Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

• kingik

Hodně nákladné scifi, které scénáristé hodně odflákli a vizionář Roland Emmerich už jen nabídnul žoldácký sestřih Kurta Russella, brýle Jamese Spadera a solidní porci efektů zahalenou do pěkného vizuálu. Film se moc hezky rozpadl na scenáristickou kašičku se zdlouhavým putováním vyslané vojenské expedice s egyptologem po poušti na neznámé planetě, jíž vládne obávaný staroegyptský božský vládce, jemuž všichni ze strachu otročí. Zřejmě vlivem necitlivého zásahu studia při finálním stříhání filmu se to filmem hemží nenavazujícími scénami nebo samými nesmysly a to zjevně páně Emmerichovy nikdy moc nevadilo. Z diváků by mohl už přestat dělat blbce, i když pokusy působit sofistikovaně tady rozhodně jsou, ale taky se vesele vykrádá jeden film za druhým. Od Predátora až po Star Wars. V kině film zaujal svým vybroušených vizuálem a na tehdejší dobu velmi kvalitními speciálními efekty. Herci odvedli průměr. Doma televizní obrazovka nedá vyniknout technické stránce filmu a hrozí trochu zblblá zívačka, která si hraje na super spektákl, ale při bližším ohledání tomu tak není. Příště prosím dokonalý scénář, Herr Emmerich. 40%(10.6.2012)

Rolanda Emmericha zatiaľ poznám len ako režiséra vydarených či už menej vydarených vysokorozpočtových filmov. Doteraz som považoval za jeho najlepší film sci:fi Deň nezávislosti, ale o niečo staršia Hviezdna brána sa mu minimálne vyrovná. Herecké výkony nie sú nejako zvlášť oslnivé, ale napr. ku Kurtovi Russellovi sa role drsňákov vždy hodili. Naopak po remeselnej stránke sa filmu nedá, čo vytknúť, v tomto smere je skutočne výborný. Len ma trochu mrzí, že som pri sledovaní veľmi nevnímal dej a všímal som si najmä triky apod. A to je ďalší dôvod k tomu, aby som si tento výborný filmík so slušnou sci:fi atmosférou pozrel znova...(25.5.2007)

Indiana Jones zabloudil do Star Treku a shodou náhod k tomu došlo roku 1994, tedy v době, kdy Roland Emmerich náležitě popustil uzdu své vášni točit velké a drahé filmy. Přičemž se sluší upozornit, že tehdy jestě dokázal poměrně slušně krotit svůj patetický patriotismus (u režiséra německé národnosti mi ta záplava amerických vlajek stejně vždycky připomínala jakési podivné mimikry). Výsledek rozhodně nezklamal. Pyramidy, molekulový rozklad, mystické okruží, bloumání vesmírem, láska, akce... Zní to bizarně, ale funguje to. Film se navíc opírá o výborné efekty, čarokrásnou hudbu (jednoznačně nejlepší počin Davida Arnolda) a v neposlední řadě též o dobře trefený casting. Překvapil hlavně příjemně civilní James Spader, který zpravidla hraje (a dobře) jen samé devianty a úchyláky... Navzdory několika hluchým místům jde o snímek, který dokáže zaujmout a pobavit i na několikeré pokoukání. Navíc se kolem něj vytvořil významný kult, který dostal výraznější obrysy v podobě série SG-1, ale to už je jiná pohádka z jiné předaleké galaxie...(28.2.2008)

Tenhle film já prostě můžu i přes chyby co v sobě má. Souhlasím, že by se dal námět lépe uchopit a využít atd..... Ale to bych byl "dodatečně moudrý a chytrý" a to nemám zapotřebí. Před 10 lety se mi tento film líbil a TV mi udělala radost, když mi ho dnes po x letech vysílala a navíc po dobrém obědě... :-) a mohu jen znovu suše a jednoduše konstatovat: "Jo, mně se ten film líbil. Toť celé, žádná věda". Výpravný, slušný a navíc zajímavý film s víc než dobrým výkonem K.Russella a J.Spadera.(12.2.2005)

Rolandův tvůrčí Mt.Everest, ovšem z globálního filmového hlediska je to stále jen podhůří Zugspitze. Vše zkazila bezradnost příběhu v druhé polovině filmu, za což by odpovědná osoba ze Stuttgartu zasluhovala poslat Hvězdnou bránou do jiného časoprostoru. Nemám Emmerichovy filmy vůbec v lásce, ale nelze mu upřít, že ho jeho práce naplňuje a navíc to občas docela slušně vynáší. Kolik procent režisérů tohle může o sobě říct?(30.9.2008)

• - Film vznikl bez jakékoli myšlenky na pokračování. Nakonec podle něj ale vznikl i úspěšný seriál s několika spin-offy. (Karlos80)

• - Vo filme bola prvý raz v histórii kinematografie použitá najväčšia mechanická funkčná rekvizita v životnej veľkosti – hviezdna brána (pohyb prstenca a zámkov). (Piri)

• - Jeden z veľkých problémov pri natáčaní bolo neustále odstraňovanie stôp v piesku, spôsobované členmi štábu pred každým záberom. (rezanec1003)