Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Emmerich podobně jako Bay neléčí rakovinu, ale baví lidi, takže tu máme dobrodružné sci-fi ve velkém stylu se vším, co k tomu může patřit – objev neznámého; geniální vědec, který všechno vyřeší; sci-fi vychytávky; akce; epické prostředí ve stylu Star Wars IV, epická hudba jak od Williamse, ale popravdě mě nejvíc ztaujalo, jak – byť uměle – přiběh zapasoval do historických souvislostí. # [viděno: dir.cut, monitor, 5.1] # příběh **** | hudba **** | humor - | akce *** | napětí * | pustil bych si znovu ***(13.1.2014)

Výborná sci-fi se skvělým příběhem a průměrným obsazením, které vede Kurt Russel, snážící se nás přesvědčit, že postoupil z úrovně drsňáka na úroveň drsňáka s depresí ze ztráty syna. Kupodivu je ale kladem filmu Roland Emmerich, který nás nentokrát nezaplavuje americkými vlajkami, ale solidní akcí, vtipem a zlýma chlápkama se žhnoucíma očima. Největší plus tohoto snímku je však hlavně to, že umožnil cestu pro vznik televizního seriálu.(15.10.2006)

Na tomhle filmu prostě je vidět, že Roland Emmerich se nebojí fantazie na úkor nějakého logického fungování, vědeckých a historických poznatků, což ale pochopitelně nevadí, protože není nic otravnějšího, než dokola řešit u fantasy a scifi jak moc to odpovídá nefantazijní realitě normálního světa, který s tím filmem nemá nic společného :). U Emmericha je ale hrozně znát to klukovské hraní si s něčím, co ho prostě zaujalo a co se mu líbí a kombinování takovýchto chvilkových objevů v něco zábavného při odpoledním lítání venku než jeho a jeho partu zavolá máma k večeři :). Asi jako ufoni v egyptských pyramidách na jiné planetě kam se cestuje přes úžasný vynález s pěkným tajemným designem :) a mezi cestovatele pochopitelně patří vojáci, protože ufoni jsou klasicky zlí a bez hrdinů a zlounů není žádná zábava. Emmerich je prostě továrna na zábavné filmy, kterých účelem je přesně to odtržení od reality do nějakého úplně odlišného světa na ty dvě hodinky filmu, co má za úkol jen a pouze bavit a nic víc v něm není a nikdy být nemělo :). A přesně v tomhle stylu je hvězdná brána. Je to pěkné s úžasnými kulisami a designem, má to zvláštního záporáka, má to vojáky co se tváří drsně i když není nikdo okolo a hlavně je to docela poutavá zábava, protože se prostě divák rád dozví, co za záhady v tom mimozemském egyptě ještě odhalí :). Na pětku se to ale nejspíš nikdy nemůže dostat, protože je to zároveň taky dost přímočaré s takovým docela žádným vykreslováním postav a děje vůbec a taky to ani není moc megalomanské jak by se na něco takového slušelo, asi padla většina rozpočtu na to minimum davových scén a design kulis a věciček, tak to museli krouhnout na útok dvou letadel a podobně :). Ale jinak prostě kdo v dětství neviděl párkrát hvězdnou bránu, tak vůbec neví, to je jasný :).(16.12.2011)

Nenašlo by se originálněji pojatější sci-fi než je toto. Příběh, který tento film započne se dá dále tak krásně rozvinout. A již tehdy toho studio MGM využilo, a tak vytvořilo seriál navozující na příběh. Jednoduše řečeno nejlepší seriál, který v záplavě béček v Kanadě vznikl. O´Neill a Jackson, obě naprosto rozdílné postavy do skupiny výborně zapadají. Zajímavé je, že každý rád porovnává Russella s R. D. Andersonem. Kurt ho zahrál tak jak mu to na jeho dobu připadalo správné....akčně, hrdinsky a bez špetky citů, i když i on dokázal překvapit. Pro mě je Hvězdná brána, a ať už to je film nebo seriál, hlavně velký příběh plný ohromných možností, které jsou dále rozvětvené....a je dobře že Roland Emmerich, tuto epochu započal právě v tehdejší době.(14.1.2007)

Já fakt nevím. Hvězdná brána mi v Emmerichově kabátku moc k srdci nepřirostla. Hodně mi nesedí casting, ať už Kurta Russella, který sice hraje dobře, ale nějak mi stále nesedí. A James Spader je vyloženě divný. Po příběhové stránce jinak úžasná záležitost s nadprůměrnou výpravou, kostýmy a triky. Jen ten seriál mám mnohem radši. Na takhle malém prostoru, jakým 2 hodiny jsou, se podle mě nemohl pořádně projevit všechen potenciál a vývoj postav.(31.1.2007)

• - Snímka bola plánovaná ako úvod trilógie. Roland Emmerich a Dean Devlin však začali pracovať na novom filme Deň nezávislosti, a tak upustili od dokončenia Hviezdnej brány. Neskoršie sa MGM "vrátilo" k Hviezdnej bráne, ale už ako k seriálu. Vzali si iba námet, film v žiadnom prípade nie je pilotom k seriálu, pretože ten nie je oficiálnym pokračovaním. To vyšlo iba knižne a napísal ho Bill MacCay. (Piri)

• - Jaye Davidson nebyl nadšený z publicity, kterou získal po uvedení thrilleru Hra na pláč (1992) a s přijetím role Ra váhal. Nechtěl ale nabídku jen tak odmítnout, a tak přišel s platovým požadavkem, o kterém si myslel, že bude nepřijatelný – milión dolarů. Částka však byla odsouhlasena a Jaye obsazen. (džanik)

• - Když Ra (Jaye Davidson) vyslíchá dva z mimozemšťanů, Horuš stojí na levé straně a druhý na straně pravé, avšak v dalším záběru, kdy si oba klekají na zem a Ra se chystá jednoho popravit, Horus klečí na straně pravé a druhý na straně levé. (Sign)