Takhle inteligentní a dechvýrážející vyprávění s parádním CGI mi přináší euforii. Od začátku do konce vizuálně epická a zábavná jízda, při které se nadechnete na začátku a vydechnete až na konci. César je správný klaďas se všemi pozitivními vlastnostmi( chtěl bych ho mít za kamaráda) a Koba je naopak neuvěřitelně skvělý bad ass chamtivý a dychtivý po válce/pomstě i jeho vzhled působí neuvěřitelně ošklivě a zle. Za mě nad míru velká spokojenost, zde jsem to ale čekal, takže překvapený nejsem :) 95%(29.10.2014)

Moc dobré, vlastně lepší než bych čekala. Reevesovi se podařilo to nejdůležitější a to přenést emoce z předchozího dílu i sem. Taková úvodní desetiminutovka na mě dokázala zapůsobit opravdu hodně. Co považuji za největší sílu filmu, je rovnost obou stran, není to tak, že lidé jsou ti zlí jako vždy, každá strana má prostě ty dobré a ty zlé, divák vlastně pořád neví, komu fandit, dokonale chápe obě strany, jen je mu jasné, že nemůžou vedle sebe žít a ví, že k velkému střetu prostě musí dojít. Ta rovnost právě vede k tomu, že divák ani ten střet nechce, najednou zapomíná, že je v kině na letním blockbusteru, od kterého se očekává "atrakce", ale je pohlcen příběhem a postavami a každá ztráta na jakékoliv straně diváka mrzí. Nevycházela jsem z údivu, že se to režisérovi a scénáristům podařilo udržet až do konce filmu, že se ani na minutu nepřiklonili na žádnou stranu, tohle má můj obrovský obdiv.(19.7.2014)

• Arbiter

Horší film jsem neviděl minimálně od té doby, co opice dobyly planetu Zemi. Nezachránil to ani uvěřitelně a inteligentně ilustrovaný samohybný charakter běhu dějin, ani rozpor ideálů s politicky pragmatickou praxí. Mimo to šlo totiž o dramaticky nevyváženou a plytkou nudu (především co do povrchních a mnohdy zbytečných dialogů). Edit: já se na to snad podívám znova. Třeba byly zrovna nějaký skvrny na slunci a proto se mi to na rozdíl od mnohých tak nelíbilo.(15.7.2014)

Rozpočet $170miliónovTržby USA $208,545,589 Tržby Celosvetovo $710,644,566Tržby za predaj Blu-ray v USA $23,938,728 //počet predaných kusov 1,342,882Tržby za predaj DVD v USA $22,537,165 //počet predaných kusov 1,366,858║ pokračovanie, ktoré opäť ostáva v tieni predchodcu, nie že by príbeh nudil ale jednoducho sa tvorcovia neposunuli o ráznejší krok vpred, kostra príbehu sa vo veľa veciach snaží stavať už na overených schématických praktikách, na ošumelých zápletkách, takže nejaké veľké prekvapivé zlomové momenty neprídu, v podstate s filmom prichádza podobná pachuť ako pri reebotoch ako je Amazing Spider-man, Godzilla,... na druhú stranu v rámci hercov nikto zvlášť nevyniká až na opice kde sa aspoň tvorcovia posnažili dať tomu nejakú tu hĺbku, trikovo na vysokej úrovni, škoda že Matt Reeves nevie lepšie pracovať z hercami, nedokáže z nich viac vyžmýchať /videl v kine: 70%/(24.7.2014)

4DX; 3D ,,MYSLEL JSEM, ŽE TO DOKÁŽU...“ /// - tak bacha! Nejde vo povzdech z manželský ložnice, nýbrž vo konstatování mezi hlavníma gerojema a vzkaz, že jako další díl bude. (už se těším!) ÚSVIT je dramatická podívaná s fajn akcí, plastickým 3D a ucházejícíma – 4DX efektama. Samozřejmě, že to CGI ve filmu je úžasný! Na svý si přijdou hledači davových scén, páč vopicema (a vobčas i lidma) se to tam hemží jak na hornickým bále (ne, jako proti nim nic nemám… to jen aby bylo jasný…všechno…všem…). Stejně je to ale víc drama vo tom, jestli jsou větší svině lidi, nebo vopice. A jelikož pocházíme z vopice (kromě těch (nás), který jsem přinesli emzáci), tak je to podívaná spíš smutná … ale, co vám budu vyprávět… Těším se na pokračování, ale zároveň bych si přál jinýho rejžu. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu naučit kluky z vopičárny nějaký (nový) grify. (číst a mluvit už uměj…) 2.) Beru starou do Zoo. Číst a psát už umí… /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ **(19.7.2014)

• - Na začiatku je zobrazovaná mapa, ktorá znázorňuje rozšírenie opičej chrípky po svete. Pravdepodobne je robená len zmenou farby svetelného znečistenia a pridaním letových zón. Avšak celkom zabudli na Severnú Kóreu, ktorá v noci nesvieti, a teda nie je na mape viditeľná. To znamená, že tam žiadna epidémia nebola a všetci tam prežili. (Jumar)

• - V scéne, v ktorej sa Dreyfus (Gary Oldman) pozerá na fotky svojej rodiny, ktorú stratil, ide vlastne o hercove fotky z reálneho života. (Laslo)

• - Andy Serkis, stvárňujúci počítačom generovaného Caesara, bol oslovený ako prvý člen obsadenia. (classic)