Bledý jezdec

• slovenský

Bledý jazdec

Western

USA, 1985, 110 min

Špičkový western v režii Clinta Eastwooda, který hraje i hlavní roli. Potulný jezdec v kolárku kazatele se zastane zastrašovaných bezbranných lidí v zlatokopecké osadě proti konkurenčnímu agresívnímu důlnímu podnikateli. Zároveň si však přichází vyrovnat staré účty. Perfekcionalistická režie a silný příběh, napětí je od počátku do konce. Jeden z nejlepších Eastwoodových filmů a novodobých westernů vůbec, podle mne na ČSFD hrubě podhodnocený film. Zbytek - odkaz na westerny Shane a Tuláka z širých plání - už dobře okomentoval sud a já nemám co dodat. Trailer (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=n7_ByjqH8pY(20.9.2009)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Výprava 8/10/// +Clint Eastwood a Sydney Penny, režie, dialogy, prostředí, postavy -málo dramatické, málo akční/// Clint Eastwood si vybral trošku klidnější látku. Ne že by tu byla nouze o akci nebo o napětí, ale přeci jen známe vyhrocenější filmy. Nijak zásadně to však nevadí. Film mě i tak dokázal vtáhnout do sebe a celkově jsem s ním spokojen. Zaujal mě. Hlavní hrdina byl charismatický, drsný, přitom slušný a laskavý. Tento film sice nepatří mezi špičku žánru a ve výsledku ani mezi TOP od Eastwooda, ale má své kouzlo a to je důležité./// Celkem 77%///(4.11.2009)

Další z westernů s klasickým tématem boje proti bohatému utlačovateli chudých a jejich schopném ochránci. Ač klasika a vcelku relaxační film, nějaká témata k zamyšlení přece jen nabízí. Clint je pro role drsných samotářů vyloženě jako zrozený, zbývající herci ve svém poli působnosti nijak neruší, akorát ta zamilovaná náctiletá husička mi poněkud šplhala na nervy a hlavní záporák byl jaksi nevýrazný. Žádná zběsile akční jízda, nicméně pohodový, příjemný film. 70%(28.4.2009)

Westerny mám celkem rád, ale tenhle film nic moc. Eastwood hraje na výbornou. Ale zklamaly mě přestřelky a vždy když je tam někdo střelen do hlavy (je to tam třikrát) obět přehnaně zakroutí očima a teprve pak padne. Jednou dokonce ujde pár kroků. Možná je nesmysl kritizovat zrovna tohle u westernu, ale nemůžu si pomoct mě to tam prostě vadilo. A po celou dobu mě strašně štvala ta holka (nejvíce když jede naprosto sama neozbrojená k synovi jednoho ze záporáků) . Dívat se na to ale dá takže u mě 50%.(10.7.2010)

Clint Eastwood se opět se ctí zhostil role osamělého chlápka, kterého byste nechtěli mít za svého nepřitele ani ve snu, protože by se s určitostí stal vaší noční můrou. Obstojně funguje i scénář - podle obehrané, ale osvědčené šablony, kdy je vám už od prvního okamžiku jasné, že je třeba stát na straně slabých a utlačovaných. Ekologický podtext je pro western poněkud netypický - ale to není na závadu. Příběh není ničím mimořádný, ale drží si solidní úroveň, protože i přiměřená dávka jednoduchosti a naivity k tomuhle žánru prostě tak nějak patří.(11.7.2010)

• - Ve filmu používal hlavní hrdina perkusní revolver Remington-Beals 1858. (cmenda)

• - Nádraží postavené pro potřeby natáčení tohoto snímku bylo později použito ve filmu Návrat do budoucnosti III (1990). (facojurka)

• - Než se v září 1984 rozběhla první klapka, ležel celý projekt několik let v šuplíku. (ClintEastwood)