Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiální text distributora)

Bubble74

Vážení uživatelé ČSFD, ruku na srdce, opravdu vás tento film tak masově srazil do kolen? Proti gustu žádný dišputát, ale zde mi to zavání slepou stádovitostí. Já, ač sama plna nadějného očekávání jsem byla odměněna převážně zklamáním. Co je jiné prostě není zaručeně hned úžasné. The Artist je průměrný film, s originálním nápadem, vynikajícím technickým provedením a scénářem, který nemá daleko k odpadu. Oskara si zaslouží pouze onen roztomilý, čtyřnohý chlupáč. Pocta němému filmu vypadá v mých očích jinak. Toto byla jen neúmyslná parodie na přechod z jedné hollywoodské éry do druhé. Dnes viděno, zítra zapomenuto. ()

corpsy

Nádherné, okúzľujúce, strhujúce. Ak ste filmový fanúšik ( ešte lepšie povedané fanúšik nemej kinematografie ), tak toto je pre vás jeden z najkrajších darčekov za posledných veľa rokov. Z filmu dýcha presne tá atmosféra, aká z nemých filmoch sála, dokonalá ukážka majstrovského filmového umenia. Herci si podobne dokonalo prisvojili mimiku hercov onej doby a hrajú, ako keby naozaj práve vypadli z nejakého nemého snímku. Bérénice Bejo som si okamžite pridal medzi najkrajšie herečky, aké kedy videlo strieborné plátno. V skratke, treba vidieť. Je to neskonalá radosť. ()

villon17

Vzhledem k tomu, že si nečtu obsahy a jakýmkoli informacím před zhlédnutím se vyhejbám, docela mě šokovalo, že jde o němej film:D. Ale snímek si mě získal a nejlepší část přišla kolem 30.minuty, kdy pan Valentin zjistil, že sklenička cinká:). To jsem ani nedutala a opravdu mě to bavilo. Přece jenom je to ale němej černobílej film, kterýmu by neuškodil trochu složitější děj. Slova dělaj film zábavnějším, občasný titulky zas nutí dávat celou dobu pozor a divákovi aspoň neunikne sebemenší detail v hereckym výkonu. ()

Marek1991

V prvom rade by som chcel pochváliť famózny herecký výkon Jean Dujardina, jeho mimika, prejav, ak by bola doba čiernobieleho filmu, či najmä nemého, bol by hviezdou. Bérénice Bejo je pre mňa aj napriek jej veku veľký objav pre svetovú kinematografiu, tá žena má šarm, pôvab, je krásna, vie hrať, ja sa pýtam, kde ju svet dodnes skrýval? Príbeh je originálny, prechádza od nemého stvárnenia k zvuku. Hudba na mňa nezapôsobila, podľa mňa dej dosť zlyhal, taktiež sa mi nepáčilo, že len k určitým veciam dali titulky, ale chápem, že chceli dať iba k tým, čo považovali oni za dôležité. Napriek originálnosti stvárnenia atmosféry, ktorá by taká zrejme vo zvukovom prevedení nemala ten švih, nebolo by to ono, to dosť bol priemerný predvídateľný dej. Pocta minulosti fajn, ale na dnešok to je štandardné a myslím, že je precenený. ()

TheSame

Je to zvláštní, takové... prostě uplně jiné ;) Když by to celé skončilo po "prásk", tak bych dal 5*, takhle to nechám na pěkných 85% ()

Hem.m

Krásná myšlenka němého filmu.. A obsazení hlavní role Georga (Jean Dujardin) byl fakt dobrej nápad, mě už se zalíbil ve filmu Agent 117. A navíc tam má skvělé obličeje, film byl nakonec i lepší než jsem si mohl představovat. ()

F.man

Film o filmu pro fanoušky filmu. Retro je teď navíc v módě, a v situaci kdy studia na diváka chrlí stálé více a více neosobní a vykalkulované filmy, je The Artist příjemnou změnou se závanem starých "dobrých" časů. Trochu jsem se bál, že všichni filmu tleskají jen proto, že je němý popř. černobílý, a úspěšný tak jen pro svou formu a odlišnost. Naštěstí je toho více a je v něm opravdu cítít respekt k filmovým postupům té doby, které jsou ale šmrcnuté učitými moderními vychatávky. S The Artist si opravdu dal tým kolem Michela Hazanaviciuse práci a detaily jsou vidět opravdu všude. Kostýmy, muzika, kamera, to všechno k sobě sedí a filmového nadšence to musí nadchnout. No a samozřejmě příběh, který ač je jednoduchý a přímočarý, funguje, i díky ústřední dvojici Dujardin - Bejo (in love) taky skvěle. Když se pokusím odprostit od faktu že je to prostě jiné a logicky tak zajímavé, tak před sebou stejně vidím kvalitní, minimálně čtyřhvězdičkový snímek, ke kterému když přidám tu odvahu a rozdílnost, nezbývá mi nic jiného než těch pét hvězd dát. I won't talk! I won't say a word! ()

hous.enka

Evropský pokus o návrat ke zlatým kořenům Hollywoodu vyšel. A to jak obsazení, tak zejména příběh a hudba. Všechno funguje tak, jak má. Vzhledem k těm výborným hereckým výkonům (včetně dokonalého psa) se přikláním k pěti hvězdám. With pleasure :) ()

faana21

Pozlátko. Takové milé pozlátko - zvenku se třpytí, blýská, září, ale uvnitř...? Trochu mi to připomíná soutěž á la Přemek Podlaha a jeho "jablko roku" - z vnějšku jablíčko výstavní, kdoví jak zevnitř. Tak v Artistovi jsme vnitřek měli možnost prohlédnout, ale ať jsem hleděl, jak jsem hleděl, uvnitř prostě nic. Takové Zpívání v děšti bez zpěvu. A to je na můj vkus poněkud nevýrazné. Ano, bylo to nevýrazné, zejména pak hudba. Výrazné byly alespoň detaily z prvního plánu a velevěrná výprava přelomu dvacátých let...a móda, panečku, ó kde ty časy jsou... Přesto, a právě proto, zbyl pouze povrchní třpyt, který Artistovi vysvítil blyštícího Oscara. Nemít pojem o ostatní produkci roku 2011, řeknu si, že to byl chudý rok. Tři a půl hvězd a víc aňi fň. fáňa ()

EastWicka

Ten filmeček není žádná pecka, ale čiší něj láska ke starému Hollywoodu. Chápu, proč se do něj Academy zamilovala. Nabízí i generacím tohoto století ojedinělou šanci vidět na velkém plátně starý dobrý němý film (který se může vydávat za nový). První polovina nic moc, druhá fajn a muzikálový konec byl přímo rozkošný. ()

baribal

Dnes velmi těžko hodnotitelný film, takřka nikdo z posledních generací nezná němé filmy a musí toto dílo porovnávat s filmy barevnými a mluvenými. Někdo může říci, že se celou dobu nudil až na pár výjimek. Tento názor je pochopitelný, protože když The Artist porovnáme například s Transformers (záměrný příklad), tak množství zábavnosti ve druhém filmu je mnohem vyšší než v tom prvním. Tento rozdíl je zkrátka ve filozofii, dáte přednost jednoduché zábavě k jejíž pochopení nic nepotřebujete nebo filmu, jehož hloubku prožijete naplno až po dosažení určité úrovně znalosti černobilého němého filmu? Vynikající hudba, taktéž herecké výkony.. ale to nezapomenutelné.. na dvě hodiny jsem se přemístil v čase o osmdesát let zpátky, úžasný zážitek. PS: doplnuji hodnoceni.. neskutecne uzasny soundtrack, ktery stoji za poslech! ()

Krissty

Tento film je výjimečný nejen svojí formou, ale i brilantními hereckými výkony (Oscar pro Jeana Dujardina byl jednoznačně na místě) a opojnou hudbou. Tvůrcům se s nezvyklou lehkostí a nenuceností podařilo natočit film, který opravdu vypadá jako z éry němého filmu, je to nádherně zpracované. Co mi tam ale chybělo bylo jakékoliv napětí, nějaký zvrat nebo něco, co by mi rozproudilo krev v žilách. Nic takového jsem tam nenašla a proto mě po půl hodině začal film trochu nudit. Stále stejné tempo, poměrně předvídatelný děj.. Výjimkou je závěr. Právě díky němu jsem se rozhodla pro vyšší hodnocení, než jsem původně chtěla udělit. Závěr byl pro mě rozhodně to nejlepší na celém filmu, konečně přišlo to "něco", co jsem celou dobu postrádala. Takže nakonec to vlastně ani nedopadlo špatně, ale stejně mě mnohem víc zaujal Scorseseho Hugo, raději bych Oscara viděla u něj :) ()

nirvana91

Nemám slov. Pre mňa dokonale krásny film s hudbou, ktorá je pohladením pre uši a hereckými výkonmi, ktoré boli bravúrne aj bez slov. ()

MartinezZ

Po prvním vidění rozhodně za *****, tak moc mě to bavilo a určitě ne naposledy. Nejdříve jsem si myslel, že někdo zase jen po dlouhé době vytahuje zajímavost a zvláštnost němého filmu v době digitální a že se tak dočkám "jen" dalšího, o něco více jižnějšího Juha (což by samo o sobě mohlo být více než dobré), ale idea a příběh němého filmu na jeho sklonku se povedla, včetně výborně sednoucí hudby a naprosto skvělých herců, u některýchž jsem musel dlouze přemýšlet, jestli jsou to skutečně oni a nebo jen jejich belgicko-francouzští velmi podobní kolegové :) Goodmana bych pohublého nepoznal a Cromwell nám zestárl a "zdědečkověl". Dujardin se pro tuhle roli a tenhle film buď plánovaně narodil nebo si ho speciálně vypěstovali, a Bérénice to nejen seklo, ale... i všechno ostatní, no :) ~~~ Je fajn, ne fajn... skvělé, tak. Je skvělé vidět, že výborný film jde udělat s výborným nápadem a herci bez mluvení (vyhnete se tak debilním replikám), bez hloupých digitálních super efektů bez nápadu, bez krve a bez násilí, bez barev. A přesto máte Film s velkým F, který většinu Hollywoodských mega produkcí strčí do kapsy. With pleasure! ~~~ Rozpočet pouhých $15 milionů, $12 milionů podle Wiki. ~~~ Výstižné komentáře: Beagle ()

SaNcHeZ_cz

George Valentin byl jednou z největších hvězd němého filmu ale s nástupem zvukového filmu zažil díky své pýše pád až na dno. Nebo to tak nebylo? The Artist je originální snímek, dýchající atmosférou 20. let minulého století s takovou vervou, že je možné zapomenout, kdy byl vlastně natočen. Skvělé herecké výkony, vynikající hudba a dokonalé zpracování. Vrací zážitek ze sledování filmu zpět do divákova srdce. Pokud nepatříte mezi filmové ignoranty, tohle je nutnost. Dlouho se mi totiž nestalo, že by ve mně film vyvolal podobně dojímavé pocity jako právě The Artist. ()

Greg

"And action!" The Artist není ani tak klasický film, jako spíše umělecké dílo. Nejde v něm o žádné dialogy a v podstatě i ten děj je vedlejší. Nejlepší na filmu je jeho forma a zpracování. A taky o střet starého světa s novým. Nikdy bych neřekl, že černobílý a navíc i němý film bude tak zábavný. I přes absenci dialogů dokáže udržet divákovu pozornost po celou svou délku (až na krátké výjimky). Hlavně má na tom zásluhu skvělá kamera, hudba a herecké výkony dvou hlavních představitelů (a samozřejmě také jejich čtyřnohého přítele). Režisér Hazanavicius dokázal, že i z poměrně jednoduchého námětu jde vytvořit zajímavý příběh s několika zvraty i vtipnými okamžiky. Ústřední dvojice v podání Jeana Dujardina a Bérénice Bejo se k sobě skvěle hodí a chemie mezi nimi funguje stoprocentně. Jedinou výhradu bych měl ke stopáži – v některých momentech se zdálo téměř sto minut jako docela dost. Ale je to jenom drobnost. Netvrdím, že jde o dokonalé umělecké dílo, ale jako film působí The Artist moc dobře. A myslím, že závěrečný tanec musí vykouzlit úsměv na rtech snad u každého diváka. Lepší 4*. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (více)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (více)