Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Pořád to tam je. Ten základní náčrt má prostě sílu a dává scénáristům možnost udělat téměř cokoliv, zasadit to do jakéhokoliv prostředí a vymyslet si vlastní mytologii od začátku do konce. Nicméně samotné provedení funguje tak na půl. Blockbuster, kde je potřeba trochu vypnout mozek a doufat, že seriál ty slušné náčrty zvýrazní lépe. Což se zřejmě zdařilo. Film? Originální a slibný námět, víc zřejmě Emmerich nesvede.(1.5.2014)

V podstatě se v nejdelší části filmu, a sice na Abydosu, jedná dějově o naprosto standardní díl pozdějších skvělých seriálů, s několika zásadními rozdíly; film byl prostě první, nabízí úvod do problematiky, na svou dobu (i mimo ní) se skvělými triky a vyniká zejména dvěma věcmi, úžasnou hudbou Davida Arnolda, který tak pokračuje v sympatické tradici filmově seriálových hudebních veličin se "Star" v názvu a také snahou o věrohodnost, kterou seriál již neoplývá. Ale až StarGate: SG-1 povýšila a rozvedla tenhle nadějný námět do takřka obludných rozměrů a zákrut a vznikl tak nejdelší sci-fi seriál všech dob, který je ještě navíc rozváděn (a nutno říci i trochu rozmělněn) do dalších a dalších filmů a spin-offů. A za to vděčím původnímu filmu, ačkoliv moje sympatie příliš nemá, snad i kvůli mně nesympatickým hercům. V současnosti si nedovedu představit, že by byl jen film StarGate....a nic víc...(18.6.2005)

• MM_Ramone

Podpriemerný sci-fi film, ktorý na mňa svojim spracovaním, výpravou i hereckými výkonmi pôsobil ako keby ho robili ľudia z Hallmarku. Až mi dych vyrazilo, keď som zistil, že ho režíroval majster popkornovej kino zábavy Roland Emmerich. Od neho by som rozhodne očakával bombastickejšiu prácu. Čo sa týka hercov, tak to je tiež úplne na nič. Dozaista je to jedna z najhorších úloh Kurta Russella. Ešte aj ten jeho účes je blbý. No najviac mi hýbal žlčou James Spader. Z jeho hereckého prejavu mi bolo na zvracanie. A ani ten naivný scenár mi nesadol. Teória o tom, že staroveká egyptská kultúra bola len akýmsi mimozemským experimentom mi je smiešna. Musel by som sa strašne nudiť, aby som sa donútil pozrieť si tento film niekedy znova. **(16.6.2014)

Výborná sci-fi se skvělým příběhem a průměrným obsazením, které vede Kurt Russel, snážící se nás přesvědčit, že postoupil z úrovně drsňáka na úroveň drsňáka s depresí ze ztráty syna. Kupodivu je ale kladem filmu Roland Emmerich, který nás nentokrát nezaplavuje americkými vlajkami, ale solidní akcí, vtipem a zlýma chlápkama se žhnoucíma očima. Největší plus tohoto snímku je však hlavně to, že umožnil cestu pro vznik televizního seriálu.(15.10.2006)

Roland Emmerich je velikán. Možná není talentovaný jako jiní režiséři typu Steven Spielberg, ale on umí prodat své nápady a svoje umění v akčních snímcích s velkolepými scénami a to mě pokaždé dokáže dostat. Jeho Hvězdná brána se stala klíčem k televiznímu seriálu, který nedávno dokončil 10 sezonu a proto nelze pochybovat o jeho vlivu, sledovanosti a oblíbenosti mezi diváky. Vše to začalo tak nevinně, nalezením velké brány kdesi v písku... Po přezkoumání a vytvoření speciálního týmu na průzkum "světa za branou" je vyslána první jednotka, v které jsou James Spader, Kurt Russell a další. Je to velký film, který je jedno z mála kvalitních a originálních sci-fi konce 20. století.(3.6.2004)

• - Názov filmu mal byť správne StarGate a nie Stargate – je to distribučná chyba. (Piri)

• - V řadě davových scén byly použity figuríny. Byly prostě levnější než kompars. (džanik)

• - Režisér Roland Emmerich začal film koncipovat už na filmové škole (1979). (džanik)