Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Spojte megalomana Emmericha (toto je jeho doposiaľ najlepší film) s Egyptom a béčkarským drsňákom Kurtom Russellom a nemôže vám vyjsť nič iné (nič menej a nič viac) ako kultové akčné sci-fi, ktoré je rozdelené na dve časti - prvú: mysticko - vedecko - atmosférickú a druhú: veľkovýpravne akčnú a sci-fičkovú; niekto má radšej prvú, niekto druhú, niekto obe; oceňujem priam hororovú atmosféru plynúcu z hlasov, kostýmov, očí a správania sa egyptských záporákov na čele s Re (alebo Ra); nie je to nič extra (v porovnaní s tým, aký kult tomu nasledoval hlavne neskôr v dôsledku seriálu), ale nebrať na vedomie to všetko okolo toho a zamerať sa čisto na film - milá fanúšikovská sci-fi akčná záležitosť na hranici A a B kategórie(7.4.2008)

Scénář je jako již tradičně celkem obyčejný, až nudný. Ovšem Emmerichova rozmáchlá režie a Arnoldova hudba dělají z filmu slušnou podívanou. Trikaři se zde celkem vyřádili a i výprava je velice povedená. A pokud divák od tohoto snímku neočekává nějakou silnou dávku psychologie a nechá se unášet jen a jen formální bohatostí, která tu neoddiskutovatelně je, přijde si dozajista na své. A i ten Kurt Russel je docela sympaťák. Nesmí zde chybět ještě trocha romantiky, příjemný nádech mysterióznosti a antické tragédie a na slušný film to bohatě stačí.(1.1.2006)

Jednoznačně nejlepší Emmerichův film, což asi hovoří za vše. To, že ho za pár let televizní seriál i tak strčil do kapsy nejen díky propracovanějším charakterům a jejich úžasné vzájemné chemii, ale i atraktivnějšími světy na druhé straně brány, mě jen znovu utvrzuje v tom, jak velký je Emmerich břídil.(16.8.2014)

Mno když vezmu v potaz současnou tvorbu megalomanského super packala Rolanda, tak tohle rozhodně patří k jeho podařenějším kouskům. Možná vůbec jeho nejlepší film spolu s Univerzálním vojákem. Nicméně pořád to vyjde jenom na lepší průměr. Já prostě nevím něco mi na stylu jeho filmů vždycky vadilo, ale co už vem to čert to jsem omílal už stokrát. Tohle je taková nenáročná popcornová sci-fi pohodovka která se ještě sveze na vlně zlatých devadesátých. Sice žádná bomba, ale oproti pozdějšímu stupidnímu seriálu hotový poklad.60%(13.4.2016)

Postavy pronášejí věty, kterým ani tvůrci zřejmě nerozumějí, hlavně, aby to vypadalo záhadně a chytře. Příběh je komplikovaný až z toho začínají vstávat vlasy na hlavě. Triky jsou vypiplané, na svou dobu samozřejmě velmi špičkové. Hudba burácí, David Arnold se s ústřední melodií vytáhl. Roland Emmerich si bral inspiraci v klasických sci-fi kouscích i béčkových slátaninách, oproti kterým ovšem dostal zatraceně hodně peněz. Jenže je to právě německý řemeslník, který má mnohdy velké problémy s tempem, který s postavami pracuje tak, že se po čase stávají nezajímavými a chybí jim vývoj, a zaškobrtává také s tím, aby nám až na několik výjimek nabídl trvalejší napětí a zájem o dění v dalších minutách. Není to proto ta typická devadesátka, na kterou by se člověk při četném reprízování těšil.(7.1.2017)

• - Při objevení Hvězdné brány říká starý archeolog norsky, “Můj Bože, co je to?“ a mladý mu švédsky odpovídá, "Rád bych to věděl“. (džanik)

• - Když Ra (Jaye Davidson) vyslíchá dva z mimozemšťanů, Horuš stojí na levé straně a druhý na straně pravé, avšak v dalším záběru, kdy si oba klekají na zem a Ra se chystá jednoho popravit, Horus klečí na straně pravé a druhý na straně levé. (Sign)

• - Idea cestovania cez hviezdnu bránu vychádza z reálnych vedeckých teórií o čiernych dierach (black hole) a červých dierach (wormhole) podľa hypotéz Alberta Einsteina a Nathana Rosena (Einsteinov-Rosenov most). (Piri)