Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

zigi

DiCaprio klasicky výbornej, ale to co odvedli kameramani a osvětlovači je neskutečný. Snad každej záběr je doslova jedinečnej a vtahující a už jen za to si zaslouží vysoký hodnocení. A kupodivu ani přes 2 hodiny romantiky nejsou nikterak nudící, naopak. ()

hitman957

Uuuuuuuuuplna katastrofa...film o ničom..nudný na to že má skoro dva a pol hodiny čakal som niečo ine...celkovo ma to vôbec nezaujalo a myslim is že keby tam nebol Di Caprio tak o tom filme ani pes neštekne... ()

Faldicek

Gatsby tam, támhle, támhle taky, no prostě všude... Film měl tedy reklamu nevídanou, snad ve všech médiích prostě všude, tak jsem podlehl a mrknul co to vlastně tak vehementně všichni propagují. A jsem tedy dost zklamán, film mě nijak extra nezaujal. Ani nevím přesně co se mi na tom nelíbilo, prostě je to celé takové divné a mě nic neříkající. ()

alenela

Tenhle film člověk po rozdýchání prostě chce vidět znova. Už i ta hudba provokuje. Fandu Fitzgeralda to nadchlo, nadchlo by to snad i Fitzgeralda.. ()

jozindodulik

Zpočátku nic, dlouho nevíte, co si máte myslet, pak se vám to hodně zalíbí a celkově? 70% za DiCapria a kameru, nelíbila se mi moderní hudba, která neodpovídá jaru 1922 ()

LUCIM

Úžasný film. Jako u většiny filmů ůžeme najít řadu drobných chyb, ale tady? DiCaprio opět ukázal, že je pan HEREC. Na mě to udělalo obrovský dojem, magické prostředí, velkolepé večírky a to vše v luxusní eleganci Leonarda. Snad jediný herec, který dokáže zahrát blázna, ale také majitele světa. ()

barunkah

Já nevím no. Film se tváří velkolepě, ale ve skutečnosti mi přijde, že kdyby byl kratší, tak by se lidé tak dlouho nenudili. Že tam hraje DiCaprio není důvod k 74% ()

jerry737

Přiběh nic neříkající běžný milostný trojúhelník, celé to sand jen zamotává záhadná postava Gatsbyho. Co je pro celý film vyvobozením a mě osobně moc bavila byla hudba. Soundtrack naposluchaný z radii mě ve filmu moc bavil. ()

Kinderr

Zajímavě zpracované téma. Bohužel nemohu porovnat s knižním originálem, ale podle obsahu by film měl odpovídat:-) Takže pro maturanty ideální. Bohužel mě zklamal výběr hudby, která se do filmu opravdu nehodila. Herecké výkony Capria a Magure skvělé. Začátek filmu trochu chaotický, než se člověk zorientuje ale i tak na čtyři hvězdy. ()

ztracenyDen

Nádherná kamera, spousta digitálních efektů navozující zajímavou atmosféru. První hodina byla nadmíru poutavá a připravovala zázemí pro nějakou bombu, která přijde v další hodině. Bohužel druhá polovina filmu už byla nudnější a „příběh lásky“ měl víc prostoru, než očekávaná kritika společnosti. Závěr filmu vše napravil. Škoda, že melodie píseň Lany Del Rey nebyla použita ve větší míře, v některých scénách jsem se na ní těšil a nepřišla. ()

klaranapoli

Skvělý film, který je prošpikován mnoha tajemstvími. (dosud prostě nevím kdo to ten Gatsby vlastně byl, moc jsem toho nepochopila) Netušila jsem že ten příběh je hlavně o velké nenaplněné lásce. Myslela jsem si o tom trochu něco jiného, a proto jsem i byla mile překvapena tímto příběhem. Great ()

ZekiZeki

Malá lekce z estetiky na téma kýče: "Záměrným vytvořením kýč přestává být kýčem a stává se novým uměleckým motivem. Nejde již ale o původní kvalitní umění, které vyžaduje po svém tvůrci i divákovi určité vědomosti a snahu toto dílo pochopit, ale pouze o jakousi náhražku tohoto umění." Toliko slova klasika. ()

kacudzde

Vizuálně nádherné (obzvlášť opulentní večírky), zajímaví herci, netradičně moderní soundtrack. Problém jsem měla s dějem - tahle zápletka milostného trojúhelníku mi chvílemi připadala jako mexická telenovela - on miluje jí, ona miluje jeho. Asi. Do toho bohatý, ale záletný manžel... Zfilmovaný mi takhle jednoduchý děj přišel chvílemi dost nudný, obzvlášť při stopáži 142 min. Pro mě je tento film celkem zklamáním. Místo dalšího shlédnutí příště zkusím sáhnout po knize a od Luhrmanna si raději pustím milovaný Moulin Rouge. ()

Epco

Forma prebíja obsah a to tak výrazne, že ak tam bol aj nejaký silný príbeh neostalo z neho nič. Ostal iba farbičkoví krč v podaní excelentných hercov. A po vyše dvoch hodinach iba chuť prefackať všetkých zučastnených na čele z režiserom. ()

PatrikU

Film, který stojí za to vidět. Znázorňuje Ameriku v nejlepších letech, a New York jako vzkvétající město, plné večírků, "lepších" lidí, drahého pití, a nepochybně za vším stojícího Gatsbyho... Velmi kvalitně zpracovaný děj, občasný flashback velmi napomůže divákovi... Naprosto perfektní zpracování, triky i kamera... ()

JackMarvel

Velký Gatsby je ve všech směrech dokonalý. Ve všem si u mě získává 5*. Dokonce mě navnadil ke koupi knižní verze a to se mi moc často nestává. Nevím co dál napsat. Nemám co vytknout a následovali by samé chvály. Pro Leonarda DiCaprio je tako role ušitá na míru. ()

MrSalieri

Film, ohledně kterého se rozhodně nevyplatí dělat předsudky. Film, který nejde sledovat "jedním okem". Musíte se do něj vžít, přijmout ho a naplno si ho vychutnat. Stojí to totiž za to. ()

Allein4

Úchvatné zpracování moje pocity neubalamitilo. Protože jinak se vlastně ani tak moc nejedná o příběh, založený na něčem pořádném. Postrádá to zápletku, vyvrcholení a člověk márně pátrá po ději. Leonardo DiCaprio byl výtečný, Tobey Maguire jakbysmet...vlastně skoro všichni zahráli velmi dobře. Škoda jen toho, že Pearce s Luhrmannem nedokázali převést více z původního námětu. Co ale musím naprosto ocenit, je hudba. Craig Armstrong je vskutku GÉNIUS tím, že nejnovější hudební trendy (dubstep, electro apod.) zanesl tak nebývale úžasně do prostředí roku 1922. Za to opravdu klobouk dolů! ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014