Komorník

Kamera:

Andrew Dunn

Hudba:

Rodrigo Leão

Forest Whitaker, David Banner, Michael Rainey Jr., LaJessie Smith, Mariah Carey, Alex Pettyfer, Vanessa Redgrave, Aml Ameen, Clarence Williams III (více)

Příběh Cecila Gainese (Forest Whitaker), který pracoval jako komorník v Bílém domě a obsluhoval sedm prezidentů mezi roky 1952 až 1986. Během několika desetiletí v Bílém domě byl při tom, když se tvořily dějiny USA, od války ve Vietnamu a hnutí za občanská práva až po atentát na Martina Luthera Kinga a Johna F. Kennedyho. Kromě toho, že se zasazoval o práva afroamerických zaměstnanců Bílého domu, bojuje celé roky svůj soukromý boj i na rodinné frontě: musí znovu najít cestu k odcizené manželce i ke svému synovi, který odmítá otcovu "služební" profesi. (EEAP Film Distr.)

Lukoboss

Velice citlivě pojatý téma diskriminace lidské rasy v USA, která tam probíhala ještě takřka nedávno (a to nám dnes budou přes oceán vzkazovat, jak se tady chováme my v Evropě... ehm, no nic). Takový téma se vždy musí natočit opatrně a s citem, i přes fakt, že se tam poupraví nějaké věci ohledně skutečnosti. No jasně, je to film přece, ne dokument. F. Whitaker film neskutečně táhne, jeho charisma z obrazovky přímo sálá, a to i v situacích, kdy nemluví. Je to výborně natočený a trochu se divím, že to tady má tak nízký hodnocení. Ani ta stopáž mně nepřišla dlouhá... ()

Loki_Six

"America has always turned a blind eye to what we done to our own. We look out to the world and judge. We hear about the concentration camps but these camps went on for two hundred years right here in America." ()

divak84

rozhodně inteligentní snímek plný moudra, ale osobně si nikdy moc neužiju filmy, které jsou až tak strašně pomalé a zachycují obrovský kus života (v tomto případě prakticky celý). ovšem masky a herecký výkon forresta jsou užasné prvky na tomto zajímavém snímku. sám jsem si to moc neužil, ale věřím že je to parádní film z objektivního hlediska. ()

Hanys_

Tak obsáhlé téma by vydalo na fain televizní minisérii. Takhle je to jen zkratkovitý film, který není úplně špatný, ale mě osobně nějak nedokázal víc vtáhnout do děje. 6.5/10 ()

Tessie

Příliš vleklý příběh, ve kterém se nedozvíte nic, co jste nepochytili z traileru. Těšila jsem se na zákulisní pohled do Bíleho domu, na více prostoru pro prezidenty. Ovšem žádné nové informace nám Amerika prozradit nechtěla. Státy nás nalákaly na veliký trhák, ale pozor, je to past!!! Dostanete přednášku o životě černochů, o jejich těžkém životě a postavení.. Které né, že by nebylo těžce získáno.. Ale na takový film jsem koukat nechtěla. Sebelepší Forest Whitaker to zachránit nemohl. Třetí hvězdička je jeho soukromá :) ()

Giggs

Značne povrchna rozprava o dejinach Ameriky. Škoda, isť to viac pod povrch malo by to väčši dopad. Vďaka vybornemu vykonu Whitakera však musim isť s hodnotenim vyššie. ()

HArna

V mých očí je komorník nezajímavé drama o rasové problematice, která v mých očí spíš celý podtext zazdívá. Režisér si na své bedra položil větší porci než mohl zvládnout a to měl ve svých řadách opravdu dobré herce. Už výběr prezidentů v podání Rickmana nebo Cusack je pro mě tahem vedle. Výsledek byl spíše směšný a to jeho záměr určitě nebyl. ()

provitamin

Taký černošský Forrest Gump, jeho blízki postupne umierajú, on prežíva, prezidenti sa striedajú, Robin Williams ako Eisenhower, James Marsden ako Kennedy, Liev Schreiber ako Johnson a Alan Rickman ako Reagan. Slušné herecké obsadenie, kde jasne vyniká môj obľúbenec Rickman, ktorý na veľmi krátkom úseku stihol ukázať kus svojho hereckého umenia. Celé je to však príliš pomalé, depresívne a kombináciou vecí, ktoré nemusím, ako napr. biely doom, podľa skutočných udalostí, americkí prezidenti, neustále vyrovnávanie sa s rasizmom, dráma, avšak kvalitne natočené. U mňa 50 percent. ()

Belatris

Prospěla by tomu větší soudržnost scénáře, mnohem menší tlak na emoce a lepší třídění informací, které chce film sdělit. V tom je pro mě přeborník Aaron Sorkin - dokáže vybrat přesně to, co bude nejsdělnější a zapadne do celku. Komorník se snaží být tak nabitý emocemi, až je nakonec plochý a laciný. Předvídatelnost obecně nevadí, málokterý film se jí vyhne, ale v kombinaci s dalšími chybami sráží Komorníka o to víc. ()

vander19

Už len velmi málo času ostávalo do začiatku filmu, keď som sa rozhodol náň zájsť. Rozhodujúca bola prítomnosť Foresta Whitakera, ktorú v poslednom čase dosť "žerem." V úvode ma prekvapil obrovský počet spoločností, ktoré na ňom pracovali. Film je vlastne životným príbehom Cecila Gainesa, od jeho prvých krokov na farme až po pozíciu komorníka v Bielom Dome. Lenže po asi trištvrte hodinke sa film viac mení na zobrazenie americkej spoločnosti a boja za práva černochov. Postava Cecila a jeho práca v prezidentskom sídle je už len tak okrajovo zobrazovaná. A kto čaká zábery ako sa hovorí priamo z "kuchyne" Bieleho domu bude sklamaný. To bol ďaľší z dôvodom prečo som išiel na tento film. Myslel som si, že tvorcovia ukážu viac z tajomstiev prezidentov. No nestalo sa tak. Je to akési balancovanie medzi súkromnou vojnou Cecila s jeho synom Louisom, jeho prácou a celou históriou oslobodenia černošskej komunity. Jednou z vecí, ktoré som si po čase uvedomil bol fakt, že ku čiernym sa zo začiatku správali belosi vážne ako zvieratá. Ale vzápätí sa mi v mozgu ozýval hlások, ktorý ma upozorňoval ako černošské gangy vládnu istým štvrtiam v USA v tejto dobe. Je paradoxom, že z rasy, ktorá bola toľké roky utlačovaná sa stáva silnejšia a početnejšia ako tá, ktorá im tak dlho šéfovala. Príkladom je aj zvolenie Barracka Obamu za prezidenta. Pre černochov určite pôjde o významný film, ale ja som biely a žijem v Európe, takže táto téma je mi tak trošku od ruky. Film bol dobrý a bavil ma, ale neviem presvedčiť sám seba o vyššom hodnotení ako sú 3*. Rozmýšľal som dokonca, že ho ani hodnotiť nebudem, je to dosť silne emočný film a možno tento fakt ma ovplyvňuje. Rozhodne sa to, ale oplatí vidieť. ()

valasek.m

Začátek dobry, ale pak už se z toho stává docela nuda, ale konec byl opět dobrý. Ještě musím dodat, že je mi nablití ze všech rasistů! Chtělo by to určitě zkrátit stopáš, protože 2 hodiny je na tento film moc, 90 minut by úplně stačilo a bylo by to určitě lepší, co je ale velkým plusem je Forest Whitaker to je prostě pan herec s velým P. Je to 3 a půl * zaokrouhleno nahoru. ()

Perverz

Na rovinu. Komorník je filmem spíše o vývoji emancipace černošského obyvatelstva. I když okolnosti kolem utlačování svobody černochů dosti zasahovaly do osoby i osobního života komorníka, výtečně ztvárněného Forestem Whitakerem, rozhodně bych je nechal trochu stranou. Poněvadž velká část filmu se zabývá i tímto aspektem, a je to moc do očí bijící. Chci říct, že pokud mám zájem se o tomhle něco dozvědět, pustím si film na tuto tématiku či dokument. Čekal jsem mnohem více pohledů do zákulisí Bílého domu, prezidentů apod. Natočené je to kvalitně, nicméně potenciál nevyužit. Tedy tak to aspoň vidím já. ()

Dyas

Nevím, co o tom filmu napsat. Snad jen to, že je to další dobré drama s prvky rasismu (především je to životopisné a já životopisné drama rád). Forest Whitaker je fajn, ale já dost ocenil Cuba Gooding Jr. Nejlepší jsou scény v Bílém domě, kdy se postupně střídají prezidenti. Linie sledující občanská práva černochů, za které bojuje komorníkův syn, má taky něco do sebe a umí to celkově zabavit. Někde je to slabší a vleče se to, jinak to ale považuji za silnější drama, které si průměrné hodnocení nezaslouží. ()

Jespi

S filmy poukazujícím na rasismus, a hlavně na problematiku černochů v USA, se roztrhl pytel. Když bych měl porovnat The Help, 12 let v řetězech, Djanga a Komorníka, každý má něco do sebe, každý se na problematiku dívá z jiného úhlu pohledu, každopádě Komorník u mě jasně vede. Whitakera mám rád už z filmu Poslední skotský král a i zde ukazuje, jak skvělý herec to je. Oproti jižanskému pojetí tří výše zmíněných filmů, zde dostáváme pohled ze severnějšího úhlu, kde situace nebyla tak vyhrocená, ale i přesto docela vážná a film velmi rychle vtáhne do děje. Každopádně, myslím, že 4 filmy jsou tak akorát dost na dalších 10 let dopředu (možná i moc) a už by to filmaři neměli přehánět. Ano víme to, rasismus v USA byl, je a bude. Stačilo, v nejlepším přestat, netočte další. (A docela mi to přijde jako cílená agitačka, protože dlouhou dobu nic a najednou 4 filmy za 3 roky, to je docela neobvyklé) 80% ()

tterez

Problematika rasismu je pro emocionálně silné filmy prostě jak dělaná. Cecil prožíval v Bílém domě jedno dilema za druhým a vždy s ústy zavřenými. Mnohokrát jsem si myslela, že sdělí svůj názor (to by přece nikdo nevydržel), ale překvapil mě, myšlenku spolkl a s kamenným výrazem opustil místnost. Neuvěřitelná doba, předsudky a nenávist. Krásný snímek. ()

Paldiny

Ono je to taký Forrest Gump na komornejší spôsob. Tento Forrest sa nepotrebuje priamo zapájať do diania amerického formovania spoločnosti, iba poslušne sleduje z teplúčka hlavného semenišťa ako si prezident za prezidentom lámu hlavy s aktuálnou problematikou. Čo sa deje vonku mu pripomína len rodinný život aký je pre jeho pasivitu, alebo poslušnosť čoraz viac vzdialený. Sympatický výkon Whitakera a nenásilné spracovanie násilnej doby hrajú v prospech filmu, ktorý ma len jednu nevýhodu a to, že až príliš počíta so znalosťami americkej histórie. Predsa len nezasvätený by si z neho vzal sotva polovicu, toho čo ponúka. ()

fredisek

Agitka Demokratů, která ukazuje Ameriku tak, jak ji chceme mít i my v Evropě. Plnou bojů za pravdu a rovnost. Óda na Obamu (jakkoli mi je sympatický) je čistý patos a to by se prostě dít nemělo. Politické drama o člověku, jehož základní vlastností je, že se o politiku nezajímá. Vypadalo to skvěle, vyklubalo se z toho americké melodrama o konfliktech v rodině a nehynoucí lásce, která chlast a milence přenáší. Skvělá Oprah nic nemění na tom, že scénář je čistě účelová záležitost, která má pozvednout sebevědomí černého obyvatelstva (to se v Česku ale jaksi míjí účinkem), kde Kennedy velkoryse podává ruku svému černému personálu a snaží se zapamatovat jeho jména. Oproti tématicky velice podobnému The Help, který byl zábavný a měl určitou vypovídací hodnotu, je The Butler, byť pokrývá všechny společenské změny dvacátého století, nicneříkajícím nafouklým dramatem, u kterého asi nejeden Američan uroní slzu a Evropan zaskřípe zuby při všech těch patetických hláškách o rodině. Škoda. Takovéhle náměty mají potenciál už čistě proto, že konflikt vymýšlet nemusíte, ale evidentně mají i jeden velký zádrhel - musí se zpracovat tak, aby z toho nebylo senilní vypravování u prababičky na obědě. ()

sona123

První třetina? Tak trochu nuda. Jedna z nejlepších hereckých příležitostí pro skvělého Whitakera. Jakmile se nám ale začnou v Bílém domě střídat jednotliví prezidenti, film začne nabírat spád...stává se "černým" Forrestem Gumpem...a není to jen o výčtu historických fakt, které samy o sobě jsou neobyčejně zajímavé a lákavé...kromě toho se ve filmu rozvíjí i linka rodiny Komorníka - jeho ženy, dětí...jde do hloubky a je plná emocí....a příběh se vyvine neočekávaným způsobem. Dojímal mne, na několika místech mne rozplakal. Kromě toho je tu opravdu celá plejáda úžasných herců. Ten film je famózní a mně nejde do hlavy, proč kiny profrčel bez většího zájmu a reklamy. Velká škoda. ()

feeme

Nenechte se odradit čtením obsahu či nelibých komentářů a běžte na ten film bez očekávání do kina! Přestože já viděla The Butler s velkými očekáváními a nadějemi (snad konečně jednou zas kvalitní současný film, říkala jsem si), nejsem v nejmenším zklamána. Naopak. ()

Vejrrr

Faktické nedostatky o tom, že tam nebylo vidět všech sedm prezidentů nechám ostatním rypálkům, kterých tu ne naštěstí pořád dostatek... Z mého pohledu se jedná o příjemné životopisné drama, kde se povedlo skloubit několik historických témat jako otrokářství, letitý boj proti rasismu, Ku-klux-klan a prostřídání prezidentů co museli právě tyhle věci řešit. A to vše stručně s odlehčenými scénkami takže mi vůbec mi nevadila ani ta delší stopáž. ()