Psychiatr Pavel Josek se těší uznání nejen ve své profesi, ale i v širší společnosti. Je totiž bývalým disidentem, signatářem Charty 77, který po boku své ženy snášel šikanování ze strany komunistické Státní bezpečnosti. Nyní se chystá převzít Cenu paměti národa a poskytuje rozhovory do dokumentárního filmu. Jeho zeť Luděk, jenž na dokumentu pracuje jako zvukař, se v rodině cítí jako méněcenný. Proto jej nenechá chladným Joskova složka z estébáckého archivu, kterou jeho kolegové získají. Vyplývá z ní, že Josek počátkem sedmdesátých let naopak s StB spolupracoval. Jako mladý psychiatr donášel na nadějného sochaře Bořka, který byl jeho sokem v lásce a který se nakonec nechal vyštvat z rodné země. Pro všechny členy Joskovy rodiny, včetně těch, kteří v inkriminované době nebyli na světě, tak nastává těžké období. Tím spíše, že každý má svůj úhel pohledu na to, co se odehrálo. Své k tomu může povědět i bývalý pracovník StB Kafka, jenž měl kdysi oba mladé muže na starosti a nyní si užívá klidného důchodu… (Česká televize)

PetrPan2

Silný příběh, skvělí herci... jen škoda, že opravdu silné a výborné scény mnohdy střídá nuda, která se vleče, vleče až k další zajímavé scéně... tři a půl hvězdičky. ()

sochy.zirafka

J+H na nás vypustili další film dotýkající se naší nedávné, nehezky rudé minulosti. Uznávám, není to mistrovské dílo. Herci jsou občas prkna (Mikulčík), občas úžasní (ano, jako obvykle Daniela Kolářová), vyprávění je možná zbytečně příliš lineární, ale proč ne. Vždyť přeci v jednoduchosti je síla. Což je klišé jako prase, omlouvám se. Nicméně! Tento film je vítaným prvním krokem do poněkud zanedbávané problematiky minulého řádu. A navíc: Do prdele, čeština je prostě krásná! 70% ()

Tomatáš

Rád bych vypíchnul závěr a tedy pointu, která z tohoto skvostu zůstává a kterou zřejmě chtěli tvůrci úmyslně zdůraznit. Ani 20 let po "revoluci" totiž prohráváme. Otázkou zůstává, zda to není jenom kvůli našemu vlastnímu přístupu. Evropa obecně má bohužel stále pocit, že se musí za něco omlouvat. Myslím si, že se tím ale dostáváme do vlastní pasti a začarovaného kruhu místo toho, abychom hrdě hleděli, pečovali, pracovali na přítomnosti a budoucnosti naší národní identity. Tento prvek jinak pro mne nepříliš přitažlivé americké mentality je v tomto případě přinejmenším inspirativní. ()

Master19

Film, který mě donutí zamyslet se, má hvězdičky jasné. U sledování Kawasakiho růže jsem byl zadumaný skoro celou dobu. Jde o velmi působivý příběh. Smutný už základní lidskou podstatou, zde naroubovanou na udavačství za tzv. bývalého režimu. Slovíčko "bývalý" dobře vystihuje, jak moc už se ho chceme zbavit, ale pozor, není to tak dávno a my už zapomínáme! Proto je velkou předností tohoto filmu načasování. Ne moc brzo, aby získal odstup. Ne moc pozdě, aby nevyzněl do prázdna. Jediné, co mi vadilo, byla přítomnost Antonína Kratochvíla, jehož neherectví na mě působilo velmi destruktivně, takže přinesl do závěrečné části filmu ne autenticitu, ale spíše rozklížení. ()

Compadre

No vida...Hřebekovi se přeorientování na drama velice vyplatilo. Poslední komedie z jeho dílny nebyly to pravé ořechové, ale tady jsem si, musím přiznat, spravil chuť. Kawasakiho růže je takový hodně přemýšlecí film. O tom kdo za komunistů práskal a nepráskal, kdo je hodnej a kdo zlej a kdo si co zaslouží...tyhle otázky ve mě vyvstaly po dokoukání tohohle snímku...no, až se na tuhle Hřebejkárnu podíváte, tak na tom budete podobně :) mimochodem herecké výkony jsou fantastické, Kolářová rules...a Láďa Chudík? Sakra, komunistickou stranu bych zfleku zakázal, to musela bejt hrozná doba. ()

Beatle

Historický dokument na pozadí filmu o tom, jak byly rozhodnutí složitá i tehdy, když jsme tu nebyli. Jako "mladé generaci" mě to moc neřeklo. Co mě ale řeklo hodně, byla scéna, kdy si spolu chtějí pohovořit manžel-manželka-milenka, a závěrečné cigaretové mecheche. Film je trošku zdlouhavý a emotivně ne moc prohloubený. Ale jinak vlastně sympatický. ()

Timak

Hřebejk nám tu opět servíruje hodně syrový kousek s pachutí hniloby. Zpočátku jsem dost dobře nerozuměl tomu, proč vůbec tento film natočil, ale od druhé poloviny mě to hodně bavilo a vtipná vložka s knihou (mimochodem tento film zřejmě přispěl k tomu, že se nedá nikde sehnat) mi přišla jako pomyslná třešnička na dortu. Našlo by se tam jistě pár výtek, hlavně teda při děkovačce, to mi přišlo dost trapné, ale jako celek dobrý. Takový lepší Hřebejk ... ()

Ace.Anita

Pořád se mi tomu nechce věřit. Opravdu jsem právě viděla český film, jehož téma i postavy jsou problematické? Zjevení. ()

Eleanor05

Existují filmy, které vás napoprvé velmi pobaví, ale s každým dalším shlédnutím zjistíte, že vás baví méně a méně, protože jsou pod povrchem prázdné. Kawasakiho růže je pravý opak. Je to hluboký film o relativitě viny a svědomí, o nejednoznačnosti pravdy a o tenké hranici mezi dobrem a zlem. Jen je podán tak komorně, že si toho ne každý divák ihned všimne. ()

fabecc1222

Opravdu vynikající a minimalistický výkon Chudíka, který tak ve své jediné, ale za to velmi dlouhé a zároveň nejlepší scéně filmu vytahuje celý snímek o level nahoru, jelikož je jinak zbytečně srážen různými vedlejšími odbočkami (Rodinné problémy dcery, dcera a její výlet do Švédska) a špatným castingem vedlejších rolí (Kratochvíl, Mikulčík). Zaměřit se výhradně na profesora a výslechy, mohl být film o něco lepší. ()

mcleod

Jednoznačně nejlepší film Jana Hřebejka (překonat předchozí "skvosty" nebylo těžké), opět výborný Martin Huba, ale... velmi aktuální téma odhalování kolaborantů StB, do kterého se zřejmě moc lidem nechtělo, Hřebejk nakonec zpracoval tak, aby neurazilo... a to je vážně škoda. První půlhodinu filmu - typickou českou nudnou "vztahovku" ani nemá cenu hodnotit. Od českého nešvaru zařazování "hlášek", aby se diváci nenudili, se Hřebejk nedokázal úplně oprostit... např. rozverné vykřikování či předčítání sprosťáren bez nějakého smyslu je dobrým příkladem. Film je relativně dost prostoupen "hřebejkovinami" ve stylu velmi nepovedeně vypjaté hádky matky s dcerou. Námět filmu a část scénáře zabývající se spoluprací s StB je ale výborná do detailů propracovaná, včetně všech možných představitelných zápletek. Famózní výkon podal Ladislav Chudík, jako bývalý důstojník StB. Pokud se Hřebejk ale i další čeští režiséři vydají touto cestou dál, myslím, že se budeme moci za nějaký čas opět s chutí dívat na české filmy... Co mi ale hodně vadilo a co je bohužel také budoucností (nejen) českého filmu, byly velmi neobratně maskované reklamy... Moje otázka zní: Kdo sponzoroval film, ve kterém se objevila tato věta: Mám pocit, že jsem zase nesvobodný ve svobodné zemi, když si ani nemůžu zapálit na veřejnosti... nebo když se v "krásném" závěrečném obrazu všechny postavy v klidu a vyložené pohodě rozsadí kolem stolu a zapálí si s velkou chutí každý jednu cigaretu... Jeffreyho Wiganda na ně! ()

KryštůVek

popravdě, moc jsem od toho nečekala. poslední opravdu silný zážitek z Hřebejkova filmu jsem měla u Horem pádem, od té doby si zřejmě Pan autor dává dovolenou a nechal nám tu trochu utahaného bratra. tento film mě sice nestrhl, ale taky neurazil a nakonec příjemně překvapil. je jednoduchý, nevleče se a působí blízce. moc se mi líbila intimní kamera. na bezchybné vyvážené typové obsazování jsem u Hřebejka zvyklá, ráda bych ale vyzdvyhla Andtonína Kratochvíla, který byl místy kouzelný. pro mne myšlenka, kterou se zaobírá už několik let vyřčená nahlas. a velmi trefně. ()

ghatos

Škoda, mohl to být hodně dobrý kousek. Hřebejk opět prokázal talent, naneštěstí jsou tam chyby. Zručně natočené scény, co vtáhnou do děje střídají samoúčelné minuty. Ty jsou nezáživné, zbytečné a drolí vytvořenou konzistenci scénáře. Jako by se to Hřebejk bál dotáhnout. Větší tah na branku a nebojácnost by příběhu jen prospěli. Oceňuji vyvážený a nezjednodušený pohled na citlivé téma. Přesně takový typ snímků tady chybí. Martin Huba a Ladislav Chudík zaslouží pochvalu, zbytek nezklamal. Zneklidňující závěrečné minuty vyvolávají otázky, na které si česká společnost nedokáže a ani nechce odpovědět. 67%. ()

NoFiction

Film, za který se Hřebejk nemusí rozhodně stydět. Doporučuji shlédnout a pak jít okamžitě roztrhnout volební lístek se stranou, která nám tady 40. let diktovala. ()

jitrnic

Film takrka mimoradny. Proc ne uplne - slabe vedlejsi postavy, ktere ani nedovolily jejich predstavitelum podat vyraznejsi vykony - postava Pavlova zete a jeho pritelkyne. Dale opravdu rozpacity uvod se snahou nasroubovat i do filmu s takto vaznou tematikou nejaky ten vtipek, hlasku, cehoz vysledkem jsou dve nejslabsi sceny filmu - diagnoza nadoru a buddhisticke splynuti dusi. Jsou obe dve hned na zacatku, nenechte se jimi odradit, mozna uz si na ne na konci filmu ani nevzpomenete, nemaji pro zbytek deje prakticky zadny vyznam. Trochu problematicka je i prehnane prepjata a prilis hystericky zahrana scena v lese (ktera ma ovsem vyznam zcela podstatny a take nic nemeni na tom, ze obe herecky ve zbytku filmu podavaji vyborny vykon). A poslednim problemem, ktery mozna ani problemem neni, je vyzneni, ktere na muj vkus opet prilis obouchava hrany a mohlo by mit trochu vyhranenejsi mravni poselstvi (ale to opravdu zalezi jen na uhlu pohledu, na cemz je ostatne zalozena tvorba Hrebejka s Jarchovskym). Pres to prese vsechno jsem rad, ze se tu zacalo konecne hybat s kostlivci v nasich skrinich, konkreten s udavacstvim a to zpusobem na nase pomery velice profesionalnim. Pres vyse zminene vytky odvedl mimoradny vykon tentokrat i Jarchovsky, ktery napsal znamenite hlavni postavy, kterych se herci zhostili odpovidajicim zpusobem (hlavne trio Huba, Kratochvil, Kolarova) plus samozrejme mimoradne pusobiva minirole Ladislava Chudika (skoro bych rekl zivotni). ()

ravenir

Konečně se Hřebík vrátil s výborným filmem! Zpočátku pomalý rozjezd, ke konci trochu nevyjasněný osud Luďka, který to celé rozjel, ale střed filmu našlapaný k prasknutí a vrcholem je asi scéna s výborným Ladislavem Chudíkem, ze které úplně mrazí.. Překvapení Petra Hřebíčková. ()

MI-380

Nemilosrdná bitva svědomí v palbě manipulace a násilí, která dokázala rozprášit stovky tisíc Čechů a Slováků po celém světě. Všechny postavy filmu chápu, všechny až na soudruha vyšetřovatele. Doporučuji zařadit jako povinný doplněk vzdělání, pamětníci ubývají. Je to přesné, výborně (jak se patří k době) československy zahrané, filmařsky kvalitní. Těch -5% za "mizení" některých zajímavých a na začátku skoro hlavních postav. 95%. ()

Guzo

Určitě na české poměry nadprůměrný film, stejně jako většina z Hřebejkovy tvorby. Nicméně po dost nudném a zmateném začátku (opravdu jsem neměl tušení, kdo je jak spolu v příbuzenském stavu a co se tam vlastně děje) už jen doháněl, což není úplně dobře.. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny