Ony

(festivalový název)
  • Francie Elles (více)

Polská režisérka Małgorzata Szumowská natočila film odkrývající smutnou realitu vysokoškolských studentek v Paříži, které si na studium vydělávají prostitucí. Úkaz, který se netýká jen francouzské metropole, ale univerzit obecně kdekoliv. Investigativní novinářka Anna je žena ve středním věku, má rodinu a děti. Setká se se dvěma studentkami, které se živí nejstarší ženskou profesí a vyslechne si jejich příběh. Téma článku jí čím dál více pohlcuje a zasahuje i do jejího osobního života. Kdo je vinen za morální úpadek mladé generace? Lze vinit celou společnost? (Febiofest)

Disease

Středostavovská novinářka si v poklidu žije ve svém nefunkčním manželství. Při shánění materiálu pro článek o prostituci studentek se setká s jinou realitou: sex stále ještě existuje. Chce to vyzkoušet s manželem, ale ten si na díry pořídil nejnovější model vrtačky. Čekal jsem moralizování ve smyslu "prostituce je špatná" a "za to může dnešní společnost", dočkal jsem se spíš zobrazení mezigeneračního a hlavně mezitřídního neporozumění. Hodnocení někde mezi 3-4* ()

Ještěřák

CO TO KURWA JEST? ...si říká poměrně velké množství postav ve filmu. Vtipné je, že jsem si jako divák říkal totéž. _____ Vyzobané slunečnici Anně (Juliette Binoche, btw fakt ošklivá) přeroste práce s kurvičkama přes její zcela příšerně učesanou hlavu, jednou nebo dvakrát si vyhoní kundu, pak to najednou skončí a já se necitil o nic osvícenější, než předtím. _____ Nejzábavnější jsou ve filmu nadávky v polštině. ()

Mikino00

Kontroverzní téma slibovalo mnohem zajímavější příběh. Po úvodním seznámení s předkládaným prostředím nastupuje pozvolné uspávání diváka, kdy se postavy ukazují v různých situacích, ale ani vývojem postav ani dějově se film nikam moc neposouvá. Konec je pak nijaký. ()

mira007

Film o novinářce, která zpracovává kariéru dvou studentek, které se daly na dráhu prostitutek. Celkem zajímavý komorní snímek okořeněný relativně odvážnými scénami - dokonce Juliette tady ukáže prsa, jenže celá story vyzní do prázdna. Nakonec jsem se totiž nesoustředil na ty dvě kurtizány, ale na prapodivné vztahy v rodině paní novinářky a její prapodivnou zničenou osobnost. ()

aLPaC

Zajímavé téma o životě studentských "společnic/kurev/prostitutek". Známe to všichni, i v Praze je takových studentek, které si na studium přivydělávají svým tělem spousta. Ono se není čemu divit. Peníze jsou za to asi tisíckrát lepší než otročit někde v mekáči, ale ne každá na to má žaludek a ne každá to dokáže překousnout. ()

Rockerman

Naprosto zbytečný film! To, že si studentky přivydělávají jako prostitutky není novinkou, takže se vše dalo vyřešit třicetiminutovým dokumentem a ušetřily by se tak milióny eur i zlotých za tento film. Ten se skládá z rozhovorů novinářky s dvěma studentkama. Nic převratného se z těchto rozmluv nedovíme, vše je tak prokládáno erotickými scénami obou respondentek, aby se bylo na co dívat. Film se nijak nevyvíjí, protože je prakticky bez děje. Při těchto dialozích si středně generačně stará novinářka uvědomuje, že ty "chudinky" žijí možná pestřejší a zajímavější život, než ona ve svém nudném a stereotypním manželství. Nuda! ()

actor-SP

Elles Urobiť si pukance a otvoriť kolu v domnienke, že vás čaká jazda plná erotiky a vulgárnosti, je trošku podcenenie kvality tohto filmu. Keď som prednedávnom videl preceňovaný film The Shame, hľadal som určitú jeho obdobu v európskej filmovej tvorbe a našiel Elles. Tento rancúzsko – poľský hybrid je o niečo hlbší film, kde hlavnou hrdinkou je novinárka Anna, žena v strednom veku snažiaca sa pochopiť zmysel svojho života. Aby urobila zlom v kariére (neskôr aj vo svojom živote), napíše článok o študentkách, ktoré si počas štúdiu privyrábajú prostitúciou. Na prvý pohľad otrepaná téma naberá na obrátkach. Dievčatá sa novinárke otvoria a opisujú svoje zážitky plné úchylností a nepekných spomienok. To sú často opakované témy, ktoré majú značný vplyv aj na samotnú Annu. Tá sa uzatvorí a je ľahostajná voči deťom, ba čo viac, zmýšľa, akoby bola jedna z nich. Mrazivo vynikajúca a prirodzená Juliette Binoche (držiteľka Oskara) je akoby vzorom sociálneho úpadku spoločnosti, ktorý pokračuje a nezastaví sa, ak nezakročíme. Temný film precítenej réžie Malgorzaty Szumowskej definujúci krutú realitu je filmom, ktorý si nezaslúži len vašu pozornosť, ale aj zamyslenie sa, kto je tomuto všetkému na vine. 85 % ()

Dan

Francouzsko-polský přístup tématu prostituce vysokoškolaček svědčí. Kontrast nejlepších pařížských okrsků s těmi lidovými. Neschopnost Francouzů vyšších tříd pochopit život mladé generace z předměstí či z dalekého východu. Srovnání modelu nezávislosti žen střední generace s generací mladší: není prostituční nezávislost studentek jen vedlejším produktem nezávislosti jejich matek? A paradoxně: nezávislá francouzská novinářka tráví valnou část svého času vařením. Vyvařováním. Orgiemi francouzského kalibru. I přes vážnost tématu jsem se musel skoro pořád smát. Francie ve své plnosti. Non, je n'ai rien oublié... ()

pabelito

Príjemná sociálno-psychologická dráma a je fajn, že najmä so zameraním na ten psychologický rozmer problému. Chválim casting, pehavá Francúzka aj nahá Poľka potešili:)) ()

štíple

Režisérka diváky nešetřila. Syrové. Autentické. Kolik žen středního věku muselo ve filmu vidět okamžky ze svého života...J.B. jako vždy úžasná, přesvědčivá, kouzelná a jedinečná....Obě mladé herečky jí zdatně sekundují. ()

Gertruda.W

Režisérka se jistě snažila a práce herců je toho důkazem. Jinak je to bída, především scenáristická. Muži jsou v tomto snímku děsiví a ano, můžou za všechno. Je to jejich vina, jejich veliká vina. Zbytečné, prázdné scény i hudba. Čekala jsem, kdy už to skončí. Nervózní kamera spolu s nervní novinářkou, pracující na svém velkém článku, který snad ani nemá cenu psát. Stále někam přechází a nevíme proč. Proč je taková bezkrevná?Všichni jsou jako loutky pohybující se bezúčelově odněkud nikam. Celkově je to plné otázek, ovšem v tomto filmu mě neinspirují k hledání odpovědí. Divné. ()

miki68cz

Koncert Binoche, parádní sociologický rozbor tématu studentské prostituce na pozadí krize středního věku ženy. Vřele doporučuji a to nejen ženám. ()

jafuska

Film, který se mě vůbec nelíbil, měl být pojat úplně jinak, kvůli tomu tento žánr vyšel naprázdno, pro mě nic co bych chtěla ještě vidět, tématiku mám ráda úplně jinou, pro mě film, na který chci zapomenout, ano,námět byl dějově pojat s prostituci, ale mělo být daleko lépe natočené, více jemněji, ale takto je to tvrdá realita která se mě vůbec nelíbí, a nechápu proč by sex měl být takto ukazovaný, přijde mi to perverzní, takovýto filmy se dívat nechci, zkazilo by mi to děj na všechny věci kolem mě, a já chci zůstat možná naivkou,tou holčinou, která naivně přemýšlí o životě, ale s uvažováním, které se mě líbí a jsem s ním spokojena a rozhodně měnit některé věci a zvyky nebudu, jen proto, že většina se na tento žánr dívá jinak, ale já se za většinu nikdy schovávat nehodlám, jsem sama sebou a tak to má být, natočeno je to podle mého hodně syrově, a raději budu snít, že svět může být lepší, s touto realitou ve filmu se nehodlám ztotožnovat. ()

sysyphus

Redaktorka casopisu Elle spoveda dve studentky, ktore si vo volnom case vylepsuju rozpocet najstarsim remeslom. Spociatku zaujimave, ale neskor nudne a roztahane... aha, hodnotime vlastne film, takze ... vcelku za dve hviezdicky. ()

principessa

Je to zvláštní, že vždy, když se rozhodnu pustit si něco ve vlaku, vyklube se z toho takové lehčí soft porno (ano vím, že v tomhle slovním spojení jde o tautologii a je mi to jedno). Nicméně koukatelné to rozhodně je, Juliette Binoche předvádí slušný herecký výkon, krásná Joanna Kulig hezky zpívá a líbilo se mi jak režisérka zakomponovala vážnou hudbu do snímku. V každém případě to docela nutí k zamyšlení se, zda za 20 - 30 let se také ocitnu v nefungujícím manželství.... zcela jistě ano (i když rozhodně doufám v opak, ale nemůžu si dovolit ten luxus říct, že tomu tak opravdu bude)! Je to vlastně trošku smutnej film. ()

baclajean

Clekom slušná sonda do domácnosti, v ktorej nie je všetko tak ideálne, ako to môže navonok vyzerať. Juliette Binoche, ktorá sa v čase natáčania blížila k 50-ke, navyše vôbec nevyzerá zle. Leitmotívom filmu je samozrejme to, čo všetko musia podstúpiť v dnešnej dobe mladé ženy, a to často len preto, aby mali z čoho platiť strechu nad hlavou, nehovoriac už o túžbe dosiahnuť isté vzdelanie. ()

pierre9

Vynikajúca psychologická sonda do duše študentiek. Napriek tomu mi tam pár odpovedí chýbalo. Nedá sa samozrejme zabudnúť vynikajúci výber hlavných postáv na čele s Juliette Binoche. (Art Film Fest 2012) ()

foils

Lesk a trocha té bídy kurtizán versus bída pracující (byť z domova) čtyřicátnice. Každá taková má v sobě kus kurtyzány - a obráceně. Téma ke zfilmování jako stvořené a jeden z důvodů, proč tomuto ne úplně dokonalému dílku leccos odpustíte. Elles by se toho dalo s úspěchem vyčítat spousta, zejména scénář a dialogy jen o ždibec méně nanicovaté než Život Adele nebo Jen 17. Nemístná hra na city (viz scéna s otcem), povinné moralizování, sociální kritika a snaha o politickou korektnost (pokaždé, když se schyluje ke Druhému tangu v Paříži, režisérka nakonec přehodí veksl [UPDATE: Přehrál jsem si dotyčné scény znovu a musím uznat, že jsem režisérce křivdil. Film se ve skutečnosti snaží - možná trochu polopaticky - spojit feministická východiska s řekněme v současnosti poněkud zatracovaným přístupem k (nejen ženské) sexualitě. Což je relativně odvážné, a tak se vůbec nedivím, že sposta zde hodnotících to má problém skousnout]). Okázalý filmový styl plný flashbacků a neustále se pohybující kamera. To, co je vidět před ní, mi ale dovoluje tyto nedostatky přehlédnout. Jsou to především účinkující herečky, které se s ohromným nasazením snaží tomuto poněkud vykonstruovanému filmu vdechnout život. Daří se to jak podle očekávání Juliette Binoche, tak hlavně Joanně Kulig, která je pro mě největším objevem tohoto snímku. Anaïs Demoustier za nimi herecky lehce zaostává, kvůli její postavě jí to ale klidně odpustím :) Oproti Ozonovu Jen 17 se tento film alespoň pokouší téma prostituce studentek nějak analyzovat. S jeho závěry můžeme nebo nemusíme souhlasit, každopádně je výsledek daleko přesvědčivější než nemastný neslaný Ozonův počin. ()