Císařův pekař - Pekařův císař

• Československo Cisárov pekár a pekárov cisár (více)

easaque

nostalgické -5* tuhle klasickou dvoudílnou veselohru o Golemovi zná asi každý a myslím, že nikdo nemůže říct, že je nekvalitní, i proto že si v ní zahrál výkvět herecké elity. Chápu, že tam mnozí můžou pociťovat poplatnost tehdejšímu režimu, ale tomu se nejspíš tehdy nedalo vyhnout. I když jsem ji hodně dlouho neviděl, tak ji z nostalgie nechám plný počet hvězd a věřím, že mě bude bavit stejně v důchodu až je budou v televizi pouštět Pro pamětníky ;-) [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

balba

Historická komedie o Golemovi , elixíru mládí , umělé ženě a proradných rádcích se skvělým Janem Werichem v hlavní dvojroli. ()

lekr

Skvělá historická alegorie se skvělým Werichem, kterou kazí jen chytře napašovaný budovatelksý podtext....štěstí že z toho Frič udělal takovouhle klasiku a ne budovatelský odpad.... ()

rakovnik

Kouzelný film, postavený na geniální dvoupostavě Jana Wericha. Jsouce okouzlený Rudolfinskou dobou, i tento film mám velice rád. Dodnes obdivuji skvělou a bohatou výpravu, i ve studiu se dají natočit takové skvosty. A to herecké obsazení...pohádka. Budovatelské nadšení podané v ušlechtilém obalu. ()

SallyZen

Podobné jako "Byl jednou jeden král", ale pro mě daleko vtipnější, lépe zpracovanější a Werich ještě lepší. Nápad zajímavý a výborně zasazený do děje. Moc nevím, co napsat. Snad jen, že starým pohádkám mockrát 5 hvězd nedávám, protože mě zkrátka nebaví, ale tady to jinak nejde. 90% ()

Martin741

Kultova komedia z 50. rokov z nasich Koncin s kopou prvorepublikovych hercov. Martin Fric vsak ako reziser na Vavru nema. Hoci bol film natoceny v temnej dobe komunistickeho teroru a budovatelskeho nadsenia, funguje Cisaruv Pekar a Pekaruv Cisar aj po vyse 60 rokoch. 91 % ()

cariada

Nádherná historická pohádka chceteli komedie.Jan Werich tu dostal největší dvoj roli ve filmu. Někteří možná hudrujou na onu píseň že to zavání budováním ,ale já si to nemyslím. prostě to k tomu patří. Docela se divím ,že to tenkrát komunisti vůbec povolil natočit. Přece jenom se tenkrát žádal jiný druh filmů. Ale pohádky naštěstí procházely. Jako díte sem vždy nemohl odtrhnout zrak z Golema. ()

nithiel

Ani se mi nechce věřit, že jsem tenhle film viděl poprvé od začátku do konce až včera v autobusu cestou z lyžovačky. Ale ani únava, ani vrčení staré karosy mi ho nedokázaly zkazit. To je prostě herecká báseň v podání Jana Wericha. Asi si to teď o svátcích zopakuju. ()

tomtomtoma

Upraveno v červnu 2020. Císařův pekař - Pekařův císař je nápaditě prokreslenou mocenskou satirou s politickým rámcem kolektivizace. Hlavní tváří projektu byl Jan Werich, film navazuje na jeho meziválečnou tvorbu a v jejím kontextu jistě není třeba se čílit nad úlitbou režimu. Mezi další významné spoluhráče patřil spolupracující scénárista a humorista Jiří Brdečka, tou dobou již prověřený filmový režisér Martin Frič, návrhář historických kostýmů Jiří Trnka a též kameraman Jan Stallich. Vizuální podoba byla naplánována do nejmenšího detailu, udržuje si po celou plavbu svůj výtvarný styl, s ním jsou obrazy komponovány k podbarvení nálady i prostředí. Základem hnutí jsou slova, hrají si na honěnou, přelévají se z jedné strany na druhou ve složených tóninách, ohebně se přizpůsobují nástrahám a pohotově vykouzlí reakce a poznámky pod čarou. Politické předpoklady správného lidového uvědomění jsou splněny kolektivní silou masy davu ve složitější choreografické struktuře. A i když jde o satiru, můžeme tomu říkat pohádka. Hvězdou filmu je Jan Werich ve skvostné dvojroli rozmařilého císaře Rudolfa II.a idealisticky romantického pekařského tovaryše Matěje Kotrby. Kouzlení se slovními hříčkami a běsnění tělesných tekutin, koketování tužeb a zidealizovaný boj za práva pracujícího lidu. Vášně hoří, i když se vlastně hledá jen a pouze hřejivá náruč lásky. Hlavní ženskou postavou je Kateřina alias Sirael (příjemná Nataša Gollová), éterické stvoření a křehká zajatkyně korupčního pletichaření. Láska je vzpourou proti vlastnímu nesvobodnému stavu. Důležitou postavou je magistr Edward Kelley (zajímavý Jiří Plachý st.), temný alchymista, zručný iluzionista a Kateřinin žalářník. Cílem je osobní prospěch a zhýčkaný císař, posedlý estetikou umění a života, se zdá být snadnější kořistí. Významnou postavou je Anna Marie Stradová (zajímavá Marie Vášová), hraběnka a císařova milenka. Nespokojenost s nelegitimním stavem vztahu tak občas žárlí. Výraznou postavou je Jan Skoták alias Jeroným Alessandro Scotta (velmi příjemný František Černý), císařův vrchní alchymista se specializací na elixír mládí. Svůj profesní pád oddaluje výmluvností a náhodně vyrobenými čistícími prostředky do domácností. K výraznějším postavám patří taktéž vykutálený dvorní trojlístek: nejvyšší císařův komoří Filip Lang z Langenfelsu (skvělý Bohuš Záhorský), nenasytně úplatný dvorní astrolog (příjemný František Filipovský) a násilný maršál císařských vojsk Bernard Russworm (velmi dobrý Zdeněk Štěpánek). Právě sem míří úplně nejprudší část satiry na zneužívání moci úřednickou elitou svrchovaného vladaře, jehož skutečná moc je zároveň dosti omezena tím samým výkonným úřednickým aparátem. Z dalších rolí: bezelstně bezprostřednější císařův osobní sluha (Václav Trégl), uražený uherský vyslanec (Vladimír Leraus), císařovým omlazením šokovaný dvorní lékař (Miloš Nedbal), slavný a karetní hazard osudu zásadně měnící dánský astronom Tycho de Brahe (Bohuš Hradil), alchymista vyrábějící zlato ze švestek (Lubomír Lipský st.), či jeden z nejvýznamnějších dvorních malířů císaře, Hans von Aachen (Bohumil Bezouška). Císařův pekař - Pekařův císař, to jsou rozkošné satirické hrátky. Císusalk je výdobytkem ješitnosti moci. Film mě vždy dostatečně pobaví, vlévá do mě povzbuzující energetické dávky. () (méně) (více)

Cheeter

Skvělá veselohra zasazená do renesančního prostředí, všechno s nádechem pohádky. Jediné, co u mě kalí dojem je budovatelská pasáž, ale to už je hold úděl padesátých let. Také doba vzniku mohla být cítit mnohem více, proto by měl být člověk rád, že je tam toho tak málo. ()

C0r0ner

Absolutní česká klasika, která je pro mě ohromující například tím, že v roce 1951 byl obrazový materiál kvalitnější, než třeba na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Proč tedy "jenom" čtyři hvězdy? Možná proto, že před hodnocením jsem tenhle film viděl už minimálně pětkrát, takže přece jenom ztratil něco ze svého kouzla. 90% ()

iommi

I keď je to v podstate strašná socialistická agitka nasmial som sa vrchovate a to je u komédie to hlavné. ()

MarekT

Když se dají dohromady veličiny české komedie Frič a Werich, nemůže vzniknout špatný film. Toto je jasný příklad. Příjemná komedie, které neubližuje běh času či viditelné prorežimní dvojsmysly (vy zmiňujete patos, já kupříkladu určitá jednání Rudolfa). Navíc se mi zde potvrdilo, že i přes hlavně v poslední době nevalnou úroveň naší kinematografie jsme alespoň v něčem nejlepší na světě - i přes výrazné obsazení, kterému kraluje právě spoluautor Jan Werich, se nemůže stát, aby talent určitého jednotlivce nezůstal využit (to například potvrzuje můj oblíbený mistr malých rolí František Filipovský). ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014