Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

Tweetak

Kniha je určitě (a také v to pevně doufám, i když jsem ji nečetl) více propracovaná a mírně odlišná, když tady čtu jaké je to dílo. Film mi ale přišel obsahově nudný a trochu tuctový. Celková myšlenka se mi nelíbila a potom už je moc těžké vidět na tom kvalitní sci-fi, než nějakou kravinu, byť velmi vizuálně poutavou. Navíc jsem už od začátku čekal určité zvraty, které se mi potvrdily. Jako agitka k pacifismu dobré, ale moc nenadchlo. ()

90125 odpad!

Film o päťnástročných, pre jedenásťročných. Nič proti filmom pre deti, ale naivita a stupidita tohoto filmu presahuje všetky únosne limity. Asi takto. Dospelí sami nie su schopní viesť vesmírnu vojnu a tak hľadajú malého Napoleona, vojnového vodcu. Pre intergalaktický boj sú deti trénované na počítačových hrách. Rozhodujúci boj o budúcnosť ľudstva predhodia dospelí deťom ako daľšiu war game ! Po tom čo je náš malý Julius César celú dobu odhodlaný bojovať za ľudstvo a tento boj aj zvítazí, prichádza v posledných 15 minutách otočenie o 180° a veľmi falošne vyznievajúce moralizovanie proti preventívnym vojnám. Nehovoriac o tom, že mimozemštania majú schopnosť čítať ľudské myšlienky, napriek tomu sa ale nechajú zničiť. Film sa celú dobu tvári smrteľne vážne ! ! !, ale ja som sa nedokázal ubrániť zúfalému smiechu. Deti, bez úsmevného žmurknutia oka, vyhrávajú galaktickú vojnu nad inteligentnou mimozemskou civilizáciou, ale nemali by vyhrať nad zdravou mysľou priemerneho filmového diváka. Pán Ford, toto bol krok úplne vedľa. Odpad ! 28 % ()

Yamatosan

Jedním filmem to asi lépe nešlo, na pořádné zpracování by bylo třeba několik. Snad jen to mělo být tvrdší, jako kniha. ()

Habansz

Asi zbytečně utahaný. Dvouhodinová stopáž je tady spíš naobtíž. Mít to 90 minut, je to o dost lepší už jen proto, že tam není tolik zbytečné omáčky okolo. I když mě film většinu času i tak bavil, pořád jsem se nemohl zbavit pocitu, že uz se dááááááááááááááááááááávno mohlo začít něco dít. Nápad jako takový není vůbec špatný. Ford se mi tu taky líbil, ale pořád tam něco chybělo. Možná kdyby to skončilo tím, že Ender udělal to, co udělal ve víře, že se jedná o simulaci, tak bych v pohodě dal 3 hvězdy. Jenže těch dalších 20 minut navíc tomu moc nepomohli. Jak v hodnocení, tak v celkovym dojmu. ()

KapitanKuraz

No teda ja fakt neviem ako je mozne ze to kukam uz popiaty krat, je to strasna sracka pre deti kde nakvapne ani kvapka cervenej. Hej, hej, jasne okrem toho ide o siestej v nedelne rano hovno a tam bude ten dovod + to ide na shitnema jojke bez reklam. No nic, aspon mam dovod chlastat od rana nech to prekusnem, glogloglogloglo. ()

smartynaf

...bohužel to bylo tak rychlé a zhuštěné, že wow efekt na konci vlastně ani nestihl za fungovat. Jako film fajn, jako Enderova hra tak napůl. ()

Dave_Novic

S kvalitní adaptace mnozí z diváku mohou oponovat knižní předloze, já osobně knihu nepřečetl ale po krátkém projetí scénáře a části knihy chápu pohoršení. Však koukám se na film hlavně z pohledu scénáře či režie samotné. Scifi s prvky psychologie mě vždycky brali. Opravdu mě překvapili výkony mladého obsazenstva. Popravdě musím říct že hlavní hrdina má propracované 3 vrstvy správné postavy - Psychologický, Sociální i Fyziologické pochody postavy. Strašně moc se mi líbí také práce s námětem a volná ruka v rámci hereckého umu.. Není zde vidět že by herec vyžadoval přesně danou scénu či dialog.. Zní to více věrohodně a není to takové klišé. Ford již v této době mega star se ujmul vedlejší role, ale nemá se čím stydět. Však vycházející hvězda Asa Butterfield se opravdu blísknul na hollywoodském plátně skvěle a můžeme se těšit i na další skvělé filmy. Například již natočený film Vesmír mezi námi, taktéž s tématem Vesmír a život na jiných planetách. Sice herec vystupuje ve filmu jako ujekaný a stydlivý klučina, však musím říct že se dokáže vžít do role perfektně. Již delší dobu mě utužuje názor že stará anglická škola dává nafrak všem Amíkům.. ()

RavenSpector

Pičovina pro děcka do maximálně 12-ti let. Vlastně to není o nic lepší, než knížka. On naštěstí Card napsal lepší kusy. Jen nemá nikdo koule je převést na plátno. Škoda ()

JimMorrison

Hodnotit nebudu, z filmu jsem viděl asi 5 minut, víc jsem nevydržel, protože představitel Endera byl pro mě strašně nesympatický a nedal jsem to... ()

soukyd33

Hodně zajímavý film plný nečekaných situací. Chybí tam větší akce. Poznámka: Film je založený na boji a strategii proti nepříteli. Hvězdiček 3 ()

draxxi

Pribeh fajn, vizualne paradni, detsti herci vyborni a hudba chytlava a nadherna. Krasna podivana, obcas trochu zdlouhavejsi... 18/10/2020 74% ()

Chlup6

I přesto že se mi film líbil, není to nic co bych rád kouknul víckrát. Film byl docela klišé. A teď pozor, knížky jsem nečetl ale myslím si, že to takto udělali spíš tvůrci filmu a chyba knih to není. Film se tváří jako nevinná sci-fi věc pro děti s menší trochou násilí ale i já jsem byl ke konci filmu docela překvapen, že to není alespoň 15+. Myslím si, že polovina dětí ve věku 12-13 let co si na to vyšla do kina musela odejít s nočním počůráváním a nebo alespoň v šoku. I přesto, že byl konec filmu docela drsný (i když předvídatelný), nebyl však tou nejproblematičtější částí. Sám bych měl ve třinácti letech hrůzu z mravenčí královny, obra brutálně zavražděného myší, bitky ve sprchách a nebo třeba psychického tlaku ze strany Harrisona Forda, který i přesto že ho mám moc rád odvedl v tomto filmu velmi průměrný výkon. Nicméně většina výkonů byla docela dobrá, což se dá očekávat, a film byl v některých chvílích i docela napínavý. ()

Bragi66

Nejsem pro tento film cílovka, je to pro náctileté hráče počítačových her, ale ať je to jak chce, tak skoro celý film tam jenom buzerují děcka v jakobyvojenském výcviku, kde tam dělá křoví Harrison Ford(!). Nějaká geniální hlava totiž přišla na to, že nejlepší je proti útočícím mimozemšťanům nasadit kindoše zběhlé v hraní počítačových stříleček. Kdo to vydrží až do konce filmu, tak se může těšit na několik duchaprázdných simulací bojů kosmostíhaček podle nejblbějšího vzoru z Hvězdných válek. Jo a ještě k tomu ty hrozné dětské hlasy v dabingu. ()

DeJiF

Po přečtení knihy jsem se rozhodl kouknout i na film, abych to ňák porovnal. No a upřímně je to hrůza. Celý je to uplácaný do klišózního sci-fi, což kniha rozhodně není, vystřihli tolik věcí a navíc, kniha která si zakládá na pocitu postav na emocích a vztazích, je tady sfoukla ze stolu na takových 10 minut a ve finále to funguje jako klasické podprůměrné sci-fi, bez pořádně rozvinutých postav, vztahů prostě je to takové meh. Jediné co bych pochválil tak je vizuál, který celkem ujde. ()

remotrumpet

Zostarnutý "Gordon Ramsay" mentoruje mladého "Bear Gryllsa" ako vhodne tepelne upraviť populačne rozrastajúcu sa kolóniu sci-fi Termiťákov, ohrozujúcu ľudskú rasu. Pomocou novej star wars vizuálne kulinársko-technologickej vychytávky ND500večka = "molekulárny dezingregátor, hovoríme mu "Malý doktor", prichádza mladý Bear na chuť novej hmyzej ingrediencie a rozhodne sa chovať ju na novej planéte."Nájdem vám nový domov... sľubujem" :) ()

Tom10000

Poté, co jsem zhlédnul tento zpočátku velmi zajímavý, ale postupem času čm dál tím hloupější seriál, mi došlo, že Asa Butterfield nemusí hrát jen v naprostých trhácích, jež se mi moc líbily (například Vesmír mezi námi, případně Znovu a lépe), ale i v něčem totálně hloupém. Nebýt závěru, a dát do děje více lásky, hned bych si snímek oblíbil. Abigail Breslin, dnes již šestadvacetiletá žena, si ve snímku zahrála kamarádku Enera, Pedru. Sám Asa ztvárnil, ještě ve svých dětských letech kluka, jemuž se podařilo vyšplhat z pozice obyčejného cvičence v řadách vesmírné armády až na hodnost Admirála. Jistě, mít takové štěstí, stát si v jednom kuse za svým a odporovat zkušenému a válkou ostřílenému hrdinovi, hned bych učinil stejné rozhodnutí. Nebýt tak naivní, a nenechat se zatáhnout do příšerného průšvihu. SPOILERY: Už dvacet minut před koncem filmu, kdy jsem sledoval poslední simulaci bitvy, mi bylo malinko podezřelé, kdy se ta skutečná odehraje. A vida, ona se neodehrála, simulace ve skutečnosti znamenala skutečnou válku, v níž se Enderovi podařilo zlikvidovat nezničitelného nepřítele jen se svým vlastním důvtipem málem zlikvidovat celou flotilu a k tomu všemu jít proti všem přesvědčením. Jako ano, myslelo mu to. Ano, měl párkrát namále, ještě předtím, než se vůbec dostal tak vysoko. Jenomže, výsledek? Jaksi se mu nepodařilo, jako dítěti, pocítit lásku k Pedře. Nevím, ale čekal bych zde i trochu romaniky, která má ke sci - fi čekat. Ne, Asa, ač zde vypadá na třináctiletého, už není nejmladší. Je mu patnáct. A v patnácti čekám už alespoň políbení. Navíc, patnáct je hranice i pro něco víc, než jen obejmutí. Jenomže, věk dvanáct plus a celková dětskost celého filmu neumožňuje ani nejmenší dotyky, případně onu pusu. S tím, a s faktem, kdyby si třeba na ten svůj zatracený nápad najít broukům domov vzal onu kamarádku, bych hned film hodnotil lépe. Vystřihnout snad hodinu cvičení, a nahradit ji pátrání ve vztazích... No nic, snad jindy. akto jsem velmi zklamán. 40 procent, alespoň se tam něco málo dělo. Radši si snímek pusťte jako nouzovku. ()

futislav

Kdyby tam nebylo tolik hraní na vojáčky, dal bych i čtyři. Ale Američané si to prostě nedokáží odpustit, ani když jde o děti. Jinak celkem zajímavý námět i konec. ()

LOBOtomy

Film si užijí nejvíce ti, kteří četli knižní předlohu. Věřím tomu, že ostatní se budou v ději, souvislostech a postavách ztrácet. Protože, jak už bylo napsáno, děj je hodně okleštěn na základní kostru. Pak se nedivím, že film někdo považuje za hloupý. Tvůrcům se dosti podařilo přiblížit k temnější, ponuré a napjaté atmosféře knihy a jsem moc rád, že se NEJEDNÁ o další megalomanský hollywoodský spektákl, stojící JEN na nepřeberném množství akčních scén a triků, ale "bez koulí". ()

T.Ma

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Díky ní vlastním i ostatní díly a další knihy od O.S.Carda a Enderovi (jako postavě) jsem naprosto propadla. Nemyslela jsem si, že by to mohla být zfilmovatelná kniha. Ale nakonec to nějak dokázali. I když jsem si teprve po přečtení ostatních komentářů uvědomila, že je to spíše film pro znalce předlohy, jinak by jistě nikdo nemohl naznačit, že Ender není geniální. Chybělo mi pár scén z knihy, proto si myslím, že by film měl být delší. Působil na mě trošku uspěchaně. Ale to hlavní ve filmu zůstalo. Asa mě jako Ender přesvědčil, Harrison byl třešínka na dortu. Vizuální zpracování psychohry a bitevní místnosti na jedničku. Hudba dokonale podmanivá. Za mě čtyři hvězdičky plus jedna, neboť je to Ender - toho budu vždy zbožňovat. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013