Vcelku po zhruba první půlhodině je jasné, co se bude dál dít. Předvídatelný thriller tentokráte napěchovaný epidemií smrtících virů. Co tedy stojí opravdu za řeč, je jenom účast zvučných jmen hereckých hvězd hollywoodského nebe a působivé postkatastrofické davové scény. Vše ostatní není nijak objevné, protože jde pouze o profláknuté žánrové klišé. Takže nezbývá než dodat, že jalový děj není žádnou velkou devizou filmu.(7.4.2012)

Stále přemýšlím nad tím, co jsem vlastně čekala a zjišťuji, že jsem nejspíše dostala přesně to, co jsem čekala. Tohle téma by asi lépe natočit nešlo. Soderberghova režie je skvělá, neztrácí na tempu a především v první polovině filmu se mi nejvíce líbil jeho důraz na všechny drobnosti, každý dotek je zde životně důležitý a vše do sebe zapadá. Největším lákadlem filmu je samozřejmě hvězdné obsazení, ale žádný herec zde nevyniká nad druhým, jednoduše k tomu nedostane prostor. Přes všechny tyto kvality mě však film nechal úplně chladnou. Při sledování jsem necítila vůbec nic, bylo mi jedno postav a bylo mi i jedno, jak to vlastně skončí. To je můj největší problém s tímto filmem. Shrnula bych to takto. Řemeslně skvěle odvedená práce, ale nic víc. Lepší 3*(20.10.2011)

Lidi si stěžují když vidí nějaký film na podobné téma a vždycky se řeší osud nějaké skupinky, která nám je blíže přiblížena, se kterou cítíme a která bojuje o život. Říkáme si, není to až moc americké, nebylo by lepší to vidět z trochu jiného pohledu? Tento jiný pohled nám nabízí právě Nákaza. A já si říkám, není přece jenom klasický scénář lepší? Nákaza je dobrý film, ale bez jakékoli šance sžít se s nějakou postavou a fandit jí, protože tu je nepřeberné množství postav a problém je řešen spíše z vyšších pozic. Je tu i příběh na jaký jsme normálně zvyklí, ale není to až tak propracované, protože je kladen důraz i na jiné věci. Je nám ukázáno, jak by to asi vypadalo v největších zdravotnických organizacích, jak by z této situace prosperovali žurnalisté a podobně. A mě to zas až tak nezaujalo, asi jsem spíš pro klasiku, která je víc údernější a dokáže člověka více dostat. 60%(4.12.2011)

Sledování s rýmičkou jedině pro otrlé. Hlavním hrdinkou je tu samotná nákaza; o té to je. Zcela nový typ filmu; emočně sterilní (a o to více působivý) dokument o věcech budoucích, který skrze nakažlivou atmosféru vyvolává neodbytný pocit "tak takové to bude, takhle to tedy proběhne..." Ovšem až to propukne, tak bez perfektního Martinezova hudebního podkresu. Což bude věčná škoda.(2.1.2013)

Prase má nemanželský sex s netopýrem a rázem je lidstvo na kapačkách, ženevská WHO na nohou a farmaceutické firmy na koni.. Zatímco třeba Petersenův Outbreak si razí cestu ryze konvenčními filmovými prostředky, tak Soderbergh, ukazující strach jako ten nejnakažlivější virus, sazí spíše na nezúčastněnou, dokumentární formu. Věren svých tradic honí až příliš mnoho zajíců najednou a i když mu jich hodně upláchne neznámo kam, nakonec podobně jako v Traffic ukáže, že jiskérka naděje a lidskosti vždycky někde zahoří. Režisérův autorský rukopis je už podobně jako ten Fincherův nezaměnitelný a kdyby do jeho snímku náhodou pronikla nějaká bakterie, nemá šanci na přežití - je to totiž to nejsterilnější prostředí, co znám. Někdo ale čistotu rád..(26.3.2012)

• Tien You Chui

• - První film Stevena Soderbergha promítaný v IMAXech. (HellFire)

• - Herci Jude Law, Gwyneth Paltrow a Matt Damon si společně již jednou zahráli. Setkali se již během natáčení filmu Talentovaný pan Ripley (1999). Gwyneth Paltrow a Jude Law si pak společně zahráli také ve filmu Svět zítřka (2004). (Haretix)

• - Dr. Lipkin, konzultant filmu a ředitel Kolumbijské univerzity, uvedl, že filmová nákaza byla vytvořena na základě některých vlastností viru Nipah, který se šířil v 90. letech v Malajsii z prasat na farmáře. (oje)