Bledý jezdec

Bledý jazdec

Biely jazdec

Western / Drama

USA, 1985, 111 min

Cesty Páně jsou nevyzpytatelné, o směru Kazatelových střel však tohle nemůžeme říct.. Clintova resuscitace westernu v půlce osmdesátých let dopadla tak napůl. Pomoc komunitě prospektorů od tajemného cizince se drží zavedených pravidel, nevyhýbá se žánrové otřepanosti (když zástupci Stockburna v dusterech Cheyennovy bandy vyzívají střelbou k tanci), občas probleskne humorné odlehčení a vše finišuje očekávaným zúčtováním, u kterého Bledý jezdec ani nepotřebuje své tři apokalyptické kolegy. Kromě posledního bodu jsou všechno spíše slabiny, ovšem vyvažuje je skutečnost, že reverend Eastwood umí trestat hříšníky s nebývalou noblesou..(7.1.2019)

Není co dodat, Clint Eastwood prostě umí. Postavu osamělého kněze - pistolníka ztvárnil dokonale. Postavy tohoto typu má zkrátka v krvi. Překvapil mě výborný herecký výkon ostatních postav, které hráli až na několik vyjímek těměř neznámí herci (alespoň pro mne). Líbily se mi i ty nádherné přírodní scenérie - kamera si záběry uměla vybrat a výborná hudba. Nedá se nic vytknout ani s odstupem času.(2.8.2009)

Clint Eastwood a jeho svérázný remake Shanea, ovšem špinavější a tajemnější. A je mi zvláštní, že dosud nikdo pořádně příběh nedešifroval. Je to totiž pistolnická legenda, báj, pověst. Vzpomeňme na "kazatelovu" neotřesitelnou auru, syndrom všudybyla, nevysvětlitelnou minulost mezi ním a marshallem či scénu, kdy z lesů volá tajemný hlas: "Kazateli, kazateli!!!". Vše jsou to jen minimalistické náznaky, ale ve své podstatě svým tajemnem a atmosférou (zase po nějaké době ne rozpálený písek mexického pomezí, ale zelené zasněžené lesy poblíž kanadských hranic) takového Tuláka z širých plání strčí do kapsy. Clint má pořád neuvěřitelné charisma a ani představitelé vedlejších rolí nejsou vůbec k zahození (Richard Kiel či představitel marshalla). V 80. letech nevzniklo mnoho skvělých westernů (obzvášť na filmové plátno ne), ovšem Bledý jezdec mezi ně po právu patří. 85%.(7.8.2009)

• tron

Clint Eastwood si v 80. rokoch povedal, že western je nezaslúžene mŕtvy a tak sa ho rozhodol oživiť BLEDÝM JAZDCOM, ktorého režíroval a stvárnil hlavnú rolu tajomného kňaza, ktorý už nikdy viac nechcel zabíjať, ale samozrejme bude musieť. Eastwoodovi sa bohužiaľ "podaril" s nevydarenou snímkou skôr presný opak a žáner pochoval EŠTE hlbšie. Faktom je, že film si úspech nezaslúžil. Scenár je priemerný, herci tiež, Easwtood v titulnej úlohe pomaly až nesympatický. Ako režisér sa nás páli jednu akčnú scénu v priemere "až" raz za 40 minút, príroda je pekná, ale nič zaujímavé sa v nej nedeje, kňaz sa prechádza a „buduje vzťahy“ (prípadne je doňho platonicky zamilované dievčatko), na konci si troška zastrieľa a filozoficky mizne v diaľke. Ak zostáva najvýraznejšou scénou filmu „bitka s latami“ a najlepšou postavou - pre príbeh vôbec nie dôležitý - obor Richard Kiel („Čeľuste“ z bondoviek AGENT, KTORÝ MA MILOVAL a MOONRAKER), je zle.(11.6.2005)

Uz v roku 1976 v suvislosti s poslednym filmom Johna Wayne-a to mal western nahnute a bolo iste, ze vymiera. A tak sa v roku 1985 pan Eastwood rozhodol, ze tento zaner sa pokusi ozivit. Ale ide o ozivenie znacne mdle, rozpacite a slabeho ducha. Osamely jazdec /Eastwood/ prichadza do mestecka zlatokopov, aby pomohol zlatokopom zbavit sa despotickeho podnikatela. Teda akoze tak priemerny scenar sa len tak lahko nevidi. No nic to, pokus o zblizenie sa so zlatokopmi je rozpacity, akurat ta prestrelka na konci posunula film do ako - tak znesitelneho priemeru A za zmienku stoji este fakt, ze vo filme si zahral herec Richard Kiel, znamy ako Jaws z bondoviek s Roger Moore- om. . Film je krasny dokaz toho, ze Eastwood ako reziser /a aj ako herec/ v 80. rokoch 20. storocia fakt nemal dohromady co ponuknut, len jednorozmerne postavicky, ktore navyse neoplyvaju prilisnym hereckym talentom. Esteze prisiel rok 1992 a restart Eastwoodovej kariery s kultovym filmom Nesmiritelni. 50 %(3.8.2013)

• - Než se v září 1984 rozběhla první klapka, ležel celý projekt několik let v šuplíku. (ClintEastwood)

• - Děj filmu se odehrává v 19. století, ale Eastwood v něm prezentuje některé své názory na současný svět, především ochranu přírody a vykořisťování v kapitalistickém světě. Tato témata hrají ve filmu klíčovou roli. (ClintEastwood)

• - Natáčení se neobešlo bez problémů. Eastwood měl při jedné ze scén "v sedle" nehodu, která skončila zlomenou klíční kostí. Naštěstí se to stalo až během posledního dne natáčení. (ClintEastwood)