Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Abych se přiznal, tak seriál mě moc nebaví, viděl jsem málo dílů a moc mě nezaujaly. Tenhle film je alespoň solidní podívanou při které se rozhodně nudit nebudete. Film má pěknou hudbu, dobrý nápady, akce tu taky je, příběh slušnej. Škoda, že ve filmu není více nápadů, akce a tak. Celkově film hodnotím na 63% = ***(13.10.2012)

• MM_Ramone

Podpriemerný sci-fi film, ktorý na mňa svojim spracovaním, výpravou i hereckými výkonmi pôsobil ako keby ho robili ľudia z Hallmarku. Až mi dych vyrazilo, keď som zistil, že ho režíroval majster popkornovej kino zábavy Roland Emmerich. Od neho by som rozhodne očakával bombastickejšiu prácu. Čo sa týka hercov, tak to je tiež úplne na nič. Dozaista je to jedna z najhorších úloh Kurta Russella. Ešte aj ten jeho účes je blbý. No najviac mi hýbal žlčou James Spader. Z jeho hereckého prejavu mi bolo na zvracanie. A ani ten naivný scenár mi nesadol. Teória o tom, že staroveká egyptská kultúra bola len akýmsi mimozemským experimentom mi je smiešna. Musel by som sa strašne nudiť, aby som sa donútil pozrieť si tento film niekedy znova. **(16.6.2014)

Rolanda Emmericha zatiaľ poznám len ako režiséra vydarených či už menej vydarených vysokorozpočtových filmov. Doteraz som považoval za jeho najlepší film sci:fi Deň nezávislosti, ale o niečo staršia Hviezdna brána sa mu minimálne vyrovná. Herecké výkony nie sú nejako zvlášť oslnivé, ale napr. ku Kurtovi Russellovi sa role drsňákov vždy hodili. Naopak po remeselnej stránke sa filmu nedá, čo vytknúť, v tomto smere je skutočne výborný. Len ma trochu mrzí, že som pri sledovaní veľmi nevnímal dej a všímal som si najmä triky apod. A to je ďalší dôvod k tomu, aby som si tento výborný filmík so slušnou sci:fi atmosférou pozrel znova...(25.5.2007)

To boli ešte časy, keď Roland Emmerich točil také normálnejšie filmy, ktoré už síce tiež boli celkom veľkolepé, ale vsádzal pri nich na to dôležitejšie a zbytočne to nepreháňal, či už efektami, trápnym humorom alebo samoúčelnými epizódnymi postavičkami. A tak je tu Hviezdna brána, ktorá priniesla parádne univerzum, vďaka čomu je dej veľmi zaujímavý, hlavne v počiatočnej fáze, kedy sa to celé postupne odhaľuje a navyše mám slabosť pre ľudí, ktorí sú všetkými podceňovaní a nakoniec vyriešia po chvíli niečo, na čo nestačí celý tím špecialistov po dlhú dobu. Následne ma síce trochu mrzí to dobrodružnejšie prevedenie cielené na trochu mladšie publikum, čo vidno aj na nízkom ratingu, ale ani toto nie je určite nejaký problém, ktorý by to dokázal pokaziť, univerzum sa tu rozvíja a prinesie mnoho zauímavého, takže aj druhá polovica ma stále dosť bavila. A môžu za to určite aj výborné postavy na všetkých stranách, či už hlavní hrdinovia, medzi ktorými vyniká Kurt Russell ako charizmatický vojenský veliteľ, takéto úlohy mu pristanú, ale aj vedec James Spader. K tomu skvelý výber vedľajších postáv medzi domorodcami ako starešina, mladá žena, alebo chlapec, ale aj záporáci. Vizuálne sa tu tiež nedá moc čo vytknúť, jedine by som ocenil trochu pestrejšie lokácie, ale inak je všetko úplne ideálne, pričom aj efekty a vzhľad mimozemskej techniky sú výborné. Po akčnej stránke sa síce nejedná o nič výnimočné, ale prestrelky sú obstojné, útoky mimozemských štíhačiek tiež a občas sa nájde aj nejaký slušný nápad, takže ani tu ni som sklamaný, Takže Hviezdna brána je už klasika, ku ktorej sa rád občas vraciam a navyše vďaka nej vznikol najlepší seriál mojej mladosti, takže ju nemôžem nemať rád. 76%(25.3.2012)

|| Scenár: Roland Emmerich, Dean Devlin | Hudba: David Arnold | Produkcia: Dean Devlin, Oliver Eberle, Mario Kassar, Joel B. Michaels | Distribúcia: MGM | Štúdio: Calan+, Centropolis Film Productions, Carolco Pictures | Rozpočet: 55 miliónov $ | Tržby: 196,567,262 $ || Jedno z mojich najväčších sci-fi zážitkov z detstva. Dnešným okom už trochu ohorená sviečka, no jej svetlo bolo nezapieratelne hviezdne :)(15.9.2011)

• - Při objevení Hvězdné brány říká starý archeolog norsky, “Můj Bože, co je to?“ a mladý mu švédsky odpovídá, "Rád bych to věděl“. (džanik)

• - Jaye Davidson (Ra) si nebol schopný zapamätať svoj text v starovekom egyptskom jazyku. Za kamerou preto museli stáť členovia štábu držiaci tabule s jeho textom. (rezanec1003)

• - Film vznikl bez jakékoli myšlenky na pokračování. Nakonec podle něj ale vznikl i úspěšný seriál s několika spin-offy. (Karlos80)