Reklama

Reklama

Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země. (Cinemart)

(více)

Videa (27)

Trailer 1

Recenze (1 203)

tron 

všechny recenze uživatele

"Úžasné? Hovoriace opice? S oštepmi?!" Na môj vkus príliš temné, pochmúrne a neveselé. A to už je čo povedať, lebo mám celkom rád temné, pochmúrne a neveselé príbehy. Ale toto bol fakt strop. Ale pôsobivý. Z Jasona Clarkea nikdy hollywoodsku hviezdu nevytesáte, nie je to "ten" typ herca, avšak po technickej stránke tomu niet čo vytknúť. Výprava zdecimovaného sveta, nad ktorým čoraz výraznejšiu nadvládu preberá príroda, je zvládnutá pôsobivo, mrazivo a na vysokej úrovni. Lesy, v ktorých skoro stále prší (alebo aspoň mrholí) sú proste úžasné a svojím spôsobom nádherné. Možno by naozaj bolo lepšie, ak by ľudstvo konečne vymrelo a zem by si naspäť vzala matka príroda. Škoda mizerne priamočiareho a naivného scenára a predvídateľných zvratov. Ale inak fajn, 4* si to určite zaslúži, dať tomu len 3* by nebolo fér. Kino Považan NMnV 2014 ()

akisha 

všechny recenze uživatele

No jó, móc pěkný triky, Caesar jako Šimpon Brando parádní, dokonce se skamarádí s měkosrdcatým člověkem, škoda že měl taky za kamaráda Kobu kudlovrážeče. Ani by to nebylo tak zlý, nebejt prvního dílu, kterej nastavil laťku sakra vysoko. Po tak inteligentně napsaným a natočeným filmu se divák s touhle dosti průhlednou a jednoduchou přesnídávkou nespokojí. A i když tady opice pořádaj nájezd se samopaly ála Zachraňte vojína Apea, libovolná scéna s prostým rozhovorem opičáka a Jamese Franca to hravě strčí do kapsy. Tak tímhle směrem se to zrovna ubírat nemuselo. ()

Reklama

POMO 

všechny recenze uživatele

Už niekoľkominútový predigitalizovaný úvod naznačuje, že dvojka vsádza na iného koňa než jednotka. V nej digitálne opice dotvárali emóciami nabitý a dramaturgicky citlivý príbeh o ľuďoch a mieste zvierat v ľudskom svete (a naopak). Bol to film žánrovo spielbergovsky čistý. Dvojka sa v digitále utápa, je akčná a v rámci súčasných trendov, ktoré nastolil Nolan, obrazovo temná. Čo by samo osebe nemuselo byť na škodu veci, keby všetky jej postavy mali v príbehu zmysluplné miesto a keby emócie nevyvolávala laciným sentimentom. Od Matta Reevesa som fakt čakal viacej než pouhý efektný blockbusterový obal. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Jít do lesa vyjednávat s opicemi a vzít si sebou jen jednoho zakřiknutého negra a vůbec žádného ťamana, to je holý nerozum. Vzájemným nedorozuměním pak může vzniknout totální polízanice, kdy už před těmi přechytřelými primáty nepomáhá mávání banánem, ale jen emšestnáctkou. Teď nemluvím o Afričanech, tahle apokalypsa teprve přijde. Vůbec nechápu, jak se takové rasistické zvěrstvo mohlo dostat do světové distribuce a jsem velmi, ale velmi pohoršen! Okamžitě jsem odhalil režisérovu skrytě podlou a podvratnou vizi toho, co se stane, až se Zimbabwe spojí se Senegalem a Somálskem a společně se vylodí v Marsej, a to nejen podle toho, že nejzákeřnější šimpanz nápadně připomínal plukovníka Mugabeho! Přátelé, já říkám xenofobii jednoznačné „NE!“, Nelzona si rozhodně pošlapávat nenechám a ty čtyři dávám jen proto, že to bylo dobré jaxviňa a opice vyhrály! Samozřejmě, že jinak jsem neprodleně po skončení této nechutnosti kontaktoval svou právní zástupkyni Samkovou, aby spolu s angažovanými odborníky Uhdem, Kocábem a Džamilou ihned začali patlat nějakou šťavnatou žalobičku do Štrásburgu. Na Holyvůdu se prý v pohodě dají vysoudit doživotní sociální dávky pro celý Pandžáb! ()

Fr 

všechny recenze uživatele

4DX; 3D ,,MYSLEL JSEM, ŽE TO DOKÁŽU...“ /// - tak bacha! Nejde vo povzdech z manželský ložnice, nýbrž vo konstatování mezi hlavníma gerojema a vzkaz, že jako další díl bude. (už se těším!) ÚSVIT je dramatická podívaná s fajn akcí, plastickým 3D a ucházejícíma – 4DX efektama. Samozřejmě, že to CGI ve filmu je úžasný! Na svý si přijdou hledači davových scén, páč vopicema (a vobčas i lidma) se to tam hemží jak na hornickým bále (ne, jako proti nim nic nemám… to jen aby bylo jasný…všechno…všem…). Stejně je to ale víc drama vo tom, jestli jsou větší svině lidi, nebo vopice. A jelikož pocházíme z vopice (kromě těch (nás), který jsem přinesli emzáci), tak je to podívaná spíš smutná … ale, co vám budu vyprávět… Těším se na pokračování, ale zároveň bych si přál jinýho rejžu. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu naučit kluky z vopičárny nějaký (nový) grify. (číst a mluvit už uměj…) 2.) Beru starou do Zoo. Číst a psát už umí… /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ ** ()

Galerie (114)

Zajímavosti (27)

  • Celosvětová premiéra proběhla 26. června 2014 v San Franciscu. (BMW12)
  • Manžel Judy Greer (Cornelia) je údajne veľkým fanúšikom Planéty opíc (1968). V rozhovore s Vulture prezradila, že na svadbe mali tortu so šimpanzími manželmi navrchu a film Zrodenie planéty opíc (2011) sa premietal na dvoch rôznych televízoroch v bare. (misterz)
  • Studio 20th Century Fox chtělo skočit na několik generací do budoucnosti, avšak režisér Matt Reeves chtěl probádat více do hloubky postavu Caesara (Andy Serkis) a jeho cestu, protože v ní byl fascinován a měl podle něj jeho příběh obří potenciál. Nakonec studio přesvědčil, protože napsal scénář, který na ně zapůsobil. (L.E.O)

Související novinky

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Americký skladatel Michael Giacchino, držitel Oscara za hudbu k filmu Vzhůru do oblak, chystá pro pražské publikum koncert pod názvem „Hudba Hollywoodu: Michael Giacchino in Concert". V neděli 7.… (více)

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (více)

Oscarové nominace 2015

Oscarové nominace 2015

15.01.2015

Oscarové nominace jsou na světě. Letošní 87. ročník bude především duelem Grandhotelu Budapešť a Birdmana, jež čeká zápolení o devět sošek. Osm si jich může odnést Kód Enigmy, šest Chlapectví nebo… (více)

Reklama

Reklama