Reklama

Reklama

Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (179)

B!shop 

všechny recenze uživatele

Clint si chtel zavzpominat na zanr, kterym zacinal a stvoril vicemene nicim neurazejici, ale ani nijak oslnujici film. Mame tu westernove naprosto klasickej pribeh s predvidatelnym dejem. Navic s na western hodne pomalu plynoucim dejem a hodne malo prestrelkama. No a pak tu samozrejme mame Clintovo klasickou postavu bezejmennyho drsnaka s pekne presnou muskou. Ze zacatku se to tak sice nezdalo, kdyz vyskocil na scenu jako akcni kazatel, ale za chvily uz sklouznul do svy typicky postavy. U ktery je desna skoda, ze na zaver tak trochu vysumi do ztracena, celkove ten zaver neni buhvijak dobre vygradovanej. Nicmene i kdyz je film fakt pomalej, Clint je proste frajer, takze pred kamerou to charismaticky tahne a za kamerou to pekne natocil, takze ty dve hodinky docela slusne utecou, aniz by film zacal nudit. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Záhadný reverend prichádza do malého mestečka a za sebou necháva strach ako nikto, kto to vôbec je? Mnoho otázok sa naskytá ale hlavne že zlatokopom pomôže ubrániť zabranú pôdu a tým pádom je všetko v poriadku. Ani vychýrený šerif nenachádza recept a musí sa porúčať .... Clint Eastwood a western je jedna neodlúčiteľná vec a opäť dokazuje, že mu to aj v pokročilom veku v sedle sekne a dokáže sa cez všetko prestrieľať. ║Rozpočet$6,9milionovTržby USA $41,410,568Tržby Celosvetovo $41,410,568()

Reklama

Slasher 

všechny recenze uživatele

Clint jako pistolnický superhero "Preacher" (další tajemný a bezejmenný hrdina) na straně šikanovaných zlatokopců osadníků. Lehce me tu štvala zbytečná dívčí omáčka (ač dcerka byla hodně pěkná na pohled) a řekl bych, že jak předchozí High Plains Drifter, tak Josey Wales vyjde o chlup zajímavější. Koho ale táhne pěkný westernový set a klasicky drsný eastwoodovský charakter, ten si přijde na své a nemá moc co držkovat. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Špičkový western v režii Clinta Eastwooda, který hraje i hlavní roli. Potulný jezdec v kolárku kazatele se zastane zastrašovaných bezbranných lidí v zlatokopecké osadě proti konkurenčnímu agresívnímu důlnímu podnikateli. Zároveň si však přichází vyrovnat staré účty. Perfekcionalistická režie a silný příběh, napětí je od počátku do konce. Jeden z nejlepších Eastwoodových filmů a novodobých westernů vůbec, podle mne na ČSFD hrubě podhodnocený film. Zbytek - odkaz na westerny Shane a Tuláka z širých plání - už dobře okomentoval sud a já nemám co dodat. Trailer (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=n7_ByjqH8pY ()

tron 

všechny recenze uživatele

Clint Eastwood si v 80. rokoch povedal, že western je nezaslúžene mŕtvy a tak sa ho rozhodol oživiť BLEDÝM JAZDCOM, ktorého režíroval a stvárnil hlavnú rolu tajomného kňaza, ktorý už nikdy viac nechcel zabíjať, ale samozrejme bude musieť. Eastwoodovi sa bohužiaľ "podaril" s nevydarenou snímkou skôr presný opak a žáner pochoval EŠTE hlbšie. Faktom je, že film si úspech nezaslúžil. Scenár je priemerný, herci tiež, Easwtood v titulnej úlohe pomaly až nesympatický. Ako režisér sa nás páli jednu akčnú scénu v priemere "až" raz za 40 minút, príroda je pekná, ale nič zaujímavé sa v nej nedeje, kňaz sa prechádza a „buduje vzťahy“ (prípadne je doňho platonicky zamilované dievčatko), na konci si troška zastrieľa a filozoficky mizne v diaľke. Ak zostáva najvýraznejšou scénou filmu „bitka s latami“ a najlepšou postavou - pre príbeh vôbec nie dôležitý - obor Richard Kiel („Čeľuste“ z bondoviek AGENT, KTORÝ MA MILOVAL a MOONRAKER), je zle. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (14)

  • Když Eastwood prohlásil, že se chystá natočit další western, dostalo se mu všeobecného výsměchu, že tento žánr je už mrtvý. Eastwood si ale stál za svým a měl být důkazem, že tento typ filmu může přilákat diváky do kin. Kromě toho chtěl přehodit výhybku na jinou kolej a vytvořit žánr, který pojí prvky elegie a komedie, ale především se vysmívá mýtu divokého západu. (ClintEastwood)
  • Ve filmu používal hlavní hrdina perkusní revolver Remington-Beals 1858. (cmenda)
  • Hull Barret (Michael Moriarty) ve scéně na začátku filmu, kdy opouští město po bitce před koloniálem, si kloboukem špatně zakrývá levou ruku, kterou má v sádře. Ve scénách před a po už sádru nemá. (chyska)

Reklama

Reklama