Hvězdná brána

Stargate

• Francie

Stargate, la porte des étoiles

Hviezdna brána

Stargate

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Francie, 1994, 121 min (SE: 128 min, Director's cut: 130 min)

Snímka môjho detstva a videl som ju milión krát. Film Hviezdna brána má pre mňa veľmi kultový nádych. Po ére starých Hviezdnych vojen sa stiahlo Sci-fi trochu do ústrania a na výslnie ho dostala až Hviezdna brána. Efekty sú pravda trochu staršieho rázu, ale to nič nemení na čare a akčnosti filmu. Najúžasnejší je však celý ten nápad s mezigalaktickým cestovaním. Kurt Russell v úlohe plukovníka tiež super. Film toľko nabitý potenciálom, že dal vznik celému seriálovému monštru zvanému Stargate. Seriál sa tomuto skvostnému dielu nemôže zďaleka rovnať a len ho s menším či väčším úspechom vyťažuje. Naozajstný bombónik na poli scifi filmov. Skvelý film s úžasnými hereckými výkonmi Kurta Russella a Jamesa Spadera. Stal sa kultom pre mnohé generácie.(3.10.2019)

Pořád to tam je. Ten základní náčrt má prostě sílu a dává scénáristům možnost udělat téměř cokoliv, zasadit to do jakéhokoliv prostředí a vymyslet si vlastní mytologii od začátku do konce. Nicméně samotné provedení funguje tak na půl. Blockbuster, kde je potřeba trochu vypnout mozek a doufat, že seriál ty slušné náčrty zvýrazní lépe. Což se zřejmě zdařilo. Film? Originální a slibný námět, víc zřejmě Emmerich nesvede.(1.5.2014)

Napoprvé tak trochu zklamání, o pár let později napodruhé se mi to líbilo víc. Příběh je sice sbírkou klišé, ale tak nějak dobře maskovanou, takže mně to ani moc nepřišlo. Trikově hezky udělané (až na výjimky - třeba pouštní zvíře se moc nepovedlo), herci odvedli svůj standardní výkon, nevidím tedy důvod je kdovíjak chválit či kritizovat. Obstojné sci-fi, které sice nepatří k mým nejoblíbenějším a nijak mě neláká podívat se potřetí, nicméně v kvalitativně rozkolísané kategorii sci-fi filmů se jedná o to lepší, co vzniklo. Oproti seriálu střízlivější, věrohodnější, ne tolik béčkové a konzumní, ovšem ani tak vtipně zábavné. 75%(9.3.2009)

Postavy pronášejí věty, kterým ani tvůrci zřejmě nerozumějí, hlavně, aby to vypadalo záhadně a chytře. Příběh je komplikovaný až z toho začínají vstávat vlasy na hlavě. Triky jsou vypiplané, na svou dobu samozřejmě velmi špičkové. Hudba burácí, David Arnold se s ústřední melodií vytáhl. Roland Emmerich si bral inspiraci v klasických sci-fi kouscích i béčkových slátaninách, oproti kterým ovšem dostal zatraceně hodně peněz. Jenže je to právě německý řemeslník, který má mnohdy velké problémy s tempem, který s postavami pracuje tak, že se po čase stávají nezajímavými a chybí jim vývoj, a zaškobrtává také s tím, aby nám až na několik výjimek nabídl trvalejší napětí a zájem o dění v dalších minutách. Není to proto ta typická devadesátka, na kterou by se člověk při četném reprízování těšil.(7.1.2017)

Stejně jako Cival si myslím, že Hvězdná brána je Emmerichův nejlepší film (nevidělů jsem Den poté). Sice není ničím zajímavý, ale rozhodně není tak připitoměle debilní, jako jeho některé další filmy (V Godzille to bylo ještě únosné, v Dnu nezávislosti ne, Univerzální voják je někde úplně jinde). Především mě překvapily velmi hmotně vypadající efekty.(10.8.2007)

• - Alexis Cruz (Skaara) a Erick Avari (Kasuf) jsou jediní herci, kteří si svou roli zopakovali v seriálu. (Karlos80)

• - Idea cestovania cez hviezdnu bránu vychádza z reálnych vedeckých teórií o čiernych dierach (black hole) a červých dierach (wormhole) podľa hypotéz Alberta Einsteina a Nathana Rosena (Einsteinov-Rosenov most). (Piri)

• - Snímka bola plánovaná ako úvod trilógie. Roland Emmerich a Dean Devlin však začali pracovať na novom filme Deň nezávislosti, a tak upustili od dokončenia Hviezdnej brány. Neskoršie sa MGM "vrátilo" k Hviezdnej bráne, ale už ako k seriálu. Vzali si iba námet, film v žiadnom prípade nie je pilotom k seriálu, pretože ten nie je oficiálnym pokračovaním. To vyšlo iba knižne a napísal ho Bill MacCay. (Piri)