Bledý jezdec

• slovenský

Bledý jazdec

Western

USA, 1985, 110 min

Kazatel je drsňák a s koltem to umí. O tom žádná. Problémem jezdce je však v tom, že kolt tasí až v úplném závěru, a tak tradiční přestřelku,či boje na kolty hledejte marně.Stejně tak u toho nepronáší tradiční hlášky, kterými by, byt jen za mák, zesměšnil svoje protivníky. Třetí hvězdu výjimečnosti si tak Eastwood zaslouží za svoji klasicky neměnnou grimasu a obsazení roztomilé dcerundy, na kterou se příjemně dívá..(23.4.2013)

Už jen pouhé jméno Clint Eastwood je pro mě ve spojení s westernem zárukou kvality. Nejinak to je i u tohohle kousku, který si sám pan mistr zrežíroval. Velice povedený a tajuplný western, místy však trochu pokulhává v dialozích a trošku se vleče. Jinak ale nemám co vytknout. 75% EDIT: Na podruhé pro mě mnohem větší zážitek. 85%(12.12.2012)

Záhadný kazatel podává pomocnou ruku malé osadě utlačovaných zlatokopů. No proč ne. Zápletka by vydala na hodinu filmu, jenže Clint nijak netlačí na pilu a raději vsází na vybudování divákova vztahu k vedlejším postavám a k sobě (jakožto muži s nejasnou minulostí) samotnému... a že se mu to docela daří - děj tak pozvolna přechází až do typicky westernovského finále. Pohodový snímek, jehož výsledný zážitek přikrmuje překrásná příroda a Clintův mrazivý výraz ve tváři. 75%(28.9.2009)

Záhadný reverend prichádza do malého mestečka a za sebou necháva strach ako nikto, kto to vôbec je? Mnoho otázok sa naskytá ale hlavne že zlatokopom pomôže ubrániť zabranú pôdu a tým pádom je všetko v poriadku. Ani vychýrený šerif nenachádza recept a musí sa porúčať .... Clint Eastwood a western je jedna neodlúčiteľná vec a opäť dokazuje, že mu to aj v pokročilom veku v sedle sekne a dokáže sa cez všetko prestrieľať. ║Rozpočet$6,9milionovTržby USA $41,410,568Tržby Celosvetovo $41,410,568(25.11.2007)

Osamělý jezdec/pistolník/kazatel tentokrát musí pomoct ve zlatokopecké osadě, která je zastrašovaná zazobanou a po zuby ozbrojenou konkurencí. Na klasiku žánru to nemá, přesto tenhle Eastwoodův (v Hollywoodu už dávno platil za hvězdu, která si k herectví pravidelně přibírala i režii) tajemný hrdina dokáže zaměstnat divákovy smysly. Rozvláčný děj samozřejmě není pro každého, ale hercovo neuvěřitelné charisma a obklopení se kvalitními spolupracovníky (loni zesnulý kameraman Bruce Surtees i skladatel Lennie Niehaus s ním dělali na řadě dalších kousků) solidně zaručí, že se v tomhle světě, kde už není domluvy a kde pomůže už jen staré „dobré“ násilí, nudit nebudeme!!(28.10.2013)

• - Filmová kritička Pauline Kaelová o filmu tehdy napsala: “Eastwoodův western je umělecké dílo natočené očima malíře. Jsou tu odstíny špíny, hněď a černá místa a vnitřky domů jsou tak temné, že ani za denního světla si divák není jistý, kdo je zrovna na plátně.“ (ClintEastwood)

• - Když Eastwood prohlásil, že se chystá natočit další western, dostalo se mu všeobecného výsměchu, že tento žánr je už mrtvý. Eastwood si ale stál za svým a měl být důkazem, že tento typ filmu může přilákat diváky do kin. Kromě toho chtěl přehodit výhybku na jinou kolej a vytvořit žánr, který pojí prvky elegie a komedie, ale především se vysmívá mýtu divokého západu. (ClintEastwood)

• - Nádraží postavené pro potřeby natáčení tohoto snímku bylo později použito ve filmu Návrat do budoucnosti III (1990). (facojurka)