Bledý jezdec

Bledý jazdec

Western

USA, 1985, 110 min

• Radiq

Tak nevim, co na tom jezdcovi bylo tak bledyho, že po něm museli pojmenovat celej film... Možná že měl být bledej jako smrt, když poprvé přijel mezi zlatokopy? Nevim, ale každopádně Eastwood se tímhle moc nevyznamenal. Celková výprava filmu dost laciná, libilo se mi tam akorát tak to město, kde se odehrály závěrečny přestřelky - a to bylo taky to jediny dobry, co v tom filmu bylo. Prostě Eastwood jako kazatel mi neseděl a až teprve připnul pás s koltem, tak to začlo byt zajimavy... Ale naštvalo mě, že nevysvětlili, co měl on a ten šérif spolu z minulosti... No Clint to prostě umí líp...(13.10.2013)

Ať už je Clint jakýmkoliv ztělesněním westernu, jeho nejlepším režírovaným westernem zůstanou navždy Nesmiřitelní, kteří nad ostatními ční proklatě vysoko. Bledý jezdec by se ale určitě nedal označit za propadák. Úvodní minuty dávají naději k očekávanému zážitku. Uznejte sami po zasněžené krajině přijíždí tajemný pistolník Clint. Dá se tedy tušit že bezpráví učiní okamžitou přítrž. Škoda, že se toho ve filmu zase tolik neděje a postavy zlatokopů jsou vesměs tak nesympatické, že bych je nejraději postřílel sám. 70%(11.4.2013)

v době svého vzniku určitě zajímavý a poutavý filmový příběh rozšiřující naše povědomí o osídlování divokého západu, který však během let značně utrpěl a odhalil všechny své slabiny .. na rozdíl od rolí ve westernech klasika tohoto žánru = Sergio Leone .. tahle díla Clinta nás dnes už asi tolik nepobaví a hlavně ani moc nenadchnou …(11.7.2010)

No Bledý jezdec je mistr průměrnosti. Jo jo Clint je dostatečně chrabrý, tajemný a chladnokrevný. Přesně jak jej mám rád. Bohužel všechno ostatní stojí za starou bačkoru. Záporák nemá charisma ani co by se za nehet vešlo. Banditi jsou spíš trapáci permanentně se chovající jako banda lemplů. A celé je to navíc hrozně roztahané a povrchní. Ještě že se Clint s rolí pistolníka rozloučil o pár let později o poznání lépe.(5.5.2007)

Některý slabší chvilky jako např. trochu přihlouplý souboje, určitá strojenost a nepřirozenost, jsou zase vyvážený řadou zajímavých dialogů, krásnýma záběrama přírody a výbornou prací se světlem a stínem. Průměrnej western povýšenej Eastwoodovým charismatem a několika silnýma momentama, v něčem mi vzdáleně připomínal Kurosawovo Yojimbo, Sedm samurajů či Sanjuro.(26.1.2008)

• - Počátky snímku sahají do konce sedmdesátých let, kdy si Clint Eastwood domluvil schůzku se scénáristy Shryackem a Butlerem, kteří už s ním dříve spolupracovali na filmu Železný stisk (1977). (ClintEastwood)

• - Děj filmu se odehrává v 19. století, ale Eastwood v něm prezentuje některé své názory na současný svět, především ochranu přírody a vykořisťování v kapitalistickém světě. Tato témata hrají ve filmu klíčovou roli. (ClintEastwood)

• - Nádraží postavené pro potřeby natáčení tohoto snímku bylo později použito ve filmu Návrat do budoucnosti III (1990). (facojurka)