Mladá dívka Jane Eyrová utíká přes vřesoviště a na kost promoklá končí u dveří domu Riversových. Duchovní John Rivers se jí ujímá a spolu se sestrami Dianou a Mary jí poskytnou útočiště. Jane si chce najít práci. Neustále vzpomíná na to, co jí až dosud život přinesl... Po smrti rodičů si ji vzala k sobě sestra jejího otce, matka rozmazleného Johna, který jí ubližoval. Na radu pana Brocklenhursta pak byla poslána do školy pro sirotky, kde se jí dostalo rovněž hrubého zacházení. Nakonec jí pan Rivers nabídl skromné učitelské místo ve venkovské dívčí škole, kterou právě založil ... Po odchodu ze sirotčince nachází Jane práci jako guvernantka francouzské schovanky pana Edwarda Rochestera na jeho panství Thornfield Hall. Chovají se k ní pěkně a Jane si vybuduje vřelý vztah s malou Adele Varensovou. Pan Rochester přijíždí na odlehlé panství jen zřídka a první setkání s Jane nedopadne dobře: kůň se před Jane splaší, shodí jezdce a ten si poraní kotník. K Jane a služebnictvu se chová odtažitě, až nepřátelsky, oceňuje ale Janinu přímou a čistou povahu. Jednou v noci vzbudí Jane podivné zvuky a vzápětí objeví v Rochesterově pokoji požár, který pak společně uhasí. Rochester jí děkuje. Brzy ráno pak nečekaně odjíždí. Začíná se šuškat o jeho svatbě se slečnou Blanche Ingramovou, která brzy nato přijede na Thornfield. K Jane se společnost chová přezíravě, Rochester jí ale začne dávat najevo, že mu na ní záleží. Jane mu pomůže ošetřit tajemně zraněného přítele z Jamajky, který přijel na návštěvu, Rochester ale odmítá sdělit, kdo ho zranil. Jane krátce navštěvuje svou tetu. Ta je po mrtvici, která ji sklátila poté, co její marnotratný syn John utratil celé jmění  a spáchal sebevraždu. Ukáže se, že před třemi lety dostala dopis od příbuzného z Madeiry, který žádal o adresu Jane, protože ji chtěl adoptovat. Ona ale odepsala, že Jane zemřela ... Po návratu do Rochesterova domu Jane nabízí, že si najde nové místo, až se pán ožení. Ten ji ale místo toho požádá o ruku. Paní Fairfaxová ji před ním varuje, Jane je ale šťastná. Když se snoubenci ocitnou před knězem, vstoupí náhle muž, pan Mason z Jamajky, a oznámí, že Rochester je už 15 let ženatý s jeho dcerou. Jane je zdrcená, o to víc, že Rochester jí pak ukáže svou šílenou ženu, nebezpečnou pro své okolí, která žije zavřená s ošetřovatelkou nahoře v domě. Rochesterovi ji vnutil otec a on ji přese všechno nedokázal umístit do blázince. Přísahá Jane lásku a chce s ní žít, ta ale odmítá a z Thornfieldu odchází ... (TV Prima)

Tatianistka

Konečne som videla takú Janu Eyrovú aká má byť. Po prvé, som bola veľmi spokojná s výberom hercov..konečne spĺňali moje kritériá a boli presne takí, akích som si ich predstavovala aj ja a hlavne sa dej filmu..resp. scenár držal knihy v takej rozumnej miere, tým myslím hlavne hlavné postavy, pretože v predchádzajúcom sfilmovaní tohto diela som mala veľké výhrady hlavne k tomu. Po druhé, atmosféra filmu bola úplne anglická :), herecké výkony výborné..musím povedať, že sa k sebe veľmi hodili. Jedinú výčitku by som mala k záveru..ja som dúfala, že tam bude aspoň svatba, ale aj tak dobre:) ()

Robbi

Měl jsem možnost v krátké době vidět tuto verzi a Zeffirelliho adaptaci. Nechť se na mě mnohem slavnější režisér nezlobí, ale Fukunaga vystihl daleko víc ono neutěšené prostředí prostupující značně do nálady a povah lidí. Řečeno hezkou slovní hříčkou: ohromuje tím, že se snaží vyloučit právě ony bombastické scény. Ponechává jisté tajemno - vůbec například nezařadil hořící Thornfield a závěr díky jeho vyznění je natolik otevřený, že si můžete zvolit různý konec příběhu komplikované lásky. A především - Mia Wasikowska svým výkonem (alespoň v mém náhledu) rozhodně předčila Charlotte Gainsbourg, pokud bych měl hlasovat mezi W. Hurtem a M. Fassbenderem, vyhrál by nový Rochester podstatě těsněji). A skutečně výborný výkon podává Judi Dench, jejíž paní Fairfaxová v prozatímních adaptacích nemá konkurenci - a že jich byla už pěkná řádka. Proč tedy jen čtyři hvězdičky? Za poněkud rychle přeběhnutý pobyt Jane v Lowoodu. Ten by si nějakou tu minutu navíc rozhodně zasloužil. ()

DadysGirl

Křehká, nádherná, vášnivá, ale i chlapecká Jana Eyre v podání Mii Wasikowské je nejlepší adaptací, kterou jsem viděla.... Nádherné... Ústřední dvojici věříte vše, až vás občs zamrazí nebo přestanete dýchat... Romantika a velká velká láska... Doporučuji všem! ()

maruli

Zatvrzele říkám NE NE NE. Proč? Protože tahle Jane Eyre byla chladná a nemastná a neslaná a nevyvolala ve mně ani jednu emoci. Protože žádná Jane Eyre už nebude tak dokonale éterická a přitom zranitelná a krásná jako Charlotte Gainsbourgh, žádný Mr. Rochester tak skvěle ironický a jízlivý a přitom niterný a zamilovaný jako William Hurt, malá Anna Paquin je co do hereckého výrazu a už tehdy nepřehlédnutelného talentu stěží překonatelná, Fiona Shaw si rozehrála své herecké koncerty taky za srdce chytajícím způsobem. Zkrátka a dobře, Zefirelliho verzi je těžké překonat a tenhle velkolepý velkofim mi přijde jako jeho školácká kopie. Špatně obšlehlá. 2 hvězdy za snahu a ze shovívavosti, ale jinak odpad. Protože vše, co tam být mělo, jednoduše chybělo. ** Po shlédnutí 2006 BBC verze musím trochu slevit z adorování Zefirelliho. Možná trochu víc. Chcete skutečně poznat Jane Eyre? Podívejte se. (http://www.csfd.cz/film/228551-osudova-laska-jany-eyrove/) * nejlepší komentář: Psema ()

danielK

Já prostě miluju verzi z roku 1996 s malou Aničkou Paquin...tohle se snažilo být inovativní a u mě nepochodilo. To, že se film nevypráví chronologicky je fajn nápad, ocenit by se měla i opravdu anglicko-ponurá atmosféra a nádherné kostýmy. Z hereckých výkonů potěší Michael Fassbender je geniální, Judi Dench je taky moc dobrá. Mia Wasikowska mi celý film rušila a nesedla mi - ani herecky, ani typově. (a to se mi v Alence i v Děckách líbila). Nelíbila se mi také představitelka tety, ani malé Jany (tu zahrála Anna Paquin v 96kové verzi naprosto bravurně) - byly afektované a nesympatické. Celkově si tu režisér s dámskými postavami moc nepohrál (výjimkou je J. Dench). Mrzí mě též absence (SPOILER) hořícího zámku a smrti Berthy a její služebné - celý konec nevygradoval (KONEC SPOILERU). Prostě pokud chce někdo vidět kvalitní zpracování tohoto skvělého románu, šáhněte po starší verzi z roku 1996. Hodnotím 45% ()

web-dat odpad!

Fuj !!! Jak jsem to mohl dokoukat? Nechápu sám sebe. Překonal jsem max.odpor a podíval se romantické / drama a pouze jsem se utvrdil v tom, že tento žánr opravdu není pro mě. Nesnáším filmy, které se tváří romanticky a přitom je to SCI-Fi jak vyšité. Proboha BABY a chlapy ..co jste na tyhle sladké filmy, probuďte se. Tohle Vás v životě nikdy nepotká, teda jestli nevěříte v Nový svět pod Boží vládou. To pak ANO, a souhlasím s Vámi. Ale odbíhám od tématu. Tento film má tolik nereálných a slaboduchých míst, které najdete tak samo třeba ve filmech ... Terminátor, Vetřelci, Kunfu mela, nebo mém oblíbeném filmu - IP MAN ! Ale tyhle mnou jmenované filmy - si nehrají na Romantiku když to je sci-fi. Ach joooo, zase mě z toho chytá žaludeční neuróza .. omg, svět se zbláznil! ()

Monty71

K tomuto filmu som si sadla ako nepopísaný papier. Nečítala som knižnú predlohu, ani som nevidela žiadne z predchádzajúcich filmových spracovaní. Nemala som preto žiadne špeciálne očakávania. Možno práve preto ma tento film očaril. Prežívala som s Janou každú sekundu a z hĺbky srdca som jej priala aby našla svoj kúsok šťastia. Prostredie, v ktorom sa film odohrával dodávalo tú správnu pochmúrnu atmosféru a samotná Mia ma presvedčila, že nám rastie nová generácia sympatických a talentovaných herečiek. Teraz ma už len zaujíma,kedy sa natočí ďalšie spracovanie. ()

TommyDiamond

Film Jana Eyrova z roku 1996 se mi líbil víc, než tento z roku 2011. Příběh je pořád stejně skvělý, libivý a nestárnoucí. A natáčet to co už bylo mnohokrát natočeno, to už na vás klade jisté nároky. V takovémto případě musí být film lepší než všechny ostatní. Jana Eyrová 2011 toto bohužel nesplnila. Tři hvězdy dávám za sílu příběhu a feminismu. Celkově 60% ()

stuplik20

Naozaj krásny príbeh lásky ,síce som sa po scéne s Richardom lakol že je to ďalší príbeh o upírovi :) Priznám sa knihu som nečítal ,ale na plátne to vyzeralo vierohodne s pochmúrnou atmosférou anglického vidieka a charizmatickými postavami. Buďem si musieť tú knihu zohnať. ()

liberita

Výborná adaptácia viktoriánskeho románu, ktorý mi sám o sebe z hľadiska ústrednej témy, použitých dialógov a nedostatku rozprávačského talentu jednej zo sestier Bronteových nikdy nepripadal príliš zaujímavý. Samotný príbeh bol už sfilmovaný mnohokrát, ale tomuto konkrétnemu sa ako jednému z mála naozaj podarilo na jednej strane vystihnúť atmosféru a ducha viktoriánskej doby, na druhej strane vynechaním nepríliš podstatných scén príliš neunudiť diváka. Scenár je rovnako výborný ako herecké výkony väčšiny obsadenia, predovšetkým už tradične skvelého a stále sa zlepšujúceho Michaela Fassbendera ale i hviezdičky Wasikowskej. ()

Mijagi

Smekám. Cary Fukunaga si u mě napravil reputaci po průměrném Sin Nombre. Děj Jany Eyerové tvoří především jednotlivá setkání ústřední dvojice. Jejich konverzaci, z níž vyvstává hlavní téma příběhu se všemi otázkami, nechává režisér postupně gradovat od chladné až k téměř rozpálené, aby ji před úplným vzplanutím utnul a vrátil se k ní ve zklidněné, ale přesto dojemné, závěrečné scéně. Tuto mistrně načasovanou, minimalistickou linii navíc odvíjí často jen v náznacích (jemné detaily v pohledech, důraz na určitá slova atd.), čímž ponechává dostatečný prostor pro fantazii diváků, pro jejich vlastní vžití se do rozpoložení hlavních postav. Jinými slovy: Film vás nevtáhne, musíte si do něj najít cestu. Významný podíl na úspěchu mají herci Mia Wasikowská a Michael Fassbender. O tom, že ke scénáři přistoupili s veškerou zodpovědností, není pochyb. Plný počet. ()

Falco.araea

Já vím, já vím, jsem malá naivní hloupá blbá holka, která prostě nějak nevidí krásu těch starých verzí, ale když mám Miu a Fassbendera mezi oblíbenými herci? Viděla jsem to asi desetkrát a pokaždé to mělo něco do sebe, protože dle mého mínění je to výborný film podle dokonalé knížky. Jenom ten ošklivý pan Rochestr a nehezká Jana se jim moc nepovedli, ale to ať filmu vyčítají jeho odpůrci, ne já. ()

ilovebritain

Jeden ze vzácných případů, kdy se dobrá kniha promění ve skvělý film. Budiž tomuto filmu ke cti, že mě donutil přečíst si knižní předlohu. Byť se mi film líbil víc. Pochybuji, že by Bronteová skákala radostí, ale přidaná emocionalita je filmu jenom k dobru. S Miou se lze ztotožnit a Michael je přesně takový, jaký Rochester má být. Románový hrdina, kvůli němuž stojí za to vzdychat. ()

Margerie

Film je to krásně natočený, což o to. Při srovnání s famózní knižní předlohou vás ovšem zarazí, jak moc tvůrci obě hlavní postavy nepochopili. V případě Jany to trochu narovnává skvělý výkon Wasikowsky, která se očividně i přes úskalí scénáře snažila se svojí postavou co nejvíce ztotožnit. S Rochesterem je to však horší, jeho povaha nebyla vykreslena ani z poloviny tak dobře, jako se to podařilo Charlotte Bronteové. I tak by to ovšem byla čtyřhvězdičková podívána - nebýt toho zpackaného, osekaného konce, v němž se úplně ztratil smysl knižní předlohy a zbyla pouhopouhá sladkobolná viktoriánská romance, nad jejíž dojemností možná uroníte slzu, ale víc to s vámi nehne. Škoda, možná by stačilo přečíst si knihu ještě jednou a měli bychom před sebou jednu z nejpovedenějších adaptací kanonického díla. ()

Nathalia.A

Príbeh Jany Eyrovej a pána Rochestera nás okúzľuje už vyše 2 storočia a zrejme stále aj bude, nielen vďaka knihe, ale aj filmu. A práve táto najnovšia filmová verzia je práve tá, ktorá dala Jane a Edwardovi najromantickejšiu, najbolestivejšiu a najpravdivejšiu podobu. S príbehom Jany prechádzame temnými lesmi, usadíme sa na istý čas vo veľkom panstve bez lásky a radosti a sme svedkami vzniku krásnej prirodzenej lásky, ktorá prežije aj napriek bolestivým zisteniam a okolnostiam. . . S výberom hercov som nemohla byť spokojnejšia - Mia Wasikowska ( Jana ) je neskutočne zaujímavá osobnosť a rovnako tak aj Michael Fassbender (Rochester) , ktorý má jeden vzácny a mnohokrát zriedkavý dar- charizmu. S týmito všetkými bodmi sa z príbehu Jany Eyrovej stáva jeden zaujímavý film s nádhernými scénami a aj keď si pri knihe máme vytvárať vlastné predstavy ( či skôr vlastné Jany a pánov Rochesterov ) , teraz si pri čítaní tejto knihy budem predstavovať jedine Miu Wasikowsku a Fassbendera. . . Veru, trebalo by sa už opäť nachvíľu vrátiť k Charlotte Bronte a jej písanej Jane Eyrovej :) ()

BUBO26

Herecké výkony sú úžasné, ale narozdiel od verzie z '96 ma toto dosť nudilo. Nejak som si z toho nič neodniesol. ()

Petike

Tento film je vec vkusu. Ak máte radi štylizovanosť éry romantizmu zahnanú až do krajnosti, fajn, tento film sa vám bude veľmi páčiť. Ja sa do toho tábora nezaradzujem. Nemám nič proti Mii, ale na Janu sa podľa mňa nehodí, z viacerých dôvodov. Jej výkon nebol zlý, ale mal som neustály problém veriť, že naozaj stvárňuje Janu Eyrovú. Podstatne civilnejšia televízna miniséria z 2006-ho ostáva v mojích očiach neprekonaná ako adaptácia Brontëovej románu. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky