salamandrr

Vcelku pěkné, ale vadilo mi provázání momentálního páprdovského života staré bábky s energickou Iron Lady. Taky si myslím, že film obsahoval zbytečně málo detailů ze života aktivního a zbytečně mnoho z toho páprdovského ()

candy_daze

Meryl dostala Oscara zaslouženě, ale právě ona je asi jediným klenotem celého filmu, který je zbytečně překombinovaný a pro mě v jednom směru naprosto nepochopitelný. Bohužel se tam neobjevuje to, kvůli čemu většina lidí na Železnou Lady do kina šla. Představovala jsem si o dost důstojnější a věcnější film, přesně ten typ, který by se k M. Thatcherové hodil. Místo toho, aby ji film ukazoval ve velikosti, které kdysi dosáhla, sledujeme téměř polovinu stopáže starou nemocnou paní. Ano, i to je realita, ale to by se dalo natočit o kdekom, navíc je ve filmu takového materiálu až moc. Železná Lady je průměrný film, ale myslím, že Margaret Thatcherová je jedním z lidí, kteří si nezaslouží jen průměr. ()

rainman93

Výborně řemeslně zvládnutá práce. Celá forma filmu je podřízena příběhu, respektive hlavní hrdince. Vše (autentické záběry, hudba, flashbacky, detaily tváře a rukou, centrální postavení hl. hrdinky apod.) směřuje k jedinému cíli, podat kompletní obraz osobnosti Margaret Thatchrové. Je naprosto irelevantní ptát se, zda byl podán věrohodně. Tento film nebyl dokument, který by měl primárně zachycovat "realitu", respektive iluzi něčeho co mnozí označují tímto slovem. Film je postaven na výkonu Merryl Streep a dle mého názoru svoji roli zvládla skvěle. Její výkon je velmi přesvědčivý a nám se díky ní dostává portrét cílevědomé, sebejisté ženy, která je neochvějně přesvědčena o své pravdě, za kterou je doslova ochotna jít přes mrtvoly. Vcelku nelichotivý obrázek, na druhou stranu vidíme, o co všechno jí takovéto smýšlení připravilo. Děti se s ní skoro nestýkají, přátelé také téměř žádné nemá, pro spolupracovníky je jen stará, senilní, bláznivá ženská. Jediná milovaná bytost, která vždy stala po jejím boku, je výplodem mysli Margaret na zemřelého manžela. Tato žena se jen těžko vyrovnává s přítomností, spíše žije minulostí opojená mocí a láskou. Je nám líto hlavní hrdinky? Obdivujeme ji? Podle mě ji především chápeme. Z vlastních zkušeností víme, co stáří dokáže, a možná by nebylo špatné objevit železnou lady v našich matkách a babičkách. Sice možná nebyly premiérkami, jistě však mnohokrát bojovali za lepší svět a především náš život. Bojovali také proti mužské ješitnosti a aroganci ostatních. Film má své kvality a možná, že mnoho z toho, co jsem zde napsal, je moje konstrukce, nicméně mě vybídl k zamyšlení a hodnocení nejen našich premiérů a prezidentů, ale především své maminky. ()

PEZ

Filmy o velkych osobnostiach mam rad. A tento bol rozhodne dobry. Prekvapivo nebol cely o politickom zivote Margaret Thatcher, i ked politika sa tiahla celym jej zivotom. Meryl Streep bez zavahania na Oscara (ktoreho aj dostala), ani na chvilu som nevnimal ju, ale iba jej postavu - Margaret. Odporucam si pozriet nejake videa s realnou Margaret Thatcher a pri vykone Meryl Streep vam padne sanka. Okrem hereckeho vykonu, neskutocny make-up (tiez Oscar - bez vahania zasluzeny). Ako plus vnimam aj poskytnutie scen s jej navacsimi myslienkami resp. jej politickymi presvedceniami. S vacsinou sa stotoznujem. Len zaver bol trosku nemastny-neslany, respektive mal mat tak o 20 minut menej a bolo by to takmer uplne dokonale. Mimochodom, cela ta cliva atmosfera na mna neskutocne dopadala a fungovala. 8/10 ()

cogi

vůbec se mi nelíbilo, jakým způsobem byl ztvárněn .. nebýt výkonu meryl streepové a velké osobnosti, kterou vdechla život, asi bych se ani nedodívala ... nudný a nezáživný film ()

guri

Politicka linia bola vyborna, osobna (ktora vyrazne prevazovala) otrasna.. Naviac je cely film sledom takmer nahodne zoradenych momentov bez ohladu na ich realne casove zaradenie. ()

moviechecker

Neskutočne ma tento film sklamal, čakal som životopisný film jednej z najznámejších žien v politike no namiesto toho som dostal dávku senility, ktorá Marge viac zosmiešňovala ako ukázala jej skutočnú tvár. Ak bolo účelom snímky zosmiešniť tuto osobnosť tak dávam filmu 5 hviezdičiek. ()

parabellum

No budu u žellezné lady přitakávat ostatním uživatelům a musím uznat ve své podstatě se jedná o další "tuctový" životopisný film. Paní režisérka mohla tedy mnohem víc vytřískat z tak silné osobnosti, kterou přestavovala M. Streep. Dvě hvězdy dávám za M. Streep a Jima Breadbenta a jednu dávám za vynikající masky. Jinak Meryl jako obvykle byla přímo famózní a oskara si zasloužila právem. ()

hijacker

Životní role Meryl Streep. Kdo aspoň trochu nezná britské dějiny a tradice asi nepochopí. Vtipné a s nadsázkou podané vyprávění o politickém životě ve Velké Británii v 70. a 80. letech. ()

Jakubik

Tenhle film má hned několik problémů. Ten největší je samotná režie. Neví totiž co má hlavně vyprávět. Jestli současný stav političky nebo její zářnou minulost tak vypráví od obou trochu. Současnost není zas až tak ničím výjimečná nebo originální a z minulosti se tu najdou pouze malé fragmenty (flashbacky). Člověk, který je látkou naprosto netknutý (jako jsem byl já) skoro nic nepochopí a teprve echt když nežije ve Velké Británii. Jediné co film v podstatě drží nad vodou je samotná Meryl Streep a její maskér… ()

michald99

Jestli tenhle film v nečem exceluje, tak je to zpracování. Chvíli také trvalo než se k tomu scénář vůbec doplazil, první půl hodinu jsem byl nucen sledovat vrásčitou a scvrklou Maryl Streep, jak mezi stížnostmi usrkává svůj ranní čaj. Příběh se tedy rozjíždí až když se děj retrospektivně dostává k Margaretinu mládí, kde nabývá jak na dynamičnosti, tak na spádu. Streepová tam má alespoň co hrát a nemusí sípat přes svou vystrčenou přední čelist o svém mrtvém manželi nudnou sérii žvástů. ||70%|| ()

patroklos

Každý, kdo už mezi námi není, si zaslouží, abychom si ho pamatovali v tom nejlepším. A já se ptám - slouží k tomuto dobře tento film? Myslím si, že ne. Mám stejný názor jako spousta ostatních lidí tady - "Železná lady" by si zasloužila důstojnější pojetí, film by se jí samotné nelíbil. I když možná film točil někdo, kdo ji neměl rád... A ukazovat lidem někoho ve stylu - každý je jednou starý a slabý... má to cenu? ()

Ihuj

J. Edgar byl lepší. Nixon Frost byl taky lepší. Tohle je senilní. Plytké. Nudné. Chtěl jsem se z filmu dovědět, proč vůbec někdo M.T. volil. Nedověděl jsem se nic. ()

MissSimm

Určitě je zajímvé vidět cestu takové osobnosti, ale tvůrci to bohužel pojali tak, že chtěli odvyprávět celý její život, což vedlo k tomu, že se tam vlastně nic neděje a je to trochu nuda. Nicméně masky a Maryl byly skvostné. ()

Corbinian

Meryl Streep, to je prostě fenomén. Rozhodně jedna z jejích nejlepších rolí, kdy v každé scéně hraje neuvěřitelně uvěřitelně a přesvědčivě. Ať už v začátcích Thatcherové kariéry, na vrcholu a nebo už na sklonku jejího života. Meryl byla tak dobrá, že si jí ten film ani nezaslouží. Nebýt jí, byl by to jen průměrný až podprůměrný životopisný film. A to je u takové postavy jako Margaret Thatcher strašná škoda. Největším problémem je už samo pojetí celého snímku. Prezentace asi nejvýraznější političky minulého století v základní linii jako staré duševně choré ženy, která se upíná na minulost, nebylo rozhodně to, co jsem chtěl vidět. Chápu ten kontrast mezi silnou političkou a zlomenou ženou, ale to by bylo funkční tehdy, kdy by Phyllida LLoyd nechala trochu vyniknout právě Thatcherovou v její politické kariéře, což se nestalo. Ve filmu na to totiž vůbec není prostor. Celý Thatcherové život je tu vyprávěn jen a jen přes útržkovité flashbacky. Kvůli úspoře času a místa tak většinu situací autoři zjednodušují, v některých případech bych si troufl říct až idealizují. Což ale zjednodušuje i náš pohled na Thatcherové osobu a vůbec nás v podstatě nenechá si z filmu o ní udělat obrázek. V podstatě už od začátku nám dost lajnuje, co si o ní máme myslet. Dokonce nás právě přes hlavní linii blouznící Margaret, na kterou film klade rozhodně největší důraz, maličko až emočně vydírá. Těžká období britské premiérky ukazuje film opravdu jen okrajově, on vlastně celé její volební období poměrně dost upozaďuje a dotýká se ho jen velmi povrchně. Jediné téma, které film hodně rozvine, je Margaretino postavení jako ženy v politice. Tím nám její osobu trochu škatulkuje do pozice "jen" bojovnice za emancipaci žen. Neříkám, že tato věc není důležitá probrat, ale vždyť u života takové osobnosti je toho mnohem víc k vyprávění! Nehledě na to, že kvůli zaměření se na tohle téma, tj. na Thatcherové začátky, film nemá vůbec dějovou gradaci a vrcholí spíš jen tak do prázdna. Celý film má vlastně tak dobré tempo jen díky Meryl, která opět dokázala, jak vypadá synonymum pro herecký koncert. |55%| ()

FilipStinef

Příště zaznamenat více úspěchů Margaret a míň schizofrenních rozhovorů se zesnulým manželem. Ale pár emotivních a pěkných chvílí bylo, navíc vzdávám hold maskérům a kostymérům Meryl Streep, takže si to ty tři hvězdičky ode mne odnáší. ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012