Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Já fakt nevím. Hvězdná brána mi v Emmerichově kabátku moc k srdci nepřirostla. Hodně mi nesedí casting, ať už Kurta Russella, který sice hraje dobře, ale nějak mi stále nesedí. A James Spader je vyloženě divný. Po příběhové stránce jinak úžasná záležitost s nadprůměrnou výpravou, kostýmy a triky. Jen ten seriál mám mnohem radši. Na takhle malém prostoru, jakým 2 hodiny jsou, se podle mě nemohl pořádně projevit všechen potenciál a vývoj postav.(31.1.2007)

Tento film som už ako 10 ročná videla minimálne 10 krát. Už v takom veku som bola paf s Jamesa Spadera, je to síce asi jediný film, kde nehrá divnú rolu. Daniel Jackson, bol moja vysnívaná postava, všetky tie záhady okolo hviezdnej brány. Ach jaj, ako rada by som sa vrátila aspoň na dve hodiny do tej doby aby som si pozrela tento film. 100%(21.3.2010)

Scénář je jako již tradičně celkem obyčejný, až nudný. Ovšem Emmerichova rozmáchlá režie a Arnoldova hudba dělají z filmu slušnou podívanou. Trikaři se zde celkem vyřádili a i výprava je velice povedená. A pokud divák od tohoto snímku neočekává nějakou silnou dávku psychologie a nechá se unášet jen a jen formální bohatostí, která tu neoddiskutovatelně je, přijde si dozajista na své. A i ten Kurt Russel je docela sympaťák. Nesmí zde chybět ještě trocha romantiky, příjemný nádech mysterióznosti a antické tragédie a na slušný film to bohatě stačí.(1.1.2006)

Dalším, kdo přispěl svojí teorií do soudku nazvaného ,,Vznik Pyramid", byl Roland Emmerich se svým opusem Hvězdná brána, který má rozhodně zajímavý námět, který tu ovšem není moc rozveden, ale tím nechci říct, že by byl následný seriál lepší. To rozhodně ne. Jenže tento námět je zabit schématickým a prvoplánovým scénářem, který chce za každou cenu bavit, ale překvapivě nenabízí velké množství akce. Místo toho stojí film na povedené výpravě (jen ty pouštní zvířátka vypadala, jakoby se sem zatoulala z Hvězdných válek), na svoji dobu skvělých tricích, výborné hudbě a slušném Kurtu Russelovi. Hvězdná brána je zřejmě nejlepší Emmerichův film a jeden z těch příjemných akčňáků, na které se vždy rád podívám. Tak proč nezatajit dech a neprojít tou vodní hladinou do jiných světů?(11.2.2008)

• MM_Ramone

Podpriemerný sci-fi film, ktorý na mňa svojim spracovaním, výpravou i hereckými výkonmi pôsobil ako keby ho robili ľudia z Hallmarku. Až mi dych vyrazilo, keď som zistil, že ho režíroval majster popkornovej kino zábavy Roland Emmerich. Od neho by som rozhodne očakával bombastickejšiu prácu. Čo sa týka hercov, tak to je tiež úplne na nič. Dozaista je to jedna z najhorších úloh Kurta Russella. Ešte aj ten jeho účes je blbý. No najviac mi hýbal žlčou James Spader. Z jeho hereckého prejavu mi bolo na zvracanie. A ani ten naivný scenár mi nesadol. Teória o tom, že staroveká egyptská kultúra bola len akýmsi mimozemským experimentom mi je smiešna. Musel by som sa strašne nudiť, aby som sa donútil pozrieť si tento film niekedy znova. **(16.6.2014)

• - V řadě davových scén byly použity figuríny. Byly prostě levnější než kompars. (džanik)

• - Roland Emmerich a Dean Devlin byli jedním studentem egyptologie obviněni, že použili příběh, který jim předložil už deset let před natáčením, ale který tehdy odmítli. (džanik)

• - Snímka bola plánovaná ako úvod trilógie. Roland Emmerich a Dean Devlin však začali pracovať na novom filme Deň nezávislosti, a tak upustili od dokončenia Hviezdnej brány. Neskoršie sa MGM "vrátilo" k Hviezdnej bráne, ale už ako k seriálu. Vzali si iba námet, film v žiadnom prípade nie je pilotom k seriálu, pretože ten nie je oficiálnym pokračovaním. To vyšlo iba knižne a napísal ho Bill MacCay. (Piri)