Nevtíravá úsměvná hořkosladká záležitost. Milé a ČISTÉ povídání, které rozhodně není žádnou taškařicí, ale upřímnou drobnokresbou venkovského života. Scénárista a režisér Jan Prušinovský na něj pohlíží smířlivě, nevysmívá se mu, ač jde o místo, kde se zastavil čas. Své postavy má odpozorované, některé jsou na české poměry slušně vnitřně komplikované, divák však může postrádat vyloženě kladného hrdinu. Já však nikoli, stačili mi typově přesní herci, kteří dokázali přenést na plátno mentalitu buranů, aniž by samotný film sklouznul k buranskému vyznění. Prušinovský totiž není (zatím, a snad to tak zůstane) žádný populista jako Renč nebo Vejdělek, svým příběhem překvapuje, jak je prostý a jednoduchý, přesto své kvality má. Má také nesnesitelného dědka Miroslava Krobota, který svou ubručenou postavu hraje minimalisticky coby netolerantního samorosta, kterého sžírá desítky let stará nevěra manželky (zase v tom bude fotbal). Právě jeho umanutost (selhávající srdce) se stane motorem vyprávění. Není to ale jen on, ale i jeho banda pohodlných pivařů, kteří se po herecké stránce nemusejí za nic stydět. Nestydím se ani já, že po delší době českému filmu šoupnu čtyři hvězdy. Smích tu totiž neznamená posměch..(6.3.2013)

Protlačit ještě trochu víc forků a pět hvězd tomu možná nalepim, ať žije primitivní lidová zábava. Už dlouho se mi totiž u novější české komedie nestalo, že bych se vydržela culit prakticky celý film. Námět sice není nic, co by nesesmolila parta štamgastů v hospodě po 5.pivu, ale co si budeme povídat, složitý příběh běžný divák seriálu Okresní přebor neočekával ani od celovečeráku. Všichni byli spíš natěšeni na svoje oblíbené postavy , hlášky a velmi vydařenou typickou atmosféru, která tak úžasně smrdí vesnicí, že má jeden chuť si zase zajet k bábě , zaposlouchat se do konejšivých zvuků kombajnů při sklizni, sednout k umatlanému PVC ubrusu a usrkávat zabijáckýho zatuchlýho turka. .Další velké plus za sympatické civilní herectví a to dokonce i v podání Ludi Soboty, jehož postava poprvé v životě nezavání naprostou idiocií s prvky Dawnova syndromu. Vetchý zahrál zaníceného fotbalistu Luňáčka tak dokonale, že nepochybuju o jeho patologickém vztahu ku sportu i v realitě a vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se za tuto roli vzdal honoráře, protože kurva dvoufázový trénink, ne..Dále opět neodolatelný Láďa, postrach všech logopedů, jehož podání slov jako KJABIČKA, HOJUBIČKA PJAVÁ, ZDJAVOTNÍ PJOBJÉMY nemůžete nemilovat. A všem těmto líbezně primitivním postavám vládne a kraluje trenér Hnátek, drsnější než šmirglpapír dvacítka. Takže Krobot na hrad a sportu zdar!(30.9.2012)

Seriál jsem nesledoval a na film narazil náhodou v telce. Musím říct, že mě ihned zaujal výron čarodějova učně Krobota a Vetchého prchlivý vesnický Eda. I seriozní Sobota překvapil a velmi. Pořád jsem čekal, kdy začne koktat jak debil a nic. Nakonec z toho byl pohodový film ze současné české vesnice, kterou sice tak prožitou nemám, ale trochu přeci jen jo a skvěle mi to korespondovalo s realitou a musím tak hodnotit kladně. Jen mě mrzel ten veterinář. Že jde o blba, bylo očividné, proč tedy musel ještě místo "r" říkat "j"? Aby to umocnil? Ale ne... To už bylo poněkud přepálené. Pokud je ale toto jediná výtka, film je pořád v pohodě. Idea příběhu, že Krobot odmítne srdce dárce, jelikož se jedná o orgán fanouška nenáviděné Slávie, mi přijde fakt dobrá. Nezbývá, než dohnat ztracené a podívat se i na seriál.(12.10.2015)

Čtyři hvězdy, ale s výhradami. Vadili mi jedinci, zřejmě fanoušci Okresního přeboru až za hrob, hýkající při sebemenším náznaku vtipu. Vadila mi postava Adolfa, jehož zábavnost spočívala v říkání j místo r. Ano, hýkalo se u každého "dobjej" či "magoj". Začínám být také čím dál tím více alergický na reklamy ve filmech. Ta spousta záběrů na novou Škodu Citigo jistě nebyla náhodná. Krom výše zmíněného jsem se poměrně dobře bavil, nejvíce samozřejmě Hnátkem a Luňákem. Asi si časem splaším i seriál... 80%(18.5.2012)

Zhlédnuto v premiérový den, nadšení po recenzích plných chvály na vrcholu, ale přesto zklamání. Od celovečerního prequelu OP jsem čekal mnohem víc. Miroslav Krobot je sice bezesporu výborný a jeho ztvárnění Pepika Hnátka mělo své kouzlo, ale ostatní postavy (snad s výjimkou "Jiřiny" Ondřeje Vetchého) neukázaly prakticky nic. A když, tak rozhodně pod úrovní lepších epizod seriálu. Všehovšudy se mi dostalo jen průměrného dílu televizní zábavy roztažené na 100 minut.(30.3.2012)

• - Po filmu Sestřičky (1983) jde o druhý film, kde si Alena Mihulová a Ondřej Vetchý spolu zahráli pár. (boul)

• - Kniha, kterou čte Pepik Hnátek (Miroslav Krobot) v nemocnici, je Quo Vadis od Henryka Sienkiewicze z roku 1896. (mimamo)

• - Josef Hnátek (Miroslav Krobot) údajně zemřel při 270. derby pražských S, které Sparta prohrála 1:4. Avšak zápas, který Sparta prohrála 1:4, byl 268. derby. Ve skutečnosti 270. derby o rok později vyhrála Sparta 1:0. (ELBobes)