stále spadá do škatulky rodinných filmů o digitálních mrňouscích, kteří otravují život nějakému člověku, jsou povětšinou nesnesitelní a nakonec dojdou prozření na základě tradičních amerických hodnot. Neumím si představit, že by to někoho alespoň trochu soudného mohlo vyloženě naštvat, ale to jen podtrhuhuje jiný fakt a to, že Šmoulové jsou především absolutně zbyteční.(25.8.2011)

Tak samotné 3D, kvůli kterému jsem se vůbec odšmoulil film zhlédnout bylo velmi pěkné. Nic jsem si od filmu nešmouloval, protože tu kreslenou pohádku se šmoulím tématem naprosto nešmouluji. Tento šmoulí film však nebyl vůbec špatný. Měl takový pozitivní lehce vtipný nádech, takže jsem se bez větších potíží prošmoulil až na konec. S hereckými výkony, když nepočítám samotné šmoulíky, jsem neměl problém. Dokonce byl obsazen i ten šmoula z toho ošklivého amerického seriálu. A Gargamel byl úžasný. Film si ušmoulil příjemné pomalé tempo a příliš se z něj v průběhu času nevyšmoulovával. Sem tam byl ušmoulen vtipný vtípek, takže on to celkově průser rozhodně nebyl. Jsem velmi mile překvapen. 3*(14.1.2012)

• Shakers

Ak mám opravdu povedať, čakal som niečo ešte horšie, ale celkom sa to dalo pozerať aj keď som niekedy pri tom krútil hlavou. Animácia šmolkov je celkom fajn, taktiež aj ich mená, či spôsob vyjadrovania. Dalo by sa povedať, že šmolkovia sú vlastne dosť cool a nuda s nimi moc nie. Ľudské postavy tiež nie sú najhoršie a ani moc neprekážajú. Najviac čo ma sklamalo je Gargamel. Jeho prínos do filmu je fakt nulový, jeho postava trápna ako dialógy, no jedným slovom katastrofa. Chápem, že je to pre deti, ale toto bolo na mňa až príliš. Išiel som do toho s tým že je to pre deti a podla toho samozrejme bude aj moje hodnotenie, ale Gargamel sa fakt tak kreténsky správať nemusel. Škoda, mohlo to byť celkom fajn. 50% - 2*(13.12.2011)