poster

Solidarita, solidarita (festivalový název)

 • Polsko

  Solidarność, Solidarność...

Komedie / Drama / Historický

Polsko, 2005, 113 min

 • xaver
  **

  Snímek má spíš dokumentární hodnotu a je zajímavý spíše pro Poláky. Dalo by se říct, že jde o provinční film, který za hranicemi příliš nezaujme, zejména tam, kde podobné problémy neměli nebo řešili své vlastní problémy.(21.6.2012)

 • tidwell
  ****

  Zajímavý sebereflexivní pohled polských filmařů na hnutí Solidarity, který nepochybně zpříjemní místním školákům hodiny dějepisu (protože nebude hrozit písemka atp.) a který nám ostatním může naznačit, že polský film je v tomto směru o několik mil dál, než film český (kde snad reflexe nedávné minulosti ještě vůbec nezačala). Samozřejmě nechybí špetka tradičního patosu, ani papeže, bez toho by to v Polsku nešlo. Vtipnou nadsázkou z celého „balíku“ vyčnívají povídky J. Machulského, A. Jakimowského a Piotra Trzaskalského (tedy těch „mladších“). Zajímavá je i filmová esej Roberta Glińského snímající výpravu japonských turistů v pustém muzeu rozpadajících se budov v areálu gdaňských loděnic. Mezi ty spíše trapné kousky patří především film J. Domaradzkého, který připomíná náborové PR video do odborů gdaňských továrenských podniků. Pravděpodobně nezamýšlený „vedlejší“ efekt má pak scéna z Wajdovy rozšafné rozmluvy s Lechem Walęsou, kteří v první řadě kinosálu obsáhle filozofují nad filmem Člověk ze železa, zatímco kamera klouže po prázdných sedačkách...(24.1.2015)

 • WANDRWALL
  **

  Dneska už je to zbytečná otázka, zda mělo dojít k rozpadu RVHP a Waršavského vojenského paktu, ale tihle výtečníci za to všechno můžou, za pád komunismu a k tomu snílek Gorbačov. Havel? kdo to je z pohledu tak velkých událostí.(4.4.2011)

 • Martin741
  *****

  Nadhera, info o polskej Solidarite vzdy rad zhanam a rad si pozriem. 95 %(11.10.2014)

 • - Film vznikl díky Andrzeji Wajdowi jako oslava 25. výročí vítězství Solidarity nad komunistickým režimem. (toy79)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace