Netradiční životopisný film o ruské básnířce Anně Barkovové (1901–1976). Sovětské Rusko, rok 1921 - mladičká Anna má před sebou hvězdnou kariéru, právě jí vychází první sbírka, prý bude největší ruskou básnířkou, která zastíní samotného Puškina. O pár let později už se ale tísní v nákladním vagónu, který směřuje do neobydlených stepí Kazachstánu. Nebude to její jediná cesta ani její jediný lágr. Básnířka Anna Alexandrovna Barkovová strávila v táborech sovětského Gulagu a ve vyhnanství 22 let svého života. Název filmu 8 hlav šílenství odkazuje ke stejnojmenné novele Anny Barkovové, ale i k osmi hlavám - kapitolám, do nichž je snímek rozčleněn. Kapitoly mají každá svůj odlišný styl, a každá přenáší diváka do jiného období života básnířky. Jako celek pak skládají strhující příběh výjimečně nadané umělkyně unášené dějinnými událostmi 20. století v Sovětském svazu. (oficiální text distributora)

255085349

Obsahově je to nicneříkající a stylisticky strašná slátanina. Po zhlédnutí filmu vím o Anně Barkovové přesně to samé, co jsem si o ní předtím přečetla na ruské wikipedii - byla nonkonformní, žila dlouho v lágrech, tam byly hrozné podmínky a ona byla lesba - prostě nic nového, nulové obohacení. Stylově je to haluz poznamenaná dlouhým natáčením a nedostatkem peněz na dané sekvence. Smysl množství některých scén jsem vůbec nepochopila. Filmařsky nejkvalitnější je poslední osmá kapitola. Našlo se tam i pár vtipných okamžiků, není špatná ani hudba. Jsem moc ráda za větší roli pro Máju Štípkovou, která je nejenom filmem trestuhodně opomíjená. Aneta Langerová je na neherečku docela ucházející, ale ta její ruština, to je bída. Přijde mi až trochu nedůstojné zneužít příběh životem zkoušené postavy z historie na (nepodařené) cvičení z filmových stylů. ()

mira.l odpad!

Já nevím, jestli to Aneta Langerová zahrála strašně, průměrně nebo bravurně, protože to nic nemění na tom, že na tohle absurdní divadlo se opravdu koukat nedalo. Docela se divím, že jsem to dal do konce. Je teda pravda, že jsem to zvlád asi za hodinu. I tak to stačilo. ()

m4xp4yn3

Za snahu a odvahu vytvořit něco svěžího. Bohužel ten film esteticky vůbec nedává smysl. Je pestrobarevnou skládačkou, jejíž dílky do sebe nepasují. ()

Cucina_Rc

Téma lákavé, avšak zpracování nepodařené. Dějově oploštělé. Střihové faux pas hned na začátku. Film mě nikterak neobohatil. ()

mac000

O básnířce Anně Alexandrovně Barkovové jsem toho, upřímně řečeno, před shlédnutím filmu mnoho nevěděl. A. Langerová vytvořila zajímavou postavu, která vyvolává sympatie s osudem. Doba, v níž Barková žila, v ní na jědné straně poskytla inspiraci k rozvinutí talentu, jenž se v ní skrýval, ale na druhé straně, právě díky režimu v němž žila, jí nedopřála tento talent rozvinout. Bohužel v kinematografii téma již několikrát zpracované (a troufám si říci, že mnohem lépe) ()

pafka odpad!

Když je někdo v gulagu, tak nemůže mít dvě brady, hedvábný šátek přes hlavu, nikomu se v zimě nekouří od úst, všichni jsou čistí. Hergot tomuhle mám věřit? To je neskutecnej blábol. A kromě toho způsob vyprávění jsem prostě nezvládal. ()

jungewolf

Nebylo to tak špatný, mohlo to být lépe natočené : 3 - 3,5 * a 52 % . Herci byli velice dobří, překvapivě i neherečka A. Langerová. Jenže když pokulhává scénář + režie ...  . Přesto stojí za vidění (ruská lágrová píseň + pár humorných momentů), např. na aerovod.cz . Jen tak na okraj : V. La Chia se ve skutečnosti jmenuje Klára Kozielová - v její Biografii to je ŠPATNĚ .....  :-) . Perlička na závěr : pochybuji, že by v moskevském Kremlu v r. 1924 visely na stěně kulaté hodiny známé z československých nádraží (a jiných veřejných budov) v 70. a 80. letech minulého století .... :-) . ()

Alden_Larson

Velmi zvláštní film, každý jeho aspekt je něčím neobvyklý. Děj není vyprávěn lineárně, tudíž se mi podařilo se v něm trochu ztratit. Prezentace je mišmaš různých vizuálních stylů, některé části jsou točené venku, jiné v kulisách (které nevypadaly moc věrohodně) a jiné části jsou jakoby natočené v malovaném prostředí. Samy o sobě mi tyto styly nevadí, ale když jsou takhle dohormady v jednom filmu, tak to moc hezká podívaná není. Hudba mi taky v nětkerých částech přišla nevhodná. Herecké výkony byly fajn, Langerová ale nebyla zrovna skvělá. 5/10 ()

cinemafil

Film patří do kategorie filmu, které je potřeba vidět víckrát. Půjde v říjnu do distribuce, udělám si vlastní názor. Netradiční pojetí, musím to vydýchat. Proto nedávám hodnocení. ()

Kakofon

Velice průměrný film, který zachraňuje pouze geniální hudba Vladivojny La Chii a herecké výkony Anety Langerové a Pavla Zedníčka. A to je asi vše. Jinak nehorázná slátanina, guláš, mišmaš. Jak tento tzv. umělecký paskvil vůbec nazvat? Asi nijak. Četl jsem dílo Anny Barkovové, které má jasný filozofický přesah. A poté jsem šel do kina na tento film. Pro mě veliké zklamaní. Tři hvězdy: za hudbu, za herecký výkon Anety, Za herecký výkon Pavla Zedníčka. Těch 52% je tak akorát. ()

brasek

Meno Anna Alexandrovna Barkovová mi nič nehovorí a po tomto snímku nemám žiadnu chuť si prečítať ani jej životopis. Ak filmári si chceli uctiť jej pamiatku tak mali zvoliť iný žáner, pretože tento ťažký art film je priam nepozerateľný! ()

WikingVik

Ten film má spoustu pozitiv, např. je barevný, má zvuk, je vcelku ostrý, nebyl natočen ve formátu 4:3 atd. Více jsem jich nenašel, jelikož jsem ho dal cca do poloviny. 20% z milosti. ()

Hombre8

Nevím, jestli zrovna osm, ale prvků šílenství tu bylo dost. Faktem ale také je, že i šílenec může přijít s něčím novým a mnohdy i svým způsobem zajímavým. Řada pasáží tak nebyla vůbec špatná, i když o tradiční filmařině se tu samozřejmě mluvit nedá. Pokud bylo účelem zobrazit schizofrénním a rozervaným výtvarně-filmovým projevem shizofrenii a rozervanost místa, doby a společnosti, tak se vcelku podařilo. Jen to chtělo hodně sil, aby člověk dokoukal až po Kreml v r. 2084 (To mělo být sté výročí 1984?) . Dávám schizofrenních 50%. ()

Peabody

ono by to jinak šlo, Vladivojnina hudba je zajímavá, ale obsazení Anety Langerové je tragický omyl paní režisérky. ()

Hanka_M

Pseudo-intelektuální paskvil. V příběhu s ruskými postavami nemůže být míchána slovenština s češtinou (ano chápu, Marta potřebovala peníze ze Slovenska - ale jak sama vidí, nevyplatilo se jí to) a už vůbec ne verše říkané v ruštině a dialogy v češtině, občas verše i v češtině a pak píseň v ruštině. Film musí mít jeden jazyk! (pokud jsou všechny postavy stejné národnosti) I kdyby to byl příběh o Italce a dělali to Španělé a míchali to s Portugalskými herci, nefungovalo by to. Tohle byl základní dramaturgický balvan úrazu - celý film tímto absolutně nefunguje a vůbec nepatří do distribuce. Hudba má nějaké nápady, ale je zcela nevhodně použita - Vladivojna nemá hudebně-dramaturgické uvažování, nebo jí to prostě režisérka špatně zadala - takže také nefunkční. Aneta v sobě talent má, ale nebylo s ní pracováno a neměla o čem hrát. Další lítost. A když prostě se plazí jako zajatkyně po sněhu, opravdu nemůže mít krásnou plěť a udělané řasy - masky opravdu nezvládnuté - další vyklan úrazu. O scénáři a režii bych musela napsat další komentář. Kéž by už na FAMU začali točit filmy pro lidi a ne pro sebe. Kameře nerozumím, ale přišlo mi to, jako kdyby každou epizodu točil někdo jiný a navíc jsem ve filmu postrádala emoce - nikdo z herců se tam vůbec nekoncentroval. Co tam dělala Cibulková s Boudovou? Pro naší gereraci, která se ještě učila rusky je projev Anety i jiných herců v ruštině směšný, nefunkční a myslím, že jim tím tvůrci velmi ublížili, když je do toho nutili. Já nevím, nedalo by se z toho třeba 20 minut vyhodit, aby to alespoň mělo nějaký spád a bylo to třeba šest hlav? Takhle by životopisný film a vůbec film politický neměl vypadat - už fakt nevím, na co jít do kina. ()