Leningrad

• Rusko Leningrad (více)

Píše se rok 1941 a 2. světová válka stále zuří. Nacistům se podařilo ovládnout přes polovinu Evropy a část Ruska. Postupovali rychlo, dokud se ovšem nedostali k Leningradu. Hitler v roce 1941 nedokázal Leningrad obsadit ani po tříměsíční ofenzívě, a pochopil, že město nemůže dobýt silou. Rozhodl se tedy město obklíčit a nechat tři miliony lidí k smrti vyhladovět. Uprostřed tohoto strašlivého obležení se ocitá i mladá anglická novinářka Kate Davisová, která se ve zbídačelém a hladovějícím městě snaží přežít. (oficiální text distributora)

Ozzy2

Válečné filmy z II, světové jsou mým nejoblíbenějším žánrem.Na Leningrad jsem se moc těšil, ale dostal jsem jen pořádnou nudu s mnoha nepravděpodobnými situacemi.Tohle se vážně nepovedlo.Tady nebylo možné si ani k jedné z postav vytvořit nějakou citovou vazbu.Je špatně, když je divákovi jedno, zda ty lidi zhebnou hlady, nebo na ně spadne bomba.Takže dvě hvězdy dávám jen za výpravu. ()

Joski

Niektoré nedostatky tohto pokusu o ďalšie spracovanie Leningradskej blokády už tu boli bohato opísané, ale nejde mi do hlavy, prečo žiaden z režisérov nepoužil nielen hudobne ale aj symbolicky D.Šostakovičovu "Leningradskú" 7. Symfóniu? Ktorá okrem toho, že mala agitovať ruskú silu a húževnatost v boji proti fašizmu bola Šostakovičom zložená na mieste a v čase blokády. A potom niekoľko krát programovo predvedená a vysielaná. V dobových prameňoch sa nespomína, že by ľudia v tejto zúfalej situácii nejavili záujem o "kultúrne zážitky" divadla či klasickej hudby. Na druhej strane bola 7. symfónia zložená špeciálne na duchovnú (i politickú) posilu Leningradskej obrany. Inak je film celkom slušne prevedený, len nemusel byť postavený na pozadí anglicky hovoriacej emigrantky. Celkový dojem je však priemer na jeden kuk. 55% ()

Petulka88

Příjemné překvapení z Ruska. Sice to není na 5*, ale musím ocenit snahu tvůrců natočit válečný film západním stylem. Nečekejte žádné velkolepé válečné scény, film se po prvních asi 10 minutách přenese z bojiště do zdevastovaného Leningradu a působivě dokumentuje strašlivou situaci obyvatel tohoto města během německé blokády. Hlad, nemoci, kanibalismus... Je to děsivá podívaná, kterou by měl vidět každý fanda válečných filmů. I proto, že filmů z východní fronty se moc nerodí. ()

strycekmaso

Ceké je to skvěle zahrané a natočené. Letadla byla teda udělaná dost hrozně, ale boje na zemi jsou udělány skvěle. S čistým svědomím dávám 4. ()

waska

Atmosféra skvěle vystuhnutá a správně dusivá, bohužel ale děj pokulhavá a v mnoha okamžicích velmi nudí. ()

markotter

Zkoušel jsem to třikrát dokoukat a nikdy se mi to nepovedlo. Myslím, že tomu hodně uškodila snaha zapojit do toho mezinárodní obsazení. Tyhle filmy by měly dál dělat jen rusáci. ()

johan1307

Veľmi slabý film, na takú silnú tému. Pri obliehaní Leningradu padlo viac ako 1,5 milióna ľudí, ktorí museli prežiť z 300gramov chleba na deň a v strašnej zime ()

giaruj

Každopádne zaujímavá snímka. Rušivo pôsobili akurát tak spomalené zábery, ktoré vyvolávali viac patetickosť ako vzžitie sa s postavami a s situáciou vo vyhladovanom meste. Taktiež som sa chvíľami strácal v logike deja. Po zaokrúhlení dávam 4*, hoci si film zaslúži 3 1/2. ()

DJ Kritik

Začiatok sa síce zamieria na boj dvoch armád, ale film je pohľadom do vnútorného života Leningradčanov. Cez príbeh dvoch hlavných hrdiniek, nám priblíži útrapy a nádeje ľudí, ktorí boli vystavený obrovskému hladu, zime a beznádeje. Cítiť v ňom komerčné zameranie filmu, ale v tomto prípade to nie je na škodu. Myšlienka z filmu " Znížime dávky chleba na osobu na 150g denne". Akcia: ** Vtiahnutie do deja: **** Realita: **** Hudba: ** ()

jprmusic

Závěrečných 10 min degradovalo jinak velice slušný film na směšnou americkou hovadinu. Hlavní hrdinka se vrací do Leningradu místo aby se zachránila se svým vyvoleným, který se pro ni s nasazením vlastního života vrátil z bezpečí. Však vězte, že se vrací na jistou smrt zachránit chlapce který umírá a nemůže ani chodit - střih - po 15 letech se vyvolený hlavní hrdinky setkává se zachráněným chlapcem a jdou si připít na hlavní hrdinku, která to zřejmě nepřežila - opona - fuj ! ()

nmarca

Tradičně pojatý film, popisující jednu z mnoha děsivých kapitol druhé světové války. Jeho přínos je hlavně v tom, že téma leningradské blokády se na plátnech či obrazovkách příliš neobjevilo a že nám zase jednou ukazuje něco málo ze současné ruské kinematografie. ()

driftm

Po stránce vizuální,paráda díky tomu je také velice dobře ztvárněna brutalita němců a veliké problémy leningradských lidí a hlavních postav takových.I když je díky své vizuální práci film perfektní,schází mu ta dramatická část,kde by se všichni měly rozbrečet,ale to tu moc neni ani když všichni umíraj nebo lidé pojídající jiné lidi vás moc nedostane na kolena a přitom je tu vidět opravdová realita,která se tehdy stala,což se mi opravdu líbí! ()

Brano

Tento film ma absolútne nezaujal. Blokáde Leningradu a utrpeniu jeho ľudu sa venuje okrajovo, hlavným námetom je príbeh hľadanej novinárky, ktorú vyhlásili za mŕtvu. Celé to zapôsobilo na mňa chladným dojmom. Herecké obsadenie takisto veľmi nenadchlo. A celkom zaujímavé, ako zrazu každý ruský civilista bez problémov ovláda anglický jazyk. ()

MirkaP

Zpočátku jsem si myslela, že je to film za 4*. Ale postupně se to nějak rozbředlo a výsledný dojem je za 3. Rozhodně ale ne pro absenci kanibalistických scén. ()

helrohir

Veľmi nezáživný film, ktorý potenciál témy obliehanie Lenigradu ani zďaleka nevyužil. Najväčším problémom je asi to, že išlo o spoločnú koprodukciu Ruska a VB, pretože keby si to Rusi natočili sami, bolo by tam možno viac patriotizmu a pátosu, ale na druhej strane by to bolo určite znesiteľnejšie než sa pozerať na zbytočný príbeh o nejakej anglickej novinárke. Celé to utrpenie obyvateľstva, ktoré malo byť nosným motívom filmu je zväčša zatlačené do úzadia a len v pár scénach nám tvorcovia dajú pocítiť tú beznádej, ktorá mala sprevádzať diváka počas celej stopáže filmu. Ani tie dejové odbočky k nemeckej strane mi úplne nesadli a prišli tak trocha zbytočné. A ten záver tomu tiež veľmi nepomohol...40%. ()

sharka.68

Smalda vidí problém ve vyholeném podpaždí, já ani ne...kdo mohl,tak si za války oholil všechen porost, ženský si nechávaly vlasy..ale jinak, co rostlo,šlo nemilosrdně dolů - vši,filcky...to se v ochlupení drží, takže jak si nejlépe pomoci - oholením .-) jinak hlad,zima, vzdor....beznaděj,utrpení,kanibalismus.... ()