Chodit do práce o den dřív se nevyplácí, zvlášť když jste vězeňský dozorce. Může se stát, že skončíte na špatné straně mříží. Mladý vězeňský dozorce Juan Oliver chce v nové práci udělat dobrý dojem, do věznice se tedy dostaví o den dříve. Během prohlídky nejpřísněji střeženého oddělení se však nešťastnou náhodou zraní a ocitne na momentálně nepoužívané cele 211, zatímco kolegové jdou shánět pomoc. Když se dezorientovaný Juan probere, je všechno jinak. Ve věznici zuří vzpoura a chovanci lační po krvi. Juan má jedinou naději: vězni ho zatím neznají. Jedinou šancí je tedy splynout s prostředím a předstírat, že je jedním z nich. Je ale jen otázkou času, kdy jeho lest vyjde najevo... (Česká televize)

MikO_NR_1909

Má to realistický charakter, ale zároveň sa podkopáva akýkoľvek moment prekvapenia. Pokiaľ sa neustále vrieska, podozrieva, napáda, kričí - nič z toho nemám, iba peknú väzenskú rozprávku so siahomúdrymi rečami. V takom momente nepomôže ani výborný sugestívny digitál. Tesný, znepokojujúci, agresívny. Do mozaikovitej štruktúry zapadá z tých elementov, na ktorom stojí film asi najväčšmi, ale pre-rýchly strih a kolotoč udalostí mu uberá body. Aj premena povahových čŕt klaďasa na záporáka ničím neprekvapí. Dobrá filmarina, avšak vo výsledku vážnejšie zveličuje, než ponúka. Áno, mohol by som to kľudne vytiahnuť aj pri iných dielach a razantnejšie, ale takto to momentálne cítim. ()

Sidonka

Výborné drama, které ani na minutu nedá člověku vydechnout. Je zde dobře viděno, že i vyvrhelové mají mít svá práva (například právo na lékařské ošetření), které se jim mnohdy nedostává. Není to obhajoba nepřizpůsobivých kriminálníků, ale toho, že určitá práva by se měla respektovat za všech okolností a například neposkytnout umírajícímu na rakovinu alespoň anestetika je nelidské, ať se obviněný v minulosti dopustil čehokoli. Nápis na zdi: "Zde v této cele zemřel YX na bolavou hlavu," je sdělení, který ve mě vyvolává soucítění i bezmoc. Stejně tak je pozoruhodný příběh dosud naprosto bezúhonného vězeňského dozorce, který se souhrou nešťastných náhod, ocitl v nesprávný čas na nesprávném místě a zůstane uvězněný v těžce stresující situaci, která se postupně ještě více komplikuje. I ti, co se ničím neproviní nebo se dopustí nesprávného jednání, do kterého je dohnala extrémně tíživá a vypjatá situace vyvolaná agresí někoho jiného, mají právo na slušnější zacházení. Spoiler: Jednotlivci mohou být obětováni, pokud jsou svědky něčeho, u čeho žádní svědci nejsou žádoucí. Jen aby se nějaká pochybení veřejně neprovalila a zůstala navěky zavřená pod poklicí. Aby se nenarušil a uchoval stávající, i když nespravedlivý řád. Aby náhodou někdo neřekl, že se instituce, politici, atd. dopustily omylu, neetického jednání, je třeba odstranit nepohodlné svědky a zahladit stopy. Vše pro to, aby veřejné mínění zůstalo klidné a lidé uvěřili, že špatné věci se dějí jen špatným lidem. Obětní beránek je obětován za zájmy smečky, smečka se zbavuje nežádoucích členů. Nadřazení si chtějí udržet své místo, podřízení i nezaslouženě umírají v nečestném boji o výsostné postavení a v boji za svá potlačovaná práva. A chtít se pomstít za bezpráví nebo jít proti své původní smečce? To je cesta na hřbitov, do pekel, to je prostě konečná. ()

Freemind

Já na tu vlnu nekritického nadšení nenaskočím, přátelé - "Cela 211" je velmi slušné vězeňské drama, které bohužel rozpačitě osciluje mezi evropskými kořeny a hollywoodskými ambicemi. Tato nerozhodnost vede v druhé polovině k tomu, že postupně ze všech koutů vylézají klasické neduhy akčních filmů starého kontinentu: slabé řemeslo, nedostatečně nadimenzovaný rozpočet a hlavně nezvládnutí žánrových prvků. Mohl to být nepředvídatelný, syrový nářez, skončilo to jako uspokojivé béčko. ()

Maq

Zajímavý, pečlivě napsaný a provedený příběh z vězeňského prostředí. Pozoruhodné je vylíčení vztahů mezi bachaři a vězni. Jako tolikrát když přijde na otázky moci a řízení nějakého lidského společenství, uplatňují se pravidla, se kterými se na veřejnost nechodí. Vězeňskou realitu neznám, ale zapadá to do mých zkušeností z jiných oblastí, hlavně z byznysu. Obecnou morální normou je být čestný, přímý, mluvit pravdu, vyloučit manipulativní jednání, a podobně. Tohle však funguje jen dokud jednáte sami za sebe, v osobní rovině, výlučně mezi přáteli („bližními“), a je to vlastně ideál, který se v ryzí podobě nevyskytuje a nemůže vyskytovat nikdy a nikde. Jistý stupeň manipulace - a tedy lhaní, předstírání, lsti - je nezbytný. Koneckonců ovlivňujeme okolí proto, abychom si zajistili co nejpříznivější podmínky k přežití. I milenkám a manželkám dáváme květiny přesně z tohoto důvodu. --- Přitom platí, že čím širší lidské společenství ovlivňujeme, tím jsou „nemravné“ techniky nezbytnější. To je to, co nechápou voliči - nikoli vůdcové - lidových, zejména socialistických stran. Výlupkem takového myšlení bylo bolševické plánování a hospodářský zákoník: všichni se budou chovat rozumně, čestně, ku prospěchu celé společnosti. Že to nefungovalo, to viděl skoro každý, ale kolik lidí z toho vyvodilo odpovídající závěry? --- Není to tak dávno, kdy jsem účinkoval jako svědek v jednom trestním řízení. Proti obchodníkovi. Jeden ze soudců se mě zeptal, zdali jsem věřil jeho slibu zaplatit dluh. Odpověděl jsem mu popravdě, že obžalovaný i já jsme jednali jako obchodníci, a tedy že jsme si navzájem - jak jinak! - mnohokrát lhali, předstírali, zatajovali, překrucovali, předhazovali falešné a zavádějící informace. Nikdy nezapomenu na pohoršené výrazy těch soudců. A nikdy už nebudu přistupovat k žádnému soudci s očekáváním, že by něco z toho sebeméně chápal. Doma se dívá na tenis a je mu jasné, že tenista posílá míček právě tam, kde to soupeř neočekává, ale obchodník - potažmo politik nebo bachař - má jednat čestně, jako služebník celého lidstva, jako by proti sobě žádné soupeře neměl. Děti a blázni… --- Byl-li bych ministrem spravedlnosti, musel bych s takovými soudci manipulovat, protože říkat jim pravdu, to bychom se nikam nedostali. A to, prosím, mluvím o skupině lidí, kteří patří k nejchytřejším, nejlépe vzdělaným a orientovaným, nejlépe připraveným k tomu, aby vůbec něco chápali. Co teprve musí dělat premiér!? --- A teď konečně zpátky k tomu, co je na tomto filmu cenné. Bachaři dostali od parlamentu nadělená pravidla, něco jako „hospodářský zákoník“. Moc hezké, akorát nahovno. Vězňové se nesmějí bít, ale někdy stejně dostanou přes držku. Bachaři uzavírají s vězni nelegální dohody - trpí jim protizákonné výhody výměnou za pomoc, aby se ten zvěřinec vůbec dal nějak uřídit. Nakonec díky takovým nečestným a nelegálním handlům zvládnou i zapeklitou vězeňskou vzpouru a zachrání lidské životy. Některé. Výměnou za jiné. Politicky důležité za politicky bezvýznamné. --- Celé to funguje úplně jinak, než si veřejnost představuje. Ne jen v kriminále. Čím více ušlechtilých předpisů, tím větší rozpor mezi představami a realitou. Následkem je morální degradace; všichni tušíme, že se nic nemá tak, jak se o tom mluví. A to bych tedy byl vlastně pěkný hlupák, kdybych se taky nechoval jako svině, že? --- () (méně) (více)

Hadža

Drsny pohled do spanelske veznice,kde dojde ke vzpoure ,do ktere se zamota mladik,jenz se zde uchazi o praci.Pro zachranu zivota,musi presvedcit nejvetsi zabijaky o tom ,ze je jednim z nich.Skvela promena osobnosti nezkuseneho dozorce,pod tlakem okolnosti,perfektni vykresleni osobnosti veznu a spletite vezenske politiky,delaji s tohoto spanelskeho filmu nadprumerne drama. ()

runner85

Normálne ako keby som zabudol, že Španielsko vie točiť skvelé filmy. Pri väzenských vzburách, ktoré sú často kvôli tvrdému zaobchádzaniu dozorcov ma napadá jedna vec. Ako by sa oni správali k človeku ktorý by zavraždil napríklad ich dieťa? Predpoklad, že by sa aspoň vo väzení začali správať s pokorou je asi utopistický. Možno mi na tom filme pár vecí nesedelo. Napríklad to, že Juan bol nováčik a či by ho hlavný kápo začal počúvať, respektíve sa začal riadiť jeho radami je trošku pritiahnutý za vlasy. Na druhú stranu je aj pravda, že v base pracujú aj také nihilistické hovadá ako bol aj ten policajt čo mlátil obuškom do tehotnej ženy. Ešte jedna vec mi nesedí, žena ktorá je v šiestom mesiaci tehotenstva sa vyberie do nebezpečnej tlačenice? Určite sa o manžela bála ale tomuto neverím. ()

grogodil

Za lacný peniaz, no o to autentickejšie natočená väzenská vzbura, ktorá je takou natiahnutou drsnejšiou verziou jednej epizódy Prison Breaku. Ak divák pristúpi na scenár, v ktorom nádhoda hrá až možno príliš často prvé husle, dostane naozaj strhujúci, surový, neľútostný, krutý, psychopatický, intenzívny väzenský nervák so skutočne luxusným obsadením. Z pomedzi všetkých však vyčnieva Lois Tosar alias Malamadre, ktorý je naozaj presvedčivý, rešpekt vzbudzujúci šialenec a fakt mu uveríte, že by vás poslal na ošetrovňu, keby sa na vás len škaredo pozrel. ()

vegetol.mp

Ambiciózní film, který ovšem svou uvěřitelnost ničí hloupými dějovými zvraty. Pokud si tvůrci myslí, že jim divák zbaští těhotnou, která leze na divokou demonstraci do první řady, jsou idioti a měli by si najít doktora. A tak by se dalo pokračovat... Nakonec tak divákovi zůstane jen věrohodný Luis Tosar, v roli vězeňského kápa a to popravdě není moc. Mezi filmy z vězení obstojný průměr, který může jen s obdivem okukovat syrovější bratříčky jako je Zločinec se S. Dorffem. ()

Bonaparte.

Cela 211. Strhující vězeňské drama, které je vyčleněno nad ostatními typově podobnými žánry především tím, že se nikdo nepokouší o útěk ven na svobodu. Ba naopak snaží se zlepšit již ten zpackaný život uvnitř, uvnitř za mřížemi. Svižné dějové tempo přibržďují retrospektivní prvky, které dodávají potřebné citové souznění Juana a těhotné Eleny. Ze sympaťáků se stávají záporáci a ze záporáků sympaťáci. Příkladem budiž vůdce vězeňského povstání Muhaher... nevzpomenu si... Jedinné co musím vytknout je fakt, že tento film by si zasloužil výraznější hudební kulisu. 5* 85% na Španělsko výborné ! ()

berusche

Tak zas takové peklo to nebylo, ale je třeba říci, že to bylo rozhodně pozoruhodné dílko. Zvláště pak co do originality námětu, jehož španělské zpracování, kterého jsem se tedy upřímně bála, se zadařilo. Obzvlášť mě potěšila lidskost, kterou byste v tomhle prostředí hledali většinou marně, stejně tak jako mírní dozorci (až se mi tomu ani nechce věřit), v neposlední řadě by mě zajímalo, zda, zcela hypoteticky, je někdo, kdo miluje, schopen něčeho takového?! To jen abych tu nesypala chválu, i když popravdě je 211 skutečně jeden z těch lepších, které se odehrávají v celách. ()

easaque

moc jsem nevěděl co od vězeňského dramatu můžu čekat, ale určitě nezklamal. Je v něm pořádná dávka napětí i akce a postavy se v něm chovají většinou uvěřitelně. Navíc mi herci do svých rolí sedli a tak musím pochválit i casting. Příběh je dobře postaven a tak se nedalo u něj moc nudit. V rámci svého stylu, který nevyhledávám, se mi to líbilo a rozhodoval jsem se mezi 3 a 4 hvězdičkami. Vzhledem ke své atypičnosti a "poselství", v které na konci vyústí, se přikláním k vyššímu hodnocení. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Většinu času to je mdlý průměr, který začne být nějak zajímavý a atmosférický až ve své poslední třetině, jenže spolu s tím se z toho černobílý blábol, kde jsou nebozí vězni v roli utlačovaných chudáků a policajti jsou vlastně za zmetky. Takže mám jen tak fandit vězňům (a hlavnímu hrdinovi, který se mezi ně dostane omylem na začátku vzpoury), přičemž se ale o žádném z nich skoro nic nedozvím, takže ani netuším, za jak vážný přestupek tam sedí, oprávněně nebo neoprávněně, ale i tak je mám brát jako kladné postavy, jen proto, že to tak režisér chce. No, jak dlouho trvalo, než mě to vůbec začalo bavit, tak jsem si za tu dobu stihl označit všechny postavy za nesympatické. A že by si někoho s takovým vzhledem jako Juan vybrali jako jednoho ze svých vůdců, obzvlášť takhle rychle, to je taky pěkná kravina. Ono si to vlastně s tou věrohodností moc hlavu neláme, hlavně aby nám režisér ukázal, že kladná může být i ta strana, která už od pohledu vypadá jako zlá a že chudáci vězni ve Španělsku sedí ve špatných podmínkách a přitom to jsou taky lidi, ale ten film na to jde celkem blbě. Lepší 2* ()

M.i.k.e

španělskou kinematografii mám rád a Cela je jasným důkazem,že Špaňelé zkrátka umí.Film s hutnou atmosférou,velmi dobrým obsazením,originální zápletkou a tempem,které vás nenechá,aby ste se byť jen chviličku nudili."Must see" záležitost... ()

Martin741

Po priemernom belgickom filme Rundskop je Celda 211 dalsim europskym snimkom, ktory by nemal ujst ziadnemu fundovi kvalitnej europskej tvorby, ktoru tvori nielen Bergman a Von Trier, ale aj Spanieli. Zobrazenie vazenskej vzbury je vykreslene relane, Luis Tosar /Zatimco Spis, Tambien La Illuvia/bol opat psychopat na urovni, mlady Argentinec Alberto Amman to dobre ustal. Sympaticky europsky film, odporucam : 77 % ()

Hees

Do väzenia prichádza nový strážnik Juan Oliver. Prišiel o deň skôr aby sa zoznámil s prostredím väzenia. Prečo do nej radšej nemal v ten deň ani chodiť a čo sa zhodou okolností stane sa dozviete v tomto filme. Film samozrejme vsadil na veľké množstvo zhôd okolností a tak vystaval tento veľmi kvalitný príbeh. Vo filme sú celkom kvalitne prezentované vzťahy vo väzení a určitá hierarchia väzňov (aspoň si to myslím). Neviem si predstaviť, že človek môže byť len tak milimeter od toho aby sa z neho tiež stal zločinec. Film ma bavil hlavne pre jeho napätie a je trocha škoda jednej scény na začiatku podľa, ktorej väčšina ľudí pochopí čo sa stane ďalej (alebo bude aspoň približne tušiť). Na konci je výborná scéna, ktorá umocňuje zážitok s celého filmu. Toto je jeden výborný Európsky film z väzenského prostredia. ()

Figu

On sám už jen ten tučnej popisek filmu zní dost zajímavě a je to celkem ideální lákadlo. Jistě, je zde pár hloupostí třeba ohledně těhotné manželky v davu lidí, to by udělal jen idiot, ovšem zbytek byl solidní. Rozjezd filmu byl supr, stopáž ideální, koncovka trochu očekávatelná, ale jako celek je to výborný pokoukání! Herecký duo hlavních představitelů si padla do noty a diváka přinutí fandit té "špatné straně". Nebo dobré? Za podívání to určitě stojí! Tosar opět na jedničku! 75% ()