Thriller ze světa velkých peněz vypráví příběh klíčových postav investiční firmy v průběhu jednoho z prvních dnů finanční krize, jež se rozpoutala roku 2008. Když nezkušený finanční analytik Peter Sullivan (Zachary Quinto) odhalí informace, které mohou jeho firmu poslat ke dnu, vyvolá tím řetězec rozhodnutí – finančních i morálních – a katapultuje životy všech zainteresovaných na pokraj katastrofy. Pomocí skvěle vykreslených lidských charakterů film Margin Call ukazuje, že nic není jen černé, nebo bílé. V dalších rolích fascinujícího debutu scenáristy a režiséra J. C. Chandora se představují Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons, Stanley Tucci a Demi Moore. Margin Call nabízí neúprosný a odvážně autentický pohled na finanční průmysl a jeho aktéry ve chvíli, kdy stojí před rozhodnutími, která utvářejí budoucnost celého světa. (oficiální text distributora)

LihO

Perfektne spracovaná výpoveď o tom ako to celé začalo... čo si vážim na tomto filme najviac je geniálne stvárnenie každej jednej postavy v rámci svojho postavenia v spoločnosti - od mladého ambiciózneho analytika Seth-a Bregman-a (Penn Badgley), ktorý zisťuje aké sú jeho možnosti a vyzvedá, koľko zarábajú jeho nadriadený, cez senior salesman-a Will-a Emerson-a (Paul Bettany), ktorý má nervy v prdeli a neustále prežúva nikotínové žuvačky... vedúceho oddelenia Sam-a Rogers-a (Kevin Spacey), ktorý musí hrať formu pred zamestnancami svojho oddelenia až po generálneho riaditeľa spoločnosti John-a Tuld-a (Jeremy Irons). ... Takže ja len dodám, že pod "obsadením", ktoré tu všetci vyzdvihujú sa nemyslia len herci ako taký, ale hlavne ich dokonalé stelesnenie svojich postáv ;) ()

3DD!3

Precizní kousek, který názorně ukazuje proč to nemůže fungovat.... protože lidi. Skvělí herci, téměř všichni si svou roli vychutnávají na úplné maximum. Ve tváři a v gestech bublají emoce a při tom je všechno velmi tiché. Jsou to jen peníze. Jsou vymyšlené. Jen kusy papíru s obrázkem. Nemusíme se kvůli tomu zabíjet, jen stačí si sehnat něco k jídlu. ()

Kaka

Parádní opak Wall Street 2, který vznikl v podobné době a s Margin Call je tak srovnáván. Stone se celkovou koncepcí překvapivě drží více mainstreamu a je pro diváka uchopitelnější a rétoricky jednodušší. Margin Call se může jevit jako film o nudném kancelářském povídání s uťáplými kravaťáky, zavřenými v železobetonové rakvi, kde ani jeden není tolik cool jako když se rozparádí Michael Douglas. To je sice pravda, ale Margin Call jde jiným směrem. Je chladný, odosobněný, korporátní a vyobrazuje ve většině situací přesně to, co se děje každou chvíli v reálném světě reálným lidem. A tedy výpovědní hodnotou je někde jinde, leč filmařsky se úsporně drží při zemi. ()

Spiker01

Skvostně obsazené drama k tématu, kterému přicházím na kloub čím dál více a stále stejně mě překvapuje. Zejména bezohledná postava Jeremyho Ironse naprosto šokuje nejen rozumně smýšlejícího a jako vždy perfektního Kevina Spaceyho a Stanleyho Tucciho. Když se zodpovědně zpracuje hojně rozebírané téma a film šlape od začátku do konce až na výjimky jako Margin call, člověk má radost, že neztrácí pouze čas s prvoplánovovým sdělením, že Wall Street a finančníci jsou prostě svinstvo a běžný člověk jen nese následky...8/10 ()

viperblade

Ekonomiku jsem studoval na střední a můžu s čistým svědomím říct, že dodneška jí nerozumím, takže už nikdy víc! ;-) Možná o to víc se mi tento snímek líbil. Co herec, to skvělý herecký výkon (prim zde ovšem hraje jen jeden a to Jeremy Irons - jak on si tu svou roli užívá, to se jen tak nevidí) a hlavně téma, které se týká na všech - hospodářská krize. Je úplně jedno, jestli rozumíte ekonomice nebo ne, protože o tomhle Margin Call opravdu není. Je to o tom, abychom my, obyčejní lidé pochopili, jak tenkrát na to pohlíželi ti, kteří prakticky stáli u zrodu této krize a kteří ji vlastně i zavinili. Samozřejmě tento film není "based on a true story", ale věřil bych, že tak nějak to té noci vypadalo. Že tam byl nějaký hlavoun, který pronesl: "Jsou to jen peníze. Je to vymyšlené. Jsou to jen kusy papíru s obrázkem." Co mě ale nejvíce zaujalo, byl ten "vývoj", kdy SPOILER! nám je naznačeno, že ti největší "hráči" s těmito papírky, se vlastně nemění a zůstávají na svých pozicích, ať se stane cokoliv. KONEC SPOILERU! Holt není nad to, když občas se najde někdo, kdo nemá zavřené oči a může o něčem takovém vyprávět, jako pan Chandor. 100 %. ()

castor

Od té doby, co je Kevin Spacey uměleckým šéfem divadla Old Vic v Londýně, na filmové plátno tak nějak zanevřel. Když se ale nechá zlákat, je to většinou herecký koncert. Radost pohledět je tady ale tentokrát na většinu herců. Jen je evidentní, že tenhle svět čísel a ekonomických principů nebude úplně divácky atraktivně fungovat. ()

*CARNIFEX*

80% zamestnancov investičnej spoločnosti dostáva "padáka". Jedným z nich je aj šéf Eric Dale. Tesne pred tým ako odchádza z firmy, podá do rúk, mladého, neskúseného, finančného analytika informácie, ktoré zmenia dejiny ľudstva. Čo s nimi Peter urobí? Aké budú následky? Píše sa rok 2008 a burza pomaly, ale isto - padá. Ťažko povedať či to naozaj mohlo takto byť. Priznávam, nerozumiem sa týmto veciam. Čo je ale dôležitejšie, ako divák, som to zhltol. Výrazné emócie som nepociťoval, no snímok ma donútil premýšľať, aký pohľad majú "najvyšší" na "smrteľníkov". Vyzerá to tak, že sme všetci v pasci. Mravce, ktoré keď si jeden z "nich" zmyslí, kedykoľvek, lupou, za pomoci slnečných lúčov, bez milosti - upáli. ()

troufalka

"Prodejte své matce, jestli kupuje!"                                                                                                                                        Bezohledný svět financí v průměrném zpracování. ()

Spooner

Perfektně napsané a zrežírované "finanční" drama, ze kterého by se mohl učit i Oliver Stone. Místy mi to svým způsobem připomínalo Moneyball, kterému jsem v některých místech zabývající se praxí také moc nerozumněl, zde jsem s tím ale takové velké problémy neměl a celé to má daleko větší spád. Postavy jsou výborně napsané a člověk se jim dostane pod kůži i když o nic de facto vůbec nic neví, čemuž odpovídají také precizní herecké výkony. Na debut opravdu výborná záležitost. ()

Real Tom Hardy

Povinná jazda k dokonalému The Big Short mapuje priebeh jednej letnej stredajšej noci a nasledovného dňa roku 2008 v New Yorku, ktorá sa zapísala do finančnej histórie, no v konečnom dôsledku prakticky nič nezmenila, história sa opakuje. Vyše 100 minút sledujeme hŕstku vyvolených nezodpovedne holdovať s osudom sveta (viem, trochu zveličené), inými slovami sa pozeráme na to, ako investičná banka Goldman Sachs vďaka svojej bezškrupulóznosti a chamtivosti vyviazla z krízy najlepšie. Jedna kancelária, jedna konferenčná miestnosť, jedna strecha a za hrsť strhujúcich výkonov. Berúc do úvahy aký malý a komorný film je a tiež, že sa jedná o režisérsky debut (rejža predtým točil reklamy), je obsadenie hviezdami a kvalitnými hercami v skutku pôsobivé. Taktiež sa mi veľmi páčila dramatizácia a gradácia príbehu a stretávanie nových postáv, od pešiakov ku kráľom. Najlepšie ale je, že Margin Call inšpiroval Michaela Lewisa k napísaniu istej knihy, ktorá inšpirovala Adama McKaya k natočeniu filmu The Big Short x) --- (02/2017) (31.10.2019) (31.1.2020) (22.6.2021) (15.8.2022) ()

LiVentura

V přednesu nemá chybu. Bravurně podána ta šíleně sobecká vlna, která rozpoutala jednu z nejvážnějších socio-ekonomických krizí ve světě. ()

Pepinec

I když ve filmu několik postav opakovaně žádá, aby jim to všechno bylo vysvětleno jako malému děcku, nikdo se s takovým vysvětlením nakonec neuráčil, a tak je mi to celé k prdu, protože jsem u sebe zrovna neměl slovník průměrného finančního analytika. Co by mně mohlo alespoň trochu spravit chuť - kdyby film pokračoval tím, co teda následovalo v dalších dnech. Jenže taky smůla. Zbývají mi tak leda herci, kteřížto sice hráli moc pěkně, ale v podstatě to za ně mohla odvyprávět parta kalkulaček a výsledek by byl stejný. ()

Jhershaw

Viděl jsem až po Big Short (což pro mě byla pecka a bylo to zábavné). Tohle je chladné drama, čistě vysoustružené, jací bankéři jsou, ale mně tomu chybělo něco extra, přesah, emoce. ()

Madsbender

Precízny, vybrúsený scenár, napínavá atmosféra mrazivého komorného finančníckeho thrilleru, spleť osobností a postáv v príbehu, v ktorom behom najbližších hodín skupina mužov a žien, vysoko postavených zamestnancov firmy operujúcej na svetovej burze rozhodne o osude svetovej ekonomiky a o tom, kto prežije. Hviezdne obsadenie dáva priestor výstupu plejáde žralokov a drobných rýb, ktoré v priebehu prehlbujúceho sa problému zisťujú, že sa ocitli na súši, alebo si naopak vytvárajú únikové plány na vlastnú záchranu. Film má dva zásadné problémy, vďaka ktorým nakoniec nezískal Chandor Oscara: za prvé, už z titulu výberu témy sú niektoré údaje a fakty podané pomerne zložito a ľahko sa v nich dá stratiť (sám sa v tejto oblasti trochu orientujem, a samotný nastolený hlavný problém som plne pochopil až niekde v polovici filmu), lenže pri prílišnom zjednodušovaní by to zasa pôsobilo menej realisticky. Za druhé, nie je to až taký problém, ale takmer všetky postavy, s výnimkou Spaceyho, Tucciho, trochu Ironsa a možno Penna Bagleyho postrádajú akúkoľvek hĺbku, a sú to jednoducho iba postavičky s nálepkami v štýle "Hello, my name is Demi Moore". Objektívne však určite jeden z najzaujímavejších filmov roka. ()

Bigrambo

„Remember this day, boys! Remenber this day!“ Kluci kravaťáci si hrajou s číslama a z ničeho nic zjistí, že jim tam něco nesedí. Tak udělají rychlý výprodej, sleva jako prase, a to by bylo, aby nezadělali na malou světovou finanční krizi. Samozřejmě si za to dají tučné bonusy! Zajímavá sonda v bance, která celou krizi rozjela… „Vždyť jde jen peníze, jsou to jenom papírky s obrázky!“ ()

Aky

Bezmála dokumentární formou ztvárněý počátek krize v roce 2008 se skvělými Kevinem Spacey a Jeremy Ironsem. ()

HAL

Zdrcující drama bez dramatického oblouku, aneb vítejte v mrazivé poušti reality. V podstatě kvazidokumentární popis začátku ekonomické krize v podobě jedné noci, ve které malý analitik náhodou nakoukne do velkého světa - a nestačí se divit jak moc je ten svět ošklivý a svůdný. 9/10 ()

liskam

Opravdu povedené drama, které fungovalo hlavně díky parádním hereckým výkonům. Za mě 80% Právě jsem tenhle snímek dokoukal potřetí, a nemohu jinak, než zvednout hodnocení na 5 hvězd. Proč..? No to je snadné, herecké výkony už jsem zmínil, ale mírně se k nim vrátím Spacey, Irons a Bettany jsou prostě excelentní! Ostatní jsou "pouze" výborní. Přejdu k hudbě, díky ní a scénáři tenhle film považuji za nejlepší drama v posledních 2 letech. A teď už vím, že tenhle snímek na opravdu dlouhou dobu zařadím do mé Top 30 toho nej. co jsem kdy viděl. Za mě jasných 100% ()

dr.horrible

Kvalitná konverzačka s výborným hercami. J.C.Chandor nezaťažuje diváka nudnými (Company Men), ani naivnými (Wall Street 2) scénami zo života maklérov a špičkových manažerov, iba ukazuje ich prácu takú, aká je, a dotýka sa pritom podstaty krízy oveľa výraznejšie. Margin Call by si zaslúžil podtitul druhého Wall Street: “Money Never Sleeps.” Určite viac, ako Stoneova atrapa jedničky. ()

Šakal

Další z důkazů, že ty (nej)lepší scénáře píše život sám. Tohle skutečně není O. Stone a jeho „megalomansko-živelné“ Wall street, tohle je debutující J. C. Chandor a jeho komorní, mimimalistické, (až na vyjímky) emocí zbavené, drama „jedné noci“- s pracovním názvem „o nás bez nás“, s příjemným nadhledem a (osvěžujícím) patřičným odstupem podané, dobře napsanými dialogy a přesným hereckým obsazením. Srozumitelné, s přesnou mírou dávkování informací-nikoliv polopatické ani přehnaně odborné (z pohledu obyčejného diváka-prac. občana) a přitom dostatečně poutavé a úderné, aby si to bez problému udrželo vaši pozornost. Snad největší předností snímku je skutečnost, že (nikoho) nesoudí, pouze nastiňuje fakta a ponechává na samotném divákovi, aby si udělal ú(roz)sudek sám. Ostatně, co (kdo) je horší? Místní businessmani mající (také) rodiny, milenky...platící a splácející (jako každý z nás) složenky, hypotéky....jen jsou prostě jejich nároky „trošku někde jinde“ (pravda, účet 80tisíc $ ročně za bordely a (strip)bary (resp. „pracov. večeře“) asi každý obyč. prac. nemá) nebo Ti, kteří jim to umožňují resp. tolik ulehčují aneb jejich urputná snaha žít si (za každou cenu) „svůj sen“, tj. (zcela objektivně) nad svoje poměry (možnosti)? Margin call rozhodně není bez chyb. Je zjednodušující, tj. stravitelnější pro širší publikum (otázkou zůstává, je to chyba nebo holá nutnost?), vzpomínaný balíček je pouhou (sou)částí daleko většího problému, špičkou ledovce, ale pravda, nikoliv nedůležitý. Takže (i vzhledem k notně omezenému rozpočtu) se vlastně jedná o (malý) zázrak. 80% zajímavý komentář (pro mě): verbal ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

24.01.2012

Špičkově obsazený bankrot

Špičkově obsazený bankrot

12.07.2010

Předevčírem jsme tu měli drama z Wall Street, které chystají Scott a DiCaprio, dnes je tady další, mnohem aktuálnější. Margin Call je nezávislý film neznámého scénáristy a režiséra J. C. Chandora,… (více)