Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

Trailer

Dexter1

Na to, že to mal Clint pod palcom som čakal trošku viac, teda o dosť viac. Filmu chýba tempo, počasie si tam robí čo chce a postavy sa správajú maximálne neprirodzene a strojene. Keď som zmieril s tým, že k žiadnemu zvratu až do finálnej prestrelky nedôjde, zhruba po pol hodine filmu, som čakal len na ňu. A aj tá ma riadne sklamala. Jediné čo za niečo stojí sú krásne obrazy prírody. ()

vesper001

Podobně jako uživatel sud žasnu, kolika lidem unikla pointa. Nestává se mi to často, ale teď mám ohromnou chuť si zaspoilerovat, aby se bojovník za spravedlnost spravedlnosti na ČSFD dočkal. Tak alespoň zlehka: Eastwoodův Kazatel, který jede bomby a metá citáty ;), sice nepřijede z širých plání, ale z nádherných horských masivů, avšak podoba tu je; zjeví se na koni sinavém při čtení příslušné pasáže z Apokalypsy; má výmluvné jizvy a tajemné narážky; vypadá to, že tento bludný rytíř zákona a msitel bezpráví je nezranitelný; padouchům se z něj ježí srst, i když s nimi jen klábosí; se Zubem si poradí jako nic... už svítá? A ještě pro ty, co kafrají, že závěrečné zúčtování není pořádnou přestřelkou - jasně že ne, Kazatel chce ukázat, kým ve skutečnosti je. Jednu hvězdičku strhávám za ženské postavy, za ty mi bylo hodně trapně. ()

Phobia

Další z westernů s klasickým tématem boje proti bohatému utlačovateli chudých a jejich schopném ochránci. Ač klasika a vcelku relaxační film, nějaká témata k zamyšlení přece jen nabízí. Clint je pro role drsných samotářů vyloženě jako zrozený, zbývající herci ve svém poli působnosti nijak neruší, akorát ta zamilovaná náctiletá husička mi poněkud šplhala na nervy a hlavní záporák byl jaksi nevýrazný. Žádná zběsile akční jízda, nicméně pohodový, příjemný film. 70% ()

sud

Clint Eastwood a jeho svérázný remake Shanea, ovšem špinavější a tajemnější. A je mi zvláštní, že dosud nikdo pořádně příběh nedešifroval. Je to totiž pistolnická legenda, báj, pověst. Vzpomeňme na "kazatelovu" neotřesitelnou auru, syndrom všudybyla, nevysvětlitelnou minulost mezi ním a marshallem či scénu, kdy z lesů volá tajemný hlas: "Kazateli, kazateli!!!". Vše jsou to jen minimalistické náznaky, ale ve své podstatě svým tajemnem a atmosférou (zase po nějaké době ne rozpálený písek mexického pomezí, ale zelené zasněžené lesy poblíž kanadských hranic) takového Tuláka z širých plání strčí do kapsy. Clint má pořád neuvěřitelné charisma a ani představitelé vedlejších rolí nejsou vůbec k zahození (Richard Kiel či představitel marshalla). V 80. letech nevzniklo mnoho skvělých westernů (obzvášť na filmové plátno ne), ovšem Bledý jezdec mezi ně po právu patří. 85%. ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Výprava 8/10/// +Clint Eastwood a Sydney Penny, režie, dialogy, prostředí, postavy -málo dramatické, málo akční/// Clint Eastwood si vybral trošku klidnější látku. Ne že by tu byla nouze o akci nebo o napětí, ale přeci jen známe vyhrocenější filmy. Nijak zásadně to však nevadí. Film mě i tak dokázal vtáhnout do sebe a celkově jsem s ním spokojen. Zaujal mě. Hlavní hrdina byl charismatický, drsný, přitom slušný a laskavý. Tento film sice nepatří mezi špičku žánru a ve výsledku ani mezi TOP od Eastwooda, ale má své kouzlo a to je důležité./// Celkem 77%/// ()

• Děj filmu se odehrává v 19. století, ale Eastwood v něm prezentuje některé své názory na současný svět, především ochranu přírody a vykořisťování v kapitalistickém světě. Tato témata hrají ve filmu klíčovou roli. (ClintEastwood)
  • Než se v září 1984 rozběhla první klapka, ležel celý projekt několik let v šuplíku. (ClintEastwood)
  • Natáčení se neobešlo bez problémů. Eastwood měl při jedné ze scén "v sedle" nehodu, která skončila zlomenou klíční kostí. Naštěstí se to stalo až během posledního dne natáčení. (ClintEastwood)