Rivalové

• USA Rush (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Velká Británie / Německo, 2013, 123 min (Alternativní 118 min)

Režie:

Ron Howard

Scénář:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (více)

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný. Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (Bioscop)

RAFT

Parádní filmový kousek,režisér film natočil uplně dokonale.Ve filmu zazní excelentně dokonalý soundtrack Hanse Zimmermana. Za mě 95% ()

syphoon

Miluji ten pocit, když se během filmu přistihnu, jako by mě někdo svíral hrdlo! Je to takový filmový orgasmus! V tomto případě jsem měl až nerealisticky orgasmus celých 123 minut! Hudba, herci, režie, kamera..... není co vytknout! Ale na 94% (13.10.2013) to přesto není 85%' ()

FIAT 500

I přes drobné zaváhání v závěrečném závodě ve Fuji, kdy v poslední kole leje jako z konve a po dojezdu je trať zázračně suchá (ve skutečnosti prošel jen na začátku a konec se jel na relativně suché trati), musím dát 5*. Tak strhující film už jsem dlouho neviděl. Skvělé masky, efekty, formule a výkony obou hlavních protagonistů. Zvláště Niki Lauda, alias Daniel Bruhl, je skvělý. Vše doplňuje poctivá hudba, hodící se k filmu... Jen český překlad stojí za prd... Přední a zadní spoiler přeložený jako blatník atd atd... I tak ale prostě na plný počet a v mých očích i nejspíše film letošního podzimu. Pozn. pod čarou: Monza ve filmu není Monza ve skutečnosti ()

Jamajdzan

Nedivím se, že se ze zfilmovala právě sezóna F1 1976, už jako malý jsem s obrovským zaujetím poslouchal stále dokola tento příběh. Od té bouračky až po rozuzlení o jeden jediný bod jde o sportovní příběh, natolik dokonale použitelný pro film, že bych byl připraven ho nemilosrdně zkritizovat, jako velmi reálně nepravděpodobný ...že si prostě filmaři vymysleli, až příliš košatý a vyšperkovaný příběh ...jen kdybych nevěděl, že se to všechno opravdu stalo. Je vidět, že ty nejšílenější příběhy si stejně nakonec vymýšlí sám život. Nadchla mě především nádherná dobová identita, od podobností obou jezdců s jejich skutečnými já až po nádhernou dobovou kameru, která se ovšem pro mě až nepochopitelně místy začla míchat s divnými moderními střihy, které snad jakoby do celé té geniality vůbec nezapadly ...škoda. Přesto jsem zatim asi neviděl lépe zpracovaný závodní film, který je zároveň krásnou připomínkou a památkou tohoto silného příběhu. Proto beru ty čtyři hvězdy jako hodně přísné hodnocení, ale prostě na plný počet požaduji asi něco víc než co film o sportu a F1 může vůbec nabídnout. ()

Araliya

Sportovym filmom moc nefandim, ale pri tomto kusku som si ani neuvedomovala ako plynul cas. Velmi dobre natocene, kamera a prestrihy na detail potesili oko,superenie dvoch hlavnych hrdinov bolo podane nenasilne ale pritom s jasnych zamerom rezisera poukazat na fakt, co s clovekom spravi v sporte rivalita a co zo seba vieme dostat,ked mame ciel. Niki Lauda mi je po tomto filme ovela sympatickejsi. Pretoze mi ukazal,ze sport formul nie je len o adrenaline, pohravani sa so smrtou a zivotom tkz na hrane. Ale ze formula 1 vie byt aj o moznosti ukazat nam ostatnym, ze tento sport je aj o absolutnom ovladani mysle a auta. A ked sa robi profesionalne, je naozaj na co pozerat. Na zaver: urcite odporucam Pre mna: 8/10 (velmi pekna, solidna osmicka) ()

speedy7929

Niečo perfektné. Nikdy ma tak formule nebavili ako teraz v kine. Stvárnenie Nikkiho Luadu a Jamesa Hunta bolo super. Hudba od Hansa Zimmera nesklamala ako vždy do toho zvukové efekty motorov formul. Film sa mi celkom páčil aj v cudzom jazyku keď že Nikki rozprával aj nemecky. Po prvý krát mi prišlo v kine aj trochu nevoľno pri čistení pľúc. Film hodnotím najvyšší počtom, mal svoje čaro a cítil som sa ako profesionálny jazdec F1! ()

sima275

Byl to po dlouhé době nově viděný film a pocit, který jsem u tohoto filmu zažil je skoro nepopsatelný. Naposledy když jsem viděl Warrior - tehdy jsem taky od něho nic nečekal, nebyl to film s mou oblíbenou tématikou (box) a přemýšlel jsem, jestli má cenu se vůbec na něj dívat. A stejně jako před dvěma lety Warrior mě dokázali tentokrát uchvátit Rivalové. Vůbec jsem nevěděl, že tento film běží v kinech a když mi taťka jako překvapení řekl 30 minut před začátkem, že jdem do kina, moc se mi nechtělo. I proto, že Rivalové jsou o Formuli 1, která mě nikdy nijak nebrala. Ale každý film může překvapit a tohle byl ten případ. Myslím si, že velký podíl na celkovém dojmu z Rivalů má kamera a střih. Na kameře musím ocenit obzvlášť dynamické střídání úhlů pohledu, že to nebylo točeno jenom z ptačí perspektivy nebo něco na ten způsob. Hlavně se mi líbilo, že film nebyl jednotvárný - nebylo to jen ježdění po okruzích. Je to sportovní film, ale formule jsou především kulisou pro vyprávění příběhu. Rivalové mají hlavně poukázat na sportovní i civilní vztah, rivalitu a vzájemný respekt dvou nejlepších jezdců té doby – Nikiho Laudy a Jamese Hunta. Ani vteřinu jsem se nenudil a to oceňuji u filmů nejvíc, protože jeden z hlavních úkolů filmu je pobavit. Taky herci, i když to nejsou žádná slavná jména, byli vybráni skvěle a vzhledově se ke své roli výborně hodili – Daniel Brühl v roli Nikiho Laudy jako trošku suchar nebo Chris Hemsworth coby James Hunt, král večírků a playboy. Myslím si, že režisér Ron Howard neudělal chybu, že jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl, nenatočil v Hollywoodu. Protože tohle výborné téma by v produkci Hollywoodu nemuselo dopadnout dobře. ()

vaava

Pokud budu posuzovat film jako takový bez přihlížení k tomu, že se jedná o skutečnou událost, dám hodnocení ještě nižší. Film podle skutečné události má ale vždycky o hvězdičku navíc - fakt, že emoce ve filmu byly jednou někde opravdové je prostě fascinující. Samotný film má skvělý spád, při pohledu do zrcátka si ale říkám, že je to vlastně "celkem dobře ztvárněný příběh Niki Laudy". Vidět znovu? Ano, ale až tak za rok. ()

sunfreedom

Ano, je to opravdu dobrý film. Laicky i řemeslně (nejspíš). Ale ten hype kolem toho, no nevím nevím. Určitě nebude mnoho těch, kteří nebudou z kina odcházet spokojeni. Na druhou stranu, nadměrná očekávání ubírají na zážitku. Myslím, že je to film ve své zvláštní kategorii a nejsem si jist, že je spravedlivě mezi první pětkou po pár týdnech. Odkazu Forresta Gumpa a podobných podle mě nedosáhne. Ale třeba se mýlím, a proto nedám 4* :) ()

eagles22

Vynikající film, ve svém žánru si troufám tvrdit nepřekonatelný. Velké herecké představení Daniela Brühla, on nehrál Laudu, on se jím stal a ani Hemsworth nezůstával moc pozadu. V kině mimořádný zážitek! ()

iKosser

Po druhé projekci jsem se utvrdil, že je to nejlepší film letoška. Dobrá režie se moc nepozná, ale ta nejlepší ano. Toto je ten případ. Atmosféru z jednotlivých obrazů doslova sosáte a necháváte se jen nést, nepřemýšlíte co a jak. Jen čučíte. Skvělé herecké výkony, rovnoměrně rozložený příběh mezi dva hlavní aktéry a parádní vedlejší postavy (Margaery v roli sestřičky, Olívinka v roli manželky vystupují). Racing parts jsou umístěny do filmu tak, aby byly vzrušivé ale naopak není jich tam tolik, aby vás to přestalo bavit. Nejvíc se mi líbily ty flashbacky, fakt klasa. Hudba precizní (jako vždy od Žanka), scénář famózní a nekompromisně směřující ke konci, kde to skvěle vyvrcholí...Hodně potěší skutečnost, že se to opravdu stalo. http://www.youtube.com/watch?v=PkORYaMlWcA ()

Dave9794

Jelikož jsem na film šel až tři týdny po jeho premiéře, tak očekávání byly podle zdejšího ohlasu opravdu veliké. Pomalu jsem se i bál, že mé očekávání budou vyšší než kvalita filmu. Teď mohu v klidu říct, že strachu nebylo potřeba. Bude to ode mě dosti troufalé, ale Rush je a bude jeden z nejlepších sportovních snímků a nejlepší film týkající se F1. Kdo však očekává, že v Rush půjde jen o závodění, tak se obrovsky plete. Zde se střídá takových žánrů, že to snad nejde považovat čistě za sportovní ani životopisný film. Diváka přitluče do sedačky a než se nadějete je konec a člověk odchází plný všech různých emocí a troufnu si říct z 99% spokojený. PS: Ve filmu jsem spatřil nejlepší kamerové záběry, co jsem doposud viděl. ()

Nešpi

Ron Howard se opět vrací, "Rivalové" všemi oslavovaný film je vskutku vydařený, co určitě musím vyzdvihnout je Daniel Bruhl jemu prostě věříte každou větu, pohyb či gesto. Dále pak je to Hans Zimmer který opět válí a dokáže vás donutit vnímat jeho hudbu, která úžasně podtrhuje strhující zážitek, jakým "Rivalové" určitě jsou. Bylo to napínavé, bylo to zábavné a dechberoucí ale stále je pro mě top u Howarda "Beautiful Mind" první půlka 80% pomalejší rozjezd a druhá půle jasných 100% výsledek je 90% ale na ***** to prostě není proto dávám **** a 1/2. ()

Basso

Keď som videl prvýkrát upútavku na tento film, pomyslel som si, že je to len ďalší obyčajný hollywoodsky film s podtitulkom "podľa skutočnej udalosti". Potom som však zistil, že bude znázorňovať rivalitu medzi Laudom a Huntom, všimol som si, že to celé bude režírovať Ron Howard, ktorému podobné príbehy nie sú cudzie a vedel som, že tento film musím vidieť. Už po prvej polhodine som zistil, že moje očakávania boli naplnené do bodky. Počínajúc vynikajúcim hereckým výkonom Daniela Brühla a končiac výborne spracovaným napätím medzi ním a Hemsworthom. Prakticky nič v tomto filme na mňa nepôsobilo rušivo. Táto snímka si zaslúži viac ako 5 hviezdičiek. ()

sosi

Myslíš, že Ron Howard predviedol svoje remeslo a môžem to označiť za jeho najlepší výkon na hollywoodskej scéne. Z kina som odchádzal, taký spokojný a naplnený filmom ako už dlho nie. Film mal všetko čo má kvalitný snímok obsahovať. Mix napätia, súperivosti, adrenalínu, rešpektu až po samotné herecké výkony na mňa zapôsobili veľmi pozitívne. Film mi po zhliadnutí ostáva ešte dlho v pamäti, čo značí, že to asi bude môj filmový zážitok roka. ()

topi80

Povedená filmová vzpomínka na doby, kdy Formuli 1 vládly osobnosti a nikoliv nudní řemeslní rutinéři, luxus v tomto prostředí voněl benzínem a ne po voňavkách a gelech a pilotům při usazování se do kokpitu čouhalo z kapsy parte s jasně viditelným jménem i datem úmrtí. Nenudil jsem se ani chvilku. A ač jsem tuto sezonu nemohl zažít, trochu jsem si vzpomněl na doby, kdy jsem doma louskal ve starých Stadionech (sportovní časopis) reportáže z několik let starých závodů. ()

fridge

Je těžké natočit seriózní film o závodech a netočit další Le Mans. Nepřesnosti ve filmu jsou, dialogy taky místy nejsou bezchybné, ale dívá se na to tak dobře, že je mi to vlastně jedno. 4 plus 1 za Daniela Brühla jako Nikiho Laudu. ()

Shredder

Ako maly chlapec som Formulu 1 pozeraval pravidelne, takze film ako Rush si rozhodne viem uzit. Ron Howard spracoval cely pribeh putavo. Dvaja sampioni, jeden horkokrvny britsky hedonista, druhy precizny rakusky pragmatik. Ich odlisne zivotne filozofie sa odrazu aj v pretekoch, pricom divaka neustale bavia dovtipnou vymenou nazorov aj osobnymi dramami. Z cisto filmarskeho hladiska bola asi najkrajsie spracovana zaverecna VC Japonska, ale film si udrziava vysoku kvalitu po vacsinu stopaze. Objektivne to na cistych 5* nie je, ale kedze rok 2013 je zatial jedna velka filmova katastrofa a Rush nema rivala, po satisfakcii ktorej som sa dockal, nemozem dat nizsie hodnotenie. ()

Čejkyn

Nechtěl jsem podlehnout zdejšímu hodnocení ,ale ten film jede neuvěřitelným tempem od začátku do konce. Jasně , chvílema je to strašnej doják, ale se soundtrackem od mistra Zimmera si tak nějak už člověk zvyká. Brühl je jasným adeptem na zlatýho plešouna,o tom žádná a ač mě formule 1 nechává zcela chladným, tady musí bejt plnej počet!! ()

Pahicz

Formule 1 je něco co mi neříká vůbec, ale vůbec nic i přes to mě tento film dá se říci nadchnul, ale podle mého názoru je 93% moc a film roku podle mě asi také ne. Já bych to vyděl na krásných 82 %. Ale jak jsem již zmínil fanošci Formule 1 nebo lidé kteří mají rádi Formule to nejspíš vidí jinak. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl