Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

LacoDeLoco

Jenom 4 hvězdičky. Příliš veliký rozdíl od knižní předlohy, kterou jsem bohužel četl před filmem. Ale jinak dobrý. :-) ()

jaqubko

Je to hodne fajn, nie božie. To je ale dané tým, že snímok je docela originálne pojatý. Film sa zúfalo nesnaží byť epické sci-fi (i keď sčasti je), ale sústreďuje sa na jednu-dve dejové linky, a tie zvláda na výbornú. Kedže som nečítalk predlohu, dejové twisty ma dokázali dostať do kolien. Herci sú podarení a režisér Gavin Hood ma hodne prekvapil. ()

VUCAKO

Jedna z nejlepších adaptací sci-fi románu, na kterou si vzpomínám. Vše důležité tam je a divák (znalý knižní předlohy) se i zamyslí. Jediná otázka zbývá: jestliže by film byl třeba o 45min delší, podařilo by se do něj vtěsnat trochu zajímavých detailů tak, abychom to vnímali jako zlepšení? Každopádně já odcházel z kina velmi spokojen! EDIT: po poslechu audioknihy Ender's Shadow jsem se dozvěděl, že Scott Card od začátku věděl o nemožnosti zfilmovat tu první knihu (Ender's Game). Se zfilmováním souhlasil až poté, co vymysleli, že tam použijí výběr z obou knih (volná parafráze: "Ender's Game je příběh o vnitřním světě hlavního hrdiny, to zfilmovat nelze, naopak, Ender's Shadow je kniha o kamarádství, to se naopak do filmu hodí..") ()

Idoviren

Vážně skvělé. Nejdřív jsem se obávala mladého Butterfielda, jelikož si mě znepřátelil v Merlinovi, ale jako mladý Ender opravdu zazářil. Geniálního velitele zahrál bez ztráty jediného frčku. Vůbec celá je posádka "draků" funguje naprosto perfektně. Film má svižné tempo, nenechá vás nudit ani na jedinou chviličku a má taky velmi povedenou hudbu. Do kina jsem šla bez větší znalosti děje a taky jsem nečetla knižní předlohu, takže mě jeden moment opravdu zaskočil a dost silně na mě zapůsobil. Myslím, že víte který myslím... ()

Raz2

Jako čtenáře filmové předlohy mě mrzelo, jak osekaný film nakonec byl. Chápu, že nejde do filmu dostat všechno, nicméně velmi ořezaná linie s Enderovými sourozenci a jeho raketová kariéra v kadetní škole mě fakt zklamaly. Opravdu jsem nečekal, že ze školy uvidím jen první a poslední bitvu. Nicméně kvalita předlohy se zapřít nedá, vizuálně byl film zpracovaný hezky, atmosféru taky vystihl i herecké výkony se mi líbily. Po všech stránkách dobrý film, až na tu podle mě přiliš krátkou stopáž. Myslím, že půl hodiny navíc by lidi v kině nezabilo. ()

gu-staff

Udělal jsem tu chybu, že jsem si přečetl knížku před filmem. Tím pádem jsem více jak 50% zápletek, postav a děje postrádal a ten zbytek byl přetrikovanej, letem světem natočenej, dle mýho spíš na děti zaměřenej (nechápu proč) rádobytrhák....kniha je spíše o vnitřní psychologii hlavního hrdiny, film je spíš o tréninku a výcviku. Pozor SPOJLER: Ve scéně, kde Ender s Grassem hovoří před místností, ve které leží zraněný Bonzo, má Harrison Ford v koutku dolního rtu OBROVSKÝ drobek zřejmě od bábovky, který zmizí až asi po pátém záběru na něj. To si u filmu s takovýmdle rozpočtem nedokážu vysvětlit. Zřejmě product placement nějakýho řetězce s Donutama...:-)...když si nebudu z toho filmu pamatovat nic, tak todle určitě. ()

Mathyen

mezihvězdný masakr pilníkem na nechty aneb i děcka umí zahrát tak, že jeden čumí jak tele na nový vrata... tohle se mi moc líbilo, přes všechny výtky, které okolo vidím, já jsem (zřejmě naštěstí) osvobozen od poznání předlohy a tak můžu s klidným svědomím říct, že to byl jeden z nejlepších kino - zážitků tohoto roku! plná palba do termixů 10/10 ()

Dr.Abe

Nějak světácké a překvapujicí to zas tak není. Nábor branců jak v Harry Poterovi. Přeskakující děj (nebo spíš moc urychlený průběh). Tohle mě nenadchlo, bylo to úplně obyč. Klasické rivalské scény, výcvikové a chvalící situace a i to vyústění výhry jakožto v simulaci už určitě někde bylo. Ať to bylo drahé, či vydělalo tolik a tolik, tak je to pěkná spatlanina. ()

Jamall

Příjemné překvapení. Knihu jsem četl a líbila se, nevelebím jí, ale kvalita jí nescházela. Film odstřihl několik podstatných částí a nejde příliš hluboko do filosofie knihy, ale ono to tu vůbec nevadí. Tvůrci stvořili z mého pohledu dost přesný vizuál, příběh utíká, chemie mezi postavami funguje, postava Petry mě potěšila nejvíc, ale dál bych se do Enderovo dobrodružství nepouštěl. ()

mirra_cze

Po úžasném traileru přišlo zklamání v podobě "dětského" filmu. Jednoduchý, přímočarý děj bez zvratů, vyplněný dětskou/pubertální láskou a bojovými videohrami "naživo". Rating (a tedy i realističnos a dramatičnost) pro děti. Na druhé straně úžasné triky, dobrý Ford a rychlost vyprávění, bez zbytečných prázdných míst. Bohužel pro film jsou ale negativa výraznější než pozitiva. Škoda vynikající knižní předlohy, rozhodně nebyla využita, jak mohla. ()

Roxeet

Zajímalo by mě, jestli byl tento snímek veleúspěšný nebo naopak komerčně propadl. V případě druhé možnosti bych se ani tolik nedivil, nepřináší totiž nic inovativního, něco, po čem by divák po jeho shlédnutí odcházel z kina naprosto ohromen, že právě viděl něco jedinečného. Určitě to není povinnost každého filmu a taky i záleží, jaký má divák pohled věc a co od toho filmu očekává. Enderova hra nicméně obsahuje spoustu filmových klišé, které jsme tu mohli vidět už tisíckrát, jenže ono je tu přeci jenom jedno velké zásadní ALE - všechna tato klišé jsou oblečena do jakéhosi zajímavého kabátu. Kabátu, který je vizuálně naprosto úchvatný, po všech stránkách a ani po hodině sledování vůbec nenudí. A závěrečná bitva? Ta úplně předčila moje očekávání, perfektní hra triků a zvuků (doporučuju navštívit tento film v maloměstském kině, v tom našem se docela legračně při akčních scénách klepaly sedačky) :)) Takže ono to nakonec přeci jen není tak zlé. Když si k tomu připočteme celkem sympatickou postavu Endera a svým způsobem i autoritativního Harrisona Forda, ze kterého jsem měl docela i respekt a mít ho za učitele, měl bych z něj docela i vítr, tak nám vychází čistý průměr. Mimochodem, knižní předlohu jsem nečetl, ale rozhodně to mám v plánu, už jen pro srovnání. ()

hufnagel

Bol to vcelku veľmi slabý sci-fi film.Vyhodiť 110 miliónov dolárov a čakať čo to prinesie.No neviem.15 ročný chlapec velí celej armáde ľudskej rasy ? Triky neboli zlé,ale to asi bolo všetko.Možno teenegeri sa potešili,lebo je to podobný štýl ako Mortal Instruments:City of Bones alebo Heavenly Creatures. ()

veverysiak

Slušný príbeh, výborní herci a zaujímavý vizuál, asi by si to zaslúžilo aj dáku hviezdu navyše, ale mne tie počítačové hviezdne bitky veľmi nerežú, som odchovaný na epickejších a krvavejších scifi, toto mi pripadá príliš detské, takže 65%. ()

jungledmnc

Paintball, par debilnich teenagerovskejch telenovel, a hromada nesmyslu vsude kolem... 3 hvezdicky davam za trosku necekanej konec. ()

SMilan

Že sa na takéto niečo ulakomil veľký Harrison Ford, tomu sa skutočne čudujem. Ale viac ma mrzí, že som sa na to ulakomil ja a vydržal som pri tom takmer 90 minút. Poďme na to rýchlo zabudnúť. ()

sydney

Enderova hra a další s ní související knihy je má oblíbená četba. Byla jsem zvědavá, jak se podaří filmová podoba. Z mého pohledu tak napůl. Tedy jako průměrné scifi snad ano, ale jako filmový přepis několikadílné ságy ne. Ani nemohlo, protože v dvouhodinovém filmu se divák, který nečetl knihu, moc nezorientuje. Brala bych to spíš jako upoutávku na knihy Orsona Carda s Enderem, které stojí stoprocentně za přečtení. Dávám za 3 ()

BloodyO

Sci-fi nářez s pořádnými vesmírnými bitvami tu už nějaký čas nebyl a že v něm vesměs všechny hlavní role hraje parta dětí? No a co, když hrají dobře a film si udrží vážnost, pak s tím nemám problém. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013