Orel Eddie

• Velká Británie Eddie the Eagle (více)

Touha splnit si životní sen je motorem snad každého z nás. Ale takový motor, jaký v sobě skrývá už od dětství Michael Edwards (Taron Egerton), nemá jen tak někdo. Jeho touha je zdánlivě prostá a přímočará: Stát se olympionikem a reprezentovat Velkou Británii na některých olympijských hrách v nějakém sportu, celkem jedno ve kterém. A tak malý Michael vyzkouší mnoho různých atletických disciplín, aby sebe i své okolí ujistil o nedostatku jakéhokoliv sportovního talentu ve sportech, které by mu umožnily účast na letních olympijských hrách. Proto se soustředí na hry zimní. Ale ani ve sjezdovém lyžování nemá zrovna moc štěstí a ani talentu. Většina lidí by to už dávno vzdala, ale Michael takovým měkkotou není. Jeho poslední šancí jsou skoky na lyžích, a to především díky tomu, že v Británii není moc skokanů s olympijskými ambicemi. Vlastně tu nejsou žádní. Rozhodne se učit od nejlepších, a tak opustí rodnou zemi a na vlastní pěst vyrazí do Alp. Chvíli pozoruje skokany v akci, pak si vleze na můstek a rozjede se. Po několika bolestivých pádech si uvědomí, že to bez trenéra asi nepůjde. Tedy pokud bude chtít na olympiádu a také pokud bude chtít zůstat naživu. Na scénu tedy vstupuje Bronson Peary (Hugh Jackman), údržbář zimního střediska, rváč a pijan, ale i bývalý skokan na lyžích, kterého kdysi vyloučili z amerického olympijského týmu. Bronson urputného a neodbytného skokana-samouka vezme pod svá ochranná křídla a začne jej učit nejen skákat na lyžích, ale také jak skákání přežít. Postupně poznává Michaelovo odhodlání a nezničitelnou vůli, díky nimž si pak společně dokáží splnit velký sen. Michael v roce 1988 v Calgary vstoupí do olympijských dějin jako nezapomenutelný „Orel Eddie." (CinemArt)

haroska

Nemuzu si pomoct, ale po shlednuti s pitomym usmevem na rtu musim rict,ze je to jako "Forrest Gump na skokanskych lyzich":) Ma to spad, vtipnou kouzelnou jiskru uz od zacatku a az do posledniho skoku si nemuzete pomoct, a tomuhle prdacky prapodovinymu "sportovci" fandite na plny kecky a nedejchate do posledniho dopadu. K tomu pripoctu fenomenalniho Hugha jako arogantniho nevrlyho notora, ze kteryho nakonec vykura Orlik srdce a nemuzu dat jinak nez 5. ()

bearmeedek

Eddie na tom zřejmě nebyl s hlavou úplně v pořádku a proto se u něj celý život nacházela "ta síla" dostat se k vysněnému cíli, jinými slovy hlavou proti zdi. Kdyby to byl vymyšlený příběh, působilo by to na mě jako laciný slint. Jako pravdivá událost je film o britském orlíkovi docela úžasný. Navíc se drží v rozumném reálu a stále má humorný nadhled. Díky ne-americké produkci se podařilo dobře vtáhnout do děje a ani "vítězný" konec nic nepokazil. Když jsme u toho konce, tak za vynikající myšlenku považuji zařadit k poslednímu skokovému dojezdu skladbu od Van Halen - Jump. ()

Oonika

Překvapení poslední doby. Většinou těmhle sportovně životopisným filmům nepřikládám moc velkou váhu, ani mě to nijak moc nezajímá. Ale říkala jsem si, že to zase jednou zkusím. A rozhodně nelituju. Skvělý příběh, skvěle zahrané, na konci jsem byla fakt dojatá. A do toho Hugh Jackman... Hmmmm... :-) ()

tančísvlky

Veľká snaha o autenticitu sa britom podarila. Veľmi milý počin a pamätám na tie časy, keď Eddie skákal a vtedy som nechápal. Dnes už viem a o tom to je. Ak sa ponoríte do duše človeka tak pochopíte úplne každého. Skutočne je to dôstojné pokračovanie britskej školy. Palec hore pre Eddieho ... ()

E lan

Krásné, příjemné, originální a dojemné. Hlavní protagonisté sedí ve svých rolích fantasticky a tak jak člověk od tohoto námětu nic nečeká je nakonec šokován jak přeje a věří Eddiemu, že tu devadesátku dá:-) Prostě vynikající film. ()

Martell47

"Na mostíku strach nemám. Asi preto, že mi slúži len jedno oko. Ani neviem koľko mám dioptrií, ale na tom aj tak nezáleží, lebo okuliare sa mi hore na mostíku beztak vždy zahmlia a ja potom ani neviem, kde skáčem" Eddie Eagle Edwards. O tomto počine som ani len netušil takže som počas filmu čakal ako to dopadne a každým skokom som sa modlil aby sa nedolámal :). Veľmi zaujímavý príbeh o sile odhodlania, ktorý by ste mohli nazvať len nedostatkom koliesok v hlave. Faktom ostáva, že aj bez koliesok s obrovským odhodlaním sa splnili sny a dostavil sa svojský, úžasný a nenapodobniteľný kúsok. Najlepším scénaristom je bezkonkurenčne sám život. ()

ZnalecH

Byl jeden kluk. A ten kluk chtěl už odmalička jet na olympiádu. Kam přišel, tam ho vyhodili dveřmi zase ven. Ale on to přesto nevzdal a vrátil se oknem... ()

Jonatána

Nemůžu hodnotit, protože uvidím až zítra. Ale protože miluju Kokosy na sněhu a jako stará plačka na konci vždycky brečím, (hlavně když ten nadupaný Neměc) začne tleskat, určitě se mi to bude líbit. Tipuju, že objevím další film, na který se budu koukat opakovaně s vědomím, že se zase nádherně dojmu a spotřebuju krabici kapseníků :-). ()

Likan7

Nebyli to jen Kokosy na sněhu. O Eddiem Edwardsovi jsem dosud neslyšel, ale chvála na film chodila ze všech stran. A ve finále film musím pochválit i já, i když v tom nevidím takovou pecku, jaká se z toho dělá. Egertona mám rád a tohle je další důkaz, že z něj bude skvělý herec. A i civilní nehrdinský Jackman mi tu sedl. Jenže pro komedii tu není dost vtipných scén, pro dramatickou stránku tu není žádný drama a pro sportovní film není skákání na lyžích filmově dostatečně zajímavé. Možná právě tohle mi na filmu tak úplně nesedělo. Všechno jakoby bylo na správném místě, ale film se neumí rozhodnout, čím by vlastně chtěl být. ()

Forty-

Film inspirovany skutocnou udalostou a to pribehom Britskeho skokana na lyziach Eddieho Edwardsa. Sportovy, tak ako aj ludsky, je to krasny pribeh a urcite si zasluzil filmovu adaptaciu. Toto rozhodne nie je ziaden dokument, zvoleny zaner komedia je pochopitelny, ale upresnil by som, ze sa hlavne jedna o rodinu komediu a to velmi podobnu desiatkam americkym sportovym filmom. To je “safe bet” z pohladu tvorcov, ale obohrana pesnicka z pozicie divaka. Jedna vec, ktora mi cely film dost prekazala, bola silena infantilnost, ktora degradovala kopec momentov. Nepochopil som kvoli comu to tak hrotili, asi aby sa cela rodina mohla citit trapne. Aj napriek tymto vytkam to bol celkom pekny, pohodovy a oddychovy film. ()

junxi91

Skvělý sportovní film o jednom tvrdohlavém a houževnatém snílkovi jménem Michael "Eddie" Edwards, který se i přes totální nedostatek sportovního talentu, úrazy, výsměch okolí a nepochopení svého otce stal olympijským skokanem na lyžích. V roce 1973 měl Michael 10 let a trpěl problémy s chůzí, se kterými se léčil. Přesto však Eddie sní o olympijské slávě a zkouší různé sporty. Matka jej povzbuzuje, otec je však skeptik. V pubertě si Eddie uvědomil, že na letní olympijské sporty nemá, a tak zkouší ty zimní. Ve sportu je celkem zručný, přesto jej britští olympijští představitelé odmítají. A tak se Eddie rozhodne dostat do olympijského týmu jako skokan na lyžích, jelikož se tohoto sportu účastnili závodníci z Velké Británie naposledy v roce 1929. Přesune se tedy do tréninkového centra v Garmiscg-Partenkirchenu v západním Německu. Zde je spousta arogantních a ostřílenějších skokanů, kteří se Eddiemu vysmívají. Eddie trénuje sám a začíná na 15 m skokanském můstku. Pak se pokusí skočit z 40 m můstku, ale ošklivě se poraní. Celé jeho snažení sleduje alkoholik, rváč a rolbař v jedné osobě jménem Bronson Peary, který mu radí, aby se na to vykašlal. Postupně je však čím dál tím více ohromen Eddieho houževnatostí a sdílí jeho pocit outsidera, a tak jej začne neoficiálně trénovat. Peary je bývalý americký šampion ve skoku na lyžích, ale vykašlal se na svou kariéru kvůli sporu se svým mentorem Warrenem Sharpem. To vše se Eddie dozví od postarší zachovalé majitelky kavárny jménem Petra, která u sebe Eddieho ubytovala a dokonce mu nabízela "návštěvy" v jeho pokoji. Bronson trénuje Eddieho na uměle vytvořeném trenažéru, sestávajícího z nakloněné rampy, pojízdné desky a popruhů, na kterých Eddie visí. A pro jednotlivé fáze skoku používá podobnost se souloží, kterou Eddie nikdy nezažil, ale dovede si ji představit se svou oblíbenou herečkou. Díky tomu se Eddieho forma vylepší a on úspěšně skočí z 40 metrového můstku. Aby se Eddie mohl kvalifikovat na olympiádu, tak musí skočit ze 70 metrového můstku. I tohle se mu podaří, ale doskočí pouze na vzdálenost 34 metrů, což mu zatím pro místo v olympijském týmu stačí. Úředníci se však chtějí Eddieho zbavit, a tak změní kritéria a požadují, aby doskočil do vzdálenosti minimálně 61 metrů. Eddie tedy pokračuje v tréninku a jeho doskok se postupně prodlužuje. Během posledního kvalifikačního závodu Eddie skočí do vzdálenosti 61 metrů, ale mine značku na doskoku a tak je diskvalifikován. Eddie se chce vykašlat na sport a hodlá se vrátit domů, kde bude pracovat jako štukatér se svým otcem. Přijde mu však dopis s oznámením, že jeho kvalifikační tréninkový skok je platný! Bronson radí Eddiemu, aby trénoval další čtyři roky a počkal až na olympiádu v roce 1992, protože se obává ztrapnění jeho a jeho země, ale Eddie se nenechá odradit. Patnácté ZOH se konají v Calgary. Eddie zde přijede a hned si užije opovržení od svých krajanů. Ti abstinenta Eddieho opijí tvrdým alkoholem v olympijských barvách, a ten se díky tomu nezúčastní zahajovacího ceremoniálu. Eddie skončí poslední ve skoku ze 70 metrového můstku (doskočí pouze 60,5 mú, ale zato vytvoří britský rekord. Po doskoku je tak šťastný, že začne tančit a poskakovat před publikem, pro které se stává okamžitě miláčkem a média mu dají přezdívku "Orel". Bronson jej za to pak kritizuje, že nebere sport dostatečně vážně. Eddie se veřejně omlouvá za své chování a rozhodne se skočit z nejvyššího, 90 metrů vysokého můstku, ze kterého nikdy předtím neskákal. Bronson cestuje na olympiádu, aby jej podpořil. Eddie vede povzbudivý rozhovor se svým idolem Mattim "Létajícím Finem" Nykänenem ve výtahu na vrchol můstku, během kterého mu Fin řekne, že představuje toho pravého "Ducha" olympijských her. Eddie doskočí do vzdálenosti 71,5 metru a je opět poslední, ale přesto jej povzbuzují diváci po celém světě, což mu přináší velké uznání v závěrečné řeči prezidenta organizačního výboru OH Franka Kinga. Dokonce i britští olympijští úředníci jej musí neochotně přijmout. Warren Sharp se usmíří se svým trenérem a hrdí rodiče čekají společně se spoustou fanoušků na letišti. Oba na sobě mají svetry s nápisy, že jsou Eddieho matka, respektive otec. Krásný film se šťastným až dojemným koncem o jednom bláznivém outsiderovi, který si šel neochvějně za tím, po čem toužil. Musím přiznat, že mě ten konec dojal a Eddie je u mě prostě frajer, na rozdíl od těch namachrovaných debílků, kteří se mu během jeho snažení vysmívali a chlubili se s tím, s kolika ženskými souložili. Eddie rules!  () (méně) (více)

liberita

Plne súhlasím s užívateľmi, ktorý film označujú za pohodový a prirovnávajú ho ku Kokosom na snehu. Hoci ide v prvom rade o komédiu, má aj svoje dramatickejšie momenty a nemusíte byť extra športový nadšenec aby vás zaujala. Eddie je skutočný sympaťák, ktorému budete fandiť od začiatku do konca a ktorý dokazuje, že nie je na škodu ísť si za svojim snom, aj keď vám všetci okolo tvrdia, že na to nemáte. Veľký podiel má na tom Taron Egerton, ktorý ma v Kingsmanovi príliš neohúril, tu však dokázal, že nemá problém vžiť sa do role a dodať jej hĺbku akú potrebuje. Talent, charizma ani vtip mu nechýba a určite nás v najbližších rokoch prekvapí čoraz lepšími výkonmi. Hugh Jackman je samozrejme vsadením na istotu a okrem neho potešili aj roličky Christophera Walkena a Jima Broadbenta. Hrdinom dopomáha aj dobová muzika, kvalitná kamera a pôsobivé zábery, ktoré umožňujú vžiť sa do pozície skokana na lyžiach celkom presvedčivo. Aby som sa už zbytočne nerozpisovala, Orol Eddie možno pôsobí na prvý pohľad nenápadne, pre mňa ale ide o jeden z najlepších ak nie aj najlepší film, aký nám doteraz rok 2016 priniesol a jeden z NAJ filmov so športovou tematikou v dejinách filmu. ()

Lavinia

Z hlediska sportovců-profesionálů a všech těch sportovních výborů a asociací je Eddie chudáček blbeček, pošetilý fantasta neukotvený v realitě, pro sport a hlavně jeho financování přínosný asi jako veš v kožiše. Z hlediska veřejnosti a diváka je Eddie vytrvalec až za hranice pudu sebezáchovy, zjevně tak pevné konstituce, že dokáže nemožné, a ačkoli jeho výsledky nemohou konkurovat pravým sportovcům, je víc než oni. Kde je pravda? Ve smyslu olympijských her - jejich počátkem v antickém Řecku byly vojenské disciplíny a soutěž o vyšší kvalifikaci bojovníka. Moderní hry jsou vcelku jen o penězích a skandálech. Takže fandím Eddiemu a vřele doporučuji. ()

rezzzy

Tak tohle byl setsakra dobře natočený film! :-)) Nevím, jaký byl ve své době skutečný Eddie, ale ten filmový je děsnej sympaťák a v kině jsem měla zatnuté všechny svaly, svěrače, čelist a prostě všechno, co se zatínat dá, když měl skočit, protože sama neskočím ani z bazénového stupínku. Krásný příběh o čisté duši, nezlomné vůli a upřímné radosti a nadšení z provozování toho, co vás činí šťastnými, i když vám okolí během toho stokrát hodí klacek pod nohy. O tom, že žádný sen není příliš velký, když jste ochotni přeskočit i stoprvou a tisícidruhou překážku. Jako perlička na dortu mě neskonale bavila Jo Hartley v roli Eddieho matky. :-) 4,5* ()

RAFT

Co tu jenom napsat podle traileru sem si myslel že ,film bude nic moc a ono pravý opak, film je dobrej doják ,který svým dějem vás už nepustí a vy si tuhle podívanou opravdu užijete.A ve filmu co by producent Matthew Vaughna ,tak je to opravdu znát.Možná mi malinko ve filmu chybělo takový to velké drama ale nevadí, příběh je dobře natočenej ,herci ve filmu ,tak ti jsou též dobře vybraní,hlavně Hugh Jackman po všech těch x-menech si vzal zase jiný film,a to je jenom dobře.Soundtrack dobrý .Dobrý film. Za mě 75% ()

Bohemian Rhapsody má nového režiséra

Bohemian Rhapsody má nového režiséra

09.12.2017

Kdy dorazí nový Robin Hood?

Kdy dorazí nový Robin Hood?

18.11.2016

Možná si to ani neuvědomujete, ale od poslední (velké) adaptace Robina Hooda uplynulo celých šest let. Ridley Scott a Russell Crowe s ní vydělali 321 milionů dolarů, značka tedy očividně žije a není… (více)