Hlad

Věznice Maze v severním Irsku, rok 1981. Situace mezi odsouzenými z řad irské republikánské armády (IRA) a dozorci se začíná vymykat kontrole. Ponižující a čím dál tím brutálnější praktiky dozorců naopak utvrzují vězně v jejich odhodlání k odporu. Bobby Sands, vůdce vězňů, dává pokyn nejprve k odmítání jakékoli hygieny. Ale když je tato „provokace“ potlačena policejními těžkooděnci, vyhlásí generální hladovku. Téměř sedmitýdenní hladovka se zapsala do krvavých dějin britsko-irských vztahů a rozdělila společnost na ty, kteří v irských vězních viděli obyčejné teroristy, a na ty, pro které se stali novodobými mučedníky. (oficiální text distributora)

mala_kea

Nemůžu tvrdit, že mě to nevzalo. Lhal bych. Také bych ale nerad jásal nad propastí. Skvělá tíživá atmosféra, perfektní herecké výkony, "vypilovaný" scénář vás poměrně lehce může vtáhnout do děje. Někdo může říct "to bylo hustý, v jedný fázi tam nebyl vůbec střih", "nebo jak tam asi 5 minut myli tu podlahu", "to je skvělý". Tento názor nemůžu nikomu brát, ale na mě ty dlouhé a protáhlé scény zase tolik nezapůsobily.Ovšem přiznávám, opravdu silný zážitek, který si zaslouží lepší provedení a lépe vykunstruovaný závěr. ()

Olík

Atmosféra na úkor zbytečných dialogů – pro někoho nudně mdlé, pro někoho působivě intenzivní zážitek. Moje pocity se motají někde uprostřed. Zbytečně dlouhé pasáže vytírání chodby pro mne byli nic neříkající, jindy mne děj totálně semlel. Jako režijní debut velmi dobrá práce. ()

Rokle

Obdivuju Fassbendera co pro tu roli udělal. Fyzické utrpení je příšerné. Ale mně to přes veškeré snahy o sdělení, co se v té době dělo za krutosti, nic neřeklo. ()

hazaba

Neuvěřitelná kamera, neuvěřitelný výkon Michaela Fassbendera (a neuvěřitelně nesrozumitelný dialekt Severního Irska :-). Některé záběry vypadají nelogicky, ale pak si uvědomíte, že ve své podstatě budují atmosféru. Dialog mezi knězem a Bobby Sandsem je asi vrcholem. Film ve mně vyvolal spoustu otázek, na které není jednoznačná odpověď. A mám takový pocit, že pod kůži se zadere postupně... ()

hororwatch

Bobbyho Sandse jakožto předáka IRY znám, jeho osud však nikoliv. Hodnocení tohoto je čistě subjektivní, někoho se daná tématika dotýká víc, někoho míň. Někde jsem četl, že všechny životopisné filmy by měly dostat alespoň 4*, protože pojednávají o nějakém faktu. Jinde zas, že ne víc jak 3, protože to mají ulehčené o scénář. Mým názorem je, že ze zajímavého života sebevíc známé osobnosti( nebo zajímavé události) by se měly umět vybrat nejzajímavější momenty hodné zpracování. Já netvrdím, že tahle bizarní smrt, kterou si pánové zvolili nebyla něčím výjímečná, ale skutečně se o tom muselo točit? Myslím si, že zrovna Sands byl plný teorií ještě na svobodě a určitě by to byly zajímavější momenty k natočení, než-li film s neuvěřitelně pomalým střihem, který se snažil zaujmout zjevně pozornost náročnějšího diváka i několika minutovými záběry i na ,,hovna'' do slova a do písmene. Nic moc. Jsem zas o něco vzdělanější, ale nezábavným způsobem. ()

Darkslayer

hmmm ... čo povedať. štylistický minimalizmus by mi ani tak nevadil, ale nanešťastie forma rozprávania išla úplne mimo mňa. Po prvej polovici filmu som stratil takmer všetok záujem o dianie na obrazovke. Posledná pol hodina to trocha zachraňuje, ale nechýbalo málo a ani by som sa k nej nedopracoval. Fassbender v desivej fizičke si môže podať ruku s Balom z Mechanika. Film vo mne zanechal skôr pocit z nudne stráveneho večera namiesto hlbších emócii či zdesenia. Dosť sklamanie. ()

GOREGASM

Mrazivě statická a syrová expozice v níž dominuje McQueenův minimalismus, který studené a nevraživé vězeňské atmosféře dodává punc nevlídné reality. Pokud si odmyslíme asi desetiminutový dialog Fassenbendera a Cunnighama, tak se ve filmu téměř nemluví a jmenovec prozatím slavnějšího herce vše podstatné sděluje velice působivě obrazem. McQueenovo pojetí již zcela neotřesitelně dominuje v poslední třetině snímku, kdy už jen sledujeme agónií zkroucené Fassenbenderovo tělo, které postupně opouští poslední zbytky sil. Sugestivní a nekompromisní film, který prověří odolnost nejednoho diváka. 90% P.S. Stanislavského metoda v podání Fassenbedera je za hranicí zdravého rozumu. ()

Heroine

Ze začátku filmu jsem to viděla na odpad!. Naschválnicky dlouhé záběry, “umělecké” mlčení, nesnáším tyhle filmy. Nic mi to neříká, a z 99% jde o pozérská díla. Musím ale uznat, že když jsem to dokoukala, něco málo z toho obsahu tam nakonec bylo. Ne, nejsem fascinovaná hereckým výkonem Michaela Fassbendera, ani jeho brutální ztrátou fyzické hmotnosti. Nebyla jsem filmem šokovaná, ani znechucená, tak, jak by si to nejspíš režisér přál. Ale tématicky mi přišel poměrně zajímavý, a několik scén I docela působivých. Jinak z režie McQueena cítím něco pozérského. 16 minut dlouhá scéna bez střihu, nahota, násilí, zapomínání na některé postavy, to jsou všechno staré a mnohokrát použité filmařské naschvály. ()

Iwiiik

Když si pustím některý z filmů Steveho McQueena, vzpomínám na doby, kdy jsem byl blázen do evropské nezávislé tvorby a horečně jsem sháněl kompletní filmografie geniálních pánů režisérů, jako Ingmara Bergmana či Krzysztofa Kieslowskiho. Steve mi hraje na podobnou notu svým tísnivým pohledem na kinematografii a neomalenou syrovostí, se kterou nechává diváka doslova vyráchat v každém záběru. Dokonce nepovažoval za nutné ani obstarat silnějším scénám výraznější hudební podkres, čímž definitivně odsoudil Hunger pouze k věčným, nekončícím debatám filmových kritiků a mainstreamového diváka obešel širokým obloukem. Já jsem pro. K mlácení prázdné slámy mají pseudofilmofilové přece Quentina ne? ()

burton

Příběh natočený podle skutečných událostí celkem jistě počítá s tím, že onu dobu za vlády Železné Lady a její tvrdá opatření proti vězněným teroristům IRA znáte. Neznáte-li, nevadí, kdo bude chtít vědět zásadní a přesné historické informace, snadno si je vygooglí, ale není to nutné. Poselství filmu je zřejmé, přestože doba již značně pokročila a mnohé se změnilo. Každopádně proti nelidským podmínkám ve věznicích se revoltovalo a stávkovalo odnepaměti. Zde v tomto filmu uvidíte, že protestovat se dá i třeba vlastními výkaly napatlanými na zeď a také krutou hladovkou, která nemá ani zbla společného s tolik právě "moderním" a pozitivním pránovým nejedením. Po šedesáti dnech hladovění vám v těle postupně "vypne" všecho a věřte, že zemřete. Málomluvné a brutální scény z vězeňských cel a chodeb vás neustále budou překvapovat svou syrovou surovostí a nenechají vás v klidu. Zejména "hygienická" s rejžákem mě přímo zmrazila!. Bachař, který si ráno myje své obolavělé pracky rovněž moc nemluví, jeho krvavé klouby totiž mluví za něj. Bylo to mé první setkání s Michaelem Fassbenderem, zaujal mě na nejvyšší míru a od té doby jsem ho nepustila ze zřetele. ()

anatheman

Nepříliš výrazný film o sebeobětování a velkých gestech. A také jeden z nejméně ukecaných snímků, co jsem kdy viděl. Zároveň je paradoxní, že zde nalezneme i jeden z nejdelších dialogů (Sands - kněz). Navzdory své relativní tichosti film uteče velice rychle. Tomu pomáhá i jednoduchá, ale zároveň účinná kompozice. Fassbender tradičně výborný. Zároveň ho ale podezřívám, že má zvláštní masochistické choutky, neboť se i zde nechává rád trýznit. To ale není nic oproti perverzi režiséra Steva McQueena. Ten má podle mě chorobnou obsesi, která se týká zobrazování ptáků. Film tedy nakonec hodnotím třemi klobásami z pěti. ()

Biopler

Námet fajn, pomalé tempo sa snaží obmotať si diváka, no na mňa to neplatí. Ako režijný debut však veľmi fajn, veľmi ma zaujímajú filmy s írsko-britskou tematikou, avšak kvalít debutu Greengrassa Bloody Sunday tento film nedosahuje. ()

cerbygerby

Tak tohle dílo je možná tak hrozný ve skutečnosti, ale jako film je to špatný.. dlouho jsem neviděl nic tak nudného a nezáživného.. nechápu jak někdo může hodnotit tak vysoko.. koukat na 20min rozhovor dvou lidí o ničem nebo 5min vytírání chodby mi nepříjde jako něco naprosto skvělého.. Takže jedna hvězda za tu skutečnost a jedna hvězda navíc za ten herecký výkon ..zhubnutí... podobně jako Bale ve filmu mechanik. ()

Kingjiri

Na mě asi příliš umělecký film na to, abych z něho měl nějaký silnější zážitek. Dlouhé záběry, které jsou možná pro někoho geniální, mě prostě nudily a nic mi neřekly. Téma bylo vcelku zajímavé a do jisté míry kontroverzní, ale zpracované pro mě nudným způsobem a proto dávám dvě hvězdy. ()

Killingjoke

Tak tohle se hodnotí ještě hůř, než se včera usínalo potom, co jsem se na Hlad díval. Filmy o IRA bývají samy o sobě dost krůté, ale tady sirovost a brutalita ční skoro z každého políčka filmu. V podstatě se jedná o komorní drama, celý film si vystačí s asi třemi vězeňskými místnostmi a chodbou. Od druhé půle filmu je to one-man show Michaela Fassbendera... a ta jeho vychrtlost! Brrr! Mezí vším tím hnusem, brutalitou a násilím mě nejvíc zaujala scéna, kdy Bobby (Fassbender) rozmlouvá s knězem. Ta trvá více než deset minut a je natočena na jeden záběr. Takto je vlastně točen celý snímek, který se nikam nežene. Jak jsem říkal, těžko se to hodnotí. Snímek má nesporné kvality, je točen neokoukaným stylem a v hlavní roli neskutečně exceluje Michael Fassbender. No ale, znovu už bych si to asi nepustil... ()

Gabretta

Neskutečně málomluvný film - ale vůbec mu to neškodilo, spíš naopak! První více než polovina byla místy až nechutná a rozhodně se nejednalo o scény, které by mohl člověk sledovat u večeře. Nedojedl by. Pak se děj na krátkou chvíli lehce rozmluvil (což mi vlastně přišlo jako absolutně nejnudnější část snímku), aby nakonec skončil úplným - a nejen slovním - vyhladověním. Ale nač zbytečně kecat, když jde o činy, že? Michael Fassbender předvedl velmi přesvědčivý výkon - a rozhodně ne poprvé...! ()

Schlierkamp

Drama zabývající se protestem irských radikálů v britských věznicích, kteří usilují o status politického vězně a nikoli řadového kriminálníka. Po několika neúspěšných pokusech se vůdce irských vězňů Bobby Sands rozhodne zavést hladovku jako projev odporu vůči nevídané bestialitě, s níž je on a ostatní Irové denně konfrontován. První dvě třetiny snímku se nesou ve velmi pomalém tempu, dialogy jsou krátké a suché, divák je seznamován s prostředím věznice a s praktikami bachařů. Zdá se, že režisér se snaží děj všemožně natahovat (přetažený dialog s knězem či nudná scéna s umýváním chodby) a zvýraznit tak závěr filmu, který tvoří značný kontrast oproti první části. M. Fassbender v roli hlavního rebela zde projevuje sklony k totálnímu až sebezničujícímu herectví, neboť pohled na jeho hladovějící tělo je děsivý. Čtyři hvězdy dávám pouze kvůli poslední půlhodině a pomalému Fassbenderovu umírání, jež jsem sledoval s otevřenými ústy. ()

katmandzoo

och, to ale bola nuda..celý film plynie ležérnym tempom, nič podstatné, čo by prinieslo akýsi zvrat a prebudilo trochu znudeného diváka sa nekoná, letargická hudba, takmer žiadne dialógy, až na ten rozhovor s kňazom..proste človeka to unudí a uspí..už po prvej polovici som to chcel vypnúť, no premohol som sa a zo slušnosti som to dopozeral..teraz to ľutujem a považujem to za zbytočnú stratu času, keďže tento film mi nič nedal..škoda, dalo sa z toho vyťažiť podstatne viac, pretože potenciál tam rozhodne bol.. ()