Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Scénář je jako již tradičně celkem obyčejný, až nudný. Ovšem Emmerichova rozmáchlá režie a Arnoldova hudba dělají z filmu slušnou podívanou. Trikaři se zde celkem vyřádili a i výprava je velice povedená. A pokud divák od tohoto snímku neočekává nějakou silnou dávku psychologie a nechá se unášet jen a jen formální bohatostí, která tu neoddiskutovatelně je, přijde si dozajista na své. A i ten Kurt Russel je docela sympaťák. Nesmí zde chybět ještě trocha romantiky, příjemný nádech mysterióznosti a antické tragédie a na slušný film to bohatě stačí.(1.1.2006)

Russell v sobě má charisma, i když má stupidní hranatý vojenský účes. Spader se ve své životní roli předvedl též v dobrém světle. No a Emmerich... ten kupodivu, ještě nepoblouzněn Hollywoodem, natočil zajímavý film, který mne celou dobu držel ostražitého a zvědavého na to, jak se děj vyvine dál... 80%(11.12.2012)

• salahadin

Já sci-fi nikdy nepřišel na chuť. Což o to, mimozemšťanů je dost i na Matičce Zemi, proč se na ně dívat i ve filmu. Emmerich je přesně ten typ režiséra, který mě odradí od projekce filmu už jen svým jménem. A možná, než natočil Stargate, bedlivě četl knihy bodrého hotelmana Dänikena, toho, co umí tak krásně psát pohádky velkým dětem na dobrou noc, nebo toho, co mu straší ve věži (druhá varianta je správná). Dobře, dejme tomu, kdesi v dalekém vesmíru nasedl na svou plechovou kárku Pan Mimozemšťan, dolétl k nám, chutnala mu zdejší voda, která mu dělala žůžo-labůžo na měchýři, povětří mu dělalo dobře na revma, písku ke stavbě všude dost (jen ten cement), a tak tu zůstal. Jenže bohužel se mu do cesty postavili emeričtí odboráři požadující pro egyptské fachčenka svobodu (jak jinak) a začal odboj. Ale nepochopili, že ten E.T. přišel zachránit velryby, ukončit kácení deštných pralesů, vyladit ekoklima, čímž ale bohužel přispěl k rozšíření viru H.I.A. (hodně invazivní Amíci). A tak to začalo, Egypt, Afghánistán atd. :-) Podobných myšlenek o tajemných branách se vyskytlo už mnoho. A krom Spadera a Russella na téhle variaci nevidím vůbec nic....jen od Á do Ž už dříve nalajnované malé vápno před brankou.(2.7.2006)

Scénář: Dean Devlin, Roland Emmerich .. Pokud není Egypt vaše srdcová záležitost, přežijete bez jakékoli újmy scénáristické vyvrcholení příběhu o bráně, jenž lze projít do cizích či paralelních světů. Emmerichovu dobrou režii podtrhují skvělé vizuální efekty a solidní herecké výkony. Mnohými zatracovaná sci-fi, která se mi velmi líbí i přes určité nedostatky a chyby!(9.10.2005)

Na tomhle filmu prostě je vidět, že Roland Emmerich se nebojí fantazie na úkor nějakého logického fungování, vědeckých a historických poznatků, což ale pochopitelně nevadí, protože není nic otravnějšího, než dokola řešit u fantasy a scifi jak moc to odpovídá nefantazijní realitě normálního světa, který s tím filmem nemá nic společného :). U Emmericha je ale hrozně znát to klukovské hraní si s něčím, co ho prostě zaujalo a co se mu líbí a kombinování takovýchto chvilkových objevů v něco zábavného při odpoledním lítání venku než jeho a jeho partu zavolá máma k večeři :). Asi jako ufoni v egyptských pyramidách na jiné planetě kam se cestuje přes úžasný vynález s pěkným tajemným designem :) a mezi cestovatele pochopitelně patří vojáci, protože ufoni jsou klasicky zlí a bez hrdinů a zlounů není žádná zábava. Emmerich je prostě továrna na zábavné filmy, kterých účelem je přesně to odtržení od reality do nějakého úplně odlišného světa na ty dvě hodinky filmu, co má za úkol jen a pouze bavit a nic víc v něm není a nikdy být nemělo :). A přesně v tomhle stylu je hvězdná brána. Je to pěkné s úžasnými kulisami a designem, má to zvláštního záporáka, má to vojáky co se tváří drsně i když není nikdo okolo a hlavně je to docela poutavá zábava, protože se prostě divák rád dozví, co za záhady v tom mimozemském egyptě ještě odhalí :). Na pětku se to ale nejspíš nikdy nemůže dostat, protože je to zároveň taky dost přímočaré s takovým docela žádným vykreslováním postav a děje vůbec a taky to ani není moc megalomanské jak by se na něco takového slušelo, asi padla většina rozpočtu na to minimum davových scén a design kulis a věciček, tak to museli krouhnout na útok dvou letadel a podobně :). Ale jinak prostě kdo v dětství neviděl párkrát hvězdnou bránu, tak vůbec neví, to je jasný :).(16.12.2011)

• - Vo filme miestni obyvatelia Abydosu hovoria jedným z autentických dialektov starovekej egyptčiny, D. Devlin a R. Emmerich sa veľmi starostlivo pripravovali a nenechali nič na náhodu. O odbornú pomoc požiadali špecialistu, egyptológa Stuarta Tysona Smitha z Kalifornskej univerzity. Získať originál titulkov všetkých dialógov je bez licencie aj dnes nemysliteľné. (Piri)

• - Jeden z veľkých problémov pri natáčaní bolo neustále odstraňovanie stôp v piesku, spôsobované členmi štábu pred každým záberom. (rezanec1003)

• - V řadě davových scén byly použity figuríny. Byly prostě levnější než kompars. (džanik)