Dear Mr. Gacy

The Last Victim

Drama / Krimi / Thriller

Kanada, 2010, 103 min

• tron

Pri sledovaní tohto filmu som si spomenul na Michaela Rookera, ktorý, podobne ako William Forsythe, tiež nikdy nebol nejakým extra úžasným hercom a napriek tomu má istú kultovú povesť (niečo ako Danny Trejo, Tony Todd alebo Gary Busey). Jeden podstatný rozdiel medzi Michaelom a Williamom tu však je – kým Michael sa s pribúdajúcimi rokmi dokázal vymaniť z béčkarskej filmografie (minimálne účasťou vo Walking Dead a Strážcoch Galaxie), William nie a je z filmu do filmu horší a ešte horší. Mal zopár pekných rolí (Skala, Vyvrheli z pekla), ale tým to haslo. Kým Michael si sériového vraha zahral v začiatkoch svojej kariéry, jeho to postretlo až na jej sklonku. Dear Mr. Gacy je inšpirovaný skutočnými udalosťami, lenže tie sú natoľko absurdné, kuriózne a WTF, že tomu nikto neuverí. Mladý študent sa rozhodol napísať koncoročnú školskú prácu o Gacym, toho času čakajúcim (už asi sto rokov) v base na vykonanie trestu smrti. Udržiavali spolu bohatý písomný styk, následne chlapcovi Gacy začal volať domov, mladíkovi z toho značne drblo, Gacyho popravili, mladík úspešne doštudoval, napísal o tom knihu „Posledná obeť“, stal sa z neho prokurátor a nakoniec spáchal samovraždu. Šialené, čo poviete? Samotný film je bohužiaľ značne slabý, niečo ako béčkarský Nadaný žiak. Pôsobí škaredým, televíznym dojmom a je plný neuveriteľných momentov (vrah čakajúci na trest smrti má pod palcom polku bacharov), no najhoršiu ranu mu zasadzujú céčkarskí herci v čele s nesympatickým mladíkom a skrachovaným a nechcene smiešnym Forsytheom. Najviac mi nakoniec v hlave vŕtala bizarná zhoda mien Jason Moss/Jesse Moss. Ale záverečné titulky boli fajn.(14.3.2017)

W. Forsythe je dobrý herec, ktorý sa výborne hodí hlavne do vedľajších, prevažne záporných rolí. Priznávam, že som ho už sakra dlho nevidel, naposledy myslím v gangsterke Co dělat v Denveru... Neviem čím to je, ale myslím že by bola škoda nechať ho zakapať v béčkových filmoch. Film Mr. Gacy bol odvysielaný opäť na takmer bezvýznamnej stanici Wau. Je to už tretí film v krátkom slede, ktorý odvysielali v pôvodnom znení s titulkami! (+ Defendor a Psí život). Film herecky ťahá W. Forsythe takmer sám. Mladík, ktorému jeho život učaroval sa síce snaží, ale nie je to vynikajúci výkon. Povedzme že len dobrý a filmu postačuje. Dej je dosť predvídateľný( mama má vždy pravdu!) , ale to nevadí. Na tv film je to slušné a oplatí sa filmu venovať čas, zvlášť ak vám W. Forsythe ako herec sedí. 80%.(20.8.2014)

• *CARNIFEX*

Jason Mosse je mladým študentom vysokej školy, ktorý sa rozhodol, že jeho záverečnou seminárnou prácou pre ukončenie ročníka bude skúmanie psychiky jedného z najväčších sériových vrahov USA, John-a Wayn-a Gacy-ho. Z počiatku obyčajná komunikácia formou listou, prerastie do dlhých nočných telefonátov. Aký vplyv môžu na seba vyvíjať, dve zdanlivo odlišné osobnosti? "Houston, we have a problem!" Niečo to nesedí. Buď mal tento film hlúpy scénar a niektorým užívateľom stačil fakt, že je podľa skutočnosti, alebo som pozeral iný snímok. Miestami na mňa pôsobil dosť nereálne a z pohľadu hlavnej postavy mladého študenta, neskutočne nepresvedčivo zahrané. Jeho výkonu som proste neveril. Tak málo stačilo, aby ... ? Film najviac zaujal úplným záverom, vyobrazením niekoľkých autentických záberov Jasona Mossa.(1.1.2014)

Může být vůbec záživný a napínavý film o seriovém vrahovi, když jako zde ani jednu z těch vražd vlastně neznázorňuje? Může. Lépe se ta psychologická hra sleduje, když víte, že se to tak nějak skutečně stalo. Zahrávat si s ohněm těch, kteří obcují s ďáblem, se nemusí povést přesně tak, jak si myslíte. Student Jason versus 30tinásobný vrah Gacy ve vzájemném souboji, kdo komu víc vidí do hlavy. Na začátku svého experimentu s vrahem odsouzeným na smrt dostává Jason radu: "dej pozor, aby ego nepřehlušilo tvé instinkty." Protože instinkt by vás varoval, že nikdy nemůžete vyhrát. Držte se raději na své straně řeky, jelikož mysl lidí, kteří neváhají vraždit a páchat sexuální násilí takovým způsobem jako Gacy, je na dřeň prorostlá zlem a jakýkoli kontakt s nimi vám nepřinese nic lepšího, než zápach síry. V tom horším případě strach a velmi často smrt. Příběh o trpké výhře Jasona Mosse (zde velmi slušně ztvárněný Patrickem Gilmorem) a excelentní výkon Williama Forsytha coby (díkybohu!) již mrtvý John Wayne Gacy.(21.7.2012)

I šprti mají své dny aneb fascinace zlem v kombinaci s přemrštěnou ambicí dokazuje, že špatný vliv není jen pověra a když se spolčí se strachem, vyvolá věci netušené... Tak se sebevědomý student Jason Moss na vlastní kůži přesvědčil, jak blízkost monstra, třeba i na dálku, zamává s nedozrálou psychikou a že touhou dostat se do něčí hlavy můžete přijít o tu vlastní... Slušné zpracování zajímavého tématu s dokonale odporným Forsythem a ne tak docela přesvědčivým Mossem, přesto mně k hlubšímu ponoru něco chybělo.(14.4.2015)

• - Jason Michael Moss spáchal samovraždu vo veku 31 rokov. V kúpeľni sa strelil do hlavy. (Momo_desu)

• - Jason Michael Moss nenadviazal vzťahy iba s Johnom Wayne Gacym, ale aj s ďalšími sériovými vrahmi. Boli to Richard Ramirez, Henry Lee Lucas, Jeffrey Dahmer a Charles Manson. (Raccoon.city)