Reklama

Reklama

Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (189)

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Najlepšie westerny sú proste s Clintom Eastwoodom, to je jasné. Toto bol skoro úplne prvý, ktorý som s ním videl a aj keď som bol malý chlapec, tak si ma proste Eastwood ihneď získal. Síce sa v tomto westerne veľmi nestrieľa, ale atmosféru má úžasnú a Eastwood opäť exceluje v úlohe muža s tajomnou minulosťou a finále stojí za to. V tomto westerne je myslím všetko klasické, čo očakávate od Clinta Eastwooda a pritom vo veľmi prívetivej a milej forme, žiadny veľký drsný snímok. Bledého jazdca som prvýkrát videl už pomerne dávno, ale pre svoje čaro a túžbu po prežitie snov je to podľa mňa film, na ktorý sa radi pozriete po rokoch znovu. Z môjho pohľadu ide o poctivú filmársku prácu, ktorá si nehrá na nejaké veľké umenie, alebo mimoriadnosť hodnú veľkej pozornosti. Práca kameramana je klasická, klasické sú dlhšie dialógy, dokonca je aj námetom podobné niekoľkým filmom, ale napriek tomu je to pozitívny film. ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Nepatrná odchylka z typického aroma amerických westernů, co se týče obsahu, formální stránky i charakteru hlavní postavy. Eastwood protentokrát není Callahanem, nýbrž dobráckým tulákem, bezcílně se toulajícím po Středozápadě. Neosvětlení jeho minulosti přidává na mysterióznosti a nevšednosti tohoto westernu. Nechybí zde realistické přestřelky, jejichž nasnímání je chvályhodně naturalistické a bez jakýchkoliv servítek. Napětí patří rovněž mezi silnější stránky filmu. PS:Tenkrát na Západě je zdobeno, co se týče krásy Claudií Cardinale. V tomto případě se o zkrášlení vizuálu postarala kouzelná Sydney Penny. ()

Reklama

Maq 

všechny recenze uživatele

Pale Rider je hodně jednoduchý, černobílý příběh, který by docela dobře a velmi podobně mohl řešit Old Shatterhand. Kapitán průmyslu si uzurpuje víc, než nač má právo a dobří lidé vzdorují jeho útlaku. Pistolník přijede odnikud, vloží se do věci, zlé pány postřílí, a bůhvíproč a bůhvíkam opět odjíždí. Snad na schůzku se svým rudým bratrem Vinnetouem. Nevíme. --- Jednání vedlejších postav bych až tak nízko nehodnotil. Scénáristé se alespoň pokusili jim dát nějaký obsah. Jenže zůstalo u náznaků. Například kontrast v jednání obyčejných lidí v závislosti na otázce, zda mají nebo naopak nemají silného vůdce. S tím se dalo leccos udělat. --- Nestalo se. Škoda. Bledý charakter se prostřílí bledým příběhem. Ocení jen skalní fanoušci žánru. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Clint jako další bezejmenný drsňák, ale to rozhodně neznamená, že by ten film byl nějak pitomý nebo nestál za to vidět. Dokonce se nebojí takového přístupu, že protivníky proti hlavní postavě představí až po půlce filmu. Není to zrovna typický kousek a rozhodně patří k těm povedenějším Eastwoodovým westernům. ()

kitano 

všechny recenze uživatele

Pribeh - to je taky typicky westernovy odvar. Nicim neprekvapi. Uprimne vsak, so zapletkov by som si v pohode vystacil. Skutocna chyba je v samotnom scenari, ktory sa mnoho krat sustredi na dosti zbytocne veci, naopak zabuda na podstatne, Jeden priklad za vsetko - dosti hrozna dejova linka o laske 15 rocnej dievciny k hlavnemu hrdinovi (zrely 50-tnik), mohla byt nahradena vysvetlenim coho toho z hrdinovej minulosti (o tej som sa skoro nic nedozvedel). Zaverecna prestrelka-duel, mohla tak nabrat ten spravny naboj. Na druhej strane, ked si Eastwood zarazi do cela klobuk a prizmuri oci, zozeriem mu vsetko. Jeho postave kazatela skutocne nieje prilis co vycitat a fiimu Eastwoodova pritomnost velmi pridava na aktraktivite ako aj na kvalitach. Skoda toho scenaru... (7/10) ()

Galerie (63)

Zajímavosti (14)

  • Počátky snímku sahají do konce sedmdesátých let, kdy si Clint Eastwood domluvil schůzku se scénáristy Shryackem a Butlerem, kteří už s ním dříve spolupracovali na filmu Železný stisk (1977). (ClintEastwood)
  • „Tenhle film vyvolává úplně jiné duševní pocity, než Nesmiřitelní (1992). Ti pojednávají o zápasu člověka s jeho vlastní duší a minulostí. V tomto filmu ale nevíte, jestli je hlavní postava kněz nebo jen jakýsi přízrak,“ popsal svůj temný western Clint Eastwood. (ClintEastwood)
  • Hull Barret (Michael Moriarty) ve scéně na začátku filmu, kdy opouští město po bitce před koloniálem, si kloboukem špatně zakrývá levou ruku, kterou má v sádře. Ve scénách před a po už sádru nemá. (chyska)

Reklama

Reklama