Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

MRParis

Naprosto úžasný a dokonalý svět podle Baze Luhrmanna stejně úžasný a dokonalý jako Moulin Rouge kde hlavní roli hraje překrásná láska. ()

McGuffin

Velký Gatsby, The Great Gatsby z roku 2013 je první a na rozdíl od předchozích zcela úspěšný pokus podat příběh několika lásek, které si nebyly souzené, coby červenou knihovnu. Příznivcům stejného knižního příběhu Francise Scotta Fitzgeralda vydaného léta páně 1925 to milé nebude a poděkovat za to mohou duu Baz Luhrmann a Craig Pearce. Pokud nad tím mávnete rukou, zbývá historika, v níž ztratí - život, ehm - ti, co si to podle vypravěčů nezaslouží, a hořce zvítězí ti druzí, a jejich majetek v tom sakra hraje roli, nad čímž se má nebo lze snadno dojmout. Jenže dělá-li více totéž, nebývá to totéž. Takže tak, čtěte, podívejte se na předchozí verze, a porovnejte. Příběh, ne tváře a soundtrack ;-) https://www.macguffin.cz/ ()

s173nc3r

Hvězdičku dávám dole za soundtrack - ten se do mého vkusu fakt netrefil a celou dobu mě iritoval. Jinak dobrý film. Lea opravdu můžu. ()

Zjewik

Famózní, velkolepý, parádní. Přesně nějak takhle by bych si představoval filmy podle F.S.Fitzegralda z prostředí amerických zbohatlíků 20. let. Veškeré motivy amerického snu a jazzového věku, které se děti v kontextu F.S. Fitzgeralda učí už na základních školách jsou ve filmu skvěle pojaté a zpracované. Film navíc doplňuje povedený soundtrack a po stránce vizualizace jde o pastvu pro oči. Leonardo DiCaprio se role zmocnil fantasticky a za mě jde o jednu z jeho nejlepších rolí. Stejně tak Tobey Maguire, kterého všichni známe hlavně z prvních Spider-Manů si plně dokázal zaujmout moji pozornost. Ačkoliv jsem zastáncem knižních předloh, tak zde mi menší rozpor vůbec nevadil, naopak dokázal film více zvýraznit a lépe převést knihu na plátna. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Tehdy jsme hodně pili a čím víc jsme byli módní, tím víc jsme pili." Leonardo DiCaprio pořádá velké mejdany, aby sbalil jednu konkrétní slečnu. Poté je zastřelen a na jeho pohřbu je prázdno. Večírky působí dobře. Je to kombinace divoké a zmatené hudební a taneční show s uvolněnou zábavou. Hudba udává zběsilé tempo. Rozjaření hosté křepčí, víno teče proudem a všichni vzhůru do bezvědomí. Leonardo DiCaprio v titulní roli pak bezproblémově obhajuje pozici jednoho z nejlepších herců své generace. Jako celek je vše hodně přesvědčivě. Krásně napsané, zahrané a natočené, neviděl jsem ani poprvé, ani naposled. - 100%. ()

Johny203

Keď som pred nejakými tromi rokmi čítal knižnú predlohu, pomyslel som si že by som mohol mať podobný osud ako Jay Gatsby, a stále mám rovnaký pocit. Každopádne kniha je skvelá a nadčasová. Zákonite tak musí byť film horší, má však aj iné chyby. Film má viac než dve hodiny a vďaka dobrému tempu to odsýpa, osobne mi to prišlo trochu uponáhľané. Napriek tomu že sa film odohráva 100 rokov dozadu, je tu použitá moderná hudba čo mne, ako milovníkovi reálií danej doby, veľmi vadilo. Výber pesničiek je takmer nepočúvateľný. Pôvodná hudba by tam pasovala oveľa viac a aj by bola počúvanejšia. Z tohto filmu sa dalo vytrieskať viac. ()

pupidup

Zcela a naprosto výjimečně souhlasim s Verbalem. K tomu se neda nic jineho napsat. Kycovite pompezne natočený milostny trojuhelnik... na Daisy se moc dívat nedalo... typově mi nesedla. Dej nic moc. ()

Sejkorka

Srovnání s "Redfordovým" Gatsbym je pro mne fifty fifty. Ten starší snímek je méně akční, myslím, že i s trochu jiným závěrem (jestli se nepletu, Gatsby se neživil ilegálním prodejem alkoholu). Tahle nová verze (dle Wikipedie) je věrná literární předloze a také v ní hrají výborní herci. Nejvíc se mi líbí Carey Mulligan v roli Daisy. Na druhou stranu, snaha oslovit mladé diváky (nebo co) vede k tomu, že na večírcích zazní (v roce 1922!) disko, rap apod. To je fakt na hlavu. ()

Belphegor

Nablýskaná pompéznost, která se nesnaží být ničím jiným, bohužel příběh je jednoduchý, a ačkoliv konec přináší drama, jeho zpracování na mě nezapůsobilo. Oceňuji ovšem Tobeyho Maquiera, který mi tu moc sedl, ale jeho postava se nijak v příběhu nerozvíjí, což je škoda. To je tady skoro u všech postav. Děj zůstává na ústřední dvojici milenců, a to podle mě není zas tak zajímavě napsáno. DiCaprio byla sázka na jistotu. Celkem za zmínku stojí střih, který je ze začátku rychlý a podle mě to působí dobře. Záběrování je taky celkem oříšek, občas zajímavý, jindy to zase působí uměle. I přes to, že ja dávám tři hvězdy, věřím že snímek zaslouží i čtyři, ja je ovšem nedám, protože se nemohu zbavit pocitu, že to mohlo být hlubší. Neurazí ani nenadchne. ()

Filmozrout7

Barevný, velkolepý, ale bez emocí. Bohužel film se knize kvalitou a sílou hlavního tématu (tzv. Amerického snu) nepřiblížil a citování výroků z románu nepomohlo a nechávalo mě chladným. ()

burg

Musím říci, že mě vizuál a hlavně "moderní" hudba tak neskutečně sraly a přitahovaly zároveň (asi jako Maguirea high society), že to bylo asi k nesnesení. A to vše během první půlhodinky  Škoda času na zbytek filmu. ()

Adri.

Možná trochu netradiční zpracování světoznámého románu, které mě především svou vizuální stránkou naprosto dostalo. Já prostě tento Bazův okázalý styl zbožňuju, ale rozumím, že někomu to může naopak připadat jako kýč. Celou dobu jsem z filmu cítila jakési zvláštní "tajemno", které ve mě vyvolávalo chuť vidět víc a dozvědět se, jak to celé dopadne. A musím se přiznat, že mě ten konec i dojal (i když možná hlavně proto, že Gatsbyho hrál právě Leonardo DiCaprio), avšak je pravda, že po romantické stránce to až tak funkční nebylo. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014