„S holkami je to jako s tramvajemi, jedna odjede a za chvíli přijede další.“ Noční roadtrip tří kamarádů sledující jediný cíl, zakoupení set-top-boxu. V sázce je opravdu hodně, v případě nezdaru hrozí krach vztahu jednoho z nich a jeho přítelkyně. Podaří se jim 2 x 200 km zasněženými finskými pláněmi zvládnout včas? Režisér Done Karukoski namíchal kvalitní hořko-sladkou podívanou. Navenek se snaží nedat nic najevo, ale uvnitř postav skandinávských dramat to doslova vře emocemi. A teď si zkuste tento citový minimalismus dosadit do žánru komedie a zároveň ponechat i onu typickou, ponurou severskou atmosféru. O tom přesně je Laponská odysea, takže si oblékněte svetry se sobem a určitě na to mrkněte.(21.1.2014)

Drsnější severský humor, příjemně přímočará zápletka a plná nálož originálně uchopených finských reálií činí z této road movie velmi příjemný až hřejivý zážitek, i když ledový mráz z řady drsnějších scén má tendenci přecházet i na diváka - proto si vemte ke sledování raději teplou prošívanou deku či lahev finské vodky!(3.9.2012)

Povedená finská komedie z Laponska (úplně správný překlad Napapiirin sankarit je jinak Hrdinové polárního kruhu - alespoň trochu si z té finštiny pomatuji :-), které jsem měl tu čest možnost v zimě navštívit a je to opravdu nádhera. I ty mraky klesající až k -40, které jsem zažil člověka neotráví, když se tam pohybuje a polární záře mu svítí nad hlavou. Režisér Karukoski se už u mne vyznamenal filmem Tummien Perhosten Koti a tohle je sice úplně jiný žánr, ale i tak sympatický počin.(25.2.2012)

Dome Karukoski má skutečně talent jako prase. A s každým dalším filmem to jenom potvrzuje. Jsem rád, že jsem to, jak výborným režisérem bude, rozpoznal hned u prvního filmu od něj, který jsem viděl - Domova šedých motýlů. Napapiirin sankarit tentokrát není citlivým dramatem o mladistvých, ale lehce nahořklou komediální road movie. Zde se však označení "hořká komedie" nemusí používat v pejorativním slova smyslu jako u novodobých českých filmů, ale ve smyslu naprosto pozitivním. Tragika s komikou se tady střídá tak hladkým způsobem, že téměř ani nerozeznáte hranice mezi jedním a druhým, Nejlépe je to patrné ve scéně s elektrickým taserem, kde to opravdu bije do očí :). Zmiňovat zimní atmosféru, velmi sympatické herce, příjemnou hudbu nebo několik lakonických a nenápadných, ale o to více potěšujících režisérských vychytávek by bylo nošením sněhu do Finska. Jen tak dál Dome.(20.2.2012)

Vyborna europska komedia od rezisera Dome Karukoskiho /Lvi srdce, Domov sedych motylu/ o beznom zivote a beznych problemoch kdesi v Skandinavii, presnejsie vo Finsku. Film ma len volny dej a rozhodne nejde o nejake strhujuce momenty ani akciu, je to skor len sled volne pospajanych casti, ktore drzia pohromade vdaka slusnej rezii. Dialogy su z bezneho zivota, ale dobre sa daju pocuvat a hodne mala do seba aj finska blazniva road movie /chranim, chranim si tie krasne blaznovstva/. Jasper Paakonen /Laska je Laska 2004/ to dobre ustal a aj sexice boli na urovni. Dokonca nechybala vlozka a o Rusoch a rustina - raz darmo, Finsko nesmie zapriet svoje korene a tvorilo pocas Studenej Vojny akusi sedu zonu medzi Zapadom a a ZSSR : na jednej ceste ste mohli vidiet klasicku rusku Volgu, Skodovku ale aj stare americke auta. Za mna teda dalsi vyborny kusok z europskej kinematografie : 80 %(18.6.2016)