Hlad

Věznice Maze v severním Irsku, rok 1981. Situace mezi odsouzenými z řad irské republikánské armády (IRA) a dozorci se začíná vymykat kontrole. Ponižující a čím dál tím brutálnější praktiky dozorců naopak utvrzují vězně v jejich odhodlání k odporu. Bobby Sands, vůdce vězňů, dává pokyn nejprve k odmítání jakékoli hygieny. Ale když je tato „provokace“ potlačena policejními těžkooděnci, vyhlásí generální hladovku. Téměř sedmitýdenní hladovka se zapsala do krvavých dějin britsko-irských vztahů a rozdělila společnost na ty, kteří v irských vězních viděli obyčejné teroristy, a na ty, pro které se stali novodobými mučedníky. (oficiální text distributora)

erased

Ani ne tak politický film, alespoň vzhledem k až příliš jednostrannému pohledu na Troubles. Příběhu Hunger taky příliš nepotřebuje. Politické pozadí a životy postav zde tak nejsou ničím víc než instrumentem k režisérské a herecké exhibici na téma hrdinství a síly vůle. Vzhledem k tomu se bohužel ztrácí pointa první poloviny, leda by byla brána jako pouhý úvod do děje. Zároveň s naprosto dokanalým nesestříhaným rozhovorem Fassbendera a Cunninghama (jedna z nejlepších scén, kterou jsem v životě viděl) se ale povědomí o dvojici vousáčů z vedlejší cely okamžitě rozplyne. Po něm následující až příliš reálné zobrazení sebedestruktivního hrdinství už pak může jenom naprosto uhranout. Hnus pro hnus samotný, hlavně aby to šokovalo. A tomu se prý říká art. Tak ať. Oči se něčeho takového nikdy nenabaží. Nezachází už ale postmoderna příliš daleko? ()

blackrain

Moc silný zážitek, na který budu mít náladu opravdu za hodně dlouho a kdo ví, jestli vůbec. Když se člověk uchýlí k něčemu takovému jako je hladovka, tak musí být hodně odhodlaný a zatvrzelý ve svém přesvědčení. ()

Compote

Tohle téma mi prakticky nic neříká a ani film mi o něm mnoho neřekl. Vlastně mi skoro nic neřekl. Nechytla jsem se. ()

SarumanKo

Nesmierne sugestívna a intenzívna väzenská dráma so značným politickým a myšlienkovým presahom. Formálna stránka je skvostná, atmosféra vyťažená až na dreň a Fassbender je chodiaci herecký boh. (9/10) ()

slunicko2

Vězeňský naturalismus aneb Bit of a break from smokin' the Bible... 1) Často zmiňovaná kontroverznost snímku spočívá v tom, že 39letý spoluscénárista a režisér Steve McQueen vybral ve svém celovečerním debutu z krvavé severoirské občanské války mezi protestantskými unionisty (zůstat ve svazku s Velkou Británií) a katolickými separatisty - především Irskou republikánskou armádou (spojit se s Irskou republikou) malý úsek a beze snahy o historický a morální přesah zobrazuje drsné okolnosti jednoho vězeňského protestu. 2) Spoiler. Neobvyklá forma snímku, kdy jakoby reportážní záběry bez dialogů jsou vystřídány uprostřed filmu zdlouhavě působícím (vysvětlujícím) rozhovorem a následuje opět "němý" film, rovněž nepřispěje ke spokojenosti mainstreamového diváka. ()

Murrro

Film, v ktorom korešponduje forma s myšlienkou. Forma, zahŕňajúca možno nevkusnú, určite však nie samoúčelnú brutalitu, množstvo technicky precíznych detailov na nie práve oku lahodiace symptómy postupnej deštrukcie ľudského tela a výrazne nestále tempo rozprávania. Aj vy, keď sa pozriete dozadu, nevidíte nič? Prečo? Lebo bežíte, lebo hladujete, lebo bojujete? Točte filmy, je to úsilie s oveľa konkrétnejšími výsledkami! ()

m@rz

Stylem mi to připomíná Valhalu Rising . Například 3 minuty hledíte přes statickou kameru, jak chlapík umývá chodbu. Nebo jak dva manící líčí po cele ho*na. Docela dost jsem se teda nudil. Jedna hvězdička za povedenou diskuzi s knězem. ()

Hamaradža

Režijne a vizuálne pôsobivé. Chladné drsné prostredie, násilie, nespravodlivosť a jeden geniálne zahraný mučedník Michaelom Fassbenderom. Nie je to ale trošku málo ak to celé trochu zaváňa samoúčelnosťou a hlbšie názory, presvedčenia a najmä motivácie postáv sú pre dej zjavne úplne nepodstatné? Dalo by sa to povedať tak, že som pozeral výborne natočený film o chlapovi ktorý na protest zomrel hladom. Pekné to síce je, ale naskytá sa otázka "A čo ja s tým?". Ako debut je to ale určite viac než dobré :) Verím tomu že McQueen má potenciál a ešte o ňom budeme počuť. ()

Lucjen

Odporný a zároveň skvelý film, s ohromujúcim Fassbenderom. Aj ticho dokáže povedať veľa... To sem tam prerušila krásna hudba. Neviem prečo nie 5*, možno na druhé pozretie, možno iba potrebujem chvíľku to spracovať. ()

Toj

Nemyslím si, že bych byl ignorant, ale to poslední, co bych chtěl vidět je politický film z prostředí vězení, který tématizuje konflikty severního Irska a ještě ke všemu vše podle skutečné události. - 1. 80. léta mi nepřijdou dost přitažlivé období, abych se do nich musel vracet prostřednictvím filmu - 2. Nenávidim filmy z prostředí vězení. Je to pro mě nepříjemné a frustrující. Jde z toho na mě klaustrofóbie. Nejhorší je vědomost, že ať se děje cokoliv, tak dokonce filmu vězení neopustím, takže mě nemusí žádné dějové zvraty zajímat. Neříkám, že není pár povedených filmů, ale těch odporných (Vykoupení z věznice..) je víc.. - 3. Nijak zvlášť mě nepřitahuje otázka tohoto konfliktu. Britové jsou historicky pěkný šmejdi, ale maj celkem dobrej humor. Irové jsou zas přehnaně katolický... Proč sledovat takový film, když vím, že mě nerozesměje? - 4. Filmy podle skutečného příběhu jsou.. problém. Je to jako upozornění pro diváka, že se bude koukat na film, který není dobrý. Platí to až příliš často. ---- Na druhou stranu mě na filmu lákalo, že má celkem pozitivní ohlasy, že ho natočil jako debut člověk, který se věnoval celý život videoartu a taky skutečnost, že jsem skončil v hospodě, když jsem na to měl jít do kina. Mé svědomí mi nedalo a já si to nějak musel vynahradit (bohužel jsem to nijak nevynahradil lidem, kteří to chtěli vidět víc než já a skončili v hospodě se mnou) :) ------ Nebudu dále zdržovat. Film mě nadchnul. Mohl by se zdát být příliš nesourodý, poslepený z několika částí, ale i to možná buduje jeho zvláštní atmosféru. Film nám neukazuje jen ublížené irské chudáčky v celách, ale naznačuje nám psychiku na druhé straně. Sice ne přehnaně explicitně, ale tím spíš nám dává možnost dosazovat si. Největší radost jsem měl z toho, že Steeve McQueen skutečně nezapomněl na své kořeny. Naopak, využil toho, co umí, takže ta artovost z toho fakt je cítit. A je to jenom dobře, více takových filmů! Váhal jsem mezi 4 a 5 hvězdy. Pět hvězd je hlavně za tu vizuální stránku, za umělecké pojetí. Více takových filmů a doufám, že pan režisér brzy natočí něco dalšího. Nejlépe něco, co se nebude odehrávat v Irském vězení 80. let v příběhu podle skutečných události. :) ()

Skip

Dost drsné vězeňské drama podle skutečných událostí. Až na jednu dlouhou scénu v návštěvní místnosti se tam moc nemluví, ale ono ani není třeba, protože téměř veškeré dění se přenáší skoro fyzicky na diváka, což může působit nepříjemně, ale svědčí to o kvalitě filmu. ()

Dont

Drsný pohled na osudy členů IRA, kteří si ve vězení prošli svým peklem. Film je hodně tvrdý, pro někoho to může být až za hranicí, nicméně realisticky ukazuje podmínky ve věznici a boj vězňů „teroristů“ za práva na označení za politického vězně. Bohužel některé pasáže především v první polovině jsou hodně dlouhé a film nemá zrovna rychlý spád. Navíc film sleduje dva příběhy ze dvou různých cel a nějak mi chybělo výraznější propojení těchto dvou linií. Ve druhé polovině se děj soustředí již jen na jednu linii (ta první se nenápadně kamsi vytratí) a řekl bych, že to filmu prospívá. Michael Fassbender vynikající jako vždy včetně dokonalé přípravy na roli, ke konci jsem nechápal, jak mohl takhle zhubnout. Na čtyři hvězdy to ale nestačí. ()

kajas

V podstatě se plně ztotožňuji s komentářem AngelAngie. Od tohoto filmu, kterým se můj oblíbenec Fassbender dostal do povědomí diváků, jsem čekala mnohem více. Byla jsem šťastná za relativně krátkou stopáž, protože nějaké dvě třetiny filmu mě mučily svou zdlouhavostí a posledních dvacet minut mě mučilo svým naturalismem. Smekám ale samozřejmě před Michaelem, protože každý herec by takovou oběť pro roli jistě nepoložil. Doufám, že McQueenův "Stud" dopadne lépe. ()

Eldrick

Co se týče hladovění, tak chuť k jídlu vás přejde víc při MECHANIKOVI s Balem, nebo při návštěvě onkologie. ()

Sheldra

Absolutně strhující a brilantně natočené, a to navzdory faktu, že se po většinu filmu téměř nemluví. Zato když už se mluvit začně, stojí to za to: téměř půlhodinový dialog snad s jediným střihem patří mezi to nejlepší, co jsem dosud na plátně viděla. Fassbender je třída, ostatní taky a pro režiséra to platí jakbysmet: nestaví se na ničí stranu, je to spíš nezúčastněný pozorovatel, který vás nechává, ať si to přeberete po svém. Marigoldova slova to dokonale vystihují: je to opravdu téměř fyzický zážitek. ()

Chrysopras

Slabší čtyři. Proč? Je to nepříjemná podívaná, v podstatě po celou dobu filmu. To může být strhující, ovšem ( alespon u mě ) kdyby člověk měl nějakej vztah k těm lidem a vůbec tomu, co se řeší. Takže si klade otázku jestli má zapotřebí koukat na něco takovýho. Umělecká ambice z toho čiší asi až moc a zdálo se mi to místy nesourodé. Pak jsou tu ale takový momenty jako dialog, který by samy o sobě byly na max a fyzické hraní MF... Tak proto. Můžu říct, že třeba In the Name of the Father mě zasáhl mnohem víc, ikdyž uznávám, že to je trochu jinde a k divákovi přátelštější. ()

Lauri

Já nevím.. první hodina je podle mě celkem o ničem.. jasný, vězni protestují, atd.. ovšem natočený mi to přijde malinko nepohodlně.. pak se dvacet minut mluví o hladu a nakonec už Fassbender jede..:) Závěrečných 30 minut je z filmu to nejlepší, i když je to samozřejmě krutá realita.. Znovu už bych se na smínek určitě nepodívala, ale Michael se mi ve své roli líbil..:) ()

Huntelaar

Díky režisérskému umu je to film, který toho ve vší prostotě ukáže mnohem víc než jakkoli řekne. Pokud toto divák akceptuje, dostane se mu ojedinelé podívané, která je v druhé polovině tak syrová, až se mi zvedal kufr. ()