Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

hroubek

Skvělá podívaná.Ano napsal jsem skvělá podívaná.Tento snímek mě pořádně překvapil.O zápletce jsem něco četl,viděl pár trailerů a výsledek je úplně jiný než ho prezentují trailery.Ty z toho filmu dělají kýčovitou podívanou, kterou naštěstí není.Tohle je totiž prvotřídní drama z amerického jihu 50-60 let.O režisérovi Tateu Taylorovi a předloze jsem nikdy v životě neslyšel a právě proto je mé nadšení ještě větší.Taylorovi se nádherně podařilo vykreslit dobu, ve které se odehrává příběh a popsat jí takovou jaká asi mohla být.K tomu mu samozřejmě pomáhají výborné herečky v čele Emmou Stone,Bryce Dallas Howard,Jessicou Chastain a Violou Davis s Octavii Spencer.Všechny dostávají dostatek prostoru aby si nás získali a podařilo se nás dojmout.Osobně jsem velmi rád, že Emma Stone tuhle roli vzala, protože svým výkonem dokazuje, že klidně může hrát v dalších dramatech.Bohužel i tady mi něco nesedlo přesně tak jak mělo.A to, že film nemá žádnou kloudnou mužskou postavu a má trochu přepálenou délku.I tak jde o jedno z nejmilejších filmových překvapení, které mě teď ke konci roku potkalo. ()

Narya89

Tak tento snímek me opravdu oslovil a zaujal natolik, ze jsem s nejvyšším hodnocením nevahala. Problematika rasy, která je zde tak názorně ukázána, je něco co i v dnešní době působí mnoho problému pravé proto, ze kvůli jiné barvě pleti se navzájem vnímáme jako ti jini,druzí atd. Samozřejmě pleť není jediným důvodem diskriminace,pojí se s tím i nerovnosti genderoveho, třídního či náboženského původu, což je prave také mozné vnímat v The Help (černobílý svět mi výjimečně přijde jako lepší název).je nepochybně těžké prosadit se a vůbec začít mít jiné myšlenky než většina lidi, mezi kterymi žijeme. A je i nepochybně ukázka obrovske odvahy se tomuto útlaku postavit a promluvit o své zkušenosti a věřit v možnost zmeny, nevzdavat to. Tento příběh ukazoval přesně takovou kolekci silných lidských charakteru a z tohoto důvodu na me udělal takovy dojem a všem ho absolutne doporučuji, protoze tu nejde o nějakou sci-fi z vesmíru nebo nemoznou fantasy, díváme se na sami sebe v historii a doufejme, ze uz novyma očima. ()

haj

Černobílý svět a čistě černobílé charaktery, žádnej střed ve vztahu k černé rase tady neexistuje, jedni nenávidí a pohrdají, druzí jsou extrémně milí a hodní, žádnej názorovej střed není, stejně tak prakticky chybí jakákoliv mužská postava, která by měla aspoň malý vliv na příběh. Tenhle film u mě nějak nefungoval, přesto že se celou dobu snaží hrát na city víc než cokoliv, co jsem za poslední dobu viděl, tak ve mě téměř žádný emoce nevyvolal, na tom má asi hlavní zásluhu právě černobílý a lehce povrchní pohled na věc, jehož úkolem je spíš hrát na city než vyprávět příběh a absence postav, s kterejma by se člověk mohl aspoň trošku ztotožnit. Celkově film určitě příjemnej, ale nemyslim si, že si zaslouží takhle vysoký hodnocení. ()

VasaX

Ze začátku hned jedna věc, která mě na jinak dobrém snímku zklamala. Film se snaží vypadat jako lehce šokující rozkrývání historické skutečnosti, historická sonda do sociálních a lidských rovin určité problematiky, a přitom jen opakuje stereotypy, které jen poskládá do dramatické posloupnosti a poutavého děje, a naplní je dalším stereotypem v podobě poměrně jasných jednorozměrných archetypů postav. A tak český název Černobílý svět v podstatě, a značně paradoxně, vystihuje opravdovou podstatu snímku. Snaha o ironizaci a poukázání na to, že svět není černobílý naopak ve své naivitě přispěla k celé "černobílosti". Ona zde asi prvoplánnově nebyla upřímná snaha o rozhrnutí tématu a historický odlesk vsazený do širšího kontextu, jako spíše o napínavý příběh, který celou svou silou směřuje k dojemnému finále. Ale The Help klame tělem a někteří lidé by tohle mohli přehlédout a vytvořit si, či utvrdit, své představy, stereotypy či předsudky. Už jen to, že snímek celou dobu vykresluje situaci jako "bílé hloupé/zlé/arogantní/povýšené/etc... jinak neschopné paničky šikanující, diskriminující a ponižující své černé služky" (velmi obrazně řečeno) a stanoví ji jako jakýsi obecný vzorek místo jako konkrétní skupiny, i když vlastně ke konci skrze zkušenosti dalších služebných špitne, že je i mnoho jiných lidí, kteří se chovají přinejmenším korektním způsobem, ne li rovnou s chápající vstřícností. Jinak je to ale moc dobré a povedené drama, ktetré ony předlouhé dvě a půl hodiny skvěle vyplňuje. S hezkou historicky korektní výpravou, snaživými hereckými výkony na úrovni a několika trefnými historickými vhledy když člověk ví, kde má hledat. Osobně rád doporučím, The Help/Černobílý svět je filmovým zážitkem, i když má své vrtochy a vlastnosti, které se nemusí někomu líbit, stále stojí za shlédnutí. ()

sheldonka.

Film staví na perfektním scénáři a na tak skvělých hereckých výkonech, že lepší už to být prostě nemohlo. Navíc mám ráda filmy, které jsou pravdivé a to The Help určitě je. Celé je to pro mě velké překvapení. Nemyslela jsem si, že se mi to bude až tak líbit. Film mi utíkal strašně rychle a ani minutu jsem se nenudila. Mockrát jsem si říkala, že to snad není možné, jak je to zahrané. Tady je úplně jedno jestli se jedná o zápornou nebo kladnou postavu .. všechny výkony byli naprosto skvělé. The Help je krásný film, který určitě stojí za shlédnutí. ()

nevermore

Malinký spoiler. Silný film, ale posledních 20 minut už přecházelo v opravdový kýč. Ta americká patetická produkce prostě ty filmy boří. Na konci již téměř zbožštělá hlavní bílá postava (která mimochodem místy přehrávala, jak zákon káže) posouvá při rozhovoru s "napravenou" matkou film úplně do úplně jiných sfér. A úplný závěr už je skutečně přemrštěný.. 75% ()

Saku

Puvodne sem dal *** ale pres noc se me to rozlezelo v hlave a rikam si...ty herecky, ten film vylozene tahnou, i kdyz je samozrejme podle vzhledu a charakteru hned jasne kdo hraje na jake strane. Je tu par silnych momentu, ta doba musela byt nesnadna, urcite vic nez bylo zobrazeno, coz me mozna ve vysledku chybi. Zamerne sem si o filmu nic nezjistoval, nevedel sem na co jdu a tak mohu objektivne rict ze Taylor vykrada Mendese kudy chodi, voice-over hlavni hrdinky jako by vypadnul z Americke krasy a zpusob vyobrazeni postav a vztahu je totozny jako u Revolutionary Road, k tomu hudba T. Newmana ktera je tentokrat nejaka nevyvazena, pritom ustredni motiv vyvolava husi kuzi. Co je teda spatne: film tlaci na pilu, az je nakonec trochu naivni, misty dost predvidatelny a obcas se snazi rict vic nez je treba az je ve finale prilis dlouhy. Oscarovy Hype all-over! Nakonec teda nejslabsi **** co sem kdy dal, ale jak rikam, nebyt tech vykonu (a ty retro doby, kterou fakt zeru) tak se jedna o normalni standart. ()

Natabar

Nesmírně krásný a nesmírně lidský film. Už dlouho jsem si u žádného filmu (z důvodu soucítění s postavami) tak moc nepřál happy end. Prostě mě Černobílý svět dostal. Nevím, čím je The Artist tak výjimečný, ale tento snímek si určitě zasloužil krapet víc Oscarů. ()

Nyck

Nadčasový příběh o předsudcích a rasové nesnášenlivosti, ale bez přidané hodnoty. Na Emmě však něco opravdu je.. :) ()

dANo

Hoci je to film o ženách a pre ženy, tak si aj mužský divák vychutná kvalitu príbehu a samozrejme aj hereckých výkonov (Octavia Spencer je ozaj skvelá - zaslúžený oscar!). Obdobie zobrazené vo filme muselo byť ozaj veľmi ťažké pre černochov, ale takisto pre ľudí, ako je hlavná hrdinka filmu - Skeeter. Fakt dobrý film a ani dlhšia stopáž nie je problém, lebo to fakt rýchlo zbehne... ()

Brain-D

Příběh podle knihy popisující realitu 60-tých let. Utrpení a útisk černochů nad bílími. Děj nás zavází do života černých služek, které trpí každodení běložské podrazy jako bílí přichystají. Snažilo se mě to dotknout, ale bohužel to šlo mírně mimo a jen mě to pohladilo. Kdybych byl černoch dotklo by se mě to těžce za srdce, ale jsem člověk (občan ČR). Takže se nemám s kým zžít. No třeba, kdybych byl občan v americe a potkával černochi, tak bych si řekl jací byly chudáci. Tohle je prostě problém, který se nás až tolik netýkal a taky jsem ho nemohl tolik procítit. ()

IdentityS73

Můj film roku 2011. Po zhlédnutí jsem se dostala i ke knize, která se od filmu značně vzdaluje (spíš film se značně vzdaluje od knížky :D), ale to nic nemění na postavení tohoto filmu v mém žebříčku top 10. ()

Ceres

Nemám moc co bych dodal k tak výbornému filmu, ta režie byla neskutečná a připadá mi, že celý film si pro sebe ukradly Viola Davis a Octavia Spencer. Bravo!! Takhle se to dělá. ()

svobik

Wow, to teda koukám. Přiznám se, že prvních dvacet minut jsem byl vyloženě zhnusen, protože mi The Help evokovalo klasické rádoby hlubokomyslné drama o tom, jak jsou afroameričani úžasní, zatímco bílá část je jen odporný póvl. Sám sebe jsem se ptal, proč se na něco takového vůbec koukám, ovšem to, co následovalo poté, byla téměř vynikající práce. Strašně silný (a gradující) příběh, po herecké i řemeslné stránce bezchybně podaný, navíc s jistým režijním vedením. Pomalejší expozice a lehce přestřelená stopáž sice filmu podráží nohy, jinak se však v rámci subžánru, popisujícího podřadné postavení černošského obyvatelstva, jedná o nejlepší kousek minimálně za posledních několik let. Odvolávám všechny předsudky, které jsem proti The Help měl, nakonec jsem totiž nečekaně hodně spokojený. 8+/10 ()

L_A_D_A_S

Rozhodně originální námět, děj i skvělé herecké výkony. Příliš mi ale vadil "výchovný" scénář a jeho nelogičnosti.. Největší chybou ale je 146 minut tohoto filmu, posledních 30 minut je natáhnutých jak vyžvejkaná hubabuba a já už jsem si s každou scénou říkal ať už to skončí.. ať už to skončí.. Dávám neutrální tři hvězdy ale kdybych se měl rozhodnout jestli doporučit nebo ne tak spíš doporučuji. ()

Gurtha

Dlouho se o ničem jiném nemluvilo, námět zněl přímo snově a pak jsem vyseděla v kině důlek – ne, že bych se nebavila, ač mi ale cukrová vata chutná, dvě a půl hodiny ji jíst nemusím. Černobílý svět je totiž zoufale strakatý, snaží se ukázat všechny své rozporuplnosti (manželka rodí, černoška vychovává, manžel neexistuje), až zapomene, který příběh chtěl vlastně vyprávět. Z mnohého mi pak zůstane jen roztomilá „popelka“ Minnie, která se mávnutím kouzelného proutku dostane do zakletého království, kde provozuje své kuchařské umění a otevírá lidem srdce. A já se ptám, proč musela být hlavní hrdinka od „husiček“ odlišena nepoddajnými vlasy – abychom ji vždy poznali? Neměly by za ni mluvit spíš její postoje? ()

ghatos

Čekal jsem horší lidskoprávní kýč, ale i tak je to podlézavé (náboženství, bílé slepice, černé dobrosrdečné služky = pravda vítězí). Všechno se točí kolem hajzlu, hoven a černošské emancipace...to je vtipné :) . 39%...146 minut je strašně moc (to řvoucí děcko na konci...cha, cha). ()

blackJag

Důležité a záslužné téma, natočené okatě vypočítavým stylem. Spousta scén je dobrých, výpravu má film úžasnou, stejně jako obsazení, proč jsou ale střetové situace hroceny do afektovaných póz vážně nechápu. Film nezatracuji, na plácnutí rasistických a xenofobních nálad přes prsty je vždy příhodná doba, chtělo to ale být v přístupu k doslovnosti trochu citlivější a neřešit vše okázalou narací. 65% ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů