Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země. (Cinemart)

Hadek10

Prostředí filmu, masky lidoopů a efekty jsou dotažené k dokonalosti, ovšem děj oproti tomu velmi pokulhává. Žádný překvapivý zvrat, velice vláčný spád a zdlouhavé scény, které jsou dosti předvídatelné, mě akorát utvrdily v tom, že Planeta opic není můj šálek kávy. Lidské postavy se svými charaktery byly nevýrazné a nudné, lepší by bylo, kdyby ve filmu vůbec nefigurovaly. Na druhou stranu se mi líbilo, jak ve filmu bylo vidět, že lidé a opice k sobě mají opravdu blízko (je tomu tak nejen ve filmu) a v mnoha věcech se chováme stejně. Také musím ocenit, skvělou práci s emocemi, kterými jednotlivé scény přetékaly. Celkově mě film nechal velice vláčným a hodnotím 45%! ()

gefr

Zatímco jednička byla naprostá bomba, kde se nám dostalo všelijakých detailů, vysvětlení a grandiózního finále, tady se jedná z 80% o němou digitální matlanici. Když se tak zamyslím, nedokážu si vybavit jednu scénu, která by byla opravdu výjimečná a dokonale zpracovaná a přinesla něco nového. Jason Clarke není špatný herec, ale nemůže mít na ramenou celý film, to charisma tam prostě není a bylo mi upřímně fuk jestli umře nebo ne. Těšil jsem se na Garyho Oldmana, který je zde ovšem jenom jako jméno na plakátu a nedostává dostatečný prostor. Zatímco jednička sázela na lidský příběh se špetkou opičího dobrodružství, zde se jedná o 1,5 hodiny dlouhý dokument o životě animovaných opic a zbytek času pobíhá kolem Jason a klidní emoce. Čekal jsem opravdu mnohem víc. Tešil jsem se na parádní jízdu a vyklubalo se zklamání roku.Musím jít zlatou střední cestou a dávám 50%. "Opice nudit." ()

a0001

Príliš jednoduchá zápletka, jednoduchý dej, zbytočne nudné klišé nostalgie o dôvere a charaktere ľudí vs opíc. Čakal som buď myšlienku, alebo aspoň exkluzívnu akciu. Ak by sme zamenili opice vo filme za ľudí bol by to úplný prepadak. Na tom filme nieje nič zaujímavé až na hovoriace opice, čo už tu však bolo dávno.. 40% ()

14krejca14

Taková škoda. Příběh rozhodně není tak silný jak v jedničce a hlavně samotné, na výbornou propracované postavy, které první díl tak táhly, jsou zde až v pozadí. Vizuální efekty sice ve dvojce lepší, stejně tak akce, ale to je asi tak vše. Pokud si hned po sobě pustíte oba filmy, bude hned patrné, jak rozdílně oba režiséři k látce přistupovali. Za mě na plné čáře vyhrál Rupert Wyatt. ()

kacir

Jaaaj zase vy odborníci...jediné s čím tu súhlasím bolo, že opice nezabíjajú opice..To malo byť doriešené, ale nechcem spoilerovať.. ()

Lubakus

Blockbuster, kterého chuť nevyprchala po hodině, ale i několik dnů po zhlédnutí mám pocit, že jsem viděl opravdu úžasný film. Záporů by se dalo jistě napsat spousty. Klady však v míře hojné převyšují. Ústřední dvojice César a Koba strhává na sebe veškerou pozornost. Vládnou filmu a tlačí vývoj až do jeho hořkého a explozivního finále. PS. Scénář není hloupý, ba ani nudný. I přes jeho předvídatelnost je prostě „rozumný pro vývoj“ a velice decentní. ()

maniacxl

Stalo se to, co jsem si myslel,a to, že dvojku někdo posere a taky posral. Režie byla celkem v pohodě, záběry byly místy móc hezké, např. ten, s obrněným vozidlem, ale jinak jsem furt čekal na nějaký zvrat,prostě na něco a ono nic,jestli mi rozumíte.Hodně řidkej a předvídatelnej děj oproti jedničce, a pro mě totálně nesympatický postavy, resp. herci, v čele s Jasonem Clarkem.Závěr potom už mě nemohl nijak rozhodit,když to bylo jasný od půlky fillmu.Velká škoda,uvidíme co přinese další díl.55%. ()

pafka

Dej uz tisickrat videny, ovsem zde to hraji digitalni opicaci, kteri jsou v klidnych scenach fakt dokonali. Umi mimikou vytvorit sve strachy, neduveru, vdek, stesti, nemoc atd. To je naprosto skvele a rekl bych, ze je to ta nejdulezitejsi deviza filmu. Ovsem kdyz opicaci zacnou skakat, podivne poletuji a je to dost videt. Me to dost drhne v ocich. Pokud se presto prenesete, a rekl bych, ze to neni az tak tezke, budete odmeneni zabavou hodinu a pul a myslim, ze skutecne nadprumernou hollywoodskou. ()

eMeMko

Podobně jako první film je i tento vizuálně velmi povedený. Při pohledu na obrovskou masu extrémně realisticky vymodelovaných opic opravdu mrazí v zádech, a přestože ve filmu téměř nepromluví, jsou na tom herecky lépe než lidští herci. Hlavní hrdina Jason Clarke mi totiž do filmu vůbec nesedí a Jamesovi Francovi z prvního snímku nesahá ani po kotníky. Nepříjemně překvapil bohužel i většinou skvělý Gary Oldman, jemuž role moc nesedla. Z opičích představitelů bych naopak zdůraznil Tobyho Kebbella, jehož Koba předčil dokonce krále motion-capture Andyho Serkinse a jeho Caesara. V tomto případě je to však hlavně proto, že Koba se opici podobá více než Ceasar. Scenáristicky je díl také trochu slabší, nicméně ve výsledku se stále jedná o nadprůměrnou podívanou ()

dudo24

No, určite horšie ako jednotka. Príbeh bol dobrý. Ale to spracovanie nie až tak. S druhou polovicou som spokojný. Ale prvú hodinu sa nič nedialo. Vývoj postáv o ktorý sa tu snažili nebol úplne najzábavnejší. Vznikla z toho rozťahaná vykecávačka. Druhá hodina filmu bola kvalitná. A nie iba kvôli akcii ale konečne sa začal rozbiehať dej na plné obrátky. Aj keď nerád, hodnotím iba silnými troma hviezdami. A inak vo filme nebola žiadna zmienka o vesmírnej misii na Mars z prvého dielu. ()

TinoArts

Aj napriek tomu, že som mal po vynikajúcej jednotke naozaj veľké očakávania, tak som si bol celý čas vedomý, že lepšie ako jednotka (a zrejme ani rovnako dobré) to určite nebude, a tým pádom nie som sklamaný - ako možno ostatní. Dvojka je oproti jednotke akčnejšia, digitálnejšia, nešetrí s cennými momentami, ktoré robili jednotku takým super filmom, a vsádza na sto krát videnú zápletku, kde každý dopredu vie, ako to skončí. To ale až tak nevadí, lebo aj napriek tomu je to opäť skvelý film, a opice paradoxne zase hrajú uveriteľnejšie ako mnohí herci. Jednotka bola majstrovské dielo, dvojka je "iba" veľmi dobrý blockbuster. 75% ()

ruzmim

Jak hodnotit film, který je od začátku do konce tak strašně předvídatelný. Digitální primáti cajk, ale jinak nevím co by se k tomu dalo napsat. Rejžovi se nepodařilo vtáhnout do filmu a to je škoda, no uvidíme na "vyvrcholení", ale asi by stálo za to dohodit zpět Ruprta. Jednička bavila více... ()

waltosin

Podívaná jak má být, sledování vztahu mezi lidmi a opicemi je bravůrní, jak je mezi nimi tenká hranice, jak se to snaží Caesar urovnat, ale bohužel někteří chtějí rozpoutat válku, což se povedlo a velmi se těším na další planetu opic :) 85% ()

CrazymanM

Souhlasím s tím,že tady asi byla nejmodernější technika zpracování atd. postavena výše než kvalitní příběh,přesto se mi film líbil a jsem s ním spokojen! ()

Domas88

Nezklamalo to ne, co se týká efektů nemá konkurenci, ale buhužel to je všechno.. Je to spíš založené na kráse a někdy to prostě nestačí, určitě ne po posledním díle.. ()

Spielbergo

Bohužel oproti "Zrození" jde o krok zpět. Nezáživná první hodina se hodně vleče a zajímavá je tak vlastně jen druhá polovina, či spíše poslední půlhodina filmu. Po vizuální stránce samozřejmě nelze nic vytknout (či přesněji řečeno téměř nic - zajímavé, jak lze realisticky ztvárnit opice a zároveň naprosto nezvládnout animaci stáda jelenů...) Oba hlavní opičáci jsou nicméně i tak opět nezapomenutelní. ()

x_ander

Dawn of the planet of the Apes na mě sice nezapůsobil tolik jako první díl, přesto jde o mocný zážitek plný napětí a emocí. Jako vážněji pojatý blockbuster opice opět neselhávají. K parádní trilogii mají našlápnuto víc než dobře. ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky