Kapitán Whip Whitaker (Denzel Washington) je velezkušený pilot, kterému sebeprudší turbulence ani nestojí za zvýšení hlasu či adrenalinu v krvi. Když během rutinního letu jím pilotované dopravní letadlo vlétne do mohutné bouře, chladnokrevně ho vyvede do bezpečí, za což si vyslouží potlesk 96 cestujících a šesti členů posádky. Radost je předčasná, letadlu postupně začnou vynechávat funkce, je čím dál neovladatelnější a Whip se odhodlá k šílenému činu – otočí ho vzhůru nohama, což ho má déle udržet ve vzduchu a mezitím se pokusí najít co nejvhodnější místo k přistání. Před rovným pásem louky ho znovu otočí a ve dvousetkilometrové rychlosti sedne na zem. Jako zázrakem přežije 96 lidí. Když se Whip posléze probudí v nemocnici, dozví se, že se stal národním hrdinou. Adorace ale trvá jen do chvíle, než padne klíčová otázka: Co dělal kapitán před osudným letem? V tu chvíli pro něj začíná nový boj. Boj, který nakonec bude těžší než ten, který svedl se živly a neovladatelným letadlem. (oficiální text distributora)

Chrustyn

Zemeckis se po dlouhých 12 letech vrací na půdu hraného filmu a přináší nám příběh na alkoholu závislého pilota, který je hnán soudy i vlastním svědomím, přestože díky nebezpečnému manévru zachrání většinu cestujících i posádky, jím pilotovaného cestovního letadla. Na Zemeckise překvapivě obyčejné a depresivně laděné vyprávění, které táhne standardně výborný Washington (oskarová nominace je jistá ale její proměna nepravděpodobná) a řada zajímavých vedlejších postav (doporučil bych více Goodmana). Stopáž je poněkud přepálená a závěrečné zadostiučinění na hollywoodské poměry standardní. Přesto se mi film, opravdu líbil ... asi to byl boží záměr. ()

dopitak

Mohlo to být trochu víc "dirty", úvod na to nakročeno měl. Tak trochu americká pytlovina, ale pořád je to lepší než dobrá polovina letos v hlavní kategorii na Oscara nominovaných. Zemeckis si to sám sobě zavařil, když příběh svého hrdiny vystavěl tímto způsobem, rozpolcenost divákova ze sympaťáka Denzel/alkoholika sráží body celkového dojmu. Zajímavá reklama na Absolut vodku, kterou Denzel do odpadu vyleje jako poslední, obraz odchodu Nicole z farmy zavání kýčovitostí. Obě nominace na letošní ceny Akademie chápu, přidal bych k nim ještě za hudbu, soundtrack se opravdu povedl a i když (nebo právě protože) nejsem expert na leteckou dopravu, úvodní část filmu končící přistáním letadla považuju za povedeně akční. A mimochodem, kdo z vás sledovat Whipův telefonát v samotném úvodu filmu? Já teda ne, protože oči v tu chvíli pozorovaly jinou část obrazovky... a Zemeckise za podobné záběry jedině pochvalme :-) (věděl by někdo, jak se dotyčná nahotinka jmenuje?) ()

klerik

Už som si hovoril, čo to má ten Denzel za mániu s dopravnými prostriedkami. Veď deväťdesiate roky už dávno skončili. Lenže rovnako ako pri hre s vláčikmi (NEZASTAVITEĽNÝ VLAK), aj tentoraz ide o veľmi dobrý film. Aj keď tentoraz trochu iným spôsobom. Stále ide o triler ale tentoraz aj o solídnu drámu. Vďaka škovnej réžii v podstate jeden z najlepších filmoch o závislosti. Niktoré scény sú nezabudnuteľné aj vďaka precízne vybratému hudobnému podmazu... ()

SeBig

Tohle šlo shrnout do 8minutového dokumentu a né do 3 hodinové šlamastyky. Příště ubrat na stopáži. ()

mcb

Lákavý crossover United 93 a Leaving Las Vegas a přesto po skončení zůstává nepříjemná pachuť. Zemeckisovi se autentický příběh alkoholika bohužel rozpadl na vcelku vyčpělé lidské drama, které navíc v závěru přehnaně moralizuje. Zápletka, jenž by se vystačila na osmdesát minut, je natažena na naprosto přepálenou skoro dvou a půl hodinovou stopáž, která jen uměle nahušťuje děj zbytečnými odbočkami (nezajímavý příběh feťačky, linie s rodinou) místo toho, aby se snažila více dostávat pod kůži závislého jedince. Co na tom, že Denzel podává další ze svých skvělých výkonů, když je to ve výsledku jen další povrchní americká moralitka. ()

Yardak

(Katastrofické)-drama opravdu stojí za pozornost, i když na Oscarech vyhořelo! Začátek v letadle je naprosto perfektně natočen. A po dobrodružném úvodu přijde zajímavě popsaný život (ve velké krizi) hlavního představitele. Washington to herecky táhne (o tom žádná), pak dobrou vedlejší roličku má John Goodman a ostatní herecká esa zahrají svůj standart. Zemeckis dokázal, že s herci umí pracovat lépe než s animací:o)). Scénář je opravdu dobrý, i když ten konec až moc tlačil na Oscary. Alkoholismus je fakt svině...Silné drama, dobré 4 hvězdy. ()

Stanislaus

Let je jedním z těch filmů, které stojí na dobrém námětu a strhujícím hereckém výkonu v hlavní roli. Nejdůležitějším krokem při zbavování se jakékoli závislosti je přiznat si, že má člověk problém. Bez toho nelze nikdy začít! Své by o tom mohl říct pilot Whip v podání Denzela Washingtona, který je paradoxně považován jak za hrdinu, který zachránil stovku životů, tak za špatného člověka, který porušil zákon. Kontrast dobra a zla, lež a sebeuvědomění se - to jsou hlavní motivy filmu. Doplnění o další problémovou osobu, Kelly Reilly, jenom více umocnilo fakt a důraz, který je zde kladen na závislost v rozličných podobách. Scény z letadla byly velmi působivé, stejně jako závěrečné přípravy na slyšení a úplný konec. Rovněž malá role pro Johna Goodmana velmi potěšila. Zkrátka nadprůměrný film s poutavým příběhem a dobrými herci, který je psychologickou sondou do problémů dnešní populace. ()

heyda

Bohužel Let je ten typ filmu, který neurazí ani nenadchne. Začíná sice perfektně, ale po půl hodině ztrácí tempo a až do posledních 15 minut se opravdu nic zajímavého neděje. Je to škoda, myslím, že Zemeckis je režisér solidní, ale tady krutě přepálil stopáž. Víc jak 100 minut to nemělo za těchto podmínek mít !!! Z celé té tématiky šlo vytřískat víc, víc emocí, víc děje, lepší hudbu, méně fanatického vzývání Boha. Do vzduchu nadšením fakt neskákám, ale vyložená ztráta času to taky není. 60% ()

mat.ilda

Tak viděla jsem už lepší chlastačky... a že Denzel umí zahrát i jedním okem není žádné překvapení, uzemnil mě jen samotný let s následným nouzovým přistáním, čehož jsem se už dopředu paradoxně děsila - možnost, že by se od podvozku odlepil třeba Steven Seagal byla strašidelnější, než kdyby za kniplem seděl commandant Lassard, leč dýchavičný scénář brzy nepostačil tempu, které nastavil bombastický úvod a pomocná ruka ultratrapného Johna Goodmana byla vysloveně medvědí službou a i zamýšlený odvaz ve formě zpěvu Micka Jaggera do celkové kompozice těžce nezapadal... Vše, co následovalo po havárii, byla jen pančovaná břečka, kterou bych si vícekrát na jazyku povalovat nenechala. ()

jojinecko

Nespornou devízou filmu a tým hlavným elementom, na ktorom to celé stojí je Denzel Washington, ktorý exceluje. Práve jeho postava je kľúčovým faktorom a všetko ostatné je len akýsi backround. Flight sa pár krát pohybuje na hrane klišé a patetizmu, ale veľmi elegantne sa vždy daným neduhám vyhne. Americká dráma o hrdinovi a zároveň lúzrovi, ktorá nevyznieva príliš sentimentálne, banálne a abstraktne? Hmmm, to sa cení.. ()

Flego

Konečne sa skoro zabudnutý Zemeckis vrátil na filmové plátno s plnokrvným príbehom, ktorý má čo povedať. Hovorí o všeobecnej zodpovednosti voči druhým ľuďom a na príbehu pilota - alkoholika otvára morálnu dilemu, o tom, či môže byť potrestaný hrdinský pilot, ktorý zachránil mnoho životov pri leteckej katastrofe napriek tomu, že bol opitý. Okrem prvej akčnejšej polhodinke ide skôr o komorný príbeh muža, ktorý si uvedomuje svoj stav, a napriek snahe o zmenu, jeho slabá vôľa ho vždy premôže. Snímok je remeselne dobre zvládnutý, ponúka dostatok času na rozvinutie vedľajších dejových liniek a určitým spôsobom v sebe skrýva očistný efekt. ()

MontyBrogan

Denzel Washington v úlohe pilota, ktorý stráca krídla na dne pohára s nápojom omamným, predviedol jeden zo svojich najlepších výkonov. Zemeckis dokazuje, že vie naložiť aj s príbehom, ktorý sa "len" odvíja od jednej udalosti fatálne pôsobiacej na zúčastnených. To "len" je naozaj len slovo. Veď sa to stáva bežne. Či už je to domino efekt, butterfly, alebo hocičo iné, shit happens and you will face the reality! Ľudia to nechápu, odkladajú problémy a utápajú slabosti v ďalších svojich slabostiach a ja tiež nie som Highlander, tak tu nebudem moralizovať. Len tvrdím, že tento film nie je o lietaní ale o zodpovednosti a svedomí. Je v tom kritický a to je dobre. 85% ()

BMW12

První půl hodinka fantastická! Ta scéna s letadlem, připadal jsem si jako kdybych v něm opravdu seděl, mrazilo mě po celém těle. No zbytek filmu už byl trošku horší (pořád velice dobrý, alé né výborný). Denzel Washington je alkoholik, do toho šňupe kokain, přijde o holku, vlastní syn ho nechce vidět a nakonec mu u soudu dojde, že už nechce dál lhát a přizná všem a hlavně sám sobě, že je alkoholik a .. no nehci prozrazovat úplně celý konec filmu. ()

TheEvilTwin

Tísnivé drama o alkoholicky závislém pilotovi, který přistane s letadlem, jak nikdy nikdo nepřistál a zachrání svým odvážným kouskem stovku cestujících, kdy následně přichází vyšetřování zahrnující narušení jeho osobního života a mediální odhalení problémů s alkoholem. Atmosféra by se ve filmu dala krájet, Denzel Washington zahrál tak přesvědčivě, že to s ním místy prožíval i samotný divák, a potěší i obsazení vedlejších rolí. Dokonalé psychologické vykreslení a vývoj postav a neustále se převracející morální dilema uvnitř pilotovy hlavy jsou jednoznačně největšími přednostmi Letu a díky nim film ani na chvíli nepolevuje. Výborný závěr to pak už jen završil. Silný a emočně tíživý film, který divákovi současně pokládá existencionální otázky a ždímá z něj city, kde to jenom jde. Maximální spokojenost. ()

Roman.Ticka

Tomu říkám profesionalita v každém ohledu a střípku, jež pěkně pomalu poskládaly úchvatně úděsnou mozaiku největšího démona, jaký člověku kdy vládl. Rejža nechává mistrně diváka na pochybách a pomalu ho protahuje lidskou špínou, aniž by ztrácel na zajímavosti děj nebo utrpěla fantazie, o předvídavosti nemůže být vůbec řeč. Denzel podal oscarový výkon, líbí se mi čím dál víc. Momenty, které mě mátly se parádně rozuzlily, pochybnosti logicky rozplynuly, nenudila jsem se ani na okamžik. Světe div se, nečekala bych ani zbla, že se zrovna ultratolerantní Amíci tak geniálně poperou s celosvětovým morem zvaným Závislost. Můžu jen tleskat a sklánět se v údivu, respektive směle říct, že jsem velmi hmatatelně cítila slovo MORÁLKA. ()

HellFire

Zatraceně, proč Zemeckis plýtval svým talentem na digitální obscénnosti, když mu drama jde tak zatraceně dobře? Hned v úvodní scéně v letadle jsem na 10 minut zapomněl dýchat a s husí kůži sledoval přilepený na monitor celou podívanou. Denzel Washington opět předvádí, že je PAN herec a nade vší pochybnosti si zaslouží jakékoliv ocenění (ano, mr. Lincoln byl šeredně nudný a nevýrazný). Tyhle typy filmů mám já rád. ()

poz3n

Zemeckis natočil v zásadě obyčejné drama, které nepotřebuje (a také nevyužívá) žádné umělecké jízdy kamerou a ani jiné umělecky ambiciózní (nejen technické) filmové postupy. Z toho samozřejmě čouhá scéna v letadle, která bere dech a působí velice realisticky. Ale je vidět, že většina rozpočtu byla vložena právě do této scény a zbytek filmu je již jen a pouze hracím polem pro Denzela Washingtona. A ten je opravdu výborný. Zemeckis ukázal, že pokud umíte, dokážete v divákovi vzbudit větší emoce jednou flaškou alkoholu, než třeba obrovskou bitvou, kde budou umírat stovky lidí. 7/10 ()

rikitiki

Prosím, že můžu hádat, kdo tenhle film zaplatil? Byla to Baptistická církev anonymních alkoholiků holly Bloody Mary? Byla, že jo? A tipla bych, že to pojali jako pokání poté, co se jeden z jejich srazů zvrhnul a místo svěcené vody se zase vykoupali ve vodce. ____ Úvodní scéna troskotání letadla je sugestivní a napínavá, střih i herecké výkony dráždí divákovy nervy na maximum. Zbytek filmu se však pilot plácá v opakovaných selháních při pokusu o abstinenci a alkoholických výjevech. Aby toho nebylo málo, tak potká jednu abstinující fetku. V církvi si asi řekli: Super, máme dvě mouchy jednou ranou, alkohol i drogy! ___ Divák je však donucen sledovat primitivní instruktážní video s námětem "Názorné ukázky důsledků alkoholismu a jak z toho ven. Aneb, přidejte se k Anonymním alkoholikům". SHRNUTÍ: Před každým letem se radši pomodlete, tím nic nezkazíte. ()

Janek

Zemeckis není zpátky... Pád letadla je dechberoucí, Washington baví a pár věcí, jako třeba "Chvála Ježíšovi" oživí předlouhou stopáž. Dilema je hodně zajímavé, ale spíše bych si o něm přečetl v novinách. Let v zásadě nenudí, jen působí tak nějak staře, jakoby k nám přiletěl z roku 1999. ()

Thomick

Letecká havárie špica, slyšení se taky povedlo (což jsou koneckonců pasáže, kde jedině mohl Zemeckisův um řádně vyniknout); ale to mezi tim mělo bejt jako co?! Přišlo mi to, jako by měl scénárista supr nápad na začátek i konec, pak mu ale došlo, že "oscarová" dýlka se přece nerovná jedný hodině, a tak mezi to vplácl dalších dobrých 80 minut přestávání-začínání-skoropřestávání-přestávání-začínání s chlastem, aby ten veškerej potenciál totálně zavraždil. Jako dělat drama na základě toho, že jeden pije a nemůže přestat? Však to by nenapadlo ani toho napravenýho alkoholika ... ()

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Denzel opět akční, Equalizer našel režiséra

Denzel opět akční, Equalizer našel režiséra

22.02.2013

Kdo si zalétá s Denzelem?

Kdo si zalétá s Denzelem?

29.09.2011

Robert Zemeckis konečně učinil rozhodnutí. Věděli jsme, že se po rozpačitých reakcích na své animované pokusy nakonec vrátí k „živé akci“. Byl spojován se spoustou projektů, ale nakonec definitivně… (více)

Zemeckis na lovu mořských příšer?

Zemeckis na lovu mořských příšer?

29.07.2011