Hlad

Věznice Maze v severním Irsku, rok 1981. Situace mezi odsouzenými z řad irské republikánské armády (IRA) a dozorci se začíná vymykat kontrole. Ponižující a čím dál tím brutálnější praktiky dozorců naopak utvrzují vězně v jejich odhodlání k odporu. Bobby Sands, vůdce vězňů, dává pokyn nejprve k odmítání jakékoli hygieny. Ale když je tato „provokace“ potlačena policejními těžkooděnci, vyhlásí generální hladovku. Téměř sedmitýdenní hladovka se zapsala do krvavých dějin britsko-irských vztahů a rozdělila společnost na ty, kteří v irských vězních viděli obyčejné teroristy, a na ty, pro které se stali novodobými mučedníky. (oficiální text distributora)

nula87

Film pouze se zápornými postavami (snad kněz by mohl být nahlížen z té lepší stránky...), který je brutálně pomalý, málomluvný, ale časem do nás dostává už jen zoufalství, bolest a fyzicky silný, i když veskrze nepříjemný pocit o bezvýchodnosti celé situace. 80% ()

iz67

O tom, jak se to z venku nedá pochopit; dokument pro pozorovatele jako poselství o nesmyslnosti té historické situace - možná geniální, možná na nic. Film: ze začátku syrové, silné; od druhé třetiny se to rozpadá (jako hlavní hrdina). Jako kombinace se skutečností asi dobré + jako film průměr. ()

Barghest

McQueenův specifický režijní styl mi sedí. Málomluvnost filmu jen podtrhla atmosférickou a syrovou vizuální formu. Kamera mě uchvátila a herecké výkony posadily na zadek. Film, který pro dokreslení atmosféry a navození emocí nepotřebuje hudbu a plnou hubu keců. Poněkud netradiční, ne zcela příjemný, ale přesto intenzivní zážitek. Michael ukázal, že za vzhlednou, šarmantní fasádou se skrývá úžasný talent. ()

JK77

nemozem hodnotit, to nehorazne pomale tempo ma donutilo sledovat 2/3 rychlopretacanim, ktore som zastavil az pri zaverecnych titulkoch. ()

gicous

Dialogově nesmírně úsporný film, který vsází výlučně na obrazově němou formu, velice syrovou a brutální. Tímto vyjádřením připravuje mně jako diváka o prostor k alespoň sebemenšímu ztotožnění se s postavami. Zbaven emocí dospěje Hlad až ke smutnému konci a já od něho odcházím bez toho, že by na mně zanechal nějaký větší dopad. ()

kubilov

Odporné prostory nechutného vězeňského zařízení, kde vězni absolutně nedodržují hygienu, za což dostávají od dozorců pěkně bolavě přes držku. Malý artový film o vzdoru odsouzenců z irské republikánské armády proti britským opatřením a proti politice Margaret Thatcher. Skupinka republikánů pod vedením zarputilého a přinejmenším bravurně hrajícího Michaela Fassbendera ve vyprávění putuje přes nechutnosti, tyranii od dozorců až k hladovce. Fascinující nezávislý debut zajímavého režiséra se zcela jistě při pozorném sledování zaryje hluboko pod kůži, navíc nechybí ani krátký náhled na emoce bachařů, což rozhodně nebývá obvyklé. ()

Brano

Hrozný film. Námet bol výborný, ale niečo tak nudné zrežírované som už dávno nevidel. Zlý strih, žiadna hudba, statické pozorovanie deja, takmer žiadne dialógy. Približne v polovici deja som ešte stále nevedel o čo tam vlastne ide. 1* dávam za brutálne scény dozorcov, kde mlátia väzňov a záver, ktorý bol dosť šokujúci a nechutný (ak je to teda naozaj podľa skutočnej udalosti). Tieto scény boli asi najzaujímavejšie z celého filmu. Škoda len že zvyšok snímku bol tak nezáživný. A ďalšiu * dávam za presvedčivý výkon Fassbendera. ()

adamix

Film je málovravný, minimalistický a nie každému príde po chuti. Ale pojednáva o silnej myšlienke a realistickosť naberá iný smer. Na toto treba pevnú vôľu a silný (najlepšie prázdny) žalúdok. Fassbender je druhý Bale, akurát o kúsok umiernenejší. Za mňa 80%. ()

jack_scott

Vynikající neotřelá filmařina. To se skutečně nevidí moc často...Ne že by se mi to tak extra líbilo, ale ten styl sám o sobě je super. Víc takových filmů! Provedení je fajn, dialogy a psychologie postav fakt na úrovni, celé je to děsně lidsky uvěřitelné. Celkově je to klasický film, zhruba přesně to co si představuju pod tím pojmem, prostě víc než je nobyčejný příběh...ale i umění. **** a 80% ()

Orhalmi

Silný film se silným příběhem o Bobby Sandsovi, kterého příběh si pamatuji ještě z dob socialismu, kdy to dokonce běželo i ve zprávách. Naše KSČ totiž sympatizovala s marxistickou pravou IRA. Šlo zde o princip,protože jinak požadavky vězňů byly triviální. Na další vývoj v sSeverním Irsku mělo to všechno zásadní vliv. Ve filmu trochu vázla kontinuita, ale jinak opravdová hladovka hlavního představitele byla drsná. ()

Miloško

Určené hlavne tým,ktorí majú radi filmy na premýšlanie,filmy,kde mnohé scény,obrazy sú síce nudné,ale vyjadrujú svoju myšlienku. Mne sa napriklad neskutočne páčil ten rozhovor natočený na 3 strihy,alebo 5minútové umývanie podlahy,alebo zomieranie hladovkára.Inak tie podmienky väzňov boli naozaj otrasné,ale položme si otázku.Boli aj ich činy otrasné? Boli. 9/10 ()

asader odpad!

Netuším co to má jako být.Je to ten nejnudnější film jakej sem viděl.Vydržel jsem na to koukat třičtvrtě hodiny a z toho sem půl hodiny prospal.Jak se to může někomu líbit,když je všechno tak zdlouhavé a nic se tam neděje příklad:koukat minutu na to jak omývaj hovno ze zdi,netušim jak se tenhle film může někomu líbit.1/10. ()

Blazis34

Drsný snímek odsouzení chlapů z IRA je pro mě velice nepříjemný, ale silný zážitek. Film spíše o silných dialozích než o velkých scénách má svá specifika. Například rozhovor mezi Bobby Sandsem a farářem trval bez přestávky 22 minut a po 20 minut na jedné kameře, která se ani nehla. To jsem ještě v moderní kinematografii neviděl. Pokud divák dává po celou dobu rozhovoru, ale i celého filmu dává pozor, musíme před Stevem McQueenem smeknout. Podařilo se mu napsat zajímavé dialogy, z kterého těží celý film. První polovina mi přišla více atraktivní než na druhá, ale přesto dávám 65% - tři hvězdy. ()

mgerlich

Forma mě dostala do kolen. Bohužel nemám žádný ucelený názor na kluky z IRA ani na jejich oponenty, takže k absolutnímu zážitku mi kousek chybí. To je ovšem moje mínus. ()

Trishka

Surovost, hnus, frustrace... Nešťastné Severní Irsko za Margaret Thatcherové ze všech stran. Pro Ulster budu mít vždycky slabost, takže i tenhle snímek bych určitě nevynechala. S odstupem času ale musím říct, že to na mě působí spíš jako McQueenův pokus než opus. ()