Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Hvězdná Brána, Star Trek, Star Wars a mnoho dalších, to jsou díla pro mnoho lidí kultovní, ale mě bohužel nic neříkají. Přesto se pokusím jakés takés zhodnocení. Hvězdná Brána se mi líbí ze všech uvedených děl nejlepší. Nemluvím o seriálu. Má charizmatického hrdinu, originální prvky, skvělou hudbu. Ústřední motiv považuji za o mnoho vydařenější než u Star Wars či Star Treku. Viděl jsem to už mnohokrát, pokaždé když ji dávají v televizi, dívám se. Nevím proč, ale už jen kvůli tomu dám vyšší hodnocení, než se chystám dát ostatním zmíněným filmům.(29.12.2005)

kazde male dite dnes vi, ze stari egyptane byli ve skutecnosti banda krvelacnych nestvur z vesmiru, kteri nam tu krome bronzovych kladivek, vydlabanych drivek a dalsich vykriku moderni techniky zanechali i nekolik teleportacne signalizacnich zarizeni (zkracene - pyramidy). Podle rolanda emmericha to bylo jeste jinak – buh se sokoli (kachni, labuti atd.) hlavou re (ra, amon atd.) je ve skutecnosti zly, krvelacny atd. nuda. star gate je prehlidka vsech moznych klise (ne, ze by to nekomu vadilo), ktere ale moc nedrzi pohromade. vrcholem ma byt giganticky souboj nekolika desitek otroku proti vsemocnemu bohu (ktery uz v tehle fazi odlozil svou kachni hlavu) a jeho velmi pocetne a strach nahanejsici strazi. Az je vsech 5 clenu jeho straze pobito (nastesti to netrva ani moc dlouho), je nas mily buh vykouren (doslova) do vesmiru a par prezivsich marinaku se vrati zpet na zem (mimochodem vratili se tam hvezdnou branou). uzasne. aspon tak mohl vzniknout dalsi podprumerny serial...(3.7.2006)

netusim preco je tolko ludi zaujatych voci praci rolanda emmericha. ano, z dalekosiahleho hladiska toci sracky, ale ja sa chcem predovsetkym bavit a obcas aj totalne vypnut a nechat sa unasat niecim velkym, pricom nemusim zapinat mozog. to je pripad aj hviezdnej brany, ktora podla mojho skromneho nazoru nie je vobec zla a to co chcela aj splnila. preto jednoznacne styri hviezdy.(25.6.2007)

Jednoznačně nejlepší Emmerichův film, což asi hovoří za vše. To, že ho za pár let televizní seriál i tak strčil do kapsy nejen díky propracovanějším charakterům a jejich úžasné vzájemné chemii, ale i atraktivnějšími světy na druhé straně brány, mě jen znovu utvrzuje v tom, jak velký je Emmerich břídil.(16.8.2014)

Indiana Jones zabloudil do Star Treku a shodou náhod k tomu došlo roku 1994, tedy v době, kdy Roland Emmerich náležitě popustil uzdu své vášni točit velké a drahé filmy. Přičemž se sluší upozornit, že tehdy jestě dokázal poměrně slušně krotit svůj patetický patriotismus (u režiséra německé národnosti mi ta záplava amerických vlajek stejně vždycky připomínala jakési podivné mimikry). Výsledek rozhodně nezklamal. Pyramidy, molekulový rozklad, mystické okruží, bloumání vesmírem, láska, akce... Zní to bizarně, ale funguje to. Film se navíc opírá o výborné efekty, čarokrásnou hudbu (jednoznačně nejlepší počin Davida Arnolda) a v neposlední řadě též o dobře trefený casting. Překvapil hlavně příjemně civilní James Spader, který zpravidla hraje (a dobře) jen samé devianty a úchyláky... Navzdory několika hluchým místům jde o snímek, který dokáže zaujmout a pobavit i na několikeré pokoukání. Navíc se kolem něj vytvořil významný kult, který dostal výraznější obrysy v podobě série SG-1, ale to už je jiná pohádka z jiné předaleké galaxie...(28.2.2008)

• - Spoiler: Ve filmu je zmiňováno, že hvězdná brána se dá použít pouze tak, že se "zavolá zpátky", tedy že když se hvězdná brána zapne z jedné planety, musí se poté zapnout z té druhé, což je ve filmu také hlavní problém o myšlence návratu zpět na Zemi. Není poté jasné, jak je možné na začátku filmu otevřít bránu při vyslání sondy a poté týmu. (Sign)

• - Jeden z veľkých problémov pri natáčaní bolo neustále odstraňovanie stôp v piesku, spôsobované členmi štábu pred každým záberom. (rezanec1003)

• - V roku 2006 vyšla reedícia soundtracku so siedmimi novými skladbami. (Piri)