Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

• salahadin

Já sci-fi nikdy nepřišel na chuť. Což o to, mimozemšťanů je dost i na Matičce Zemi, proč se na ně dívat i ve filmu. Emmerich je přesně ten typ režiséra, který mě odradí od projekce filmu už jen svým jménem. A možná, než natočil Stargate, bedlivě četl knihy bodrého hotelmana Dänikena, toho, co umí tak krásně psát pohádky velkým dětem na dobrou noc, nebo toho, co mu straší ve věži (druhá varianta je správná). Dobře, dejme tomu, kdesi v dalekém vesmíru nasedl na svou plechovou kárku Pan Mimozemšťan, dolétl k nám, chutnala mu zdejší voda, která mu dělala žůžo-labůžo na měchýři, povětří mu dělalo dobře na revma, písku ke stavbě všude dost (jen ten cement), a tak tu zůstal. Jenže bohužel se mu do cesty postavili emeričtí odboráři požadující pro egyptské fachčenka svobodu (jak jinak) a začal odboj. Ale nepochopili, že ten E.T. přišel zachránit velryby, ukončit kácení deštných pralesů, vyladit ekoklima, čímž ale bohužel přispěl k rozšíření viru H.I.A. (hodně invazivní Amíci). A tak to začalo, Egypt, Afghánistán atd. :-) Podobných myšlenek o tajemných branách se vyskytlo už mnoho. A krom Spadera a Russella na téhle variaci nevidím vůbec nic....jen od Á do Ž už dříve nalajnované malé vápno před brankou.(2.7.2006)

Russell v sobě má charisma, i když má stupidní hranatý vojenský účes. Spader se ve své životní roli předvedl též v dobrém světle. No a Emmerich... ten kupodivu, ještě nepoblouzněn Hollywoodem, natočil zajímavý film, který mne celou dobu držel ostražitého a zvědavého na to, jak se děj vyvine dál... 80%(11.12.2012)

Nenašlo by se originálněji pojatější sci-fi než je toto. Příběh, který tento film započne se dá dále tak krásně rozvinout. A již tehdy toho studio MGM využilo, a tak vytvořilo seriál navozující na příběh. Jednoduše řečeno nejlepší seriál, který v záplavě béček v Kanadě vznikl. O´Neill a Jackson, obě naprosto rozdílné postavy do skupiny výborně zapadají. Zajímavé je, že každý rád porovnává Russella s R. D. Andersonem. Kurt ho zahrál tak jak mu to na jeho dobu připadalo správné....akčně, hrdinsky a bez špetky citů, i když i on dokázal překvapit. Pro mě je Hvězdná brána, a ať už to je film nebo seriál, hlavně velký příběh plný ohromných možností, které jsou dále rozvětvené....a je dobře že Roland Emmerich, tuto epochu započal právě v tehdejší době.(14.1.2007)

Rolandův tvůrčí Mt.Everest, ovšem z globálního filmového hlediska je to stále jen podhůří Zugspitze. Vše zkazila bezradnost příběhu v druhé polovině filmu, za což by odpovědná osoba ze Stuttgartu zasluhovala poslat Hvězdnou bránou do jiného časoprostoru. Nemám Emmerichovy filmy vůbec v lásce, ale nelze mu upřít, že ho jeho práce naplňuje a navíc to občas docela slušně vynáší. Kolik procent režisérů tohle může o sobě říct?(30.9.2008)

To boli ešte časy, keď Roland Emmerich točil také normálnejšie filmy, ktoré už síce tiež boli celkom veľkolepé, ale vsádzal pri nich na to dôležitejšie a zbytočne to nepreháňal, či už efektami, trápnym humorom alebo samoúčelnými epizódnymi postavičkami. A tak je tu Hviezdna brána, ktorá priniesla parádne univerzum, vďaka čomu je dej veľmi zaujímavý, hlavne v počiatočnej fáze, kedy sa to celé postupne odhaľuje a navyše mám slabosť pre ľudí, ktorí sú všetkými podceňovaní a nakoniec vyriešia po chvíli niečo, na čo nestačí celý tím špecialistov po dlhú dobu. Následne ma síce trochu mrzí to dobrodružnejšie prevedenie cielené na trochu mladšie publikum, čo vidno aj na nízkom ratingu, ale ani toto nie je určite nejaký problém, ktorý by to dokázal pokaziť, univerzum sa tu rozvíja a prinesie mnoho zauímavého, takže aj druhá polovica ma stále dosť bavila. A môžu za to určite aj výborné postavy na všetkých stranách, či už hlavní hrdinovia, medzi ktorými vyniká Kurt Russell ako charizmatický vojenský veliteľ, takéto úlohy mu pristanú, ale aj vedec James Spader. K tomu skvelý výber vedľajších postáv medzi domorodcami ako starešina, mladá žena, alebo chlapec, ale aj záporáci. Vizuálne sa tu tiež nedá moc čo vytknúť, jedine by som ocenil trochu pestrejšie lokácie, ale inak je všetko úplne ideálne, pričom aj efekty a vzhľad mimozemskej techniky sú výborné. Po akčnej stránke sa síce nejedná o nič výnimočné, ale prestrelky sú obstojné, útoky mimozemských štíhačiek tiež a občas sa nájde aj nejaký slušný nápad, takže ani tu ni som sklamaný, Takže Hviezdna brána je už klasika, ku ktorej sa rád občas vraciam a navyše vďaka nej vznikol najlepší seriál mojej mladosti, takže ju nemôžem nemať rád. 76%(25.3.2012)

• - Brána mala mať pôvodne tvar trojuholníka, aby pripomínala pyramídu. (rezanec1003)

• - Dean Devlin oznámil na Comic-Cone 2006, že pôvodne plánovanú filmovú trilógiu oficiálne dokončí. Samozrejme, bez akýchkoľvek nadväzovaní na seriálovú adaptáciu, ktorá je úplne oddelená od príbehu z filmu. (Piri)

• - Při objevení Hvězdné brány říká starý archeolog norsky, “Můj Bože, co je to?“ a mladý mu švédsky odpovídá, "Rád bych to věděl“. (džanik)