Anonym

• Velká Británie Anonymous (více)
Velká Británie / Německo / USA, 2011, 130 min

Režie:

Roland Emmerich

Scénář:

John Orloff

Kamera:

Anna Foerster

Vanessa Redgrave, Rhys Ifans, Joely Richardson, David Thewlis, Paula Schramm, Robert Emms, Edward Hogg, Rafe Spall, Jamie Campbell Bower, Xavier Samuel (více)

Příběh filmu Anonym, který se odehrává v Anglii za období vlády královny Alžběty, spekuluje o otázce, která už po staletí vrtá hlavami akademiků a géniů jako Mark Twain, Charles Dickens a Sigmund Freud: kdo je doopravdy autorem díla, připisovaného Williamu Shakespearovi? Odborníci o tom vytrvale diskutují, byla o tom napsána řada knih a učenci zasvětili celé životy obraně či popírání teorií o osobě autora nejuznávanějšího díla anglické literatury. Anonym nabízí jednu z možných verzí jejich výkladu a zaměřuje se na dobu, kdy politické skandály a intriky, tajné románky na královském dvoře a zákeřné plány hamižných šlechticů, toužících po trůnu, vycházely na světlo na těch nejpřekvapivějších místech: na londýnských jevištích. (oficiální text distributora)

higuain

Roland mě poslední dobou nepřestává příjemně překvapovat. Musím se přiznat, že jsem od Anonymu moc nečekal, byl jsem připraven na to, že to bude blbost. Emmerich mi ale vytřel zrak. Nemám tušení, na kolik se tahle konspirace dá brát vážně, ale Anonym velmi dobře funguje i jako smyšlený historický příběh, ve kterém se na bitevním poli utkává politika s uměním a ve kterém se můžeme bavit pohledem na postavu jednoho z nejslavnějších autorů všech dob, vyobrazeného jako naprostou, ale totální nulu. Kdepak, Roland není žádný břídil, jak má spousta lidí v zálibě ho označovat. ()

Sheldra

Když někdo považuje Shakespeara za "nejpřeceňovanější nudil v dějinách světového dramatu", nedivím se, že ho film, jehož hlavním obsahem je, vedena až nezdravou zálibou v šokujících odhaleních, polemika o jeho skutečné identitě, zrovna moc nenadchnul. Já z toho měla vzhledem k pověsti páně režiséra docela hrůzu, nicméně nakonec mě solidní obsazení přesvědčilo, abych to riskla. Musím bez mučení a zcela nekvětnatě přiznat, že mě to bavilo - abych si pletla časové roviny a chlápky s knírkem, musela bych mít buď IQ na bodě mrazu, nebo šedý zákal v pokročilém stádiu, to teda bez urážky. Je až komicky absurdní, že je tady Emmerichovi nejvíce vyčítáno to, v čem se tolik snažil polepšit - oproti nalajnovanýmu ději a bolestně nepřekvapivýmu rozuzlení se tady vybičoval k tomu, že jeho postavy získaly další rozměr a děj byl aspoň trochu nepředvídatelný. Sice za cenu celkové uvěřitelnosti (ačkoli, místní anti-stratfordiáni a greenblattiáni vědí své), protože příkladmo takové Bětčiny eskapády působily poněkud přitaženě za vlasy, ale aspoň to nebyla nuda. Rozhodně filmu nelze upřít, že z něj čišelo nadšení ze Shakespearova umění, které jednoznačně sdílím i já. A tak klidně překousnu mrzačení historie - ono se na to dá koukat jako na historickou fikci, čímž se ani film sám nikterak netají, a ani vám nemusí vrzat čelist. Soundtrack, leč nezřízená vykrádačka všeho od Elgara přes Hirschfeldera až k Zimmerovi, se poslouchá přinejmenším dobře. Nevidím důvod, proč nedat 4* - ba naopak. ()

kalap

Nebolo to, až také nepriehľadne ako sa tu píše, ale po rade uživateľa Lima som sa plne sústredil od začiatku a bola to na môj vkus nádhera, obrovská láska k písaniu hier prehlušila hravo aj možnosť byť kráľom, intrigánstvo, pletky, starý, Londýn veľmi dobré herecké výkony, jednoducho nemá to chybu. ()

maverick10

Podezrivam Rolanda, ze mu v jeho filmu pomahal zvucnejsi kolega, ba dokonce nejaky anonymous. Jeho dilo je totiz bezesporu to nejlepsi co doposud splodil. Ma to mouchy, predevsim ty, ktere nam brani lepe pochopit ty spletite vztahy jednotlivych incestnich postav, mohl by si taky odpustit to chaoticke skakani v case ve stylu Marty McFlaye, ovsem dobova atmosfera a herci jsou bez chyby. Sice zase prilis vidim v sedem oparu se haliciho Londyna 17.stoleti, tu pocitacovou grafiku, ale to je asi spis moje profesni nemoc. ()

M.i.k.e

hodně mi to připomíná Scottova Robina Hooda a myslím,že spousta lidí s tímhle kouskem bude mít problém.Ze začátku sice lehce zmatené (díky přeskakování časových rovin),ale v součtu zručně natočené dílko,které sice neuzemní,ale zároveň ani neurazí.Hodně záleží na divákovi samotném,zda je ochoten si tuhle Emmerichovskou alternativní verzi historie připustit k tělu.Osobně sem nad Shakespearovým autorstvím nikdy nepřemýšlel a jako "nezávislý" divák jsem se celkem slušně pobavil.Otázkou zůstává,jak by snímek vypadal v rukách někoho zkušenějšího v podobných vodách...70% ()

Figu

Občas se dostanu k takovým filmařským nesmyslům, že se divím, proč na to koukám do konce... Tak proč? Asi jsem něco pořád a stále očekával, jenže pořád a stále ne a ne se to dostavit. Herecký výkony mizerný, celkově nesympatičtí herci! Nepřišlo mi vhodně podaný prolínání dějů přítomnost - minulost... Dvě hodiny jsou opravdu spousty času na to projebat je u anonymní báchorky, fikce a sračky... 30% ()

O´Neill

Já pořád říkám, že Emmerich s Bayem jsou megalománi, a nemají se ani snažit točit nic jiného než blockbustery. Roland to bohužel vyzkoušel, a dopadlo to jak to dopadlo. Vzal si poměrně zajímavý námět, dodal k tomu úžasnou kameru a vynikající hudbu. Přesto však kompozice samotného filmu byla dosti nepřehledná, stejně jako samotné flashbacky. Pro zastánce tohoto typu filmu možná úžasná podívaná, pro mě jen průměrná záležitost. ()

Nach

Roland Emmerich a historické drama plné intrik, inteligentních dialogů a nedestruktivních záběrů? Kdyby mi o tomhle filmu někdo řekl, že ho natočil nějaký začínající režisér a Roland Emmerich ho jen zaštítil svým jménem, uvěřil bych onomu dotyčnému. Jsem šokován, zaskočen a příjemně překvapen. Měl jsem rád Emmericha jako destruktora a velice jsem se obával tohoto výtvoru. Možná právě proto jsem tak nadšen. Povedlo se, v co jsem ani nedoufal. Toto je zcela jiný podpis stejného režiséra, který dokazuje, že kvalitní film není o počítačových efektech, ale o herectví, scénáři a hlavně hlubokém prožitku ze sledovaného díla. Tyto vlastnosti Anonym u mé maličkosti splnil a já ho v kvalitě stavím vedle podobného snímku, Zamilovaný Shakespeare. 75% ()

bourec

Tak přiznám,že do toho filmu jsem šel hlavně kvůli Emmerichovi,prostě zvědavost.Co se týče výpravy,režijního vedení,i hereckejch výkonů,nemám co vytknout.Hodnotit ,nakolik je příběh smyšlenej,nebudu.Ale jinak samozřejmě příběhová nuda,navíc dost rušivý skákání z časovejch rovin,to zrovna moc nemusim.A v postavách taky dost bordel.Viděl sem,tak vohodnotim,i když tentokrát bych moje hodnocení bral dost s odstupem.50%. ()

Streeper

Tenhle film po skončení Vás nutí přemýšlet a pokládáte si otázku "Co když to vážně takhle bylo?". Jenže jsou tu ty dvě slova "Co když...", nikdy se nedozvíme jestli to je pravda, jestli William Shakespeare byl takový podvodník, jako ho v tomhle filmu vylíčili, proto jsem ráda za tenhle film, kde se režisér a scénárista nechali unést fantazií a natočili film, který odhaluje možná i pravdu možná jen výmysl. ()

bukowski83

Jak je tady pořád propíráno to, že je to nepřehledné a že v půlce filmu nevíte kdo je kdo, tak bych měl malou radu - zkuste se soustředit na ten film a ne na to jakej odstín má stěna ve vašem pokoji a nebo jestli to smrdí ten chlap napravo nebo nalevo od vás. Protože když tohle uděláte v postavách se prostě a jasně ztratit nemůžete a jestli nepomůže ani tohle, pusťte si raději něco jednodužšího. 80% ()

Little bear

Zase jsem udělala tu samou chybu, že jsem se na Anonyma strašně těšila. O to větší přišlo zklamání. Když pominu, že ze Shakespeara udělali troubu, co slíže všechnu smetanu a vyděrače (ne-li příživníka), tak mi ve filmu vadila nepřehlednost mezi postavami, ve kterých jsem se neustále ztrácela a prolínání mezi časovými liniemi. Škoda, čekala jsem víc. ()

enjoi

Pozoruhodná výprava, zajímavé téma, poutavé prostředí staré Anglie, Shakespearovy (opravdu?) hry, Tudorovci... to všechno do sebe zapadá. Jediné, co mi vadilo, že jsem se občas ztrácel v postavách a jejich spletitých intrikách. 70 % ()

Crawler-D

Za Rolanda Emmericha musel zaskočit nějaký anonym, jinak není možné, aby autor demolice světa natočil historicky komplikované dílo, přehledné a poutavé, bez ohledu na to, jestli to vnímáme jako alternativní či pravdivou verzi. ()

C0r0ner

Emmerich je nekorunovaný král sraček, ale občas se mu povede natočit něco, co až taková sračka není. Jako třeba Anonym. Ten ale u mě utrpěl jednou věcí - vlastně to byly dva poměrně nesouvisející děje v sobě, takže se z toho nakonec staly dva zkratkovité příběhy, které nebyly pořádně dotažené do konce. 65% ()

campix

Vize Rolanda Emmericha, jak to asi mohlo býti se Shakespearem a kupodivu není vůbec špatná. Pro Emmericha jsem měl vždy slabost protože jeho vizuál je vždy skvělá záležitost, jenže Anonymous má naprosto jiné kvality. Opravdu dobrá je dobová atmosféra a ne příliš známé ale kvalitní herecké obsazení, kterému vévodí Rhys Ifans, který je zde naprosto skvělý. Jediné co film sráží je místy až možná příliš přestylizované lokace, které hodně evokují zelené plátno a časové skoky, díky kterým je ze začátku těžké se orientovat. Musím tedy říci, že mě Anonymous překvapil tím jak je neEmerichovský. ()

Roland Emmerich zničí Měsíc

Roland Emmerich zničí Měsíc

09.05.2019

Emmerich zničí Bílý dům... zase

Emmerich zničí Bílý dům... zase

04.04.2012

Studio Sony/Columbia minulý týden utratilo 3 milióny dolarů za scénář akčního thrilleru White House Down od Jamese Vanderbilta (Zodiac, Amazing Spider-Man). Je to nejvyšší suma, jaká byla letos v… (více)

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky