Úsvit planety opic

Dawn of the Planet of the Apes

Úsvit planéty opíc

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

USA, 2014, 125 min

O maličký, malililililinky fúzik slabšie ako prvý diel. A aby som to neodkladal, tak ten ten dôvod napíšem hneď, lebo keď dlho o niečom píšem, nakoniec zabudnem čo som to vlastne chcel. Takže k veci ... hmmm, tuším už som ho zabudol. Do riti ja som to vedel. Čo už nevadí, tak zatiaľ napíšem o niečom inom, snáď ma to napadne. Takže Úsvit planéty opíc, čo by som vám k tomu povedal, to že je to pokračovanie dúfam viete lebo ak nie, tak sa budete rovnako tupo pýtať ako ty vedľa mňa, že: to čo je za blbosť, však opice nedokážu hovoriť. V polke filmu som mal chuť na nich poslať naj-nesympatickejšieho opičiaka vo filme, aby ich vyfackal. Ale k filmu, to že sa James Franco nevrátil je síce škoda a taktiež to platí aj o režisérovi, ale ani vám to nebude vadiť, pretože scenáristi, ktorý stali za prvým filmom napísali dosť zaujímavý príbeh, ale aj postavy, ktorým vládne opäť perfektný Andy Serkis alias Ceasar. Aby to nevyzeralo, tak že len on jediný tu bol Top opičiak a že ostatný sú nezaujímavý a len do počtu, tak musím pochváliť aj efekty, ktoré dali opiciam opäť sympatické a prepracované xsichty. Tak isto aj výprava je dosť prepracovaná a pohlaď na zničené San Francisco, či domov opíc okrem iných otázok položí aj otázku: aha, tak toto bolo asi drahé. Inak čo sa týka príbehu, tak tvorcovia opäť vsadili na emócie a na vzťahy dvoch rôznych druhov. Musím povedať, že to celkom funguje, film je stále zaujímavý plynie ako voda, ale .... Jáj už viem čo som to chcel. Teda, film je stále zaujímavý plynie ako voda, ale v záverečnom finále mi prišiel o fúzik slabší ako prvý diel. Celý film mal zaujímavú atmosféru a napätie, no v závere to bolo len slušná fightovačka s dobrými efektami bez nejakých väčších emócií. Možno som mnou nesúhlasíte, ale prvý diel mal rozhodne lepšie finále. 85% - 4*(1.8.2014)

Inteligentní blockbuster. Moc dobrá hudba Michaela Giacchina, která sice občas padá do žánrového klišé, ale minimálně na začátku mě dostala svými až "ligetiovskými" postupy, čímž poněkud navázala na podobně provokativní soundtrack z původní Planety opic z roku 1968. Středobodem tohoto snímku, jejž posouvá Úsvit výše, je postava Caesara. Výborně zpracovaný charakter, který je morálně pevný, emocionálně působivý a přesto si s ním nikdy nemůžete být zcela jistí. Moc se mi líbilo, že autoři netlačí na pilu ve smyslu "divák musí fandit opicím" případně "divák musí fandit lidem". Každý si víceméně může zvolit svůj postoj a v obou táborech jsou ti špatní i ti dobří. Pokud mám snímek srovnat s těmi, který vlastně remakuje, a sice něco mezi Dobytím a Bitvou o Planetu opic z roku 1973, je tento remake jednoznačně lepší a věrohodnější zpracování téže látky, což je v konkurenci všech ostatních novodobých remaků, prequelů a sequelů obrovská výjimka. A zaujalo mě to rozhodně i více, než jednička. Trochu se však bojím dalšího dílu, aby se nestal jen pouhou samoúčelnou řežbou, to by se mi asi tolik nezamlouvalo.(16.7.2014)

To se pořád mluví o postavách, vyprávění a významech, ale trochu se zapomíná na to, že je tenhle film pozoruhodný stylisticky, hlavně v rámci hollywoodské produkce. Reeves tady definitivně prokazuje, že má velký cit pro materiál, protože zatímco Cloverfield vyžadoval až nepříjemně zesílenou shaky-cam estetiku, ze které se pár lidí málem pozvracelo, Úsvit planety opic naopak charakterizuje neobvyklá střihová rozvážnost a velké množství celků. Není to samozřejmě jako dnešní artová produkce, ale v některých postupech se jí film docela blíží, například významotvorným zapojením mizanscény, která víc než k posunu vyprávění slouží k prohloubení fikčního světa. Proti sobě tak například stojí hornaté sídlo lidoopů, které obepíná hradba plná vzhůru trčících kůlů, a sídlo lidí, kde se stejně tak do nebe tyčí hromady zbraní. Úsvit vyloženě stojí na kompozicích, které najednou zachycují hromadu nejrůznějších prvků a které někdy až odosobněně sledují střet dvou soupeřících, ale v mnohém stejných táborů. Spolu s tím se nabízí důležitá otázka související s pokročilým motion capture: je herectví lidoopů působivější (přesvědčivější) než herectví lidských postav? Podobnou otázku bychom si samozřejmě mohli klást po předchozím dílu. Tak trochu v rozporu s některými ohlasy jiných si nicméně myslím, že Úsvit není ani tak o zdařilém navazování na dobře rozjetou rebootovanou sérii, ale spíš o alternativním pohledu na věc, kdy mnohovrstevnatost konfliktu vyvstává tentokrát i z jiných než primárně narativních prostředků.(29.10.2014)

Lidé. Opice. Lidoopi. Savci. Verbež. Všichni. Mluvit. Mnoho. CGI. Mnoho. Blockbuster. Myšlenka. Zdánlivě. Povrchní. Černobílé. Zkratkovité. Polovina. První. Lepší. Napětí. Podprahové. Ticho. Bouře. Pokračování. Jiné. Velmi. Podtóny. Aktuální. Osudovost. Předstírat. Horší. Ne. Lepší. Jiné... A jako bonus k úsečné řeči zvěře dostanete i genezi první ochcávací právní kličky opičího zákoníku spáchané na Rambo opičákovi.(15.7.2014)

• Jara.Cimrman.jr

Vzhledem ke stále se zvyšujícímu počtu opičáckých planet mne již nepřekvapuje, když se nade mnou v lese houpou digitální opice. Jsem totiž velkým fandou původní Planety opic a přestože se mne všechny ostatní díly snaží od toho odradit, tak jsem se zase díval. Bohužel. Moc mě to nebavilo, celkem jsem se nudil a jen jsem čekal na to, co se muselo stát a ono se to, světe div se, stalo. Jen doufám, že těch dalších pokračování nebude příliš, protože se na ně zase budu muset podívat.(2.12.2014)