Harry Hole (Michael Fassbender) je enfant terrible týmu, vyšetřujícího zločiny v norské metropoli. Na jedné straně je to výjimečně dobrý detektiv, jehož netradiční metody skoro vždy vedou k úspěchu, na straně druhé se však jedná o nezodpovědného alkoholika s tolika prohřešky, že je už dál nechtějí přehlížet nejen jeho nadřízení, ale ani jeho přítelkyně Rachel (Charlotte Gainsbourg), s níž se právě rozešel. Jediné, co stojí mezi ním a pitím, je případ, který by ho přivedl na jiné myšlenky. Ke smůle jedné ženy, která zmizela uprostřed noci ze svého domu a o pár dní později byla nalezena brutálně zavražděná, se Harry právě dočkal. Postavený sněhulák, který na místě činu zůstal jako jediné vodítko, naznačuje, že tenhle pachatel si chce hrát a že si dost možná už párkrát takhle hrál i v minulosti. A že ho to baví čím dál víc a nehodlá s tím přestat. Přestože Harrymu v pátrání pomáhá brilantní mladá vyšetřovatelka Katherine Bratt (Rebecca Ferguson), nepřestávají policisté tahat za kratší konec. Záplava domnělých i pravých stop a hned několik podezřelých vytvářejí pachateli dokonalou clonu, za níž může nerušeně stavět sněhuláky, vraždit a dělat si legraci z Harryho Holea. Jenže skvělému poldovi stačí i vrahova nepatrná chyba k tomu, aby se chytil stopy a už ji nepustil. (CinemArt)

boni

Divil jsem se zdejšímu hodnocení, tak jsem si film pustil, a už se nedivím. Hlavní problém je ten, že bez znalosti knižní předlohy si tento film můžete jen velmi těžko vychutnat. Jo Nesbø má knihy postavené na dokonalém vykreslení všech postav a mnoha dějových linií, které spolu zdánlivě nesouvisí, ale pak se třeba protnou, ale třeba taky ne. Neexistuje žádný vzorec pro jeho knihy, a proto jsou tak skvělé. Když něco v jeho knihách předvídáte, tak máte stejně nakonec pocit, že to tak autor chtěl, protože celé knihy jsou o hříčce se čtenářem. Mnoho falešných stop, nastínění pohnutek hlavních protagonistů, ale přesně tak, aby vás to nepřipravilo o zážitek, ale zároveň tak, abyste měli o čem přemýšlet a mohli si vytvořit mnoho teorií. A všechno tohle je strašně těžko převeditelné na plátno. Právě Sněhulák je kniha, která i když se dá číst samostatně, tak pro plné docenění je lepší znát i předešlé díly, jen tak si ho dostatečně vychutnáte. Je sice moc hezké, že se předloha líbila samotnému Scorsesemu natolik, že se dokonce chtěl sám posadit do režisérského ušáku, ale mám za to, že ani mistrova režie by v tomto případě nepomohla. Spíše bych si Sněhuláka uměl představit jako nějakou televizní minisérii, což je koneckonců severská specialita, tam by se naplno mohl využít obrovský potenciál předlohy. Takhle to prostě jen budí rozpaky. Možná by se nabízela paralela s knihami Stephena Kinga, které se jen v málo případech podařilo uspokojivě převést na stříbrné plátno, vlastně ty dlouhé ani v jednom případě, protože Shawshank i Zelená míle jsou jen takové novelky, ale v tomto případě by to přirovnání bylo nesprávné. King a Nesbø se ve stylu psaní velmi liší. King je hodně popisný spisovatel, jeho knihy jsou nastavovány spoustou vaty, která je mnohdy absolutně nepodstatná pro děj, ale která zase z Kinga dělá toho génia, kterým bezesporu je, protože ani když to mnohokráte není pro příběh nikterak podstatné, tak to neubírá na gradaci a po konci knihy vám nic nepřijde navíc. Já mám ten jeho popisný styl velmi rád, čtenáře hodně vtáhne do děje, někoho to možná nudí, ale vždycky to má svůj význam. Naopak Nesbø je spisovatel velmi přímočarý a to i v knihách, které se délkou blíží Kingovi. U Nesbøho by zase někomu mohlo připadat, že je občas děj příliš překombinovaný, ale opak je pravdou. Jak se to na první pohled může zdát postavené na efekt, tak to v důsledku do sebe vždy zapadne takovým způsobem, že to najednou vypadá zcela přirozeně. Pročetl jsem si pár komentářů a musím říct, že mě docela zarazilo chválení castingu. Protože tady je další problém - Michael Fassbender je bezesporu skvělý herec, ale na Harryho se prostě nehodí. Základní charakteristika Harryho je ta, že je vysoký, na ježka a alkoholik. Což o to, poslední dvě věci jdou snadno splnit, ale rozhodně Fassbender nemá oněch 195, které jsou v knize tak často zmiňovány. Možná to někomu přijde jako blbost, ale zrovna výška je pro celkové vyznění Harryho postavy velmi důležitá. Po brilantních Lovcích hlav, které se povedlo převést téměř bezchybně, přišlo se Sněhulákem „mírné“ rozladění. Ale to právě dokazuje onu tezi, že výbornou knihu, která má nějakých 250 stran na plátno převedete snadno, ale knihu, která je sedmá byť ve volně navazující sérii, a má 500 stran, tak tu už jen velmi těžko. Svoji teorii mohu podložit i nějakými čísly, nakolik jsou relevantní je samozřejmě diskutabilní, ale jsou přinejmenším velmi zajímavá, musím ještě dodat, že jsem procenta čerpal z čsfd (převapivě) a pro knihu z knižní databáze. Takže tedy Lovci hlav – film 82%, kniha 84%. – film 55%, kniha 91%. Přičemž při takovém počtu hodnocení, které na obou databázích jsou, už to dle mého můžeme považovat za relevantní ukazatel. Abych se tak nějak vrátil k filmu, tak musím říct, že se alespoň povedlo výborně zachytit mrazivou severskou atmosféru a celkovou odtažitost protagonistů, která nám nedává prostor pro projevení jakýchkoli sympatií. Závěrem se sluší dodat, že tohle je bohužel film, který vznikat neměl. Na jednu stranu jsem rád, že konečně byl nějaký Hole zfilmován, ale na druhou stranu si uvědomuji, že mnoho potencionálních čtenářů může kvůli tomuhle kousku zatratit Jo Nesba, což by byla velká škoda. A jen tak hádám, ale poslední scéna odkazující na další knihu v sérii - Levharta, vzhledem k (ne)úspěchu filmu asi vyslyšena nebude. Abych to nějak shrnul: nemůžu říct, že bych se u filmu nudil, musím ocenit výbornou práci střihu, scény jsou natočeny opravdu poutavě a dynamicky, pak také výbornou kameru, hudbu a film skýtal i další pozitiva, ale jako velký fanda Nesba můžu dát maximálně tři hvězdy. A to dost slabé tři hvězdy. () (méně) (více)

Maximilianus

Harry Hole je v knihe zaujímavá a vnútorne rozorvaná postava/osoba, a preto je škoda, že sa to jeho pokrivené vnútro a ťažký život nepodarilo preniesť aj na filmové plátno. Ono je to aj ťažká úloha, priblížiť divákovi celý detektívny svet Jo Nesboa skladajúci sa zatiaľ z jedenástich kníh v priebehu necelých 2 hodín. Režisér si vybral údajne najlepší alebo jeden z najlepších dielov série a ja ako čitateľ 3-6 dielu nemôžem posúdiť, ako sa mu podarilo zostať verným knižnej predlohe. Herecké obsadenie ako aj Nórske prostredie mi pripadalo dostatočne zodpovedajúce knihám, a tak nejako ako vyzerá Michael Fassbender by som si ja osobne vedel predstaviť Harryho Holea. Zostala zachovaná aj taká nepredvídateľná brutálnosť z kníh, kedy si divák/čitateľ nemôže byť istý, či nezomrie jedna z hlavných postáv, čo sa aj občas deje. Posledná polhodina mi prišla zaujímavejšia ako zvyšok filmu, počas ktorého sa aj niečo dialo, ale ani ma nejako netrápilo čo a skôr som bol zvedavý kto je vrahom a ako ho Harry odhalí. Odhalenie bolo dosť chabé a finále na zmrznutom podklade až smiešne. Celkovo ale film nemôžem hodnotiť až tak zle, pretože podľa mňa, odhliadnúc od štýlu písania Jo Nesboa, ktorý je pútavý, sú aj jeho knihy prípadne iné detektívne knihy veľmi podobné ako film, kedy sa trištvrte deja hľadá zločinec a niečo sa medzitým deje, občas niečo zaujímavé a šokujúce samozrejme, ale aj tak gro toho najlepšieho a pútavého sa deje na konci, keď sa odhalí zločinec a jeho pohnútky k zločinom. To je aj dôvod, prečo som prestal čítať detektívky. Taktiež som bol kedysi ohromený prvou knihou od Jo Nesboa a aj druhá kniha vo mne udržiavala nadšenie hoci sa čítala horšie, no pri ďalších dvoch som si uvedomil, že to je stále to isté, a práve v tomto mi tento film pripadal rovnaký ako knihy, Verím, že knižná predloha je omnoho lepšia ako film, ale splnil to, čo som od neho a od autora knižnej série očakával, takže hodnotenie 5,2/10. ()

Franc1s

No tak fakt nic extra... Roztaženej děj, kdy se dlouho nic neděje, nechápete logiku postav a když už se těšíte na finále, tak vlastně se ani není na co těšit.. Ještě, když je toto od borce spisovatele Jo Nesbø a tenhle díl měl být začátkem velké série. Někdo si ukousl moc velké sousto a dojel na to. Když už něco kvalitně zpracováno od tohoto spisovatele, tak doporučuji Lovci hlav, to je jiná nálož. Tenhle pokus za 5/10 ()

Trixinka

Bohužel, tohle nebyl Sněhulák od Jo Nesba. Dějově vytržené z kontextu, těm co nečetli navazující knihy, musela být půlka filmu nejasná. Michael Fassbender se do role Harryho moc nehodil, typově mi tam neseděl. Příběh osekaný na minimum, tak aby se vešel do přijatelné stopáže. No a to finále...škoda mluvit.... Ne, ne - víc jak 2* dát nemohu. ()

bearmeedek

Protože jsem nezatížený četbou, mohu se věnovat filmům jako naprostým originálům. Překvapivě nízké hodnocení znamená, že se skalním příznivcům „severských (a nejlépe ještě seversky chladných) detektivek“ moc nelíbilo. Možná to bylo tím, že kromě Norska se do toho zamíchaly i ty ostatní země. A možná i proto se mi to celkem líbilo. Sice bych uvítal ještě větší grády a v určitých místech rychlejší akce, ale to už je dáno tím „severem“. Určitě velkým kladem je, že až do konce nevíme, kdo je vrah a přitom tipů je několik. ()

E lan

Slabé slabé slabé. Takové nijaké, nudné a hlavně děravé jak ementál. Možná předloha bude lepší, ale film se vyloženě nepovedl. Sice mě trochu potěšilo, že se nepotvrdilo hororové pojetí, které dýchalo z ukázek, ale přesto je to hodně nudná detektivka. ()

mira.l

No, všeobecně tady hodnocení není nic moc. Narozdíl od knižní předlohy. Tu jsem ovšem nečetl, a nevím, jestli to je špatně nebo spíš výhoda. K filmu jsem asi i díky tomu přistupoval tak nějak bez předsudků a očekávání. Rozhodně jsem z toho nikterak neuchcával blahem (i když herecké obsazení je velice zajímavé - Michael Fassbender, Rebecca Ferguson, Chloë Sevigny, Val Kilmer, Charlotte Gainsbourg), protože povětšinou je to takové zmatené dějem nebo střihem, případně obojím, a přísně vzato.... proč to vlastně - abych nespoileroval - pan "xx" dělal, jak se vždy a všude dostal, proč stavěl zrovna huhuláka??, ale zase je fakt, že už jsem viděl filmy hodnocené mnohem líp, u kterých jsem se nudil mnohem víc. Takže takový průměr, na to, abych pořádně prokouk všechny nesmyslnosti (a že by se našly), bych to musel vidět znova, ale jednou mi to asi stačilo. Jo, a že by to měl být horor?? No tak to snad ne-e... A jinak můj komentář č. 700. To abych si nalil něco ... studenýho:). ()

waska

Trochu bordel v ději a nějaké takové studené.. Fassberder skvělý jako vždy, nicméně na famózního Harryho Holea to bylo trochu málo. ()

Eventyrer

Dve hviezdy za atmosféru a nič viac. Mierne napínavé do polovice ale potom už len predvídateľný dej. Zakončenie bolo nudné aj spolu s odôvodnením prečo to všetko ten chlap robil. Prečo snehuliak? Politicka vsuvka bola čisto aby diváka zmiatla čo sa ani veľmi nedarilo, pretože od polovice filmu bol vrah jasný takže nečakané odhalenie sa nekonalo. ()

rublik05

Sněhulák aneb jak totálně zprznit výbornou knižní předlohu. I takhle by se mohla tato severská detektivka jmenovat, alespoň by už divák dopředu věděl, co ho asi tak zhruba čeká za utrpení. Vše, co dokonale funguje v knížce, je zde totálně zabito mizerným scénářem, díky kterému vychází většina scén jako absolutní hlouposti, které nedávají absolutně žádný smysl. Absence kvalitních dialogů a nelogické chování postav ani nedává šanci si k jakékoliv postavě vytvořit nějaký vztah. Příběh by se dal shrnout následovně. Vrah vraždí, nikdo to pomalu nevyšetřuje, všichni se chovají mimořádně přihlouple, přičemž z ničeho nic hlavního detektiva osvítí Duch svatý a hned zná pachatele. Na závěrečném rozuzlením je nejlepší to, že pokud divák nečetl knížku, tak vlastně ani neví, co se dělo, proč se to dělo, zkrátka neví nic. Tak promarněný potenciál jsem už dlouho neviděl. Z milosti nedám odpad, i když by si to Sněhulák právem zasloužil. Hodnotím čistě nádhernou norskou přírodu a místy povedenou atmosféru. 2/10. ()

Nix odpad!

Bohužel se nemůžu vyvarovat srovnání s knihou, které se ale opravdu nabízí, i když Nesbo nepatří mezi mé top autory, Sněhulák je opravdu skvělé dílo a tento film je úplný opak. Nedokázal jsem najít jedinou pozitivní věc, i když Fassbender je skvělej, tady na mne působí, jako kdyby věděl, že to nemá cenu se snažit. Asi se vyplatí knížku nečíst, pokud se chcete podívat na tento film, protože jinak budete určitě znechuceni. ()

Adiemus

Jestliže v detektivce supluje napětí pouze hudba, je něco špatně. Herci zvučných jmen se po plátně pohybovali jako mátohy, a ne protagonisté akčního filmu. Ještěže aspoň scenérie stála za zhlédnutí. Chudák Nesbo. ()

Hannibal1913

Čovek se těší na severskej art a místo toho dostane USA šablonu netflix, kde všichni mluví americky a všechno je tisíckrát zopakovaná kopie thriller/krimi ()

Inozuka

Tak jako, slyšel jsem, že ten film je kravina, ale říkal jsem si, že když ty Nesboovy knihy jsou takové bestsellery, zas tak to hrozné být nemůže. A ejhle, ono je. Sněhulák je nudný a rozkolísaný film, který divákovi vždy nabídne nějaký příslib zlomu, aby jej v následujících minutách opět zabil. Škoda, kniha může být dobrá, ale film nestojí za zlámanou grešli... ()

ForGump

Val Kilmer stále žije, ačkoliv nevypadá dvakrát dobře a to byl asi důvod, proč dostal tuto roli s rozstřeleným obličejem. A to je asi tak všechno, nic nového jsme nedozvěděli. Snad jen to, že Sněhulák není kvalitativně nic víc, než další část z libovolné německé detektivky typu Big Ben či jeden z horších dílů Midsomerských vražd, každopádně aspoň lépe natočené, byť některé ty paralelní střihy jsem nechápal a z hudby Beltramiho měl vztek, tak aspoň ty zasněžené hory s fjordy. P.S. Zase ten klišé detektiv, tentokrát nijaký Fassbender, tedy chcípacký alkoholik s rozvrácenými vztahy, to už je nějaký folklor. 30% ()

Tosca

Bestsellery Jo Nesboa jsem nečetl, ale na Sněhuláka jsem se docela těšil. Nemám srovnání s knihou, ta je jistě lepší, ale film mě dost zklamal. Je docela dobře natočený, má dobrou atmosféru i jisté napětí, dobré herecké obsazení (Michael Fassbender, Rebecca Ferguson, Charlotte Gainsbourg, Chloë Sevigny, J. K. Simmons, Val Kilmer), režisér Tomas Alfredson se zdál být po předchozích filmech (Ať vejde ten pravý, Jeden musí z kola ven) zárukou kvality, ale problém bude asi ve scénáři. Leccos je tu vysvětlováno až polopaticky, leccos se asi divák dozví dřív, než by měl, a napětí se pak vytrácí, takže finále se vlastně nekoná, je překombinované, jaksi rozplizlé a působilo na mě až únavně: ok, tak to máme za sebou, už znáte vraha a víte, proč vraždil (což je jasné od počátku). Myslím, že ze zápletky se dalo vytěžit daleko víc. Prostě takový další běžný thriller... Asi jsem až příliš očekával "pecku". Jsem zvědavý, co na to řeknou ti, kteří četli knihu. ()

Miagy

Adaptácia Nesbøvej knihy Snehuliak je určitým spôsobom naplneným snom každého, kto čítal knihu a bažil po filme no na druhej strane nepochopeným a nedoceneným dielom. Alfredson ako režisér vybral dobre, že zvolili Fassbendera ako Harryho Holeho, výber postáv nech bol akokoľvek fajn však nikdy nestačí. Dokola omieľaný scenár filmu je fakt nepodarený, pre nečitateľa sú postavy zbytočné, nudné a nepochopené. Snehuliak-kniha- je jedna z TOP severských detektívok, neuveriteľne strašidelný a mrazivý príbeh sa však na plátno nepreniesol. Slabšie vykreslené vedľajšie postavy takto vystupujú len ako abstratkné vedľajšie linky. Akoby autor vedel, že v ďalších sfilmovaných knihách nebudú vystupovať a tak im nedal priestor vyjadriť sa. Oproti tomu Harrymu zasvätil polku deja, spravili z neho bezdomovca a opilca a práve z kníh taký dojem nebudí. Sklamaním bol aj samotný dej, kde sa autori nevyhrali s tou depresívnou mrazivou atmosférou, ktorá išla z plátna len miestami. Krajina je úžasná, exteriéry pôsobili famózne. Čakanie na vraha preto mnohým práve toto zachránilo utrpenie, ktoré možno zažívali. Každopádne ide o poetické komorné dielo, od ktorého NEčakajte hollywoodsky ačný trhák, nepritiahne masy ale ani nezapadne prachom. Za krajinu a celkový dojem 4*. ()

WhiteRaven

Když si představím, co se dalo vytvořit s tak skvělým námětem, je mi z toho do breku. Až na dokonalou, Oscarově potencionální kameru tam nebylo nic, co by mělo zaujmout. Tolik zbytečných scén s tolika minutami navíc postupně začaly nudit a já jsem začal vnímat těch 56%, s jejichž vidinou jsem šel do kina. Škoda, škoda... Pan Nesbø asi není zrovna dvakrát nadšený. ()

JeanMarthan

Taková malá severská rodinná terapie. Jsem rád, že se nakonec vrahoun nedostal do rukou norské nespravedlnosti, jelikož by jistě vyfasoval 1+kk v místní káznici a to jak víme, je trest ledna pro někoho, kdo předtím žil v 3+1. Naštěstí epicky žbluňkl do vody a bylo ;) nemehlo - byť se během filmu zdálo, že má takřka nadpřirozené schopnosti, když se tam pořád někomu míhal v pozadí nebo když se dvěma koulema a jednou hlavou slanil do šachty (a to ani nebyly jeho), aby tam nechal úchvatného huhuláka pro pana detektíva. Někdo vám před dveře postaví huhuláka, jinej se vám tam třeba vysere, nic moc originálního, příště tam klidně může píchnout mimoně. Přemýšlím, v kterém filmu jsem naposledy viděl v obličeji Fassbendra jiný výraz, než co tu zase nasadil. Jeho postava tu stejně předvedla starou Bellu. To měl být jako slovutný detektiv Hole? Šablona detektiv = ožrala s rozvráceným osobním životem už je taky za ta léta prožraná moly, ale budiž. Spíš mi jde o to, že mi nepřišlo, že by něco horlivě prošetřoval. Těšil jsem se na syrovou krimošku, kterou dám na jeden chladný norský nádech, ale často jsem některé pitomé scény jen těžko rozdýchával. Trailer opět sliboval mnoohem víc, než co ve skutečnosti mohl nabídnout film. ()

Terminer

Já osobně jsem byl se Sněhulákem naprosto spokojen. Hlavně nechápu lidi, kteří mu dávají "odpad". Vždyť ten film je úplně normální. Klasická méně náročná kriminálka, která mě bavila o stupeň víc, než Wind River. POZDĚJŠÍ PŘEHODNOCENÍ: Po několika měsících jsem si film náležitě přebral a došel jsem k závěru, že srovnání s Wind River vlastně není úplně možné, protože každý z těchto filmů má něco jiného a záleží na vkusu diváka. Měním hodnocení z 5* na 4*. ()

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

25.06.2018

Co zazdilo Sněhuláka?

Co zazdilo Sněhuláka?

19.10.2017

Už zítra jde do amerických kin Sněhulák s Michaelem Fassbenderem. Mrazivý thriller, jenž natočil uznávaný Tomas Alfredson (Ať vejde ten pravý, Jeden musí z kola ven), byl jedním z nejočekávanějších… (více)

PF 2017

PF 2017