Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Napoprvé tak trochu zklamání, o pár let později napodruhé se mi to líbilo víc. Příběh je sice sbírkou klišé, ale tak nějak dobře maskovanou, takže mně to ani moc nepřišlo. Trikově hezky udělané (až na výjimky - třeba pouštní zvíře se moc nepovedlo), herci odvedli svůj standardní výkon, nevidím tedy důvod je kdovíjak chválit či kritizovat. Obstojné sci-fi, které sice nepatří k mým nejoblíbenějším a nijak mě neláká podívat se potřetí, nicméně v kvalitativně rozkolísané kategorii sci-fi filmů se jedná o to lepší, co vzniklo. Oproti seriálu střízlivější, věrohodnější, ne tolik béčkové a konzumní, ovšem ani tak vtipně zábavné. 75%(9.3.2009)

Výborný film .. mělo zůstat jen u něj.(30.5.2008)

Scénář je jako již tradičně celkem obyčejný, až nudný. Ovšem Emmerichova rozmáchlá režie a Arnoldova hudba dělají z filmu slušnou podívanou. Trikaři se zde celkem vyřádili a i výprava je velice povedená. A pokud divák od tohoto snímku neočekává nějakou silnou dávku psychologie a nechá se unášet jen a jen formální bohatostí, která tu neoddiskutovatelně je, přijde si dozajista na své. A i ten Kurt Russel je docela sympaťák. Nesmí zde chybět ještě trocha romantiky, příjemný nádech mysterióznosti a antické tragédie a na slušný film to bohatě stačí.(1.1.2006)

Rozpočet $55miliónovTržby USA $71,567,262Tržby Celosvetovo $196,567,262║ Tak toto Emmerichovi fakt vyšlo, videl som to po strašne dlhej dobe v HD kvalite na Blu-ray premietané cez Video projektor a má to úžasnú atmosféru, vizuál a trikovo veľmi dobre spracované s maličkými chybičkami ale tie sa dajú odpustiť, poctivé sci-fi. /95%/(20.7.2005)

Vyloženě špatné to není, ale Stargate má prostě námět, který se lépe rozvine v pozdějším seriálu.Nicméně Russell je opět velmi dobrý a hudba Davida Arnolda úžasná!(29.8.2002)

• - Po príchode tímu na Abydos si je možné v odraze slnečných okuliarov akéhokoľvek člena tímu všimnúť kameramanov, ruchový mikrofón, členov štábu alebo slnečnú clonu. (Johnny.ARN)

• - Ve filmu se objevuje  Cheyenne Mountain Complex v Coloradu kousek od města Colorado Springs, kde je sídlo NORAD (North American Aerospace Defense Command), celý komplex je ukryt 28. pater pod zemským povrchem a má odolat nukleárnímu i chemickému útoku. (Lucas87)

• - Vo filme miestni obyvatelia Abydosu hovoria jedným z autentických dialektov starovekej egyptčiny, D. Devlin a R. Emmerich sa veľmi starostlivo pripravovali a nenechali nič na náhodu. O odbornú pomoc požiadali špecialistu, egyptológa Stuarta Tysona Smitha z Kalifornskej univerzity. Získať originál titulkov všetkých dialógov je bez licencie aj dnes nemysliteľné. (Piri)