Orel Deváté legie

• Velká Británie The Eagle (více)

V roce 140 našeho letopočtu, dvacet let po zmizení římské deváté legie na severu Británie, přijíždí do Británie mladý římský voják Marcus Flavius, aby zde sloužil jako velitel posádky. Marcův otec byl velitelem deváté legie, která zmizela i s jejich symbolem, zlatým Orlem. Marcus věří, že vykoupí čest svého otce odvážným působením zde v Británii. O pár dní později Marcusova bdělost zachrání většinu mužů posádky, na kterou zaútočí keltské kmeny. Je vyznamenán za statečnost, avšak kvůli zraněné noze je propuštěn za služby. Později se Marcus dozví, že na severu Británie někdo symbol Orla deváté legie spatřil, a tak se rozhodne, že se vydá do neprobádaných končin za Hadriánův val. Doprovod mu dělá jeho o Esca, který Římany nenávidí, ale který je Marcovi zavázán, protože mu během gladiátorského souboje zachránil život. Po několika týdnech putování severskou divočinou se Esca a Marcus setkávají s Guernem, což je bývalý římský voják Lucius, který bojoval v řadách deváté legie pod vedením Marcova otce. Lucius sdělí Marcovi, že symbol zlatého orla ukradli Pomalovaní, což je jeden z nejkrutějších kmenů mezi Seveřany. Marcus i Esca dojdou až k Pomalovaným, kterým Esca řekne, že je synem náčelníka, který prchá před Římany, a že Marcus je jeho otrok. Díky tomu je Esca kmenem Pomalovaných přivítán a přijat. Esca po pár dnech Marcovi pomůže v noci tajně přepadnout válečníky, kteří hlídají Zlatého orla... (TV Nova)

KitFisto

Jsem na váškách je to tak na hraně 3-4 * . Opravdu slušná podívaná s příjemnými herci. Channing Tatum mi vůbec nevadil a roli jsem hustého velitele jsem mu zbaštil i s navijákem. Začátek nastolil vysoké tempo a celý flim se ho drží. Škoda jen te krve, které by mohlo být mnohem více. ()

Beky

Docela zajímavě prošlo násilí. Je dobře zakomponované, aby prošlo PG-13. Je dobře že film se na bitky nesoustředí, tam by to už bez pořádného R nešlo a film by vypadal směšně ( jako Král Artuš ). Macdonald prostě úplně blbé filmy točit nikdy nebude a to je dobře. Tady to smrdělo velkým průšvihem ale díky dobré kameře, dobrým hercům a myšlence, není třeba sklánět palec dolu. Přesto na Kevina slabé. Verdikt: 60% ()

Maki89

ani ja sa nevyhnem porovnaniu s minuloročným Centurionom.. film ako taký mi prišiel lepší, prehľadnejší, menej tajomný, možno aj menej absurdný.. na druhej strane Centurion mal lepšie obsadenie, bol akčnejší, krvavejší... celkovo ich ale hodnotím rovnako... 7/10 ()

Raven0

A to to začíná tak pěkně! Akční nářez se ale postupně zvrhne v utahanou nudu, plnou velkolepých proslovů o rodinné cti a přátelství... Špína a hnus středověku se také nedostaví, krev už vůbec, však by pak na to nemohli jít děti. Jako R-ková řežba by to šlo, ale takhle je to podprůměr. ()

noriaki

Volné pokračování Centuriona sice není žádný zázrak, ale je zábavné a s trochou dobré vůle i pohledné. Navíc to není pouze zběsilá akční řežba, ale příběh si udělal čas i na emoce a myšlenky. Ovšem abych jenom nechválil, od režiséra Posledního Skotského krále jsem čekal o dost lepší film. ()

Hnedoocko

Channing Tatum a pěkný pohled na něj...to je tak asi vše, čím film může okouzlit. A přesně souhlasím s předešlými komentáři uživatelů, taky mi více zapadá do filmů o street dance než o římském vojsku. ()

Bobik9

Mám rád historické filmu podobného rázu. Mám rád docela i oba hlavní představitele (Tatuma a Bella). Takže to pro mě byla dost hezká podívaná. Líbilo se mi, jak to bylo celé udělané, ale rozhodně na úkor celkovému příběhu. Maník, co se honí za železným orlem mi nepřišlo, jako ideální zápletka. Nicméně, hezké kostými, fajn herci. ()

ywo666

Pri porovnaní s Centurionom mi to príde slabšie. Je to taký priemer. Niektoré veci ma tam veľmi srali, niektéré neboli dotiahnuté. Potenciál určite väčší. Priemerný film odo mňa dostane priemerné hodnotenie. ()

Aven

Toho patosu tam na můj vkus prostě bylo moc, navíc nudné souboje a naprostá absence krve v soubojích ve mně vyvolávaly pocit, že se jen nějací nadšenci takhle v neděli odpoledne převlíkli do historických kostýmů a šli se zřezat dřevěnými mečíky na dvorek. Na druhou stranu se opravdu vyvedl soundtrack, plus mám slabost pro krásné scenérie britských ostrovů, takže na horší tři hvězďáky to The Eagle uhraje. ()

JohnSmith

Dalo by se říct, že je to pokračování Centuriona, které se zrovna dvakrát nepovedlo. Přeci jen Centurion byl zajímavější, rychlejší a rozhodně brutálnější. Orel deváté je moc pěkný první polovinu filmu, pak nastává děsivá nuda, která končí zmatenou bitvou. Rozhodně zarazí přízvuk herců, hrajících Římany. Nevím jestli to byl záměr nebo ne, ale působí to velice rušivě. A závěr samotný, kdy Bell s Tatumem odcházejí je naprosto mimo. ()

Andreas83

Povedená záležitost se srozumitelným příběhem a udržující atmosférou, všechno do sebe pěkně zapadá a najdnou je tu konec, který se myslím moc nepovedl ale i tak mě to bavilo. ()

zdenny

Bál jsem se tento film pustit, neboť nemám rád herectví Ch. Tatuma. Musím ale uznat, že s touto rolí se vypořádal vcelku v pohodě. Příjemně mě překvapil. Film velmi podobný filmu "Centurion" byl příjemně okořeněn hvězdou D. Sutherlanda. Musím taktéž pochválit akční scény, které byly vytvořeny na opravdu velmi kvalitní úrovni. Filmy ze starověkého Říma mám rád a tento, i když nebyl přímo o Římě, mě nezklamal. ()

yeniczek

Dobrý dobrodružný film s nádherným (skoro bych řekl povinně sehnatelným) soundtrackam. Škoda jen druhé půlky, která nevyužívá úplně potenciál, který námět má. ()

hroubek

Je to přesně tak jak jsem četl v jedné recenzi dva muži hledají ptáka.Takhle to zní trochu zvláštně ale v tom provedením jakým to dostaneme je to velmi slušná podívaná.A celé to začíná hodně dobrým úvodem, ve kterém i Channing Tatum předvadí něco ze svého herecké portfolia.Pak je nám naservírovaná pěkná bitevní scéna, která sice neukaze nic co bysme jinde neviděly ale je profesionálně udělaná.A teprve těd se může objevit Jamie Bell.A je to jeho výkon co táhne film v druhé půlce nahoru.Osobně si myslím, že Strong by potřeboval trochu více prostoru a závěrečna bitva trochu drive.Jediným opravdovým nedostatkem je originální příběh, protože 90% toho co uvidíte jste už někde viděly a mnohdy i lépe. ()

VasaX

Trošičku té dávné historie a římani se svou ctí v chladné a mlžné Británii. Osobně když na mě v prvních minutách vykoukl Tatum, moje očekávání kleslo alespoň o polovinu. Ale i přes to, že dějově to není žádný zázrak (aneb hrdinná cesta tam a zase zpět), výprava je solidní, celkově se to tváří velmi věrohodně a reálně, příběh poměrně funguje a celé to odsýpá. Duo Tatum a Bell si to s přehledem dávají a celá ta atmosféra zapomenuté historie (a to i pro ně, poskvrněná Devátá legie) tomu dává říz. Plus u mě jednu hvězdičku získává temně-chladivě-úchvatná krajina/pustina. Takže pro mě jasný nadprůměr a dobrý filmový zážitek. I když za tu poslední scénu, resp. záběr na odcházejícího Tatuma a Bella, podtrhující jejich "bro-manci" velice neadekvátním způsobem, bych rád někoho profackoval... ()

Mishqo

Suchoparná nuda, naivita a povrchnosť. Za necelé dve hodiny sa autorom nepodarilo nielen načrtnúť zaujímavý príbeh ale ani vykresliť postavy tak aby s nimi divák sympatizoval. Som sklamaný lebo historické filmy mám rád, ale toto mi nedávalo zmysel. Keď už nič iné tak aspoň hudba potešila, prostredie alebo sympatické ústredné duo. Ani ne za 50% ()

VanTom

Po brilantním bitevním vtáhnutí do situace snímek uhnul k útrapnému putování rozdílné dvojice nehostinným severem Britannie (trošičku až "survival" stylem) za zmizelou 9. legií a její ztracenou standartou, zadělávajíc si na pěknou nejednoznačnost otázek civilizovanosti vs. barbarství. Krásně nasnímaná pošmourná krajina a celkově schopná filmařina daly tomuto špinavému žánrovému příspěvku slušný punc osobitosti, i když nesměla se čekat velkolepá "sandálovka" a brát vážně úplný "buddy" konec, kdy už to šlo přeci jen z kopce. ()

Sany33

Veľkým problémom filmu je zrejme istý rozpor medzi britskou kreatívnou zložkou a americkou produkciou. Kevin Macdonald sa snaží zobrazovať udalosti surovo až naturalisticky. Film však je vhodný aj pre deti, takže kamera uhýba nepríjemným záberom a krvi je tiež pomenej. Na prípadne historické nepresnosti sa nemá zmysel sťažovať, keďže celé údajné zmiznutie IX légie v severnom Škótsku sa podľa historikov pravdepodobne vôbec nestalo. Napriek uvedeným negatívám je film až prekvapivo dobre pozerateľný. Nič si z neho neodnesiete, ale nebudete zrejme mať ani pocit premárneného času. Z porovnania Orla Deviatej légie a Centuriona vychádza podľa mňa o niečo lepšie druhý menovaný a to z dôvodu väčšej kompaktnosti a naplnenia zámeru, i keď ide len o solídnu akčnú snímku. Orol Deviatej légie má naproti tomu o niečo väčšie ambície a poodkrýva viac z Rimanov i pôvodných obyvateľov Škótska, či o strete dvoch diametrálne odlišných kultúr. 70% ()

ghatos

No je to takové light. Macdonald to zrežíroval na tříhvězdičkovou jistotu. Herci jsou průměrní, děj neurazí, prostředí zaujme a malé emoce tam lze také najít. Kdo není náročný, bude spokojen. 66%. ()

NoFiction

Docela slibně vypadající podívaná, kterou totálně pokazí závěrečných 20minut. Když někdo umírá a nemůže chodit, jak je možné že najednou ožije? Tohle tvůrci opravdu nezvládli, škoda. ()

Zemřel herec Paul Ritter

Zemřel herec Paul Ritter

06.04.2021

Akční hrdina budoucnosti?

Akční hrdina budoucnosti?

11.11.2010

Ještě nedávno jsme se mu vysmívali pro jeho fešáckou tvářičku a nevalné herecké schopnosti, hvězda Channinga Tatuma však stoupá. V G. I. Joe jsme mu akčního hrdinu docela věřili, v pozvolna se… (více)

Včera jsme to roztočili, drahoušku

Včera jsme to roztočili, drahoušku