Anonym

• Velká Británie Anonymous (více)
Velká Británie / Německo / USA, 2011, 130 min

Režie:

Roland Emmerich

Scénář:

John Orloff

Kamera:

Anna Foerster

Vanessa Redgrave, Rhys Ifans, Joely Richardson, David Thewlis, Paula Schramm, Robert Emms, Edward Hogg, Rafe Spall, Jamie Campbell Bower, Xavier Samuel (více)

Příběh filmu Anonym, který se odehrává v Anglii za období vlády královny Alžběty, spekuluje o otázce, která už po staletí vrtá hlavami akademiků a géniů jako Mark Twain, Charles Dickens a Sigmund Freud: kdo je doopravdy autorem díla, připisovaného Williamu Shakespearovi? Odborníci o tom vytrvale diskutují, byla o tom napsána řada knih a učenci zasvětili celé životy obraně či popírání teorií o osobě autora nejuznávanějšího díla anglické literatury. Anonym nabízí jednu z možných verzí jejich výkladu a zaměřuje se na dobu, kdy politické skandály a intriky, tajné románky na královském dvoře a zákeřné plány hamižných šlechticů, toužících po trůnu, vycházely na světlo na těch nejpřekvapivějších místech: na londýnských jevištích. (oficiální text distributora)

Wormboy

Emmerich tociaci konspiracny film o Shaekspearovi a dobe kralovnej Alzbety I. ako poslednej z rodu Tudorovcov? No preco nie... Remeselne je to velmi slusne zvladnute, Vanessa Redgrave a Rhys Ifans su vyborni, no predstavitelia Bena Johnsona a Willa Shaekspeara stoja za staru belu. Velke mnozstvo postav nie je problem, ich motivacia vsak zostava zahmlena a to problem je. No a napokon, klasicke Emmerichovske pateticke zvasty do takehoto filmu proste nepatria. Nie vylozene zle, len skoda, ze tento material do ruk dostal prave Roland Emmerich. 2,5/5* ()

pakobylka

Výpravná, byť trochu pokleslá fraška v okázalých, lehce dekadentních kulisách. Usilovně si hraje na velké drama a ve své nadutosti je přesvědčená, že snese srovnání s dílem samotného Williama Shakespeara. Ve skutečnosti je jen podřadným mišmašem z pera snaživého, ambiciózního, leč nepříliš talentovaného učedníka. Její přemisťování v čase je poněkud jankovité a naprosto nepředvídatelné - patrně jí nedochází, že ČAS není horská dráha ani trampolína či jiná atrakce ... že má svá vlastní pravidla a ta je nutno respektovat. V opačném případě jsou různé časové roviny zápletce spíše na obtíž, neboť s profesionalitou školených agentů-záškodníků cíleně narušují plynulost vyprávění a s gustem neúnavně bourají pracně vystavěnou atmosféru ... 2,5* ()

Juto

Roland Emmerich natočil skvelé dielo, ktoré je radikálny ďaleko od jeho obvyklých environmentálnych apokalypsových diel. Okolo filmu môže byť stigma, ktorú budú mnohí považovať za rúhanie. Chcel by som vás ubezpečiť, že najobľúbenejšie filmy sú fikciou. Väčšina divákov sa nezaoberá historickou presnosťou, pokiaľ je príbeh pútavý a plný drámy, ktorú prináša tento film. 8/10 ()

campix

Vize Rolanda Emmericha, jak to asi mohlo býti se Shakespearem a kupodivu není vůbec špatná. Pro Emmericha jsem měl vždy slabost protože jeho vizuál je vždy skvělá záležitost, jenže Anonymous má naprosto jiné kvality. Opravdu dobrá je dobová atmosféra a ne příliš známé ale kvalitní herecké obsazení, kterému vévodí Rhys Ifans, který je zde naprosto skvělý. Jediné co film sráží je místy až možná příliš přestylizované lokace, které hodně evokují zelené plátno a časové skoky, díky kterým je ze začátku těžké se orientovat. Musím tedy říci, že mě Anonymous překvapil tím jak je neEmerichovský. ()

WolfR

Uživatel POMO, vystihl Anonyma téměř dokonale. Sdílím podobný názor. Podle mě to bylo oslnivé historické drama, které ukázalo poněkud kontroverzní pohled na dílo Williama Shakespearea. Atmosféra úžasná, dobové kostýmy propracované, technický skvost a skvělé herecké výkony v čele s, podle mého nedoceněným, Rhysem Ifansem. Až se mi nechce věřit, že za tím stojí Roland Emmerich! Ano, ten Roland Emmerich! Ovšem co poněkud nedotáhl, jsou flashbacky a určité vztahy. Upřímně jsem byl poněkud zmatený kdo s kým a kdy. Přesto, 4 hvězdy a titul s přehledem nejlepšího filmu Rolanda Emmericha! ()

dr.fish

Citlivě zpracovaný film. Pan režisér nasbíral zkušenosti sice v jiném žánru, ale na vedení tohoto filmu to není nijak znát. Až na počáteční nepřehledné přesuny po časové ose alá Němý Bobeš, snímek šlape jako na drátkách. Téma alžbětínské doby bylo mnohokrát zpracováno a máloco na něm objevovat. Přesto se Emmerichovi podařilo znovu tyto vody rozvířit . Navíc mne potěšil pěknými obrázky Londýna, to vždycky oceňuju. Považuju jeho vstup na půdu neakčního filmu za zdařilý....80% ()

animaxis

Snad nejlepší historický thriller jaké jsem kdy viděl! Už začátek filmu vás upoutá tím, jak se film zaplete do několika časových smyček. Přesto ale není těžké se v nich orientovat. Děj filmu mi přišel naprosto skvělý. Taková teorie o zrodu Shakespearových děl mi přijde dost pravděpodobná, ale kdo ví jak byly ve skutečnosti napsány. Všechny postavy ve filmu mají svojí vlastní osobnost. To ve filmech není asi nijak zvláštní, ale jsou všechny postavy něčím hodně výrazné, jak hlavní, tak vedlejší. Také mě zaujal vizuál filmu. Většinou tu je mlhavé počasí a filmu z větší části kraluje bílá barva. A poprvé za dlouhou dobu jsem ve filmu viděl realistické středověké ulice. Herci v Anonymous jsou skvělý a jak bylo ve filmu řečeno, oni dávají život smyšleným postavám. Hudbu ve filmu si rozhodně poslechnu i samotnou. Do tohoto historického období se rozhodně hodí, navíc když se film odehrává v Anglii. Ve filmu jsem vlastně nenašel žádnou chybu, a tak dávám pět hvězdiček. ()

sir-dave odpad!

Nic proti Emmerichovi, sice pro většinu lidí točí blbosti, ale na rozdíl od Anonyma mě jeho filmy bavily. Tady jsem měl problém i po hodině rozeznat o co vlastně jde, v jaké době vůbec jsem a všichni herci mi ve svých kostýmech přišli jako přes kopírák. Trailer bych hodnotil jako jeden z nejlepších ale v konečném důsledku jsem takovou nudu už dlouho nezažil. ()

3n3my

Do tempa sa film dostal až v polovici, dovtedy to bolo o orientovaní sa v postavách a vzťahoch. Po tejto nezáživnej časti nastupuje akčnejšia 'thrillerová', ktorá už má všetko, čo má mať, a možno ešte Emmerichovu pompéznosť naviac. Príjemné historické prekvapenie, aj čo sa konšpiračných teórií týka. ()

okkac

Jaké překvapení, že Emmerich místo zničení galaxie, které by mělo následovat po ničení Země v 2012, se pustil do konspiračního filmu ohledně autorství Shakespearovských her. A hned z toho vypadl jeho nejvyspělejší film (po této stránce i nejlepší, ale přeci jen Universální voják nebo Hvězdná brána jsou ve svém ranku povedenější), což je i velká zásluha scénáře. Velká škoda, že to tak propadlo. Opravdu jeho nejlepší film od Stargate. ()

Radiq

Nevim, co každej má s tím Shakespearem. A pitvat se v jeho životě a díle nějakym konspiračním nápadem o tom, že to za něj psal někdo jinej, to mě moc nebralo. Navíc se tam střídaly asi 2 nebo 3 dějové linky, každá v jinym čase. A to v tom dělalo strašnej zmatek. A to nemluvim o tom, že zmatek byl i v těch postavách a historickejch souvislostech, v kterejch se neorientuju. Výběr herců taky nebyla zrovna výhra v loterii (kromě Rhyse Ifanse), možná tak v tombole... Jinak Emmerich sám o sobě je podle mě patlal, ale nebýt toho blbýho námětu, tak po výpravné stránce by se to dalo. Bohužel námět blbej byl, takže smůla... Jak se znám, tak do půl roka zapomenu, že jsem to vůbec kdy viděl a že tenhle film vůbec existuje. ()

Sabrewulf

Když už Emmerich konečně natočí něco, kde nepadají přeplácaně digitální baráky a není to lobotomie postrádající logiku a fyziku, tak si vybere zrovna tak nudné téma, že tam chcípl pes. Taková škoda. ()

Fanita

Keby som nebola zmetená z časovej línie a postáv, tak by som to pokladala za úžasný snímok, takto len 90%. Kamera krásna, herci skvelí, Rhys Ifans šarmantný a neodolateľný, vlasy Xaviera Samuela neuveriteľné, sorry, ale takáto farba v historickom filme??? ()

Motinski

Málokedy vznikne taký nepomer. Anonym má geniálny scenár ale Emmerich ho tragicky domrvil tým ako nám ho vyrozprával. Nezmyselné strihy, skákanie v deji, nevýrazní herci, tempo ktoré je miestami zbytočne rýchle a inokedy až moc nudné. Pár krát som sa riadne stratil v tom čo sa deje a nevedel som si film užiť aj napriek pozitívam. Výtvarná stránka sa podarila na výbornú. Je zvláštna a svojská, skvelo nasvietená, poetická a ako vykreslenie doby fungovala. Boli tu scény čo si budem pamätať, no s istotou viem že už si to nepozriem znovu. Námet mal skončiť v rukách niekoho kto vie čo chce a má za sebou dramaticky zlvádnuté filmy. Verím tomu že by potom išlo o oskarovú záležitosť. ()

Haretix

Ronalde, Ronalde lepší je když něco vybuchuje a svět se bortí, tohle se nepovedlo. Nejvíce filmu pomáhá Rhys Ifans, který si hraje svoje. Jinak to šlo natočit sakra lépe a mohlo vzniknout krásné historické drama. ()

Johnny.ARN

Skvelý historický film. Kto chce vedieť niečo nové o Shakespearovi, nech si to kľudne pozrie. Výprave, kostýmom sa nedá nič vytnúť. Problém je v postavách. Pochybujem, že existuje človek, čo sa v tejto zložitej spleti mien, vzťahov a postáv nestratil. Škoda, lebo inak to je skvelý film. Od režiséra som možno očakával, že trochu viac hercov vyžmýka, niektorých potenciál bol až žalostne nevyužitý. 3 z 5 ()

Roland Emmerich zničí Měsíc

Roland Emmerich zničí Měsíc

09.05.2019

Emmerich zničí Bílý dům... zase

Emmerich zničí Bílý dům... zase

04.04.2012

Studio Sony/Columbia minulý týden utratilo 3 milióny dolarů za scénář akčního thrilleru White House Down od Jamese Vanderbilta (Zodiac, Amazing Spider-Man). Je to nejvyšší suma, jaká byla letos v… (více)

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky