• cukorek

Tento krát prišla rada na dobre známy animák z môjho detstva o malých, šikovných, modrých postavičiek a zlovestného čarodejníka, ktorý by ich najradšej videl vo svojom kotlíku. Pamätám na Šmoulo mániu, ktorá vtedy prepukla, keď sa predávali nálepky vo forme abecedy a pri každom písmenku bol modrý šmoula. Vdýchnutie života kreslením postavám ma príjemne prekvapilo ako aj dobrodružstvo, ktoré vyšmoulili, ale predsa táto rozprávka je určená a vhodná pre deti predškolského veku a ja k ním už dávno nepatrím takže preto 40%.(19.3.2012)

Snesitelnější, než jsem čekal. Šmoulové jsou roztomilí, hlavní herecká dvojice fajn (vzhledem k seriálové popularitě), ale záporák Gargamel, kterého si viditelně užil Hank Azaria, je pro mě paradoxně nejlepší postavou filmu. Animovaná dětská klasika se tak dočkala slušného digitálně-hraného zpracování, které nejvíc ocení především ta nejmladší generace a ta o něco málo starší si nostalgicky připomene hodiny ztrávené nad komiksy nebo u televizní obrazovky.(25.9.2011)

Novodobé zpracování šmoulu neurazí a jako vzpomínka na dětství to působí dobře,ale co to v mých očích snižuje je Gargamel,který se mi nějak moc nelíbil a pak některé herecké výkony ,které spíš působí až trapně a přehrávaně a nemění to nic na tom,že je to jenom jakoby film pro děti,zastávám názor,že i ten má nějak vypadat.Takže za mě celkově 65 % a tři hvězdy.(19.4.2015)

• MartinezZ

Na tohle v mých žilách koluje příliš málo infantility. Na děti mi to přijde příliš moc a rychle ukecané, ale pro nikoho jiného to zase dělané není a tak pohádka pro děti je to dobrá, jen neskutečně šablonovitá, Pokud něco nemám rád, tak násilné skloubení reálného světa a imaginárních postaviček, navíc tohle byla poměrně nuda. Jediná postava, co ve filmu za něco stála, byl Gargamel. Proč do tohohle lezl Neil Patrick ví Bůh.(19.8.2011)

Jednou to přijít muselo, a ačkoliv si Šmoulové svůj boom odbyli už před drahnými léty, teprve letos se dostali do filmu a jsou hned trojrozměrní, ale tihle Šmoulové svoji rodnou Belgii snad nikdy neviděli. "Poamerikanizovaní" modří trpaslíci zamířili magickým portálem ze své středověké vesnice uprostřed lesů rovnou do víru velkoměsta. Konfrontace s New Yorkem probíhá podle očekávání standardně. Ujme se jich sympatický návrhář reklam Patrick s jeho milou, těhotnou ženou Grace, nahánět je v ulicích a obchodácích bude spolu se svým kocourem Azraelem i zlý čaroděj Gargamel, který za nimi také prolezl portálem. Stále je nenávidí a stále je potřebuje jako přísadu do svého zázračného lektvaru, děti si užijí pestrobarevné legrace a dospělí to s nimi přežijí, protože pro většinu z nich jsou roztomilí trpaslíci vzpomínkou na jejich dětství. Nedá se říct, že by příběh oplýval nějakou přehnanou nápaditostí. Jde jen o jakousi kostru, na kterou jsou postupně navlékány jednotlivě zábavné, ale i poučně výchovné příhody, ve kterých Šmoulové většinou zběsile někam prchají, někam padají, nebo případně někam letí, jsou otravní, hyperaktivní a vymýšlejí, jak se dostat zpátky ze světa lidí do své milované vesnice. Čtveřice scénáristů se s větším vykreslením šmoulích charakterů moc nezaobírala, ale naštěstí je zachovala, a asi spoléhala více na to, že to Raja Gosnell nějak přijatelně pospojuje a trikoví kouzelníci vdechnou Šmoulům život. A to se skutečně podařilo a Šmoulinka dokonce vypadá lépe než kreslená, a dokonce se dozvíme i něco o jejím původu. Rovněž Gargamel je lepší, než ve své animované podobě, a může za to hlavně zábavný herecký výkon Hanka Azarii, ale oproti tomu Azrael vypadá jako docela obyčejná digitální kočka. Škoda, že příběh je moc předvídatelný, a občas se dostaví nudné pasáže, které jsou blízké spíše americkým divákům a celé to vyznívá jako oslava New Yorku, než náhlednutí do kouzelného šmoulího světa. Vyšmoulených 60%(5.11.2011)

• - Datum americké premiéry se změnilo celkem třikrát, nakonec Columbia Pictures zveřejnily konečné datum světové premiéry filmu na 29. července 2011. Původně se čekalo, že by film Šmoulové mohl výdělkem konkurovat filmu Kovbojové a vetřelci (2011), ale Šmoulové nakonec byli poraženi a vydělali “pouze” 35,6 milionů amerických dolarů, kdežto Kovbojové a vetřelci (2011) vydělali 36, 4 milionů amerických dolarů. Celosvětově film Šmoulové vydělal 550 milionů amerických dolarů. (Danny F.)

• - Ben Stiller, John Lithgow, Lucy Liu, Ben Affleck, Sally Field, Julia Sweeney a Marisa Tomei. Tito všichni byli v jednu dobu s projektem spojováni. (EbiGuetta)

• - Tvorca Šmolkov Pierre "Peyo" Culliford si po skončení školy v Bruseli hľadal cez inzeráty v novinách zamestnanie a zrak mu padol na dva z nich. Prvá bola práca asistenta u zubára a druhá post ilustrátora. Peyo sa rozhodol pre asistenta u zubára a hneď tam aj vyrazil. Lekár mu však oznámil, že pred 15 minútami už niekoho prijal, a tak sa stal Peyo ilustrátorom, vďaka čomu vznikli legendárne modré postavičky. (pista_baci7)