Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Napoprvé tak trochu zklamání, o pár let později napodruhé se mi to líbilo víc. Příběh je sice sbírkou klišé, ale tak nějak dobře maskovanou, takže mně to ani moc nepřišlo. Trikově hezky udělané (až na výjimky - třeba pouštní zvíře se moc nepovedlo), herci odvedli svůj standardní výkon, nevidím tedy důvod je kdovíjak chválit či kritizovat. Obstojné sci-fi, které sice nepatří k mým nejoblíbenějším a nijak mě neláká podívat se potřetí, nicméně v kvalitativně rozkolísané kategorii sci-fi filmů se jedná o to lepší, co vzniklo. Oproti seriálu střízlivější, věrohodnější, ne tolik béčkové a konzumní, ovšem ani tak vtipně zábavné. 75%(9.3.2009)

• nascendi

Ani sa príliš nečudujem, že film patrí do trojstovky najobľúbenejších. Tvári sa to ako sci-fi príbeh, neohrození americkí vojaci opakovane štrkocú závermi svojich gumipušiek, otvárajú sa pyramídy i srdce domorodej dievčiny a na konci sa spoja domorodí proletári celého sveta, aby zvrhli vládcov. Úžasnejšie, ako fantázia tvorcov môže byť iba rozpočet, ktorý si netrúfam ani približne odhadnúť. Najhoršie na filme bolo, že úžas, ktorý sa ma pri niektorých scénach zmocňoval, bol úžasom nad nekompetentnosťou tvorcov, ktorí prehajdákali veľké peniaze na vytvorenie tohto paškvilu.(9.11.2020)

To boli ešte časy, keď Roland Emmerich točil také normálnejšie filmy, ktoré už síce tiež boli celkom veľkolepé, ale vsádzal pri nich na to dôležitejšie a zbytočne to nepreháňal, či už efektami, trápnym humorom alebo samoúčelnými epizódnymi postavičkami. A tak je tu Hviezdna brána, ktorá priniesla parádne univerzum, vďaka čomu je dej veľmi zaujímavý, hlavne v počiatočnej fáze, kedy sa to celé postupne odhaľuje a navyše mám slabosť pre ľudí, ktorí sú všetkými podceňovaní a nakoniec vyriešia po chvíli niečo, na čo nestačí celý tím špecialistov po dlhú dobu. Následne ma síce trochu mrzí to dobrodružnejšie prevedenie cielené na trochu mladšie publikum, čo vidno aj na nízkom ratingu, ale ani toto nie je určite nejaký problém, ktorý by to dokázal pokaziť, univerzum sa tu rozvíja a prinesie mnoho zauímavého, takže aj druhá polovica ma stále dosť bavila. A môžu za to určite aj výborné postavy na všetkých stranách, či už hlavní hrdinovia, medzi ktorými vyniká Kurt Russell ako charizmatický vojenský veliteľ, takéto úlohy mu pristanú, ale aj vedec James Spader. K tomu skvelý výber vedľajších postáv medzi domorodcami ako starešina, mladá žena, alebo chlapec, ale aj záporáci. Vizuálne sa tu tiež nedá moc čo vytknúť, jedine by som ocenil trochu pestrejšie lokácie, ale inak je všetko úplne ideálne, pričom aj efekty a vzhľad mimozemskej techniky sú výborné. Po akčnej stránke sa síce nejedná o nič výnimočné, ale prestrelky sú obstojné, útoky mimozemských štíhačiek tiež a občas sa nájde aj nejaký slušný nápad, takže ani tu ni som sklamaný, Takže Hviezdna brána je už klasika, ku ktorej sa rád občas vraciam a navyše vďaka nej vznikol najlepší seriál mojej mladosti, takže ju nemôžem nemať rád. 76%(25.3.2012)

Scénář: Dean Devlin, Roland Emmerich .. Pokud není Egypt vaše srdcová záležitost, přežijete bez jakékoli újmy scénáristické vyvrcholení příběhu o bráně, jenž lze projít do cizích či paralelních světů. Emmerichovu dobrou režii podtrhují skvělé vizuální efekty a solidní herecké výkony. Mnohými zatracovaná sci-fi, která se mi velmi líbí i přes určité nedostatky a chyby!(9.10.2005)

Spojte megalomana Emmericha (toto je jeho doposiaľ najlepší film) s Egyptom a béčkarským drsňákom Kurtom Russellom a nemôže vám vyjsť nič iné (nič menej a nič viac) ako kultové akčné sci-fi, ktoré je rozdelené na dve časti - prvú: mysticko - vedecko - atmosférickú a druhú: veľkovýpravne akčnú a sci-fičkovú; niekto má radšej prvú, niekto druhú, niekto obe; oceňujem priam hororovú atmosféru plynúcu z hlasov, kostýmov, očí a správania sa egyptských záporákov na čele s Re (alebo Ra); nie je to nič extra (v porovnaní s tým, aký kult tomu nasledoval hlavne neskôr v dôsledku seriálu), ale nebrať na vedomie to všetko okolo toho a zamerať sa čisto na film - milá fanúšikovská sci-fi akčná záležitosť na hranici A a B kategórie(7.4.2008)

• - Když Ra (Jaye Davidson) vyslíchá dva z mimozemšťanů, Horuš stojí na levé straně a druhý na straně pravé, avšak v dalším záběru, kdy si oba klekají na zem a Ra se chystá jednoho popravit, Horus klečí na straně pravé a druhý na straně levé. (Sign)

• - French Stewart v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Režisér Roland Emmerich začal film koncipovat už na filmové škole (1979). (džanik)