Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

mm13

Páchne to dobre nie "Jednoduchou Máriou", čo sa tak nejako dalo čakať, ale skrátka nešlo odolať trojlístku Emma, Bryce a Jessica v jednom filme. A ony to dievčatá dali tiež podľa očakávaní (v ich prípade pozitívnych), takže nie som nespokojný. ()

Chickenka

Naprosto vynikající. Nevím, co bych tomuto filmu mohla vytknout. Vše se povedlo a celou dobu jsem byla do děje tak vtažená, že jsem ani nedutala a čekala, co bude následovat. Ukázka nelehkého života na jihu v Missisipi, kde místní lidé vedli černo-bílou válku. Délka (146 minut) je tak akorát, být to kratší, nemělo by to takový efekt a být to delší byla by to nuda. Nejvíce se mi líbila postava Sissy Spacek, ta mě dokázala rozesmát jako ztřeštěná stará babka, ale ani výkon Emmy Stone, která ukazuje, že už není jen teenagerkou, stojí za povšimnutí, svou postavu zahrála upřímně a to se mi líbilo. Na tento film jentak nezapomenu... ()

Morholt

Bylo jasné, na jakou strunu bude Černobílý svět hrát a já se hned na začátku rozhodl, že na tu přepokládanou emocionálně vyděračskou hru rozhodně nepřistoupím. Mé rozhodnutí ovšem vzalo rychle za své. Vedle Talorovy režie na tom měly lví podíl zúčastněné herečky a stejně jako většina hodnotících i já vypíchnu Violu Davis a především Bryce Dallas Howard. Ta zahrála tak neskutečně hnusně (skvěle), že jsem jí chtěl uškrtit hned po první scéně. :) Jediné resp. jediný kdo mi nesedl byla Emma Stone. Ne že by zahrála špatně, ale já mam tuhle holčinu zaškatulkovanou v krabičce romantických komedií a tady z jejich stínu bouhužel nevykročila. 90% ()

MonaSax

Velice krásné, silné a dojemné a úžasně zahrané. Emma Stone jako Skeeter byla naprosto skvělá a nebyla jediná. Aibileen, Minny a nakonec Celia, ty mně taky vzaly. Nevím, prostě, co mám napsat, to prostě nejde popsat, musí se to vidět, zažít a cítit. Souhlasím s Lenny.M krásně vystižený. ()

Handle

Je dost možné, že nějaká herečka si za tento snímek odnese Oscara, protože to bylo opravdu zahráno dost přesvědčivě a já ani nedokážu vybrat "tu nejlepší". Bezesporu velmi působivý příběh a i přes docela dlouhou stopáž mě film vůbec nenudil. Každopádně méně emotivní než jsem čekal, nějak obzvlášť mě to nezasáhlo, i když není vlastně nic, co bych mohl vytknout, jen možná chyběly nějaké ty silnější momenty... Že by mě to zklamalo, to vůbec, ale tak nějak jsem doufal, že to bude na plný počet. Nakonec je to "pouze" pěkný film. 80%. PS. Vyjímečně mi příjde výborný český název "Černobílý svět". // Tak jsem se konečně dostal ke knížce a vše, co mi chybělo ve filmu, tam je. Opravdu nádhera, film je sice také hezký, ale pokud chcete navíc husí kůži, opravdu doporučuji knihu. ()

Katullka

Mairgold opět rozsekal všechny komentující. Nemám sílu napsat ani něco jiného. Ok, mám zase menstruaci. Chtěla jsem dát 4... P.S.: Emma Stone je Michael Jackson a jak s tímto dojmem mám sledovat film? ()

jhrasko

Ukážka dokonalého CASTING BY. Scenár je síce luxusne černobiely a šablónovitý (U is smart, U is kind, U is important), obsadenie a práca s celým ansámblom je ale fascinujúca. Pán režisér je herec a to najlepšie zo svojich skúseností zúročil v každej jednej scéne. A späť ku casting by: B.D.Howard + S.Spacek + J.Chastain a ich nosy = jednoducho dokonalé. O chémii Octavie S.a Violy D.ani nepíšem. ()

ScarPoul

Nič viac som nepotreboval. Len jednoducho ďalší ľudský príbeh. Amerika poslednú dobu, zabŕda do svojej histórie a poukazuje na veci, ktoré sa stávajú akousi hanbou visiacou nad touto krajinou. The Help je príbeh, natočený podľa knižného bestselleru, ktorý na toto obdobie poukazuje. Film má veľa vtipných momentov, ktoré zľahčujú tie momenty, ktoré sa zaryjú do diváka a rozozvučia ho. Pocity, ktoré táto rezonácia uvoľní sa postupne stupňujú a naplňujú celý film neuveriteľnou ľudskosťou, ktorej jadro je zakorenené v nevypovedanej bolesti. Celý herecký asnábel - klobúk dolu. Ľudské príbehy podané bez pátosu, bez nadmernej štylizácie a bez prehnaných emócií. To čo s vami robí film je dôsledok len toho čo potrebujete v tej chvíli ako ho pozeráte. Súčasná verzia Spielbergovej Purpurovej farby, ktorá je o trocha ľudskejšia aj vďaka humoru. Tate Taylor rozhodne dokázal, že vie natočiť fungujúci, dospelý film, ktorý vás na dve hodiny vtiahne do svojho diania, umožní vám aby ste si niektoré postavy obľúbili a aby ste iné znenávideli a pritom vás nenudí, ale baví a miestami dojíma. Podobne ako Moneyball - ukážka prvotriednej filmárčiny. 100% ()

6thSun

Anti-anti-rasistický film, aneb pojďme se dojímat sami nad sebou, jak strašně empaticky ten příběh prociťujeme. Pročež je velmi možné, že každý, kdo dá pět hvězd a je bílej, choval by se v tý době stejně xenofobně, heč. 60% ()

PROROK14

Bol som zvedavý na tento štyri krát nominovaný film, a ináč ako za 5* nemôžem. Film stavia na kvalitnom scenári a celé to vyzdvihujú do výšin herecké výkony. ()

maseer2

i přes zbytečně dlouhou stopáž a částečnou nereálnost spojenou jednak s absencí výraznější mužské postavy, jednak s přílišnou "polaritou" postav (zjednodušeně: všichni bílí jsou špatní X všichni černí jsou dobří) se jedná o povedený snímek o době, kdy to lidé (v tomto případě zejména ženy) černé pleti neměli v USA vůbec jednoduché.. herecké výkony výborné ! ()

Baxt

Pilulka na spaní pro Amíky, co mají stále potřebu truchlit nad smutnou stránkou svých krátkých dějin. Tržby dokazují, že toto téma má pořád potenciál přitáhnout do kinosálů miliony kajících se poutníků, třebaže z kostlivce ve skříni zbyla už jen ohlodaná žebírka. ___ Stále mě překvapují i reakce českých diváků, kteří neváhají vpálit vysoké hodnocení čistě na základě věrohodného psychologického vykreslení charakterů, ač sám národ nemůže ve své historii najít skoro žádnou paralelu. Ale hádám, že ty revoltující feministky to minimálně pro ženské publikum činí zábavné. ___ Dramatická potřeba Skeeter napsat objektivní pravdu o nepřijatelných podmínkách "Výpomoci" mi přišla neopodstatněná, samotný proces tvorby knihy fádní, nudný, navíc takřka bez překážek, které by příběh zajisté obzvláštnily. Za povšimnutí také stojí fakt, jak vážně a šlechetně se na situaci snaží scénárista dívat, ale ten největší startovní konflikt stejně plyne z nejzákladnější lidské potřeby jít na záchod. ()

Martinibaby

Skrz to jak citlivá je tahle tématika,není podle mě úplně snadné natočit něco, co se vyhne jakési otřepanosti a vtíravosti, cíleně útočící na city. V případě The Help se to ale podařilo a troufám si tvrdit, že hlavně kvůli naprosto vynikajícímu hereckému obsazení. Prostě radost pohledět. ()

bouncer

Krásná podívaná a herecký koncert. Ano, je to řekněme přikrášlené, ale zrovna v tomhle případě mi to vůbec nevadilo, protože tohle je hezké drama, ač o událostech, které zrovna hezky neprobíhaly. Zajímavé jméno na režisérské stoličce... ()

BigDeal

Áno, postavy sú síce účelovo čiernobiele, ale ak mám byť úprimný, uvedomil som si to až po skončení filmu. Inak to bol pre mňa výborne obsadený a zručne nakrútený (nádherne zobrazené 60. roky) zážitok, ktorého by som zniesol aj o hodinu viac. Navyše, príbeh, ktorý hovorí o menšine bojujúcej za správnu vec, na ktorú sa však ľudia pozerjú zhnusene len preto, že spoločnosť je plná zadubených samoľúbych ignorantov, je aktuálny aj dnes. Len tá menšina sa zmenila. ()

Dale

Filmy rozprávajúce príbeh, ktorý môže byť z dnešného pohľadu chápania ľudských práv a slobôd priam neuveriteľný, no v nie až tak dávnom období hrozivo skutočný, vo mne vždy zaručene dokážu vyvolať veľké emócie a nebolo tomu inak ani v The Help. Je neuveriteľné, aká rasistická spoločnosť žila v južných štátoch USA ani nie pol storočie pred zvolením Afroameričana za prezidenta. Presne o tých časoch, na ktoré dnes krajiny nie sú hrdé, by sa mali točiť filmy, aby sa ľudia poučili a niečo také sa už nikdy neopakovalo. A nemyslím tým len Američanov, každý štát má vo svojej histórii temné obdobia. No nie každý film, ktorý sa chce porátať s minulosťou, dosiahne žiadaný efekt. Citlivé témy si žiadajú zvláštny prístup, emócie musia byť podávané v správnych dávkach. Odhliadnúc od mojej slabosti pre danú tému, si myslím, že tu sa to naozaj podarilo. Nebolo potrebné hnať rasistický podtext do krajnosti, rasistické vraždy a samotný KKK je tu spomenutý len okrajovo. Úplne postačil príbeh obyčajných slúžok v domácnostiach počestných miestnych paničiek, podopretý skvelými hereckými výkonmi takmer výlučne ženského osadenstva a silný emocionálny zážitok je zaručený. ()

Hismael

Silné téma, všechno funguje tak jak má, herecky perfektní, jen to ve mně nezanechalo žádný dojem výjimečnosti. Navíc by se dalo řešit prezentování zlé a neschopné bílé rasy proti hodné a moudré černé rase. Nejde zde ani tak o příběh, který by diváka nějak významně pohltil, ale spíše o zajímavé vztahy mezi jednotlivými postavami. Film mezi nimi neukazuje žádnou fyzickou konfrontaci, jen jednu nechutnou pomstu. ()

Johny_fork

Kromě neotřelých receptů na moučník nabízí Černobílý svět chytlavý a krásně civilní příběh, který mapuje velmi důležité období moderních dějin. ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů