Úsvit planety opic

• Nizozemsko

Dawn of the Planet of the Apes

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

USA, 2014, 125 min

Najkrajšie na celom filme sú obrazy odľudnených zazelenaných miest, budov pokrytých lianami a machom, stromov prerážajúcich cez asfalt... a to, že v ňom nevystupujú skutočné zvieratá. Scenár je slabší, a trošku mi prekáža, že Koba má tu charakter vykreslený podstatne horšie ako v predošlom diely, kde bol skôr nekompromisným bojovníkom, čo bolo, vzhľadom k tomu, aké pokusy na ňom robili ľudia v laboratóriu, opodstatnené. Keby sa viac ako napádaniu vlastných venoval plánom ako vyhodiť do vzduchu tú priehradu, bolo by to ok. Pretože som si istý, že mal pravdu v tom, že keď by ľudia dosiahli svoje, neskôr by aj tak územia opíc napadli. Rozoberania týchto úvah sa ale vo filme nedočkáme, koniec je príliš rýchly na nejakú hlbšiu pointu.(11.2.2016)

To se pořád mluví o postavách, vyprávění a významech, ale trochu se zapomíná na to, že je tenhle film pozoruhodný stylisticky, hlavně v rámci hollywoodské produkce. Reeves tady definitivně prokazuje, že má velký cit pro materiál, protože zatímco Cloverfield vyžadoval až nepříjemně zesílenou shaky-cam estetiku, ze které se pár lidí málem pozvracelo, Úsvit planety opic naopak charakterizuje neobvyklá střihová rozvážnost a velké množství celků. Není to samozřejmě jako dnešní artová produkce, ale v některých postupech se jí film docela blíží, například významotvorným zapojením mizanscény, která víc než k posunu vyprávění slouží k prohloubení fikčního světa. Proti sobě tak například stojí hornaté sídlo lidoopů, které obepíná hradba plná vzhůru trčících kůlů, a sídlo lidí, kde se stejně tak do nebe tyčí hromady zbraní. Úsvit vyloženě stojí na kompozicích, které najednou zachycují hromadu nejrůznějších prvků a které někdy až odosobněně sledují střet dvou soupeřících, ale v mnohém stejných táborů. Spolu s tím se nabízí důležitá otázka související s pokročilým motion capture: je herectví lidoopů působivější (přesvědčivější) než herectví lidských postav? Podobnou otázku bychom si samozřejmě mohli klást po předchozím dílu. Tak trochu v rozporu s některými ohlasy jiných si nicméně myslím, že Úsvit není ani tak o zdařilém navazování na dobře rozjetou rebootovanou sérii, ale spíš o alternativním pohledu na věc, kdy mnohovrstevnatost konfliktu vyvstává tentokrát i z jiných než primárně narativních prostředků.(29.10.2014)

Slabší než jednička, hlavně chudší příběhově, ale pořád velmi dobrá a napínavá podívaná. Jak říkám, příběh je dost slabý a předvídatelný, pokračování výborné jedničky by si zasloužilo něco víc. Atmosfericky a po stránce efektů to je povedené, člověk se v kině rozhodně nenudí. Hodnotím určitě kladně, nicméně to mohlo být určitě velkolepější. Ale i tak se jedná o velmi dobrou podívanou. 75%(22.7.2014)

• Renton

Jak mne minulý prequel opičího světa nadchl a překvapil, tak dvojka udělala pořádný pokles. Příběh nemá čím překvapit, ani obsahově pobavit a při jeho režijním zpracování mi mnohdy trnuly zuby hrůzou, jak nudné, očekávané a nezajímavé to vlastně je. Sofistikovanost, logika a poutavé směřování se tentokrát nekoná. Dvojnásobně splasklá bublina, jak u fenomenu Planet of the Apes, tak jména Matt Reeves.(19.7.2014)

Tak jako si občas Češi na zájezdech stěžují, že je ve Španělsku moc Španělů, tak já si postěžuji, že je v Úsvitu planety opic moc opic. Místy mi film připomínal ukrajinský film Kmen. Na nějaký komerční trhák to nevypadá. Trochu vážněji: od konce minulého dílu muselo (dle stavu vegetace a věku Caesarova syna) uběhnout minimálně 10 let, to si celou dobu lidi a opice žili v těsném sousedství a nevšímali si jeden druhého? Pak najednou dojde k jednomu konfliktu, který je obsahem tohoto filmu, a skončíme v podstatě na stejném místě, kde jsme začali. Vlastně úplně zbytečný film, doufám, že v příštím díle už budou opice na trochu pokročilejším stupni vývoje a budou aspoň umět mluvit. 3D úplně nanic.(16.7.2014)

• - Dreyfus (Gary Oldman) má ve filmu zbraň Colt Model 933 ráže 5.56x45mm. (dc125)

• - Pracovným označením snímky bol názov Untitled Rise of the Planet of the Apes Sequel. (MikaelSVK)

• - V scéne, v ktorej sa Dreyfus (Gary Oldman) pozerá na fotky svojej rodiny, ktorú stratil, ide vlastne o hercove fotky z reálneho života. (Laslo)