Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

• MM_Ramone

Podpriemerný sci-fi film, ktorý na mňa svojim spracovaním, výpravou i hereckými výkonmi pôsobil ako keby ho robili ľudia z Hallmarku. Až mi dych vyrazilo, keď som zistil, že ho režíroval majster popkornovej kino zábavy Roland Emmerich. Od neho by som rozhodne očakával bombastickejšiu prácu. Čo sa týka hercov, tak to je tiež úplne na nič. Dozaista je to jedna z najhorších úloh Kurta Russella. Ešte aj ten jeho účes je blbý. No najviac mi hýbal žlčou James Spader. Z jeho hereckého prejavu mi bolo na zvracanie. A ani ten naivný scenár mi nesadol. Teória o tom, že staroveká egyptská kultúra bola len akýmsi mimozemským experimentom mi je smiešna. Musel by som sa strašne nudiť, aby som sa donútil pozrieť si tento film niekedy znova. **(16.6.2014)

Rolandův tvůrčí Mt.Everest, ovšem z globálního filmového hlediska je to stále jen podhůří Zugspitze. Vše zkazila bezradnost příběhu v druhé polovině filmu, za což by odpovědná osoba ze Stuttgartu zasluhovala poslat Hvězdnou bránou do jiného časoprostoru. Nemám Emmerichovy filmy vůbec v lásce, ale nelze mu upřít, že ho jeho práce naplňuje a navíc to občas docela slušně vynáší. Kolik procent režisérů tohle může o sobě říct?(30.9.2008)

Roland Emmerich v roce 1994 narazil na zlatou žílu, když nenachal portálem vlnící se vody projít vojenskou jednotku do vzdálené galaxie na pouštní planetu, kterou ovládal bůh slunce Ra. Ra však nebyl bůh, ale mimozemšťan, který si lidi podrobil tak, aby ho jako boha uctívali. Průzkumníci, vedení plukovníkem O'Neillem se však postavili na stranu utlačovaných a bojovali proti falešnému bohu. O tři roky později dal úspěch filmu vzniknout televiznímu seriálu, který využil obrovského potenciálu nápadu cestovat pomocí hvězdné brány do vesmíru a stal se ještě slavnějším než původní předloha. No ale zpět k filmu. Příběh je opravdu dobrý a triky jsou na tu dobu vynikající. Herecké výkony nejsou převratné, ale jsou dostačující, Kurt Russell je navíc ještě ve formě a James Spader je jako Daniel Jackson příjemně potrhlý, ale zároveň i chytrý a hlavně je to "klaďas" :-) . Dlouho jsem nad hodnocením váhal. Původně jsem tady měl **** a uvažoval jsem, že je tam i nechám, ale to bych si lhal do kapsy. *****(2.7.2006)

• kingik

Hodně nákladné scifi, které scenáristé hodně odflákli, a vizionář Roland Emmerich už jen nabídl žoldácký sestřih Kurta Russella, brýle Jamese Spadera a solidní porci efektů zahalenou do pěkného vizuálu. Film se moc hezky rozpadl na scenáristickou kašičku se zdlouhavým putováním vyslané vojenské expedice s egyptologem po poušti na neznámé planetě, jíž vládne obávaný staroegyptský božský vládce, jemuž všichni ze strachu otročí. Zřejmě vlivem necitlivého zásahu studia při finálním stříhání filmu se to filmem hemží nenavazujícími scénami nebo samými nesmysly a to zjevně páně Emmerichovy nikdy moc nevadilo. Z diváků by mohl už přestat dělat blbce, i když pokusy působit sofistikovaně tady rozhodně jsou, ale taky se vesele vykrádá jeden film za druhým. Od Predátora až po Star Wars. V kině film zaujal svým vybroušených vizuálem a na tehdejší dobu velmi kvalitními speciálními efekty. Herci odvedli průměr. Doma televizní obrazovka nedá vyniknout technické stránce filmu a hrozí trochu zblblá zívačka, která si hraje na super spektákl, ale při bližším ohledání tomu tak není. Příště prosím dokonalý scénář, Herr Emmerich. 40%(10.6.2012)

netusim preco je tolko ludi zaujatych voci praci rolanda emmericha. ano, z dalekosiahleho hladiska toci sracky, ale ja sa chcem predovsetkym bavit a obcas aj totalne vypnut a nechat sa unasat niecim velkym, pricom nemusim zapinat mozog. to je pripad aj hviezdnej brany, ktora podla mojho skromneho nazoru nie je vobec zla a to co chcela aj splnila. preto jednoznacne styri hviezdy.(25.6.2007)

• - Vo filme miestni obyvatelia Abydosu hovoria jedným z autentických dialektov starovekej egyptčiny, D. Devlin a R. Emmerich sa veľmi starostlivo pripravovali a nenechali nič na náhodu. O odbornú pomoc požiadali špecialistu, egyptológa Stuarta Tysona Smitha z Kalifornskej univerzity. Získať originál titulkov všetkých dialógov je bez licencie aj dnes nemysliteľné. (Piri)

• - Postavy Horus a Anubis mali byť pôvodne mimozemšťania pripomínajúci orla a psa. S nápadom, že to budú ľudia s maskami, prišiel až Patrick Tatopoulos. (rezanec1003)

• - V roku 2006 vyšla reedícia soundtracku so siedmimi novými skladbami. (Piri)