poster

Úsvit planety opic

 • USA

  Dawn of the Planet of the Apes

 • Slovensko

  Úsvit planéty opíc

 • Nizozemsko

  Dawn of the Planet of the Apes

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

USA, 2014, 125 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • whack
  ****

  Najkrajšie na celom filme sú obrazy odľudnených zazelenaných miest, budov pokrytých lianami a machom, stromov prerážajúcich cez asfalt... a to, že v ňom nevystupujú skutočné zvieratá. Scenár je slabší, a trošku mi prekáža, že Koba má tu charakter vykreslený podstatne horšie ako v predošlom diely, kde bol skôr nekompromisným bojovníkom, čo bolo, vzhľadom k tomu, aké pokusy na ňom robili ľudia v laboratóriu, opodstatnené. Keby sa viac ako napádaniu vlastných venoval plánom ako vyhodiť do vzduchu tú priehradu, bolo by to ok. Pretože som si istý, že mal pravdu v tom, že keď by ľudia dosiahli svoje, neskôr by aj tak územia opíc napadli. Rozoberania týchto úvah sa ale vo filme nedočkáme, koniec je príliš rýchly na nejakú hlbšiu pointu.(11.2.2016)

 • Traffic
  ****

  To se pořád mluví o postavách, vyprávění a významech, ale trochu se zapomíná na to, že je tenhle film pozoruhodný stylisticky, hlavně v rámci hollywoodské produkce. Reeves tady definitivně prokazuje, že má velký cit pro materiál, protože zatímco Cloverfield vyžadoval až nepříjemně zesílenou shaky-cam estetiku, ze které se pár lidí málem pozvracelo, Úsvit planety opic naopak charakterizuje neobvyklá střihová rozvážnost a velké množství celků. Není to samozřejmě jako dnešní artová produkce, ale v některých postupech se jí film docela blíží, například významotvorným zapojením mizanscény, která víc než k posunu vyprávění slouží k prohloubení fikčního světa. Proti sobě tak například stojí hornaté sídlo lidoopů, které obepíná hradba plná vzhůru trčících kůlů, a sídlo lidí, kde se stejně tak do nebe tyčí hromady zbraní. Úsvit vyloženě stojí na kompozicích, které najednou zachycují hromadu nejrůznějších prvků a které někdy až odosobněně sledují střet dvou soupeřících, ale v mnohém stejných táborů. Spolu s tím se nabízí důležitá otázka související s pokročilým motion capture: je herectví lidoopů působivější (přesvědčivější) než herectví lidských postav? Podobnou otázku bychom si samozřejmě mohli klást po předchozím dílu. Tak trochu v rozporu s některými ohlasy jiných si nicméně myslím, že Úsvit není ani tak o zdařilém navazování na dobře rozjetou rebootovanou sérii, ale spíš o alternativním pohledu na věc, kdy mnohovrstevnatost konfliktu vyvstává tentokrát i z jiných než primárně narativních prostředků.(29.10.2014)

 • Hrabka
  ****

  Slabší než jednička, hlavně chudší příběhově, ale pořád velmi dobrá a napínavá podívaná. Jak říkám, příběh je dost slabý a předvídatelný, pokračování výborné jedničky by si zasloužilo něco víc. Atmosfericky a po stránce efektů to je povedené, člověk se v kině rozhodně nenudí. Hodnotím určitě kladně, nicméně to mohlo být určitě velkolepější. Ale i tak se jedná o velmi dobrou podívanou. 75%(22.7.2014)

 • Renton
  **

  Jak mne minulý prequel opičího světa nadchl a překvapil, tak dvojka udělala pořádný pokles. Příběh nemá čím překvapit, ani obsahově pobavit a při jeho režijním zpracování mi mnohdy trnuly zuby hrůzou, jak nudné, očekávané a nezajímavé to vlastně je. Sofistikovanost, logika a poutavé směřování se tentokrát nekoná. Dvojnásobně splasklá bublina, jak u fenomenu Planet of the Apes, tak jména Matt Reeves.(19.7.2014)

 • Dadel
  ***

  Tak jako si občas Češi na zájezdech stěžují, že je ve Španělsku moc Španělů, tak já si postěžuji, že je v Úsvitu planety opic moc opic. Místy mi film připomínal ukrajinský film Kmen. Na nějaký komerční trhák to nevypadá. Trochu vážněji: od konce minulého dílu muselo (dle stavu vegetace a věku Caesarova syna) uběhnout minimálně 10 let, to si celou dobu lidi a opice žili v těsném sousedství a nevšímali si jeden druhého? Pak najednou dojde k jednomu konfliktu, který je obsahem tohoto filmu, a skončíme v podstatě na stejném místě, kde jsme začali. Vlastně úplně zbytečný film, doufám, že v příštím díle už budou opice na trochu pokročilejším stupni vývoje a budou aspoň umět mluvit. 3D úplně nanic.(16.7.2014)

 • - Dreyfus (Gary Oldman) má ve filmu zbraň Colt Model 933 ráže 5.56x45mm. (dc125)

 • - Pracovným označením snímky bol názov Untitled Rise of the Planet of the Apes Sequel. (MikaelSVK)

 • - V scéne, v ktorej sa Dreyfus (Gary Oldman) pozerá na fotky svojej rodiny, ktorú stratil, ide vlastne o hercove fotky z reálneho života. (Laslo)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace