Doba ledová 4: Země v pohybu

Ice Age: Continental Drift

Doba ľadová: Zem v pohybe

Animovaný / Dobrodružný / Komedie

USA, 2012, 84 min

Duchovní otec Carlos Saldanha sérii opustil a na jeho místo se posadil Steve Martino, který vlastně neměl ani moc co pokazit. Pro mě osobně se jedná o sérii, která mě nikdy zcela za srdce nechytila. Je to celé takové užvatlané a miminkovské. Osudy dcery Broskvičky mě byly notně ukradeny. Spíše bych si přál více času pro pirátskou sebranku, stejně jako pro dvojici vačičáků. Kdybychom ze sérii vyloučili Mannyho, Sida a Diega a místo nich ponechali výše uvedené + Bucka z minulého dílu mohli by zmínění klidně pobíhát pralesem a lovit třeba nějakého mimozemského zabijáka. To by byl panečku animák přesně podle mého gusta. Místo toho v každém díle řešíme, kdy se Manny vrátí ke své rodině, jak je důležitá smečka a na závěr nás čeká nějaké to ponaučení.(5.11.2012)

Hned úvodní scénu má na svědomí Scrat a jeho, dnes již kultovní, příběh o zemském jádru. CITÁT - Vodopádem to začíná, pak přijde piersing chobotu a ve finále bude závislá na bobulích............ CITÁT - Hele, já vám říkal, že po každé bouři přijde duha............. Hodně dramatický příběh hlavně kolem 14 minuty a ještě dál, který je naštěstí prošpikován velkou měrou vtipem a humorem. Opět zde mají hlavní slovo zvířata v Diegově? tlupě. Jen Scrat je tak trochu mimo. DIALOG: DIEGO - Proč se líbáme? SID - Ééé...protože se máme rádi?............(31.3.2013)

• boshke

Na vesnici se promítá Doba ledová 4. Za čtyřicet korun! Z mé strany panoval nezájem. Čecháčkovský přístup "za takovou cenu do toho kina půjdu, i když je to sr*čka" se mi příčil. Pan hostinský však následně oznámil, že podnik zavírá (o půl šesté) a jde do kina též. Co tady? Tak jsem se rozhodl, že tedy vyrazím také. Jelikož byla první projekce vyprodána, vyrazili jsme až na půl osmou. Ze sálu se začaly valit děti ve věkovém rozpětí tak 6-12 let se svými rodiči, kterým jsme my, vysokoškoláci, udělali pěknou uličku hanby... Nicméně ony byly cílovou skupinou nejnovějšího pokračování Doby ledové. Jednou jsem byl naprosto odzbrojen (vačičí kameňák), párkrát jsem se zasmál (bodovala hlavně lenochodí babička), celkově však dosti slabé. Příběh příšerný (výchova dospívající dcery, odloučení od rodiny, románek s tygřicí,...), humor dětský. Věřím však, že caparti si to opravdu užili a že až spatří světlo světa pětka, opět se svých rodičů pár stovek vytáhnou. Pokud tedy pětka nebude cílit na ještě mladší publikum... 40%(4.9.2012)

Série Ice Age je skoro jako na horské dráze. Jednička skvělá, dvojka průměrná, trojka zase skvělá a čtyřka slabší. Slabší ale nutno brát v uvozovkách, jelikož i když nedosahuje příběh kvalit prvního a třetího dílu, tak i tak je Země v pohybu dobrá podívaná. Jako plus zde beru novou postavu babičky Sida, která je prostě úžasná, vtipná a skvěle zakomponovaná do děje. K ní neodmyslitelně patří i Šmudlinka, které si velice cením, jelikož je jednou z těch postav, která se ve filmu objeví jen na pár minut, ale stejně si jí divák i po skončení filmu pamatuje. Záporák pirát opičák je další výraznou a dobře zpracovanou postavou, kterou si člověk zapamatuje a to nejen kvůli svému zjevu, grimasám a obličejům (které ve 3D jsou skvělé), ale i kvůli pár hláškám. Z pirátské posádky si nelze, díky příběhové linii s Diegem, nezapamatovat i sněhově bílou tygřici. Ostatní se bohužel po skončení filmu stávají spíše vatou a divák si je hned nevybaví. Taktéž si člověk těžko vybavuje "armádu" pískomilů, což je škoda, jelikož scénky s nimi jsou skvělé. Dějově se sice nejedná o nic nového, je zde jasně dáván důraz na rodinu a snímek pomocí Mannyho a jeho dcery Broskvičky (heh, to je jméno pro dospívající slečnu) promlouvá i k tatínkům, ale kouká se něj příjemně, nic extra neruší a děj není natahován. Neodmyslitelný člen Ice Age rodinky je také samozřejmě krysoveverčák Scratt s jehož pomocí divák pozná další možnost vzniku kontinentů (i když to už poznal jednou, takže tato verze je trochu matoucí), ale je taktéž opět hezky zakomponován do děje a některé scénky (pod hladinou např.) nemají chybu. Jako také závěrečná scéna s ním, kdy KONEČNĚ nalezne svůj vysněný ráj. Jak to dopadne, jelikož je to prostě Scratt, si každý myslím domyslí sám. :) Určitě jsem na kvanta věcí zapomněl, jelikož snímek nabízí hodně dobrých momentů, ale jako obrázek o filmu a osobní komentář to myslím stačí a rád si Ice Age 4 pustím ještě někdy znovu.(13.7.2013)

Neřekla bych, že kvalita dílů tolik klesá, spíše se tohoto typu humoru člověk rychle přejí. Několikrát jsem se upřímně zasmála, ale byly tu i chvíle, kdy mi bylo částečně trapně. Především ve scénách s "Broskvičkou", tahle dějová část splňovala prostě všechna klišé a tvůrci ji snad okoukali odněkud z Hanny Montany. S pirátskou písničkou je to podobné. Zkrátka nesnáším, když se ve filmech zpívá. A když to dělají zvířata, je to o to horší. Jinak to bylo fajn.(3.11.2012)

• - Film bol do kín distribuovaný pod falošným názvom Blowing Bubbles. (tarponko)

• - Když se Sidova babička jde vykoupat do moře a říká: "Ani nápad, nekoupala jsem se už desítky let," okolo ní jsou vidět umírající ryby a barevná skvrna. Ovšem v následující scéně, kdy pro ni hodí Manny Sida, zde žádná skvrna ani umírající ryby nejsou. (TheStitch630)

• - Nůž, který hodí piráti ježokrtkovi jako zbraň, je ten samý, který ve třetím díle nosil lasičák Buk. (Jacccob)