Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Indiana Jones zabloudil do Star Treku a shodou náhod k tomu došlo roku 1994, tedy v době, kdy Roland Emmerich náležitě popustil uzdu své vášni točit velké a drahé filmy. Přičemž se sluší upozornit, že tehdy jestě dokázal poměrně slušně krotit svůj patetický patriotismus (u režiséra německé národnosti mi ta záplava amerických vlajek stejně vždycky připomínala jakési podivné mimikry). Výsledek rozhodně nezklamal. Pyramidy, molekulový rozklad, mystické okruží, bloumání vesmírem, láska, akce... Zní to bizarně, ale funguje to. Film se navíc opírá o výborné efekty, čarokrásnou hudbu (jednoznačně nejlepší počin Davida Arnolda) a v neposlední řadě též o dobře trefený casting. Překvapil hlavně příjemně civilní James Spader, který zpravidla hraje (a dobře) jen samé devianty a úchyláky... Navzdory několika hluchým místům jde o snímek, který dokáže zaujmout a pobavit i na několikeré pokoukání. Navíc se kolem něj vytvořil významný kult, který dostal výraznější obrysy v podobě série SG-1, ale to už je jiná pohádka z jiné předaleké galaxie...(28.2.2008)

• MM_Ramone

Podpriemerný sci-fi film, ktorý na mňa svojim spracovaním, výpravou i hereckými výkonmi pôsobil ako keby ho robili ľudia z Hallmarku. Až mi dych vyrazilo, keď som zistil, že ho režíroval majster popkornovej kino zábavy Roland Emmerich. Od neho by som rozhodne očakával bombastickejšiu prácu. Čo sa týka hercov, tak to je tiež úplne na nič. Dozaista je to jedna z najhorších úloh Kurta Russella. Ešte aj ten jeho účes je blbý. No najviac mi hýbal žlčou James Spader. Z jeho hereckého prejavu mi bolo na zvracanie. A ani ten naivný scenár mi nesadol. Teória o tom, že staroveká egyptská kultúra bola len akýmsi mimozemským experimentom mi je smiešna. Musel by som sa strašne nudiť, aby som sa donútil pozrieť si tento film niekedy znova. **(16.6.2014)

Scénář: Dean Devlin, Roland Emmerich .. Pokud není Egypt vaše srdcová záležitost, přežijete bez jakékoli újmy scénáristické vyvrcholení příběhu o bráně, jenž lze projít do cizích či paralelních světů. Emmerichovu dobrou režii podtrhují skvělé vizuální efekty a solidní herecké výkony. Mnohými zatracovaná sci-fi, která se mi velmi líbí i přes určité nedostatky a chyby!(9.10.2005)

Roland Emmerich je velikán. Možná není talentovaný jako jiní režiséři typu Steven Spielberg, ale on umí prodat své nápady a svoje umění v akčních snímcích s velkolepými scénami a to mě pokaždé dokáže dostat. Jeho Hvězdná brána se stala klíčem k televiznímu seriálu, který nedávno dokončil 10 sezonu a proto nelze pochybovat o jeho vlivu, sledovanosti a oblíbenosti mezi diváky. Vše to začalo tak nevinně, nalezením velké brány kdesi v písku... Po přezkoumání a vytvoření speciálního týmu na průzkum "světa za branou" je vyslána první jednotka, v které jsou James Spader, Kurt Russell a další. Je to velký film, který je jedno z mála kvalitních a originálních sci-fi konce 20. století.(3.6.2004)

|| Scenár: Roland Emmerich, Dean Devlin | Hudba: David Arnold | Produkcia: Dean Devlin, Oliver Eberle, Mario Kassar, Joel B. Michaels | Distribúcia: MGM | Štúdio: Calan+, Centropolis Film Productions, Carolco Pictures | Rozpočet: 55 miliónov $ | Tržby: 196,567,262 $ || Jedno z mojich najväčších sci-fi zážitkov z detstva. Dnešným okom už trochu ohorená sviečka, no jej svetlo bolo nezapieratelne hviezdne :)(15.9.2011)

• - Dean Devlin oznámil na Comic-Cone 2006, že pôvodne plánovanú filmovú trilógiu oficiálne dokončí. Samozrejme, bez akýchkoľvek nadväzovaní na seriálovú adaptáciu, ktorá je úplne oddelená od príbehu z filmu. (Piri)

• - Jaye Davidson (Ra) si nebol schopný zapamätať svoj text v starovekom egyptskom jazyku. Za kamerou preto museli stáť členovia štábu držiaci tabule s jeho textom. (rezanec1003)

• - Jaye Davidson nebyl nadšený z publicity, kterou získal po uvedení thrilleru Hra na pláč (1992) a s přijetím role Ra váhal. Nechtěl ale nabídku jen tak odmítnout, a tak přišel s platovým požadavkem, o kterém si myslel, že bude nepřijatelný – milión dolarů. Částka však byla odsouhlasena a Jaye obsazen. (džanik)