Orel Eddie

• Velká Británie Eddie the Eagle (více)

Touha splnit si životní sen je motorem snad každého z nás. Ale takový motor, jaký v sobě skrývá už od dětství Michael Edwards (Taron Egerton), nemá jen tak někdo. Jeho touha je zdánlivě prostá a přímočará: Stát se olympionikem a reprezentovat Velkou Británii na některých olympijských hrách v nějakém sportu, celkem jedno ve kterém. A tak malý Michael vyzkouší mnoho různých atletických disciplín, aby sebe i své okolí ujistil o nedostatku jakéhokoliv sportovního talentu ve sportech, které by mu umožnily účast na letních olympijských hrách. Proto se soustředí na hry zimní. Ale ani ve sjezdovém lyžování nemá zrovna moc štěstí a ani talentu. Většina lidí by to už dávno vzdala, ale Michael takovým měkkotou není. Jeho poslední šancí jsou skoky na lyžích, a to především díky tomu, že v Británii není moc skokanů s olympijskými ambicemi. Vlastně tu nejsou žádní. Rozhodne se učit od nejlepších, a tak opustí rodnou zemi a na vlastní pěst vyrazí do Alp. Chvíli pozoruje skokany v akci, pak si vleze na můstek a rozjede se. Po několika bolestivých pádech si uvědomí, že to bez trenéra asi nepůjde. Tedy pokud bude chtít na olympiádu a také pokud bude chtít zůstat naživu. Na scénu tedy vstupuje Bronson Peary (Hugh Jackman), údržbář zimního střediska, rváč a pijan, ale i bývalý skokan na lyžích, kterého kdysi vyloučili z amerického olympijského týmu. Bronson urputného a neodbytného skokana-samouka vezme pod svá ochranná křídla a začne jej učit nejen skákat na lyžích, ale také jak skákání přežít. Postupně poznává Michaelovo odhodlání a nezničitelnou vůli, díky nimž si pak společně dokáží splnit velký sen. Michael v roce 1988 v Calgary vstoupí do olympijských dějin jako nezapomenutelný „Orel Eddie." (CinemArt)

Jakubik

Báchorka na bázi skutečné postavy natočená podobným stylem jako Kokosy na sněhu. Ona i ta událost je ze stejného prostředí. Filmový příběh je tak hodně nafouknutý, že je jasný, že to takto doopravdy nebylo. Celou situaci má ale pod kontrolou duo Egerton\Jackman. Jackman díky svému charisma drží celý film na sobě a Egerton ho v podstatě jen doplňuje svým dobrým hereckým výkonem. Kdyby nebylo této dvojice nevím zda by film obstál. Film mě více méně potěšil a pobavil. Jsem ji téměř jist, že mě další projekce nemine a to je u filmu hodně důležité…za čas si prostě vzpomenout… ()

tomik99

Velice povedený sportovní film, který mě dokázal zaujmout, i když mi jsou skoky z lyží úplně cizí. A to je asi na filmu to nejdůležitější – pokud vás dokáže vtáhnout do děje, zajímat se o postavy a jejich vývoj, i když vám samotné téma nic moc neříká. Hlavní představitel Taron Egerton byl vybrán skvěle, Hugh Jackman hraje svou klasickou Wolverinovskou roli (dokonce se i tak obléká). Zvláštní pozornost si určitě zaslouží tehdejší oblečení, střih vlasů a vousů a dobová hudba. Film se mi moc líbil. ()

HappyDeath

Tenhle film je opravdu těžká srdcovka, která ani na vteřinu nenudí a nedopadne tak, jak by člověk předpokládal. Velmi mě tento kousek potěšil. Herecké obsazení, soundtrack, sty režie... vše na jedničku! ()

tranquill

"Nejde o to, jak začnete, ale jak skončíte!" Pro mne velké překvapení a možná nejlepší sportovní komedie na základě skutečného příběhu. Vždycky jsem rád sledoval skoky a tohoto anglického "neumětela" jsem si pamatoval, ale nevěděl jsem, jaký je za ním příběh. A jeho ztvárnění je parádní. Vtipné i emotivní. "Bo Dereková nebo nic!" ()

spacylemon

Kokosy na sněhu 2... No vážně, zkuste mi najít 5 rozdílů. Orel jde prostě na jistotu, ale co na tom, hlavní, že to funguje. Kdo by taky neměl rád příběhy sympatických odhodlaných loserů, žejo. Akorát tady čtyři jamajské bobisty zvládá svým pošukovstvím a neutuchající odvahou nahradit Edwards sám. Mého oblíbeného trenéra Johna Candyho už pak stačí jen vyměnit o nic míň vděčnou postavou Hackmana (práce s cigaretou - nejvíc). Jo, tenhle film prostě ví, jaké emoce chce vyvolat a daří se mu to. Např. já cítím euforii ještě teď. ()

haWranka

Neskutečně pohodová záležitost. Oba hlavní hrdinové hrají moc dobře a hlavně je vidět, že je to natáčení i bavilo (a jestli ne, tak to zahráli ještě líp :). Film si na nic nehraje, jde v první řadě o zábavu. Jestli máte rádi Kokosy na sněhu, bude se vám líbit i Orel Eddie. Tvůrci si dokonce dovolili malou narážku. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo trochu moc srdceryvných scén a přemoudřelých dialogů. Jsem ale naprosto svolná je odpustit a těšit se na další shlédnutí. Jen si přiznejte - kdy naposledy jste u filmu drželi palce a upřímně doufali, že to skočí?! :) ()

Mouchal

Opravdu krásně zpracovaný příběh podceňovaného "underdoga", který se nikdy nevzdal svého snu - stát se za každou cenu olympionikem. Ikdyž se "Eddie" nenarodil s nějakým výrazným talentem a během jeho života se u něj neprojevovalo nějaké výraznější sportovní nadání, nikdy od svého snu neupustil. Hodně se mi líbil kontrast mezi jeho rodiči, kdy mamka (která je snad snem každého dospívajícího sviště) plně podporovala jeho sen a byla mu tzv. oporou, zatímco jeho taťka dělal vše proto, aby z jeho synka byl po jeho vzoru zdatný štukatér. Naštěstí pro nás ale jeho taťka neměl dost velkou autoritu, aby si doma prosadil tu svou (kdo jo, že?) a tak se z našeho "Eddieho" stal (nebo se alespoň pokusil jím stát) vrcholovým skokanem na lyžích. Řekl bych, že Orel Eddie není typická americká komedie, ve které vždy někdo práskne nějakou rádoby vtipnou urážku či poznámku (většinou Adámek Sandlerů) a my kvůli tomu sem tam vypustíme malé množství vzduchu z nosu. Ne. Tento film je tím druhem komedie, která v nás evokuje pozitivní emoce prostě tím, jak krásně plyne. Jak krásně lidsky je tento příběh o nezdolné vůli zhotoven a jakou v nás zanechá stopu. Taky je rozhodně super poselství, že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Ale to není Eddieho případ. Protože ten vyhrál na plné čáře. Přeci jen když se zamyslíte, není výhra splnit si svůj životní sen a k tomu ještě zhotovit nový britský olympijský rekord a tím i překonat vlastní osobní rekord? Vítězství, které mu i ten homo-fin může závidět. K tomu všemu výborná hudba a neskutečně návykové herecké duo v podání Egertona a Jackmana. Jedinou malou chybku bych viděl snad jen v tom, že s mládím a se zkoušením všemožných sportovních disciplín si mohli tvůrci ještě více vyhrát a rozvinout tak Eddiho touhu po olympiádě na vlastní kůži. Jinak ale velká paráda a bavil jsem se neskutečně. 90% ()

Mira90

Orla Eddieho určitě všichni znáte. Je to ten britský lůzr skákající na lyžích, vedle kterého vypadá líp snad i Bubbles z Trailer Park Boys... Ono je ale docela jedno, jak moc špatný Eddie je, zkrátka a dobře měl sen, že bude olympionikem a i přes veškerou nepřízeň si za ním šel. A povedlo se mu to. Respekt. ()

AloisNeuman

JEDNO SE MUSÍ UZNAT. JAKO KOKOSY NA SNĚHU TAK OREL EDDIE JE HODNĚ INSPIRATIVNÍ PŘÍBĚH O TOM, ŽE KDYŽ MÁTE SVŮJ SEN MÁTE SI ZA NÍM JÍT. MÁM RÁD OBA DVA HERCE JAK JACKMENA TAK EGERTONA A TAK TROCHU FILMU PŘIDÁM.. JE ZAJÍMAVÉ JAKÉ PŘÍBĚHY SE PSALI V ROCE 1988 V GALGARY. ()

BDMarty007

Na tomto filmu je nejzajímavější to, že inspirován skutečnou postavou, kterou si ještě pamatuji. Těšil jsem se, že se dozvím více detailů o osobě hlavního hrdiny a pozadí jeho příběhu. Byl to velký fanoušek skoků na lyžích, ale náhodou z Anglie, kde se to moc nepěstuje? Byl to někdo, kdo chtěl svých 15 minut slávy a našel unikátní recept? Byl to recesista? To jsem se bohužel z filmu vlastně nedozvěděl. Film začíná tím, že hlavní hrdina už jako malé neduživé děcko prostě chce na olympiádu a je mu vlastně jedno jak. Ale proč?!? Celý film pak už jen vykresluje hlavního hrdinu, jako absolutně iracionálního, asexuálního a asociálního magora, bez pudu sebezáchovy a s hodně posunutým prahem bolestivosti, který udělá cokoliv, aby se dostal na olympiádu. Také většina vedlejších postav má spíše charakter karikatury, než nějak rozpracovaných postav. Také jsem se těšil, že se dozvím, co se s hlavním hrdinou stalo po jeho slavném extempore... Scénář mě tedy velmi zklamal. Ale natočené to je velice slušně, s drobnými zvraty a zápletkami, takže se na to i přesto příjemně kouká a držíte mu palce, aby se hlavně nezabil. ()

Veronica27

Skoky na lyžích jsou úžasné a ještě když se o tom natočí fajn vtipný a motivační film, je to ještě lepší,Nechyběl humor, ani napětí.Hugh Jackman mi tam zapadl, i když pro mě to bude navždy Wolverine :-) ()

neo93

Skvěle příjemný film o jedné velké touze. Eddie, chlapec který není zrovna ideální sportovec, má i přesto tento menší nedostatek již od dětství jeden obrovský sen, stát se olympionikem. A i když z počátku neví, v čem bude vlastně sportovat a všichni kolem něj se mu vysmívají a odrazují od tohoto šíleného nápadu, on stále věří v sebe. Výtečně zpracovaný skutečný příběh o podceňovaném a bláznivém muži, jenž měl ale neuvěřitelnou odhodlanost a touhu dosáhnout svého náročného cíle. Očekával jsem více humoru v celém snímku, ale i tak jsem od začátku fandil tomuto skokanovi, který se vrhá za svým splněným snem přímo po hlavě. Stejně tak jako jeho povedený coach v podání Hugha Jackmana. Opravdu dobře natočený film s parádním soundtrackem, který potěší, rozveselí a třeba i dojme. ()

Pavel82

Tenhle film mohl jen překvapit, protože jsem od něj vůbec nic nečekal. A i když je to stokrát viděné, omleté klišé je strašně citlivě natočeno i zahráno. Tak intenzivní pocity dokáže vyvolat jen špetka filmů... Při posledním skoku mě brněly nohy, jako kdybych sám letěl. Úžasný zážitek. ()

waska

Velmi příjemný film, ve které nechybí napětí, zábava a hlavně sport. Kdo si pamatuje Eddieho z Calgary tak jako já, musí přiznat, že mu nešlo nefandit. Neznal jsem celý jeho příběh, takže jsem byl docela překvapen, jak za tak krátkou dobu byl schopen skočit z můstku. Já osobně skákal jednou z 15m a málem jsem se posr... strachy. Taron Egerton je fantastický, stejně tak Jackman. ()

Psycho.R

Nádherný film podle skutečných událostí. Calgary mělo dva outsidery, kteří dokázali, že smát se jim je liché - Eddieho a jamajský bobový tým, pokud budete důsledně sledovat, tak si všimnete jistého odkazu. ()

balcazar

Rozhodoval som sa medzi 3 a 4 hviezdami. Oddychový športový film, ktorého hlavou zbraňou je úprimnosť vo všetkých aspektoch a ktorý vás napriek tomu, že sa správa ako jednohubka, donúti fandiť hlavnému hrdinovi pri plnení si sna. Skutočnosť, že je natočený podľa skutočného príbehu, ma najskôr presvedčila prikloniť sa k vyššiemu hodnoteniu, neskôr som dal nižšie. Väčšinou to moje hodnotenie neovplyvní, ani si to extra nezisťujem, ale sklamali ma slová skutočného Eddieho, podľa ktorého je vo filme z jeho života skutočných tak 10%. To je ako: použime hlavného hrdinu a skutočnosť, že bol lyžiar, všetko ostatné si vymyslime a povedzme, že je to natočené podľa skutočného príbehu. Film ako taký bol super, toto ma však sklamalo. ()

Bohemian Rhapsody má nového režiséra

Bohemian Rhapsody má nového režiséra

09.12.2017

Kdy dorazí nový Robin Hood?

Kdy dorazí nový Robin Hood?

18.11.2016

Možná si to ani neuvědomujete, ale od poslední (velké) adaptace Robina Hooda uplynulo celých šest let. Ridley Scott a Russell Crowe s ní vydělali 321 milionů dolarů, značka tedy očividně žije a není… (více)