My děti ze stanice Zoo

Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo

We Children from Bahnhof Zoo

Christiane F.

Drama / Životopisný

Západní Německo, 1981, 131 min (Director's cut: 138 min)

9/10 Velice kvalitní film zabývající se drogovou tématikou. A takových filmu je opravdu poskrovnu. Realistický příběh a velké varování. Dokonale zachycena celá spirála drogové závislosti bez nějakého moralizujícího podtextu. Zachycení nulového smyslu života, absence jakýchkoliv zájmů, ale i stopa naděje. Nabízí se srovnání s Rekviem za sen, ale to snad ani objektivně nelze. Jedním dechem musím, ale podotknout, že jsem knižní předlohu nečetl, což je trestuhodné... 21.5.2007 dal jsem to potřetí a musím zvednou hodnocení na 5* za dokonalé prokleslení charakterů.(6.11.2005)

Až na jeden zmatený skok v ději (a nedostatečně vykreslený vztah hlavní hrdinky s rodiči) vcelku strhující drama, které by sice potřebovalo být delší, ale i tak se do něj podařilo vtěsnit vše potřebné. Velmi sugestivně působí obzvlášť záběry na obří panelová monstra. Představa budoucnosti (s)trávené právě na tomto místě plně koresponduje s pohledem na dívku zvracejíce na zdi svého pokojíčku ve snaze o alespoň trochu naděje. Při hlubším zauvažování je to skoro na sebevraždu. Film, ve kterém štěstí nabývá směšného rozměru a přežití je jen dalším přísunem strachu.(9.10.2008)

Od přítelkyně jsem o knize slyšel už několikrát. Když už jsme se ale dostali do samotného Berlína a ona mi vyprávěla o konkrétních místech, kde se jaké všemožné hrůzy děly, tak jsem si říkal, že je na čase, když už ne knihu, tak alespoň film abych já viděl. No a tak jsem se na tu tehdejší dobu podíval. Nepochopil jsem jí a ani jsem nechtěl ji pochopit. Každopádně si nemyslím, že by se v Berlíně od té doby něco výrazného změnilo. Pořád se mi, i v současnosti, jevilo jako vysoce multikulturní a mladé město, které je zároveň svým otiskem tehdejší doby, takže dost depresivní a smutné. Stejně tak, jako je tenhle film.(15.11.2013)

Knížku jsem četla několikrát a většinou na podzim, za sychravýho, zakaboňenýho počasí, takže mám s tímhle příběhem spojenej specifickej pocit vyvolanej počasím, dějem a atmosférou knihy dohromady. Tu se snažili převýst na plátno a i když se jim u mě tenhle "můj" pocit vyvolat nepodařilo, atmosféra, kterou vládne, je decimující stejně intenzivně, jen jinak. Když to nebudu brát jako adaptaci knihy, která se prostě po obsahový stránce ve 2 hodinách odvyprávět nedá (a film na ní nemá ani zdaleka), vyjde mi z toho povedená depka. Poklona mladým hercům v čele s hlavní představitelkou.(28.7.2010)

Ách, tohle byla tedy opravdu rána mezi oči. Knižní předlohu jsem před pár lety měla v rukou, leč mi nepřišla moc zajímavá a snad jsem to ani nedočetla, příliš mě nebavila. Včera jsem se impulsivně rozhodla se podívat i na film...a bylo to krásné. Ta samotná feťácká story mě upřímně řečeno tolik neoslovila, i když tedy smekám před skvělým výběrem herců (hlavně slečna v hlavní roli) a celkově dost zručným popasováním se s ožehavým materiálem, nicméně pro mne má v tomto příběhu o Dívce, Droze, Chlapci a Pádu hlavní roli Město. Berlín! Berlín z přelomu 70. a 80. let, neodolatelně špinavý, rozkopaný, bezútěšný industriální Berlín se zatraceně hustou atmosférou. Šedivá sídliště ve stejně šedivých oparech ještě šedivějších rán, ošuntělé prostory metra, podzemní kluby, poloslepá noční světla...město, které v této podobně nemám už nikdy šanci spatřit a které takové možná bylo jen v těch filmech a v mých představách..ale to vlastně nevadí, protože právě teď se přede mnou rozprostíralo a za to patří Wir Kinder vom Bahnhof Zoo velký dík. A poděkování právem patří i výborné hudbě, která měla na dostavění snového Berlína nemalý podíl. Město, zvuku, dámy a pánové, ještě jednou vám děkuji za překrásný výlet.(8.4.2008)

• - Mnoho herců nemělo před natáčením žádné herecké zkušenosti. Pro většinu to také byla první i poslední role. (Polinecka)

• - Mnoho lidí, kteří se objevili ve scénách na vlakovém nádraží a v Soundu, jsou opravdoví drogově závislí mladiství nebo prostitutky. (Polinecka)

• - Na turné po USA určené k propagaci filmu vycestovala namísto herečky Natji skutečná Christiane Felscherinow. Důvodem byly především neshody s otcem herečky a štábu. V USA mj. poprvé okusila novou drogu LSD. (DonQ)