Rok 117 našeho letopočtu. Římské impérium se rozprostírá od Egypta k Španělsku, na východě sahá až k Černému moři. Jen v severní Británii se nedaří dobýt území obývané divokým a krutým kmenem Piktů, bojujících proti organizovaným římským jednotkám partyzánskými metodami. Quintus (Michael Fassbender), který jako jediný přežil piktský útok na římskou pevnost, táhne spolu s legendární Devátou Legií pod vedením generála Virila (Dominic West) na sever, aby splnili jasně znějící rozkaz – sprovodit Pikty ze světa a zničit jejich vůdce Gorlacona. (oficiální text distributora)

rowdys

Centurion je film, ktorý mal vzniknúť v 90. rokoch a bol by o dosť úspešnejší. Tešil som sa naň v očakávaniach riadnej akcie, ktorú ukázal trailer, no kupodivu jediným monumentálnejším záberom sú práve tie lesné firebally z upútavky a zvyšok už len smallscreenová a kvôli strihu občas aj neprehľadná rúbanica a kulisy pripomínajúce miestami McTiernanových, pardon, Crichtonových Vikingov. Čakal som, že Marshall to tento rok po nepodarenom Robinovi Hoodovi v rámci žánru vo veľkom zaknihuje ale hoci sa mi jeho počin pozdáva o niečo viac, akcia lepšie svedčala Scottovi, ktorý zas ale so svojim auteurským štatútom nemal gule vydupať si R-ko. Marshall však aspoň správne odhadol minutáž a zbytočne z filmu nerobil dvojhodinovku a preto sa na to dalo v pohode bez zívania pozrieť. Škoda len, že Dominic West si veľa zahrať nestihol. ()

ywo666

Slušná historická režba. Film sa na nič nehrá. Nejde mu o nejaké veľké ciele. Pár chlapov sa snaží prežiť a pár prenasledovateľov sa snaží, aby sa im to nepodarilo. Akcia dobrá, ale nečajte nejaké parádičky. Jedná sa o realistické a naturalistické scény. Nie je tu hrdina, ktorý mečom v jednom boji teatrálne zotne 30 nepriateľov. Proste taká staroveká drsňárna. Keď som pozeral tento film mal na CSFD 71%. A podľa mňa presne toľko si zaslúži. Jedno z mála hodnotení kde sa asi do čísla stotožňujem s hodnotením. U mňa 71%. ()

marvan

Přestože film není ničím vyjímečný, vyzařuje z něj zaujetí a tvůrčí radost. Jako by jej natočil Marshall především pro vlastní potěšení. ()

KitFisto

Ale jo slušná jednorázovka. Olga Kurylenko se mi líbila nejvíc. Přesně takle si ji představuju. Čekal jsem trošku více římského odporu a nějakou větší bitvu. I když není film dlouhý přišel mi zdlouhavý. ()

Maki89

nato, ze rozpocet to malo nizky, tak sa film podaril velmi dobre, atmosfera pekna, naturalisticke zabery a potoky krvi super... Fassbender vpohode ako vzdy, Olga Kurylenko strasne onicom... pribeh sice mohl byt aj lepsi ako ze pol filmu utekame siedmi a nakoniec ich aj tak posekame traja, ale nevadi... mne sa to pacilo... 7/10 ()

Beky

Po ultra laciné dementní podívané Soudný den ( 20% ), u které jsem málem umřel nudou, se Marshall vrátil s akční podívanou, která s sebou přináší potok krve, velmi dobré herce, překrásnou přírodu a vynikající atmosféru!! Takhle má prostě vypadat přímočarý akční film, kde můžeme sledovat, jak zatraceně ale záleží na hercích, kteří se bijou, pronáší jednoduché věty a umírají jako kdyby šlo o opravdický život!! Odehrát, natočit a prožít akční film na 100%, to se jen tak nevidí!! Verdikt: Kurylenko nemá hlas, kde má jazyk...vzal ho čas...nebo meč:), výborných 80%!! ()

neoBlast

Važme si Neila Marshalla, největšího řezníka dnešních dnů, moc jich totiž už v kinematografickém průmyslu nepobíhá. V jeho podání vypadá divácké zalíbení jednoduše a snadně - hodí eRko, bandu svalovců do "arény", anglické lesy zahalí do cool mlhy, Olgu Kurylenko nenechá promluvit a hlavně, všude teče krev. Moc krve! Takové množství, které se vidí jednou za deset let. Pro mě je tento film pohodové naplnění požadavků žánru od jeho stoprocentního uctívače, kdo čekal víc je zkrátka idiot. 85 % ()

ivan bohatyr

Určitě splňuje mou představu akčního valečného dramatu. Pro někoho možná příliš hrubé a krvavé, v tomto záleží na divákovi, zda mu nebude ostřejší styl bitvy a stříkání krve vadit. Bohužel film je místy "přitažený za vlasy" a to mi tedy někdy dost vadilo. Jinak je to celkem povedené, promyšlené ale až na konec, který bych střihnul o 5-10 min a udělal aspoň jeden díl jako pokračování, protože to mělo slušný náběh na pokračování, hodně věcí tak zůstalo nevyřešených. Dobré dílo, ale to je vše, nic extra suprové, no myslím akorát čtverka. ()

drederik

Jsem zklamán. Doufal jsem, že Dominic West bude jedním z tahounů filmu, ale místo toho dostal na place míň prostoru než třináctý útočník v hokeji. K tomu trochu přehnané plítvání krví, kdy i z nejmenšího zranění stříká krve jak po přerušení hlavní tepny. A nakonec odfláknutý závěr, který mi naprosto srazil celkový dojem. Stejně sem fandil Olze. ()

terunka003

Historické, akční, bojové, běhací, život, modrá barva, smrt, čarodejnice, vlci... Já nevím, nechci být zlá, proto dávám víc hvězdiček, než dvě. Hned od začátku se mi nelíbila ta grafická umělá krev a "úrazy" na bitevním poli. Tarantino hadr. Děj byl stručný, jednoduchý. V některých bojích jsem měla problém se zorientovat. Co se týče herců, tak Olga Kurylenko mi sem vůbec nepasovala, nelíbila se mi. Je pravda, že jsem byla s hrdiny nervózní, aby je nedohonili a nezabili. Takže co se týče akce, tak ta zaujmula. Co na tom, že ten konec je takovej, no, prostě je nějakej. Film, který když neuvidíte, vůbec nic se nestane. "..jmenuji se Quintus Dias. Jsem uprchlík z Říma, a tohle není ani začátek, ani konec mého příběhu.." ()

Iroquaise

Filmy scénáristy a režiséra Neila Marshalla bývají často označovány za béčkové, napodobitelské a nekompaktní, v horších případech jim bývají vytýkány všechny zmíněné neduhy ( viz předchozí počin Soudný den). Marshallova tvorba svojí přilnavostí k brakové estetice nevybízí diváka k uvažování nad potenciálním obsahem - naopak jakoby odpuzovala. Pod úpadkově se jevícím povrchem totiž málokdo očekává nějaké soustavnější či promyšlenější sdělení. Britský filmař přitom s brakem pracuje zcela záměrně a chytře. více zde... http://blacklsays.blogspot.cz/2012/11/dvd-a2-centurion-hrdost-slava.html ()

lennyd

Již takřka celý kontinent včetně přilehlých ostrovů je pod vládou Římské říše - zůstává jen malé území v Severní Británii, které zarputile brání Piktové. Jejich partyzánská válka je proti římským legiím až nezvykle účinná, a tak senátoři rozhodují o vyslání své nejúčinnější zbraně - deváté legie. K ní se přidává i Quintus Dias (Michael Fassbender), římský voják, kterému se podařilo z Piktského zajetí uprchnout a Etain (Olga Kurylenko), piktská stopařka... Takovéto filmy (podobně třeba i Krále Artuše) mám rád, a dokáži se odprostit od historických nepřesností (nebo přesností?). Určitě tyto filmy nejsou určeny pro to, aby šířily nějakou historickou osvětu, ale aby se divák bavil - a to Centurion splňuje stoprocentně. Dostatek akčních scén od první do poslední minuty, nádherné exteriéry, skvělá hudba, výborní herci (když člověk překousne nemluvnou Olgu Kurylenko (výborný způsob jak eliminovat horší angličtinu :) ). Pro mně asi nejlepší Marshallův film.. ()

PiLgRiM

Marshall si natočil další vyvražďovačku, tentokrát jí hodil vyšší rozpočet, ale stylem se to neliší nijak od jeho předešlých filmů. Detailní záběry na krev, orgány a usekané končetiny jsou zde na denním pořádkum, ale jako v jediném Marshallově mi to tady nevadilo. Určitě se lépe kouká na historické masakry, než když se pár holek mezi sebou bezduše řežou hlava nehlava. Navíc sympaťáci Cunnigham s Westem. Tady mě Marshall mile překvapil. ()

oveckaoa

Jakožto historická řežba (masakr) je to obstojné zabíjí se tam ve velkým a nešetří se tam ani ženské a děti. Jakožto historický film hodně slabé v podstatě se chodí od místa A do místa B a pak nazpátek. Souboje ujdou ale je jich hodně málo (nemluvě o tom že jestli v té bitvě bylo 3000 vojáků tak já jsem Merlin) ()

elanius

Na to, že moc nemusím podobné filmy z takejto doby som sa zabavil celkom slušne. Príbeh je jednoduchý, ale rýchlo odsýpa, čo je len dobre, keď si spomeniem napríklad na film Mongol klesajú mi očné viečka :). Asi najväčším kladom filmu je vizuálne prevedenie v minimalistických studených farbách a parádne krvavé bojové scény. 7/10 ()

Monoxid

Pěkný, moc pěkný. Čekala jsem to trochu hrůzostrašnější (ale co, dyť je to mainstream) a jako mnohé mě závěrečné uspěchané 'rozuzlení' trochu zklamalo (ale přiznávám, že kdyby to udělali moc 'chytré' nebo 'poučné', naprosto by se tím změnil charakter filmu a mně to takhle vlastně vyhovuje). Ale jak by někdo mohl něco namítat proti hodině a půl sledování stopované modelek a kulturistů proložené občasnou kvalitní bitkou, že? :3 ()

Pavlínka9

Od začátku až po finální titulky to bylo velice svižné, s ničím se tam zbytečně nebabrali (jak filmaři, tak postavy), lítalo to tam "hlava nehlava" :D A to doslova :D Přišlo mi to tak plynulé, že mi to připadalo jako náhled do deníčku jednoho skvělého římského "bojovníka" ohledně toho dne, který začínal - "Není to začátek ani konec..." Aneb - jak jsem vyhrál boj s Pikty...Je to opravdu hodně krvavé - tomu přidávám plus - několikrát jsem musela odvrátit zrak...Bylo tam plno scén beze slov, což nebylo na škodu a dobrá ukázka toho, že když nešlo o život, tak nešlo o nic (pro dnešní dobu hodně důležité téma). Já byla spokojena - hlavně pro tu délku filmu - nebylo tam nic navíc a nic tam nechybělo :) ()

Trustme

Překvapení roku a aspirant na přední příčky v mé osobní představě o splnění a pojetí daného žánru. Režisér Neil Marshall dostál svých ctností... Trailer tentokrát plnil službu odrazující a film jsem bral jako další legionařinu s příběhem o strastech dobyvatelů... Centurion je však to, co už se moc netočí a pro producenty je riskantní: syrová řežba s drsnými chlapy a bojovnými amazonkami z dob, kdy setnutí hlavy byl ten nejjistější způsob smrti pro nepřítele a zárukou, že trénovaný 100 kilový bijec již opravdu nebude pokračovat v boji. Jednoduchý příběh o útěku sedmero vojáků, kterým lze díky neokoukaným hereckým tvářím věřit to kým jsou. Funkční je i motiv chlapské soudržnosti i zbabělosti. Pojetí a důraz na brutalitu a krvácivost v tomto typu filmu je zázrakem a pochopením filmařů, že v nějaké takové historické době se bojovalo "zvířecí" zuřivostí a éra amerických velkofilmů, kdy v "sandálových" eposech se o krvi mohlo jen mluvit je ta tam... Drsný film zjemňuje pro případné romantické diváky krása skotských krajin a Oluška Kurylenko s dobovým make-upem a nejlehčím scénářem co doposud dostala. ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Jana Eyrová jako gotický horor

Jana Eyrová jako gotický horor

23.11.2009

Ano, všechno teď bude goth a emo. 260 miliónů za první víkend je 260 miliónů za první víkend (vy víte, o kterém filmu je řeč). Dokonce i klasika Charlotte Brontëové bude v nové filmové adaptaci… (více)