Doba ledová 4: Země v pohybu

Doba ľadová: Zem v pohybe

Animovaný / Dobrodružný / Komedie

USA, 2012, 84 min

• Carol Pifková

Myslím, že kvalita filmov Doba ľadová z môjho pohľadu klesala, napriek tomu som ich možno ohodnotila o niečo lepšie ako som pôvodne chcela. Pri štvrtom pokračovaní však tento postoj nezaujmem a snímku neprilepším. Z jednoduchého dôvodu, a tým je, že i keď niektoré scény síce boli vtipné, scény s Mannyho dcérou mi prišli neskutočne nudné a celý dej a dialógy boli skôr určené pre deti veľmi nízkeho veku. Samozrejme uvedomujem si, že ono to je hlavne pre deti ale je kopa iných rozprávok, ktoré dokázali zaujať širšie publikum a dej nebol taký ten klasický..typu nekáž mi ako mám žiť, nenávidím ťa a potom sa stane niečo strašné a na konci sa všetci majú strašne radi... Sidova babka rozhodne najlepšia a za pár vtipných scén teda lepšie tie 2*...(14.3.2013)

Je to stále pořád ta samá písnička a ačkoliv nezní falešně, tak i ta nejlepší se časem oposlouchá, což je přesně tento případ. Moralizování z hlediska rodiny mi lezlo na nervy a dcerunka Broskvička není pro mě roztomilé dětské stvoření, ale příšerný trapný harant, kterého bych s chutí nakopnul. Lenochod Sid(nebo co to je) je pro mě už okoukaný a sympatie mamuta se také vytratily do neznáma. Od druhého a třetího dílu přišlo sice mírné zlepšení, ale i tak to jde s touhle ságou od desíti k pěti. 65%(21.11.2012)

Série Ice Age je skoro jako na horské dráze. Jednička skvělá, dvojka průměrná, trojka zase skvělá a čtyřka slabší. Slabší ale nutno brát v uvozovkách, jelikož i když nedosahuje příběh kvalit prvního a třetího dílu, tak i tak je Země v pohybu dobrá podívaná. Jako plus zde beru novou postavu babičky Sida, která je prostě úžasná, vtipná a skvěle zakomponovaná do děje. K ní neodmyslitelně patří i Šmudlinka, které si velice cením, jelikož je jednou z těch postav, která se ve filmu objeví jen na pár minut, ale stejně si jí divák i po skončení filmu pamatuje. Záporák pirát opičák je další výraznou a dobře zpracovanou postavou, kterou si člověk zapamatuje a to nejen kvůli svému zjevu, grimasám a obličejům (které ve 3D jsou skvělé), ale i kvůli pár hláškám. Z pirátské posádky si nelze, díky příběhové linii s Diegem, nezapamatovat i sněhově bílou tygřici. Ostatní se bohužel po skončení filmu stávají spíše vatou a divák si je hned nevybaví. Taktéž si člověk těžko vybavuje "armádu" pískomilů, což je škoda, jelikož scénky s nimi jsou skvělé. Dějově se sice nejedná o nic nového, je zde jasně dáván důraz na rodinu a snímek pomocí Mannyho a jeho dcery Broskvičky (heh, to je jméno pro dospívající slečnu) promlouvá i k tatínkům, ale kouká se něj příjemně, nic extra neruší a děj není natahován. Neodmyslitelný člen Ice Age rodinky je také samozřejmě krysoveverčák Scratt s jehož pomocí divák pozná další možnost vzniku kontinentů (i když to už poznal jednou, takže tato verze je trochu matoucí), ale je taktéž opět hezky zakomponován do děje a některé scénky (pod hladinou např.) nemají chybu. Jako také závěrečná scéna s ním, kdy KONEČNĚ nalezne svůj vysněný ráj. Jak to dopadne, jelikož je to prostě Scratt, si každý myslím domyslí sám. :) Určitě jsem na kvanta věcí zapomněl, jelikož snímek nabízí hodně dobrých momentů, ale jako obrázek o filmu a osobní komentář to myslím stačí a rád si Ice Age 4 pustím ještě někdy znovu.(13.7.2013)

Přehnaně se nemoralizovalo, humor nebyl nucený, či lámaný přes koleno a díky minimu hluchých míst jsem nemusel v rámci zabavení počítat, jaké průměrné množství popcornu za minutu mizí v bezedných útrobách mé vedle sedící dcery. Vše orámováno vlivem veverky na rozparcelování Pangey, či "vypuštění" Atlantidy a jednou lenochodí vyschlou hrozinkou, co názorně ukázala, že stárnout se má s noblesou.. Jen ta "teenage mamut bezva parta" smrděla. Jejich dokonalej, hustej, stěrkověj slang mě div nedonutil prohnat si skrz uši brčko od coly..(23.7.2012)

Neřekla bych, že kvalita dílů tolik klesá, spíše se tohoto typu humoru člověk rychle přejí. Několikrát jsem se upřímně zasmála, ale byly tu i chvíle, kdy mi bylo částečně trapně. Především ve scénách s "Broskvičkou", tahle dějová část splňovala prostě všechna klišé a tvůrci ji snad okoukali odněkud z Hanny Montany. S pirátskou písničkou je to podobné. Zkrátka nesnáším, když se ve filmech zpívá. A když to dělají zvířata, je to o to horší. Jinak to bylo fajn.(3.11.2012)

• - Keď piráti pritiahnu ľadovú kryhu našich hrdinov, tak ju priviažu k boku svojej lode, no v ďalších záberoch je však medzi kryhami široký pás mora. (Miagy)

• - Když se Sidova babička jde vykoupat do moře a říká: "Ani nápad, nekoupala jsem se už desítky let," okolo ní jsou vidět umírající ryby a barevná skvrna. Ovšem v následující scéně, kdy pro ni hodí Manny Sida, zde žádná skvrna ani umírající ryby nejsou. (TheStitch630)

• - Kapitán pirátov menom Gutt je prehistorický orangutan - Gigantopithecus. (MikaelSVK)