3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

Mr.FreeZer

Mne teda na tomto snímku nejvíce potěšil především ve skvělé pohodě hrající Kryštof Hádek. Jinak film plyne a plyne bez nějakého zásadního vybočení. ()

ZackSawyer

Epos o Egonu Bondym a zkurvené době, té poválečné, kdy mohlo vše býti jinak ale nebylo...V momentu kdy si lidé raději ukoušou zápěstí aby nemuseli snášet bolesti bití v lágru je všechno špatně!!! A ono to tak bylo. Ale jako pokus dobré, semo tamo i zajímavý herci, škoda jen, že J. Kraus nedostal víc prostoru. Bylo by to zajímavé. A Ivánkovi se ty iluze taky nějak rozeběhly... ale přisuzuji to té jeho mladické nerozvážnosti.. ()

truby

Šeď, průměr a šeď se střípky života Egona Bondyho. Ke cti budiž autorovi to, že projevil alespoň trochu invence a neomezil se pouze na zpracování Bondyho pamětí. ()

Yomega

Krásná výprava, dobří herci (hlavně Martin Huba) a celé technické zpracování včetně kamery a hudby je perfektní. Ovšem to je vše. Příběh, ani samotná postava hlavního hrdiny mě absolutně nezaujala, takže jsem se téměř celý film nudil. Konec to trošku zachránil, ale celkově mě film nějak zvlášť neobohatil. ()

kluzo

Zdánlivě nelogické uvažování, neústupnost v trapných politických názorech a iritující provokace hlavního hrdiny... Nelogické? Nereálné? Ano, nejradši byste ho zabili, ale stačí si přečíst pár diskusí pod politickými články na internetovém zpravodajství, abyste pochopili, že se tak děje stále a v míře větší, než byste byli ochotni připustit. Je to prostě arogance mládí, pramenící z frustrace z neuznání jejich "jedině správných" názorů, a které i když dostává životem přes hubu, odmítá si to přiznat a na místo boje s životem bojují s názory těch, kteří už pochopili. Hádek je dobře vybraný pro svou roli. Po technické stránce je film skvělý, ale umění, neumění, já se místy dost nudil (pro mne nezajímavé téma), a to u mě rozhoduje. ()

Stíba

Film plynul v pro mě dvou odlišných rovinách. Jednou byla postava mladího snílka, básníka, rebela, která mi popravdě byla dost proti srsti. Do kompozice filmu mi neseděla a atmosféru doby, která se ze začátku podle mě příliš nedařila zobrazit tak jen ještě víc podkopávala. Nicméně tenhle otravný aspekt postupem času mizel a to všechno co bych od takovéhoto filmu očekával se pozvolna začlo dostavovat. Druhý aspekt, v podobě suchého vybarvení nástupu komunistů k moci a pohledu na různé lidi totiž naštěstí zhruba od půlky filmu začal přebírat taktovku a až do závěru pořád sílil. Díky tomu se tak 3 sezony u mě dokázali od nějakých 2* vyšplhat až ke 4*. První půlka zkrátka nic moc, druhá velice dobrá. ()

Joeey

V jednom dílu z cyklu pořadů ČT Rozmarná léta českého filmu zazněla zajímavá poznámka, kterou vyslovil J. Dušek směrem k režiséru T. Vorlovi: "...už [po r. 1989; pozn. Joeey] je těžký někoho něčím vyprovokovat." Na tuto poznámku jsem si ne náhodou vzpomněl po zhlédnutí 3 sezón, které jsou sice pastvou pro oči (kostýmy, lokace aj.), ukázkou kvalitní filmařské práce i znamenitého herectví, ale nemůžu si pomoct - verše E. Bondyho, kterými je celý film protkán (či na nich dokonce postaven?), můj celkový dojem srážely. Coby diváka mě otravovaly. Není fér kvůli tomu jinak kvalitní film strhávat, ale myslím, že zahrnout subjektivní dojmy a nálady do hodnocení je u naprosté většiny celovečerních filmů na místě. ()

karinakari

Rok 2009 byl, co se týká české filmařiny, úspěšný. Po dokonalém Protektorovi nám byl naservírován další dost dobrý film. Naivní a roztomilý Kryštof Hádek mě rozhodně překvapil. Bondy neBondy, zahrál ho dobře, se vzhledem se nic dělat nedá. Nevěřím, že si někdo představoval Bondyho alespoň přibližně jako Hádka. To je pro mě jediný problém, který jsem měla při pronikání do příběhu. Ale na druhou stranu Karolina Gruzska tomu dává neuvěřitelné grády. „Žádný peklo není, ale lidi jsou hloupí. Vždycky si nějaký vytvoří. Když už jsou v těch sračkách po krk, tak zase touží po bohu, po vyšší moci.“ ()

actor-SP

Obraz človeka na sklonku povojnových rokov je komplikovaný. Je ťažké o ňom hovoriť, písať a hlavne natočiť film tak, aby sme ho ochutnali a chutil nám. T. Mašín natočil po réžijnej stránke viac než slušný film, no scenár takou kvalitou už nedisponuje. Nenudí, no miestami obsahuje monotónne prvky (laicky povedané- zbytočné scény). 3.5* (70%) ()

Ygnor

Takový pseudointelektuální blábol jsem již dlouho neviděl. A to nevím, jestli to bylo jen zcela slizkým a přehrávajícím Hádkem, nebo doslova zděšeným scénářem. Prachy do filmu nastříkalo asi hromada mecenášů (dle velkolepé produkce), tak proto snad těch jedenáct nominací na "lvy", aby se poté poplácali nad svou ubohostí po ramenou. Myslím si, že mám k básničkám a k spíše levému smyšlení docela blízko, ale jestli tohle má být vypíchnutí toho podstatného co má zkrášlovat, osvobozovat, popouzet proti strnulosti… náš život, nebo co si někteří takto představují, tak v tomhle vlaku fakt nejedu. Ne nadarmo navíc příjmení pana režiséra tepe do starého problému stejně jmenovaných bratrů, ke kterým jsem rovněž v jejich počínání „ještě“ nenašel cestu. A obávám se, že nadlouho. ()

Schlierkamp

Drama natočené podle biografického románu Prvních deset let od výrazné postavy československého undergroundu Egona Bondyho. Snímek se odehrává v letech 1947-1949 a zobrazuje destruktivní působení změny politického kurzu na život mladého básníka Ivana Heinze. K. Hádek v hlavní roli se prezentuje věrohodným, vyzrálým výkonem, v rolích vedlejších zaujmou rodačka z Varšavy K. Gruszka jako velmi výstřední milenka hlavního hrdiny či otec Heinz v podání M. Huby. Bohužel dramatická složka snímku je citelná pouze v závěru, zbytek je obalen milostnou romancí mladého a nezkušeného poety. Vysoké hodnocení je uděleno zejména za pokus zachytit poúnorovou atmosféru a změnu životního stylu z pohledu mladé nezávislé inteligence. ()

tranquill

"Je třeba se bouřit! Nesmířit se ani s bohem, ani s peklem!" Kryštof Hádek se vypracoval ve vynikajícího herce, což zde potvrzuje. Film je zajímavě zpracován a nejen kamerou se odlišuje od většiny současné české produkce. Nejsem z něj "vyřízený", ale toto "jiné" pojetí mi rozhodně dává důvod jej hodnotit nadprůměrně. ()

radeckator

,,Jistým bodem počínaje není již návratu. Toho bodu je třeba dosáhnout". Zatím nejlepší letošní český film i když je to spíš film mezinárodní a zaujali mě v něm především nečeští herci. Martin Huba excelentní. ()

Chester7

Český film mi smrdí, stejně jako Vaše nohy. Ale ovšem toto je umělecký film. Film roku! A abych si nezkazil iluzi, už zase dlouho na český film nepůjdu. ()

fool-mood

Film neurazí. Hádek nezklame. Moc se mi líbil i výběr hlavní ženské role. Dabing však není nejpovedenější, a tak celkové hodnocení není ani zaskočené ani užaslé ani znuděné, pěkné 3 a půl hvězdičky. ()

Dartdevil

Velmi silné tři hvězdy, a určitě by dostal více, kdybych chvíli před ním neviděl Kawasakiho růži a Protektora. Konečně bude trošku zajímavý Český lev, tyto tři filmy jsou po delším půstu hodně nad průměrem. Sezóny v pekle si rozhodně zaslouží lva za jakoukoli kategorii z Art department. Práce architekta a stavby je úžasná, a bohužel trochu zastiňuje film jako takový. A navíc jsem Hádkovi moc nevěřil, i když to byl asi jeho nejlepší výkon. Předabovaná Gruszka zněla otřesně, s tím si mohl někdo dát větší práci. Ale dost, silné tři to jsou, a těším se na lvy, na konfrontaci Hřebejk x Mašín x Najbrt. ///Update: Trošku jsem si prošel má hodnocení starších českých filmů, a zvyšuji na 4*, ten film si to zaslouží. ()

Petula009

To co bylo očekáváno bylo také splněno. Perfektní kamera,režie a scénář dotažené skoro k dokonalosti Kryštofem Hádkem. I když jsem mu některé pasáže odmítala věřit na finálním výsledku to nic nezměnilo. Jen tak dál,pane Mašín. ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti